Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

da li bi trebalo pesme koje u sebi sadrže reč ciganin smatrati nedoličnim i ne puštati ih više ?
Zbog same reči ih naravno ne treba zabranjivati. U "Haklberiju Finu" i "Čiča-Tominoj kolibi" se koristi reč nigger ("crnja") i to ima smisla zbog konteksta - reč se koristila u doba u kom se odvija radnja i svrha njene upotrebe nije da bilo koga uvredi nego da realno prikaže epohu. Međutim, ako pesma ima tematiku "Cigani se kote, ima ih sve više, od njih tebra ne mož' da se diše" - jebiga, zabranjuj, teraj na sud, šta drugo? Ako je poenta pitanja da kažem da li bih hteo da zabrane "Evo banke, Cigane moj" - ne, ne bih, bar dok sami Romi ne istupe i kažu "Nas ovo vređa", s tim da je ne bih zabranjivao ni tad nego bih prosto pustio da pritisak javnosti utiče na radio-stanice da je skinu s plejliste.
Link to comment
Al ne bih ga zato menjao, vec bih menjao percepciju o srbima.
Tu i jeste zvrčka kad se leči posledica a ne uzrok. Hipotetički, za par decenija možemo da imamo masovno pominjanje "smrdljivih Romčuga", i šta ćemo onda, da smišljamo još noviji PC izraz?
Link to comment
Nasilnim uterivanjem PC govora u javnu sferu ne znaci da ce se stavovi ljudi promeniti. U tom smislu se ne slazem sa Betty i ostalima. Ja bih voleo da vidim uzrocnu vezu izmedju PC govora i sazrevanja drustva a ne samo korelaciju.Drugim recima, kada su elite sazrele, pocele su sa PC govorom - PC govor kao endogena varijabla. Izvuci iz toga zakljucak da je PC dobar kao egzogeni instrument za poboljsanje drustva i smanjnje napetosti je problematican. Sklon sam da promenim misljenje ako se prezentuju validni dokazi.
nemam dokaze, a i nisam sigurna da koriscenje pc govora moze da se vestacki istrgne iz konteksta drustvenih promena. statisticki naravno moze, ali nisam sigurna da to ima nekog sustinskog smisla buduci da ne dolazi samo.svejedno, meni se cini da je u ovom momentu, kad postoji javna diskusija oko termina, koriscenje reci rom neka vrsta stejtmenta. (obratno mislim da ne vazi, uz rec ciganin smo odrasli i ljudi je koriste po automatizmu.) sama rec izrazava drustveni stav onog ko je koristi. e, da li taj stav, kad dostigne neku kriticnu masu, moze sam po sebi da izazove vecu promenu, pa, to mislim da zavisi od toga da li se dostigne kriticna masa. u smislu, ako pera misli da svi cigani kradu, mozda ce biti manje sklon da deli to misljenje okolo - a poznato je da ponasanje, u ovom slucaju suzdrzavanje od rasistickog iskaza, utice na stavove (cak, iznenadjujuce, mnogo vise nego obratno).to je dakle logika kojom se rukovodim, a da li je empirijski tacna, ne znam. zahteva dve premise, da ce pera redje reci da cigani kradu ako zna da je okruzen ljudima koji ne dele to misljenje, i da ce ta promena u njegovom ponasanju uticati na njegov stav. sudeci po psiho-literaturi mislim da obe imaju smisla. ali svakako mislim da je to samo kap u moru nekih sistemskih promena, i da one skoro nikad ne nastaju putem bottom-up mehanizama.
Link to comment
Kime, ti si guru neverovatnih konstrukcija i zamene teza, zivota mi mojega. Znaci, ako nazivam Rome Ciganima, i ne trpim da mi neko popuje i odredjuje koje cu termine koristiti, to je dokaz da mi ne smeta sto su oni u groznom polozaju u ovoj drzavi? I ako po nekom pitanju sasvim nehoticno imam slicno misljenje sa Isidorom Bjelicom (ovo ti verujem na rec, jer pojma nemam kako ona naziva Rome i sta misli o njima), onda to znaci da delim sve njene stavove i postajem deo drustvene grupe koju ona reprezentuje? Alal ti kurac.
pa kada je tako. pri tome sumnjam da isidora misli da su romi niza rasa ali eto ne vidi sta je problem da se nazivaju ciganima. deo njihovog polozaja u ovoj drzavi je i to da se u javnom govoru koristi pezorativan termin za tu grupu. kao sto ne kazes starijoj gospodji koju sretnes u prevozu ''bro jutro babo' tako ne bi trebalo ni da rome ciganima. mozda ima neka starija zena kojoj ne smeta da je tako nazoves ali verovatno ih ima znatno vise kojima to smeta. zapravo ne znam sta branis osim prava da se bude nepristojan. bunis se ko grk u apsu (jos jedan zli stereotip) zato sto ti se ne da da vredjas neke ljude.
da li bi trebalo pesme koje u sebi sadrže reč ciganin smatrati nedoličnim i ne puštati ih više ?
cigancici prose u autobusu, mali romi idu u skolu.
Link to comment
Tu i jeste zvrčka kad se leči posledica a ne uzrok. Hipotetički, za par decenija možemo da imamo masovno pominjanje "smrdljivih Romčuga", i šta ćemo onda, da smišljamo još noviji PC izraz?
to se vec desava... pazi sad idem kroz topic neko pomenu siptare, jbg, meni je to isto pomalo nategnuto. Kapiram da u ovom trenutku ne moze da se promeni, negativna konotacija je isuvise jaka (jasno je da ako nekog nazoves siptarom da je to jer ga gledas ko neprijatelja a albanac.. pa moze biti da i nisi tako negativan, mada opet... sto juznije to drugacije..). Elem, ranije sam citao neka dokumenta, novine iz SFRJ perioda i gle cuda - svuda se albanci sa kosova nazivaju - siptari. Ne u nikakvom negativnom smislu ofkors (drugovi siptari :D ). Sta se promenilo u medjuvremenu? Neko dosao do zakljucka da naziv siptar je u svojoj osnovi rec koja oznacava ljude koji brisu dupe listovima mente a nos listovima hrasta a svi znamo da treba obrnuto, ili je u pitanju percepcija prema siptarima/albancima koja se promenila u ovoj drzavi, pa mora izraz da se menja?Ja sam izraz siptar koristio do 15. godine kao i svi u mom gradu (ispade u SFRJ bratstva i jedinstva svi bili rasisti). Sad ako ga slucajno po navici ponovim ispade da hocu da pobijem ceo albanski soj. Jebes ti to.
Link to comment
To je toTo je forumska veština koja se koristi kada bi po svaku cenu da budeš u pravu. Zamuljaš post do granica neprepoznatljivosti, sa dovoljno ostavljenih nepojašnjenih delova da bi, zavisno od razvoja situacije, mogao da kažeš da si se zajebavao, ili da nastaviš istom silinom ako proceniš da nisi i da ne treba tako da odreaguješ. Nešto kao knjiga sa više nastavaka, od kojih je svaki validan. Dobro dođe u forumaškom preganjanju, pošto je sagovorniku teško da se uhvati za dominantnu nit posta, a poster uvek može da skrene u alternativnu uličicu.Recimo, Kauboj je uobičavao koristiti pojednostavljenu verziju toga u predizbornim i postizbornim obračunima.
pa ne. na primer pogledaj tvoj izvorni post. zaista nisam hteo da se svadim zato sto vas obojcu volim ali:1. tvoja deca idu u skolu i uce da zovu cigane romima. fine and dandy.2. ti ih kod kuce ucis da cigane zovu romima. cak i bolje.3. na putu od kuce do skole oni susrecu grupu malih roma/cigana koji ih maltretiraju.tvoj zakljucak? jebiga oni susrecu u pravom zivotu cigane a ne te rome. drugim recima cigani su nasilnici a romi zapravo ne postoje. to je kraj tvoje jednacine hteo to ti da priznas ili ne. nema veze sto mogu da ih isto tako mogu maltretirati mali srbi pa bi se ti uvredio da te neko nazove, stajaznam, vlahom. ili vec nekako. kakve veze ima jedno s drugim osim sto ti kroz to iskustvo zakljucujes da su negativni stereotpi zapravo tacni.jednostavno, u pristojnom svetu, u javnom diskursu-rakursu i posvuda svuda cigani se zovu romima. zasto? nikoga se ne tice do njih. Edited by kim_philby
Link to comment
jeste imali kao klinci izrazito negativne stavove prema ciganima?
K'o iz topa bih odgovorio - nismo! Zapravo, kako god to stereotipno zvučalo, jedan od dva najbolja druga u osnovnoj mi je bio Rom. A ipak, a ipak... negde iz dubine sećanja dolazi i drugačija slika - Romkinja Sadija, iz našeg dvorišta, koja je stalno dolazila u konflikt sa drugima, i omiljena zanimacija svih nas - da smišljamo priče o tome kako Sadija smrdi, kako je prljava, kako je odvratna... Sećam se i scene gde stariji brat jednog od drugara preti Sadiji (ona je tri puta manja od njega) - hoćeš da ti slomim lobanju? hoćeš mozak da ti prospem? Razlog - klinačko koškanje oko lopte ili nečeg sličnog.Nema jednostavnog odgovora. Edited by Syme
Link to comment
prioritet mi je da budem ravnopravno tretirana kao premijerka, a ne da me zovu premijerka.
naravno, ali nije to ili-ili situacija.stvar je u tome sto kad ja postanem premijerka :D necu prestati da budem zena. s tim u skladu, ne bih da me zovu premijer, jer prosto nemam pimpek. as simple as that.ja kao politicarka nisam politicar u suknji, vec zena koja se bavi politikom.mozda nekome ne deluje kao velika razlika, ali ja mislim da jeste bitna. Edited by palchica
Link to comment
to se vec desava... pazi sad idem kroz topic neko pomenu siptare, jbg, meni je to isto pomalo nategnuto. Kapiram da u ovom trenutku ne moze da se promeni, negativna konotacija je isuvise jaka (jasno je da ako nekog nazoves siptarom da je to jer ga gledas ko neprijatelja a albanac.. pa moze biti da i nisi tako negativan, mada opet... sto juznije to drugacije..). Elem, ranije sam citao neka dokumenta, novine iz SFRJ perioda i gle cuda - svuda se albanci sa kosova nazivaju - siptari. Ne u nikakvom negativnom smislu ofkors (drugovi siptari :D ). Sta se promenilo u medjuvremenu? Neko dosao do zakljucka da naziv siptar je u svojoj osnovi rec koja oznacava ljude koji brisu dupe listovima mente a nos listovima hrasta a svi znamo da treba obrnuto, ili je u pitanju percepcija prema siptarima/albancima koja se promenila u ovoj drzavi, pa mora izraz da se menja?Ja sam izraz siptar koristio do 15. godine kao i svi u mom gradu (ispade u SFRJ bratstva i jedinstva svi bili rasisti). Sad ako ga slucajno po navici ponovim ispade da hocu da pobijem ceo albanski soj. Jebes ti to.
ljubisa ristic pre nego sto je otisao na mracnu stranu imao je dve predstave: siptar 1 i siptar 2. u obe su protagonisti albanci sa kosova i pezorativni termin je koriscen kako bi mu bio kroz umetnost aproprisan i oduzet od onih koji ga koriste. moguce je zamisliti film o sudbini crnaca na jugu pedesetih godina pod nazivom nigger koji ne bi bio rasisticki. i obratno.inace nisi u pravu za koriscenje reci siptar u zvanicnom jeziku sfrj ali to je za neku drugu temu.
Link to comment
tvoj zakljucak? jebiga oni susrecu u pravom zivotu cigane a ne te rome. drugim recima cigani su nasilnici a romi zapravo ne postoje. to je kraj tvoje jednacine hteo to ti da priznas ili ne.
:fantom:
To je forumska veština koja se koristi kada bi po svaku cenu da budeš u pravu. Zamuljaš post do granica neprepoznatljivosti, sa dovoljno ostavljenih nepojašnjenih delova da bi, zavisno od razvoja situacije, mogao da kažeš da si se zajebavao, ili da nastaviš istom silinom ako proceniš da nisi i da ne treba tako da odreaguješ. Nešto kao knjiga sa više nastavaka, od kojih je svaki validan. Dobro dođe u forumaškom preganjanju, pošto je sagovorniku teško da se uhvati za dominantnu nit posta, a poster uvek može da skrene u alternativnu uličicu.
Kraj moje jednačine je upravo ono što sam i naveo. Da moji klinci nehotice govore "Cigani", pa ispravljaju u "Romi", pošto ih tako uče na časovima građanskog, što je ujedno i jedini napor koji ova država ulaže u tom smeru. Što znači da njihovo dalje napredovanje u kapiranju problema isključivo zavisi od moje zainteresovanosti za isti, jer bi u suprotnom mogli da budu ćutke prepušteni medijima i njihovoj interpretaciji tog istog problema, u sprezi sa akcijama političara i javnosti.
Link to comment
Treba li da čekam da se odnos prema Romima suštinski promeni pa tek onda da počnem da ih zovem Romima a ne pogrdno Ciganima?
...Već sam gore rekao: apsolutno podržavam upotrebu reči "Romi" i nikad ne govorim "Cigani". Govorim o tome da se ta reč počela koristiti na ovim prostorima tek kad se (stidljivo, doduše) počelo otvarati pitanje njihovih ljudskih i političkih prava. Ovde je PC čak otišla ispred stanja na terenu, i to je, nažalost, dobar primer koliki je domašaj PC. Sada se manje-više držimo toga da je u javnom govoru nepristojno koristiti reč "Cigani", ali i dalje nećemo da ih zaposlimo "jer kradu", nećemo da žive pored nas "jer su prljavi" itd. Šta možeš kao pojedinac? Verovatno sve to već radiš: smatraš ih jednakima, učiš decu da treba da se druže s malim Romima kao i sa svima ostalima, daš im posao ako umeju da ga rade, ne glasaš za političare koji ih diskriminišu itd. Za nešto više od toga potreban je aktivizam i organizovanje.
Sa tobom se apsolutno slažem, pitanje je upućeno Larssonima, Budjama i ostalim koji se, koliko kapiram, protive upotrebi reči Rom jer je to samo zavaravanje da se nešto konkretno radi.Neka radi konkretnije ko hoće i može. Za mene, to je najkonkretniji način na koji ja mogu da doprinesem promeni položaja Roma.(glas na izborima je jad i beda, ne zapošljavam nikog i nemam dece koju bi vaspitavao)Svaki put kada u razgovoru kažem Romi a ne Cigani, osim što rizikujem da me svrstaju među licemerne skorojeviće, ja glasno i jasno izražavam stav o Romima, građanima poput svih ostalih. To itekako stiže do ušiju mojih sagovornika, možda neko od njih stavi jednog dana prst na čelo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...