Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

ne razumem: prvo kazes nije sve ili nista, onda govoris o konceptu nauke izolovanom od svega drugog, sto je cista sve ili nista ideja. naucnici u poslednje vreme otvorenim naporima teze tome da se kad zena udje u laboratoriju, oseti kao kod svoje kuce - koliko god je to moguce. edit: posto to nece biti slucaj ako se samo preslikaju opsti drustveni odnosi, onda, uprkos drustvu kroje sopstvena pravila koja vaze na radnom mestu, a koja su drugacija od pravila npr. mainstream medija. ne znam sta je tu konceptualno problematicno. 

 

Ja govorim o tome da ne mogu nauka i odnosi u nauci da budu izdvojeni od stanja u drustvu. U kontekstu toga da je tebi ok i kosulja i redtube i sve ostalo, ali ne u nauci. Nesto je ili ok, ili nije. I opet dajes dobar primer s Romima i Ciganima. Ako je termin Cigan neprihvatljiv, onda je neprihvatljiv, to i jeste stanje stvari. Ako je kosulja neprihvatljiva u nauci jer je seksisticka, onda je neprihvatljiva svuda, jer je seksizam neprihvatljiv. Ne pricamo o dress codeu valjda, 3/4 moze, bermude ne mogu. Taj koncept da se neko oseca kao kod svoje kuce je super, pogotovo kad krene svako da ga primenjuje po svom nahodjenju.

Link to comment

Ja govorim o tome da ne mogu nauka i odnosi u nauci da budu izdvojeni od stanja u drustvu. U kontekstu toga da je tebi ok i kosulja i redtube i sve ostalo, ali ne u nauci. Nesto je ili ok, ili nije. 

 

so be it. nek udje u zapisnik da se ne slazemo po ovom pitanju. mislim da kontekst u kom se neko ponasanje odvija utice na meru u kojoj je to ponasanje prihvatljivo, to je sve.

Edited by betty
Link to comment

Ovo histerično zgrožavanje nad jednom majicom me podsjeća na ultra radikalni feminizam gdje aktivistice traže od znanstvenika da promijene ime "Bing bang theory" jer je "seksistički i plaši mlade žene"...

 

http://www.scottlondon.com/interviews/sommers.html

 

A inače, zamišljam kako filmu "Cigani lete u nebo"  mijenjaju naziv zbog političke korektnosti i dobijem napad urtikarije. 

 

Ili, na primjer, mijenjaju ove Dedićeve stihove:

 

Da su me ukrali Cigani u tužnom gradskom parku,
U mornarskom odijelu, i nestali u mraku,
Odveli bi me daleko, gdje stiže samo želja,
Pred začuđenim licem mojih roditelja.

Da su me ukrali Cigani, ne bi me bilo briga,
Jer bih mislio da se samo nastavlja igra.
Svi bi tvrdili da sam sa sretne zvijezde pao
I ništa o svom životu ja nikad ne bih znao.

Da su me ukrali Cigani, imao bih slobodu
Da pijem svoje vino i pijem svoju vodu.
Bio bih bogat i voljen, a vračara bi mi rekla
Da nemam svog imena i da sam bez porijekla.

Da su me ukrali Cigani, još dok sam bio dijete,
Iz ovog mrtvog grada, iz nevolje i sjete,
Imao bih svoj šator i medvjeda na lancu,
Svoju zvjezdanu kuću, konja i kruh u rancu.

Da su me ukrali Cigani, provodio bih dane
Ležeći u travi kraj autostrade,
Svirao bih gitaru i prelazio milje,
Ljubeći jedno biće slobodno i divlje,
Da su me ukrali Cigani,
Da su me ukrali Cigani,
Da su me ukrali Cigani,
Da su me ukrali Cigani,
Da su me ukrali Cigani…

 

-------------------------------------

Tragikomedija dežurnih moralizatora  <_<

Link to comment

Ja govorim o tome da ne mogu nauka i odnosi u nauci da budu izdvojeni od stanja u drustvu. U kontekstu toga da je tebi ok i kosulja i redtube i sve ostalo, ali ne u nauci. Nesto je ili ok, ili nije. I opet dajes dobar primer s Romima i Ciganima. Ako je termin Cigan neprihvatljiv, onda je neprihvatljiv, to i jeste stanje stvari. Ako je kosulja neprihvatljiva u nauci jer je seksisticka, onda je neprihvatljiva svuda, jer je seksizam neprihvatljiv. Ne pricamo o dress codeu valjda, 3/4 moze, bermude ne mogu. Taj koncept da se neko oseca kao kod svoje kuce je super, pogotovo kad krene svako da ga primenjuje po svom nahodjenju.

 

Tako je. Ako je prihvatljivo da ljudi budu goli kuci dok se zanimaju seksom, onda je prihvaltjivo svuda. Posto je ocigledno da nije prihvaceno svuda da se setamo goli, jasno je da i ljudi kod kuce treba da se seksom zanimaju u dzinsu i majici.

 

Betty je sve u pravu u ovoj temi, a vrlo je indikativno jedno sveopsto nerazumevanje toga o cemu ona prica, konstantna zamena teza, a u najekstremnijim maco slucajevima i uvodjenje nedojebanih ruznih baba u pricu onako niodakle.

Link to comment

ok, ti mislis da je to sve ili nista (u maniru sta ce ciganima pomoci kad ih zovem rom, kad vec zive u cergi), ja mislim da pomaze kad se prave i sitni koraci ka cilju, posebno ako unutar nauke postoji konsenzus o tim sitnim koracima. americko astronomsko drustvo je saglasno sa tim, verovatno zato sto istrazivanja pokazuju da se, u nedostatku paravana, najveci uticaj postize osvescivanjem problema (jer generalno se tu radi o liberalnim ljudima koji ne zele da ispoljavaju predrasude ali ih nisu dovoljno svesni, a cini mi se da se i taylor uklapa u taj profil). australijsko drustvo je u medjuvremenu izdalo slicno saopstenje. interesantno mi je sto se evropsko ne oglasava, s obzirom da je ovo bila evropska misija. 

 

Americko i australijsko drustvo su zovnulu neku PR agenciju za damage control.

Nema tu nikakvog stava vec samo spina.

Link to comment

ja samo da stavim +milion na betine postove.

 

potpuno mi je fascinantno koliko se ne razume sta ona pise.

 

Ja pre mislim da Betty ne razume sta Venom i Krosek pisu.

 

Uopstavanje kosulje na neravnopravnost zena u nauci (i drugde) je vrlo nategnuto.

Link to comment

covek je naucnik i ima pravo da obuce sta hoce kada ga intervjuisu, nikakav kontekst tu nije bitan a pogotovo je nedopustivo da bilo ko sa nekakve feministicke pozicije prdi o svojoj ugrozenosti zato sto su na njegovoj kosulji (o uzasa!) obnazene zene kao strip junaci. je li to dovoljno jasno?

Link to comment

Ja pre mislim da Betty ne razume sta Venom i Krosek pisu.

 

Uopstavanje kosulje na neravnopravnost zena u nauci (i drugde) je vrlo nategnuto.

 

Kosulja sa objektifikovanim slikama zena se sama kandidovala za pricu o rabnopravnosti zena. Na stranu simpaticnost tipa koji ju je nosio, mimo te kosulje. Ali ono, ako neces da neko komentarise zensko pitanje u kontekstu tvoje kosulje, onda nemoj da nosis kosulju sa raspistoljenim gospama. Simple as that.

 

 

 

 

covek je naucnik i ima pravo da obuce sta hoce kada ga intervjuisu, nikakav kontekst tu nije bitan a pogotovo je nedopustivo da bilo ko sa nekakve feministicke pozicije prdi o svojoj ugrozenosti zato sto su na njegovoj kosulji (o uzasa!) obnazene zene kao strip junaci. je li to dovoljno jasno?

 

Ali prdi o ugrozenosti... ko da su zene izmislile da su ugrozene, pa onda prde iz dosade i nejebice valjda...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...