Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

14 hours ago, Filozof manijak said:

Eve:

 

 

Nije pažljivo čitao, sa razumevanjem, inače bi znao da je Helm's Deep = Staljingrad :fantom:

 

Svakom dobronamernom nerdu treba da bude jasno da je

1) Tolkin prezirao alegoriju, o tome pisao u uvodu baš LOTR, i

2) saradnja između Rohana i Gondora (sa hobitima između) prilično očigledna aluzija na sovjetsko-američko-britansko savezništvo

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

 

Ne znam za ovo ali jeste dokazano nesto drugo: da antičke statue nisu sve bile bele, vec da su imale boje, a i da su subjekti na njima (mogli biti) razlicitih boja koze, sto ima smisla. Bila sam na jednoj odlicnoj izložbi o tome. Insistiranje na njihovoj belini jeste doktrina od kraja 19. veka koja je poslužila lepo kasnije..

 

https://buntegoetter.liebieghaus.de/en/

 

To je drugi par carapa, kao i ovo Krampino iznad.

Mislim, ako se usko ogranicimo da belac i Evropljanin znaci samo plavooki i plavokosi "arijevac" po hitlerovskom sablonu onda Grci definitivno nisu bili "belci", kao sto nisam to ni ja i to pogotovo na leto ako sam provodio vise vremena na suncu, a ni dobar deo autohtonih stanovnika Evrope poreklom sa Balkana, Apenina i Iberije onda nisu "Evropljani". No od svega toga pa do Ahileja kao podsaharskog Afrikanca ipak ima ohoho da se ide. Meni ni iz dzepa ni u dzep ali mi se nekako cini problematicno ispravljanje krivih Drina i uvrezenih istorijskih falsifikata nekim novim istorijskim falsifikatima.

 

Nece to na dobro da izadje kao sto ni ono prvo nije izaslo.

 

 

Edited by Radoye
Link to comment

Hvatanje bilo kakve veze izmedju starih ovde pominjanih epova i djubreta koje se uvaljuje poslednjih 30-ak godina pod zbirnim epska fantastika :isuse: nije samo mesanje baba i zaba nego je i nedopustivo, sramota bre...

Pa samo 1 Banovic Strahinja ima vise slojevatm nego krda dvodimenzionalnih, ako i toliko likova iz raznih Martina, Rotfusta i njima slicnih likova...

I naravno da su uzroci van (samo) knjizevnih: oznacavaju, ponajpre, ali ne jedino, zaokret sa klasicne naucne fantastike i njene - nikako samo tehnoloske nego pre svega drustvene, kulturne - okrenutosti Svemiru kao izazovu nad izazovima prema prizemnim i banalnim svetovima kraljeva i vilenjaka :isuse: sa sve jahacima cije se kose vijore dok neustrasivo jasu... :D 

Jedina vrednosttm im je - sto ne postavljaju nikakva pitanja pa samim tim i ne traze niti ocekuju napor da se na njih pokusa da odgovori: naprosto i ponajpre knjizevni pandan kompigrici i njenoj ispraznosti svake sorte...

 

@I*m with the pilots starogrcko bojenje kipova (sa sve takodje nestalim dodacima poput zlatnih umetaka, element koji retko ko ima na umu danas kada ih gleda onako uglancane) nema nikakve veze sa bojom koze, u svakom slucaju nikako u smislu koji boja koze/rasa imaju danas. Rasizam u modernom smislu je antici stran, drustvena stratifikacija je na sasvim drugim osnovama, a - paradoksalno - tolerancija, narocito religiozna je opsteprihvacena drustvena vrednost.

Netoleranciju ce - pod punim gasom - donese hriscanstvo, a rasizam, nacionalizam i ostala brojanja krvnih zrnaca i gena - moderna vremena progresa i napretka...

  • +1 4
Link to comment

Likovi i (do sad pročitana) dela Patrik Rotfusa su sve samo ne dvodimnezionalni i jednoslojni. 

A tek kod Martina nisu dvodimenzionalni.

 

 

esid: što se Rotfusa tiče, esencijalno je da se čita u originalu na engleskom

Edited by Filozof manijak
Link to comment
35 minutes ago, namenski said:

 

@I*m with the pilots starogrcko bojenje kipova (sa sve takodje nestalim dodacima poput zlatnih umetaka, element koji retko ko ima na umu danas kada ih gleda onako uglancane) nema nikakve veze sa bojom koze, u svakom slucaju nikako u smislu koji boja koze/rasa imaju danas. Rasizam u modernom smislu je antici stran, drustvena stratifikacija je na sasvim drugim osnovama, a - paradoksalno - tolerancija, narocito religiozna je opsteprihvacena drustvena vrednost.

Netoleranciju ce - pod punim gasom - donese hriscanstvo, a rasizam, nacionalizam i ostala brojanja krvnih zrnaca i gena - moderna vremena progresa i napretka...

Da, slažem se.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Kako se sad taj roman zove na engleskom (ne)originalnom?

 

 

esid: nađoh

"And Then There Were None"

 

uzeli su poslednji stih iz dečije pesmice, vrh :D

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...