Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

ali to je nemoguce u srpskom jeziku. mislim, doktor je rekla, poslanik je govorila, premijer je posetila, profesor je zadala...
Što bi rekla Nataša Jovanović - gospođo predsedniče.Bezveze.
vaznije mi je da cinjenica sto sam premijer(ka) nego da me zovu premijerka.
ali ako si premijerka, šta fali da te zovu premijerka? nije ovo ili-ili, pa da možeš da budeš premijer(ka) samo ako pristaneš da te oslovljavaju bezrodno. Edited by pacey defender
Link to comment
nemam otpor, ih, nego mi se cini sarenom lazom, otprilike kao i za rome. okej, zvace me prevodilica i odavanjem takve pocasti, dajuci mi rod za posao koji radim, gura se pod tepih svaki drugi nedostatak i problem u vezi sa mojim polozajem u odnosu na muskarca koji se time bavi. kao i to sto sad pisi zovem rome romima, mogu da perem svoju bleeding heart liberal savest, dovoljno je to sto ih zovem, mozda cak i mislim o njima kao o romima, a ne ciganima.
niko nije ni rekao da je to resenje problema, to je jedan od milion. ali put od kolikoonobese milja pocinje jednim korakom. argument mi je slican onom za ukidanje gej parade, pa ako prosetaju nece imati veca prava. nece. al moraju negde da pocnu.romi su izraz koji (bi trebalo da) se koristi, jer je ovaj drugi vrednosno obojen. reci naglas "ja sam ciganka" i "ja sam romkinja". te dve recenice, zapravo, nemaju potpuno isto znacenje. pa kad pocnes nesto drugacije da nazivas, moguce da ces s vremenom poceti drugacije i da ga gledas. ako ne ti, ono tvoja deca koja ce to da slusaju.
Link to comment
okej sa jezicke i, verovatno lingvisticke strane. ali meni semantika smeta, vaznije mi je cinjenica sto sam premijer(ka) nego da me zovu premijerka.
pa da, ali ko sto rece pejsi, sto je onda problem da te zovu premijerka. mislim, zensko si, zasto ti i titula ne bi bila u zenskom rodu?
Link to comment
U francuskom se otislo jos dalje po pitanju naziva profesija, jer problem nije samo sto ne postoji zenski ekvivalent za "muske" profesije, nego se i nazivi pojedinih zanimanja smatraju nedovoljno korektnim. Primer: nije lepo nazvati nekoga cistacicom ili cistacem, fini ljudi (i firme u oglasima) od sada kazu "povrsinski tehnicar" (odnosno tehnicarka). Trebalo bi uvesti nesto slicno i u srpski, steta bi bilo propustiti nesto sa tolikim komicnim potencijalom.
ih, pa usmereno je bilo carstvo za to. moje zanimanje je organizator programa kulturnih aktivnosti, sa dodatkom u mesnoj zajednici, opstini i udruzenom radu. a?
Link to comment

Syme, ono sto je Milogled, uz izvinjenje njemu sto govorim u njegovo ime, pokusao da kaze pa se iznervirao se svodi na realan zivot. Uzmi u obzir da ovde raspravljamo iz sasvim drugih uglova i da to nema veze sa nacionalistickim diskursom. Sve se svodi na izrabljivanje. Pozicije su zauzete i sada cemo te pozicija najlakse sacuvati tako sto cemo se baviti formom, a ne sustinom. PC bi bio odlicna stvar kada bi dosao kao izraz prave klasne borbe i posledica iste. Levica je opet dobila bitku, ali i dalje gubi rat. Iako Kim sa pravom govori da je jezik opasna stvar, ipak mi se cini da dati nekom jezicki ususkano mesto, nespretan izraz, i time mu omoguciti smanjenje tenzija i stereotipa, a pri tome mu davati donacije da bi promovisao PC, a zaboraviti na klasu je pilatovsko pranje ruku. Sve cemo ustupke uciniti u ime nas zbog vas da bi mi ostali na istim pozicijama kao i vi.Dakle sve je lepo i podrzavam, ali kad se malo pogleda siira slika sve to pozitivno otupljuje snagu da se do prave svesti stigne i onda dodjes u poziciju da alternativa ovom poretku nema i svi se cude zasto. To mozemo da zovemo razvojom civilizacije, a mozemo i ucvrscivanjem pozicija.

Link to comment

Još dok je postojalo zanimanje mlekarica (da li su u Bgd prodavale mleko po kućama krajem sedamdesetih?), mene naučili da je ružno reći đubretar, treba higijeničar. Mlekarica i higijeničari su išli jedno za drugim, ali ne mogu da se setim redosleda.

Edited by halloween
Link to comment
ima još tu mikrokosmičkih razlika, npr. "jadrani" (reka jadar, ne jadran :)) ima često pežorativno značenje jer su jadrani po difoltu loši, gori i od mačvana...
jes da je odmaklo mnogo, al moram da se smejem :lolol:ja sam mislila da samo ja to znam, kad ono javna tajna ^_^
Link to comment
pa da, ali ko sto rece pejsi, sto je onda problem da te zovu premijerka. mislim, zensko si, zasto ti i titula ne bi bila u zenskom rodu?
zato sto ako verujes da treba da te zovu premijerka nikada neces biti premijer.hteoh bih samo ucesnike u diskutiji da podsetim da zive u zemlji u kojoj se donedavno feljtonski objavljivalo smece tipa 'da li su siptari direktni potomci neandertalaca?' a ovde se grcevito bore za svoje pravo da kazu bobu bob, popu pop, siptaru siptar i pederu peder. zovite rome ciganima u javnoj diskusiji koliko ocete ali to vas baca u kamp sa pejakovicem i isidorom bjelicom pa ko vam kriv.
Link to comment
niko nije ni rekao da je to resenje problema, to je jedan od milion. ali put od kolikoonobese milja pocinje jednim korakom. argument mi je slican onom za ukidanje gej parade, pa ako prosetaju nece imati veca prava. nece. al moraju negde da pocnu.romi su izraz koji (bi trebalo da) se koristi, jer je ovaj drugi vrednosno obojen. reci naglas "ja sam ciganka" i "ja sam romkinja". te dve recenice, zapravo, nemaju potpuno isto znacenje. pa kad pocnes nesto drugacije da nazivas, moguce da ces s vremenom poceti drugacije i da ga gledas. ako ne ti, ono tvoja deca koja ce to da slusaju.
okej, razliciti su nam prvi koraci. moja borba bi isla ka realnoj, a ne jezickoj ravnopravnosti. ne mogu da poredim sa gej paradom, jer ja imam makar neku trunku ravnopravnosti, oni ne. doduse, onda mi i argument sa romima dosta slabi.
pa da, ali ko sto rece pejsi, sto je onda problem da te zovu premijerka. mislim, zensko si, zasto ti i titula ne bi bila u zenskom rodu?
isto ko i gore, prioritet mi je da budem ravnopravno tretirana kao premijerka, a ne da me zovu premijerka.zanimljivo mi i kako nasa borba nije to resila, a vecinu drugih stvari jeste. drugarica komesar :D
Link to comment

>> isto ko i gore, prioritet mi je da budem ravnopravno tretirana kao premijerka, a ne da me zovu premijerka.i meni, ali pri tome nemam ništa protiv ni da me zovu premijerka ili kako god većformiraće se spontano vremenom svi ti nazivi kako trebabtw ja <lingvistički> jednostavno ne mogu da kažem "policajac mi je rekla", moram "policajka mi je rekla", isto kao što sam spontano pre par godina kad smo imali požar u zgradi posle pričala kako je "došla jedna vatrogasica na vrata i rekla da je sve pod kontrolom i da ne moramo da izlazimo napolje"btw2 nemački vrlo insistira na ovome, s tim što je kod njih prosto, doda se "in" i gotovo (Doktorin, Psychologin, Studentin, itd, itd)a ja sve u svemu niti insistiram niti odbijam, neka vreme pokaže šta će preživeti kao smisleno a šta će otpasti kao smešno i rogobatno

Link to comment
Stoga cu se izuzet iz dalje raspre, samo da naglasim da a) politicka korektnost nije bauk i b) da (mislim na anglo-zapad) protiv nje najvise galame kripto-ultrakonzervativci (da ne kazem nesto gore).
Cini mi se da je PC normativa bezveze.PC govor ce sam po sebi prevladati kada reflektuje stavoe ljudi.Nasilnim uterivanjem PC govora u javnu sferu ne znaci da ce se stavovi ljudi promeniti. U tom smislu se ne slazem sa Betty i ostalima. Ja bih voleo da vidim uzrocnu vezu izmedju PC govora i sazrevanja drustva a ne samo korelaciju.Drugim recima, kada su elite sazrele, pocele su sa PC govorom - PC govor kao endogena varijabla. Izvuci iz toga zakljucak da je PC dobar kao egzogeni instrument za poboljsanje drustva i smanjnje napetosti je problematican. Sklon sam da promenim misljenje ako se prezentuju validni dokazi.Kriptokonzervativci su, po meni, u pravu-bolje da znas sa kim imas posla odmah nego da to otkrijes kasnije. Koriscenje ili ne PC govora tako ima korisnu drustvenu komponentu filtriranja.
Link to comment

U preambulu Ustava, odmah posle Kosova i Metohije, ubaciti sledeće:''U srpskom jeziku postoji i jedanaesta vrsta reči - zanimanja. Spada u grupu nepromenljivih, a pre nje obavezno ide i rodna odrednica - gospodin za muški rod, a gospođa ili gospođica za ženski rod (reč gospođica diskriminiše venčane osobe ženskog pola u odnosu na nevenčane osobe ženskog pola & vice versa, pa će se referendumom odlučiti da li u upotrebi ostaje gospođa ili gospođica). Dosadašnji uobičajeni nazivi za određeno zanimanje u određenom rodu postaju jedini Ustavom dozvoljeni nazivi.''Znači - gospodin medicinska sestra, gospodin babica, gospodin balerina, gospođa premijer, gospođa đubretar, gospođa biznismen... -_-

Ili da na kraju svakog naziva zanimanja dodamo O, i ubijemo rodnu neravnopravnost odmah. Gospodin premijero, gospođa premijero. Gospodin psihologo, gospođa psihologo. I reč odmah postaje nepromenljiva. Od gospodina premijero smo čuli / u razgovoru sa gospođom premijero / predali su zahteve gospođi premijero. Da se dozvole i dubleti kao gospodin lekarko / gospodin lekaro, gospodin balerino / gospođa baletano... Brže ćemo poludeti, nećemo se nervirati zbog nečega bitnog, a još ćemo zvučati kao Italijani / Italijanci / Mlečani i oslovljavaćemo se svi sa gospodine/gospođo. Srećasrećaradost.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...