Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Ima li neka rudarka ovde? Ili drvosečkinja?Očigledno da neka zanimanja (uglavnom) jesu predodređena za muškarce.
CvrcInače je nejasno šta misliš da dokazuju primeri koje navodiš, a mogu da dokazuju upravo suprotno od onoga što tvrdiš, ne da su neki poslovi predodređeni za muškarce, nego da diskriminacija i društveni pritisak vode tome da u njima ima jako malo žena.
Link to comment
Nijedan termin nije pogrdan sam po sebi (osim psovki i ociglednih uvreda), vec asocijacije koje izaziva. Ako nekoga termin "Ciganin" asocira na osobu koja hoda u prnjama, spava u kontejneru, smrdi, prosi, krade i stoga ne zasluzuje da se smatra ravnopravnim ljudskim bicem, ne vidim kako ce mu asocijacije i shvatanja biti drugaciji ako upotrebi izraz "Rom".Znaci, ja jebeno ne verujem oko cega se raspravlja na 20 strana.
a ja vise jebeno ne verujem koliko si tvrdoglav. znaci ni peder nije uvredljivo, ni siptar nije uvredljivo, ...
Link to comment

Za mene nije i ja te izraze ne koristim u pezorativnom smislu. Kada nekog zelim da uvredim, sto se neretko desava, ne nazivam ga pederom ili Siptarom. Ne znam kako da ti to plasticnije objasnim.edit: zapravo, evo ti najplasticnijeg moguceg primera: o Toniju Adamsu, recimo, mislim sve najgore, pa ga ne zovem debelim pederom vec debelim gejom. Eto.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Da li je politički korektno izjasniti se kao neznalica tih politički korektnih termina i tako izbeći glavolomke i lomatanje jezika oko nabudženih i izmišljenih reči i naziva?Čisto da mi ne pobegne misao dok je politički korektno sročim :fantom:

Link to comment
Nijedan termin nije pogrdan sam po sebi (osim psovki i ociglednih uvreda), vec asocijacije koje izaziva. Ako nekoga termin "Ciganin" asocira na osobu koja hoda u prnjama, spava u kontejneru, smrdi, prosi, krade i stoga ne zasluzuje da se smatra ravnopravnim ljudskim bicem, ne vidim kako ce mu asocijacije i shvatanja biti drugaciji ako upotrebi izraz "Rom".Znaci, ja jebeno ne verujem oko cega se raspravlja na 20 strana.
Polozaj Roma u drustvu nije odredjen samo njihovim nacinom zivota, vec i odnosom vecine prema njima, koji presudno utice na taj nacin zivota. Taj odnos je istorijski bio diskriminatorski i iskljucujuci. E sad, jezik nije nesto van tog odnosa, vec njegov sastavni deo. Predrasude, stereotipi, negativna konotacija reci Cigan, koja pociva na verovanju da su oni po prirodi prljavi i losi, su zajedno sa diskriminatorskom praksom deo jedne celine koja odrzava Rome u podredjenom polozaju i osudjuje ih na takav nacin zivota koji potvrdjuje i opravdava te predrasude i tako u krug. Koriscenje naziva Rom nije resenje samo po sebi, ali moze da bude, pod uslovom da ne sluzi samo kao izgovor da se nista ne poduzima na drugim poljima, jedna od mera za prekidanje navedenog zacaranog kruga. Edited by Radagast
Link to comment
Za mene nije i ja te izraze ne koristim u pezorativnom smislu. Kada nekog zelim da uvredim, sto se neretko desava, ne nazivam ga pederom ili Siptarom. Ne znam kako da ti to plasticnije objasnim.
Znaci ti bi sasvim normalno u komunikaciji upotrebio izraz siptar ili peder? Ili to vec i radis? Dobro, jebo te, zar ti nije dosta da je toj populaciji taj naziv uvredljiv?ok, aj rest maj kejs
Link to comment

Vrlo prosto - tu osobu necu nazivati Ciganinom. Ali u komunikaciji sa drugima necu uopste obracati paznju na to koji cu termin upotrebiti. Jel to toliko komplikovano za shvatiti?Aram: Siptar, da, jer to je prosto naziv za Albance sa Kosova. Kod pedera je vec malo komplikovaniji slucaj, zato sto taj izraz zvuci pomalo vulgarno, ne u smislu uvredljivosti, vec kao, recimo, "kurac" vs. "penis". Stoga bih verovatno u nekoj formalnijoj situaciji koristio termin "homoseksualac".

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
slobodno je patentiraj, neces se leba najesti od nje.
Da li bih bar mogao da se priključim borkinjama za prava žena i da im pomognem u toj, za žene suštinski važnoj, borbi?Da se izborimo za najbitnije stvari, imenice i mesta u skupštini. Kasnije ćemo da se bakćemo s tim kako žene žive i ostalim sitnicama.Baš me zanima zašto se borkinje za prava žena toliko brinu o tako nebitnim stvarima, a zanemaruju realne probleme. Meni deluje da se one zaista brinu samo o svojim pravima. Ovako se nikom ne zameraju, a ubiše se od borbe. Voleo bih da mi neko objasni zašto su ženama toliko bitni nazivi profesija ili da u parlamentu sedi žena koja smatra da je osnovno žensko pravo da ona bude poslanik. Sve drugo su sitnice. Da se bore za prava drugih žena zamerile bi se mnogim. Šta im to treba. Bolje je da se sad izbore za svoja prava, pa će dalje kad se stvore uslovi. Edited by duma
Link to comment

miloglede, sad vec osecam blagu neprijatnost sto sam ikad mislio da si ok osoba.malo me je sramota, ako me razumes. cak sam i pokusao da te branim time da su te iznervirali moralizatori na vicevima :isuse:zato, izvini, ali do daljnjeg ces biti na mojoj IL.

Link to comment
Urnebesno.A kako bi bilo da sad odjebes u stilu Dzonatana Edvardsa?
Nisam mislio da te podjebavam, bio je to ocigledno neuspeo pokusaj sale. Sorry. Edited by Radagast
Link to comment
Da li bih bar mogao da se priključim borkinjama za prava žena i da im pomognem u toj, za žene suštinski važnoj, borbi?Da se izborimo za najbitnije stvari, imenice i mesta u skupštini. Kasnije ćemo da se bakćemo s tim kako žene žive i ostalim sitnicama.
ah, sad smo ideji da nije bitno kako se zenama obracamo dodali i da im politicke funkcije ne trebaju? i medalju bi za to? ludilo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...