Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Zato je važno da se istraje u PC govoru, iako to za sada deluje isprazno jer sem PC govora nema nikavih drugih (vidljivih) napora da se promeni položaj Roma.
Upravo je ovde problem. Koliko je PC izgovor za dubinsko menjanje stvari. Linija manjeg otpora. Otupljivanje klasnog.
Link to comment
Koliko vidim nije stvar u protivljenju upotreba PC nego u preispitivanju njegove svrsishodnosti na duzi rok. To jest da li je PC sama po sebi vrednost i ako je kako to izmeriti.
ako ces na primeru gejeva - nista se (prema statistikama npr prebijanja i jos nekim) nije poboljsao polozaj gejeva iako je sad taj izraz, iako ne nametnut odgore, opsteprihvacen kod 'obicnih ljudi' (uvredljivi izraz pederi koriste samo malobrojni - samodeklarisani mrzitelji poput nashi 1389 i sl)ali moze se reci da je taj shift sa na pc korektan izraz jos relativno svez pa ne daje rezultate
Link to comment
ako ces na primeru gejeva - nista se (prema statistikama npr prebijanja i jos nekim) nije poboljsao polozaj gejeva iako je sad taj izraz, iako ne nametnut odgore, opsteprihvacen kod 'obicnih ljudi' (uvredljivi izraz pederi koriste samo malobrojni - samodeklarisani mrzitelji poput nashi 1389 i sl)ali moze se reci da je taj shift sa na pc korektan izraz jos relativno svez pa ne daje rezultate
pa ja mislim da je i tu situacija bolja. makar imas otvoren front. peder je bio neko iza zatvorenih vrata. gej je izasao makar na ulicu.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
pa ja mislim da je i tu situacija bolja. makar imas otvoren front. peder je bio neko iza zatvorenih vrata. gej je izasao makar na ulicu.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
pa ok. borba za sopstvena prava - kad ugrozena grupa ima samosvestono sto marks naizva klasa po sebi i klasa za sebe (samoosvesccena klasa), a moze i grupa koja prepoznaje svoj polozaj i ima ako ne strategiju ono bar zelju da poboljsa taj polozajnazalost to je kod roma na jako niskom stupnju i mnogi sebe zovu cigani,daprimeri koja npr govore kako je svaka pomoc uzaludna jer 'oni su takvi' su cisto rasisticki (npr znam za neke rome iz mog grada koji su dobili ogromnu soc.pomoc, oni to sve prodali i nastavili da zive po starom, u starim uslovima a pare popili i pojeli), jer nista se ne moze promeniti brzo, drustvo treba sistematski da radi na tome decenijama a od toga ni naznake Edited by InvisibleLight
Link to comment
No neki od onih koji su i pisali, poput slikara Miće Popovića, nisu previše isticali svoje romsko poreklo, baš kao što se i neki drugi pisaci i umetnici u svetu nisu deklarisali kao Romi. Rajko Đurić u tom kontekstu pre svega pominje Servantesa, Antonija Maćada ili Pikasa iz Španije; Engleza Džona Banjana, autora čuvenog delaHodočasnikova putovanja, koje je, posle Biblije, jedno od najprevođenijih naslova svetske literature; Jona Budaja Deleanu, "rumunskog Homera", i "oca hrvatske moderne" Milana Begovića, a tom spisku umetnika romskog porekla koji su ostavili prepoznatiljiv trag u svetskoj kulturi mogli bi se pridodati Oto Miler, Đango Rajnhart, Jul Briner, Ava Gardner, Čarli Čapli, Antonio Banderas i mnogi drugi. Čedo la nine de Gibraltar, poglavlje je za sebe. Ono što su Romi među drugim narodima, to je ovaj mornar bio među Ciganima.
ROMSKA KULTURA U SRBIJI Ravnopravni građani specijalnog reda(VREME)
Link to comment
ma milogled je samo ispizdeo zbog uterivanja pc korektnosti na vicevima. i razumem ga potpuno.
i meni se cini da je okidac bilo moje spominjanje viceva. ideja je bila da posluzi samo kao primer (da ce neko preda mnom biti manje spreman da isprica vic nakon sto upotrebim izraz rom), a odabrala sam ga samo zato sto je svez i forumski. moglo je da stoji i nesto drugo. licno, nemam cvrst stav o vicevima kao izvoru zla.
Link to comment
pa rom znaci covek na romskom, jebiga, mogli su im pc urednici izmisliti novu rec. ovako je malo konfuzno.
pa ne znam. ovi moji, komsije svi redom su 'muslimanski cigani'* i govorili su mi da je njihov jezik razlicit od 'obicnog ' ciganskog/romskog'bas cu da ih pitam kako sebe zovu i kakva je etimologija te reci*ali slave djurdjevdan :)moja mama je defektolog a kako su svi nakon 2-3. razreda dospevali u tu skolu (samo jer su vaspitno bili zapusteni a ne zbog drugih razloga)i znaju je i vole dodatno smo 'svoji'
Link to comment
pa rom znaci covek na romskom, jebiga, mogli su im pc urednici izmisliti novu rec. ovako je malo konfuzno.
Ima i drugih primera etnonima cije je primarno znacenje covek / ljudsko bice (avaj, trenutno ne mogu da se setim ni jednog). Edited by Radagast
Link to comment

pa aj bas reci kad se budes setioelem, У већем делу Европе Роми су познати као „Цигани“[тражи се извор од 04. 2012.] (француски: Tsigane („Циган“); албански: Cigan („Циган“), Maxhup („Маџуп“),Gabel („Габел“); македонски: Цигани; бугарски: Цигани („Цигани“); чешки: Cikáni („Цикани“); холандски и немачки: Zigeuner(„Цигојнер“); дански: Sigøjner („Сигејнер“); литвански: Čigonai („Чигонаи“); руски: Цыгане („Цигање“); мађарски: Cigány („Цигањ“);грчки: Τσιγγάνοι („Цигани“); италијански: Zingari („Цингари“); румунски: ţigani („Цигани“); српски: Цигани; пољски: Cyganie(„Цигање“); португалски: Cigano („Цигано“); шпански: Gitano („Хитано“) и турски: Çingene („Чинжене“)); украјински: Цигани(„Цехане“). У Ирану их зову کولی („Каули“), у Индији Lambani („Ламбани“), Lambadi („Ламбади“), или Rabari („Рабари“).da ne bude zabune, nemam nista protiv termina 'rom', samo su mi smesne razine do kojih rasprava moze da ode.

Link to comment

Eskimi sebe nazivaju Inuitima (ljudima). Guglu fala, nasao sam jos par primera kod amerindijanaca: imena naroda, Matis, Dene i Janomami takodje znace ljudi. Secam se da je bilo jos primera blize nama, mislim na Severnu Afriku, ali mi je mozak stao.Edit: e da, i Bantu znaci ljudi.

Edited by Radagast
Link to comment

U igri koju igram česti su nikovi, najčešće su Br igrači u pitanju:Cigano Melquiades, Cigana Jade, Cigana Esmeralda, Cigano Noel, Cigano Das Couves itdNikad mi nije palo na pamet da pitam otkud sad pa to.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...