Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Ne mogu da verujem da je "Srbijanac" opet na tapetu. Ja ozbiljno mislim da ima forumasa koji se nisu jos rodili dok su neki od nas o tome raspredali po forumima.Stoga cu se izuzet iz dalje raspre, samo da naglasim da a) politicka korektnost nije bauk i b) da (mislim na anglo-zapad) protiv nje najvise galame kripto-ultrakonzervativci (da ne kazem nesto gore).

Link to comment
Ne mogu da verujem da je "Srbijanac" opet na tapetu. Ja ozbiljno mislim da ima forumasa koji se nisu jos rodili dok su neki od nas o tome raspredali po forumima.
Pa dobro, nisu tad bili svi na forumu... Pusti ove nove da obrnu krug... :DInače, jel' Teja bila ona što je bila najglasnija oko pozitivne upotreba termina? :) Nje dugo nema... Edited by radisa
Link to comment

ne znam da li je i kad je ovde bila rasprava o srbijancima, secam se da se tamo nesto o tome pricalo al bilo je nekih agresivnih pa se nisam unosio... a interesuje me otkud to.a kad se vec prica o politickoj korektnosti nije za zgoreg proveriti kako to funkcionise kad smo mi ti kojima ne odgovara izraz...

Link to comment
Ne mogu da verujem da je "Srbijanac" opet na tapetu. Ja ozbiljno mislim da ima forumasa koji se nisu jos rodili dok su neki od nas o tome raspredali po forumima.
Men se čini da je ipak za nijansu starije "zašto da ih mi ne zovemo (C.../Š...) kad onti sebe tako zovu".Ako 90% Srba iz uže Srbije za sebe nikad nije govorilo da su Srbijanci, poprilično je glupo nametati taj naziv za Srbe iz uže Srbije. Tek je besmisleno pričati da on označava stanovnike Srbije. Da bi ovo iole imalo smisla mora se sačekati da se Srbija svede na Beogradski pašaluk™.U pogrdnom kontekstu koristilo se, a koristi se i dalje, kako od Srba izvan uže Srbije, tako i od drugih.Ne znam šta je još potrebno da ovaj termin ne bi bio PC. Iz nekog razlog, PC je tretirati taj termin kao PC. Edited by duma
Link to comment

srbijanac nije ni pozitivna ni negativna, vec obicna geografska odrednica za stanovnika srbije juzno od dunava i save. tako je bar bilo decenijama. to sto se neko prihvatio istog termina da govori uvredljivo u poslednjih par nepismenih decenija na ovim prostorima, ne znaci da je znacenje promenjeno.

Link to comment
srbijanac nije ni pozitivna ni negativna, vec obicna geografska odrednica za stanovnika srbije juzno od dunava i save. tako je bar bilo decenijama. to sto se neko prihvatio istog termina da govori uvredljivo u poslednjih par nepismenih decenija na ovim prostorima, ne znaci da je znacenje promenjeno.
i kod mene je tako. donedavno nisam znala za negativnu konotaciju tog izraza.
Link to comment
Bilo bi zgodno da postoji termin koji bi označavao sve građane Srbije bez obzira na nacionalnu pripadnost, samo što to ne može biti Srbijanac, budući da taj izraz već ima svoje ustaljeno značenje - etnički Srbin iz (uže) Srbije. Mislim da bi malo ko prihvatio proširivanje značenja tog pojma, velikim delom i zbog negativne konotacije o kojoj se govori.Možda da se pokuša sa nekim potpuno novim izrazom, ali tu je veliko pitanje koliko bi se to ustalilo.
Srbojvođanin. Ma nema šanse da se tako nešto smisli. Kažem, sama srpska država svoje institucije ne naziva "srpskim", o čemu dalje da pričamo...
Link to comment
Men se čini da je ipak za nijansu starije "zašto da ih mi ne zovemo (C.../Š...) kad onti sebe tako zovu".Ako 90% Srba iz uže Srbije za sebe nikad nije govorilo da su Srbijanci, poprilično je glupo nametati taj naziv za Srbe iz uže Srbije. Tek je besmisleno pričati da on označava stanovnike Srbije. Da bi ovo iole imalo smisla mora se sačekati da se Srbija svede na Beogradski pašaluk™.U pogrdnom kontekstu koristilo se, a koristi se i dalje, kako od Srba izvan uže Srbije, tako i od drugih.Ne znam šta je još potrebno da ovaj termin ne bi bio PC. Iz nekog razlog, PC je tretirati taj termin kao PC.
ali gramaticki je to ispravno. austrija, austrijanac. srbija, srbijanac. necu valjda da zrtvujem gramatiku zbog PC bolecivosti :fantom:Sent from my Next7P12 using Tapatalk 2
Link to comment
srbijanac nije ni pozitivna ni negativna, vec obicna geografska odrednica za stanovnika srbije juzno od dunava i save. tako je bar bilo decenijama. to sto se neko prihvatio istog termina da govori uvredljivo u poslednjih par nepismenih decenija na ovim prostorima, ne znaci da je znacenje promenjeno.
Malo koji termin je sam po sebi pozitivan ili negativan. Nekada je i Šiptar bila obična etnička odrednica, i to čak verovatno politički korektnija od ranijeg termina Arnaut/Arbanas, pa više nije tako.
Link to comment
ali gramaticki je to ispravno. austrija, austrijanac. srbija, srbijanac. necu valjda da zrtvujem gramatiku zbog PC bolecivosti :fantom:
Italija - Italijanac, Rumunija - Rumunijanac, Rusija - Rusijanac, bubamarac...
Link to comment

Kao i obično, to predstavlja naopako rešavanje problema. Umesto da se edukacijom i odgovarajućim pravnim aktima stiču uslovi da velika većina ne doživljava manjinu kao nešto negativno i primitivno, ide se na šminkanje naziva, kao da će to nešto pomoći unazad. Tj, trpanje kilo dezodoransa na pazuh koji nije opran decenijama.

Link to comment
Kao i obično, to predstavlja naopako rešavanje problema. Umesto da se edukacijom i odgovarajućim pravnim aktima stiču uslovi da velika većina ne doživljava manjinu kao nešto negativno i primitivno, ide se na šminkanje naziva, kao da će to nešto pomoći unazad. Tj, trpanje kilo dezodoransa na pazuh koji nije opran decenijama.
pa znas kako - treba uciti ljude da ne kradu al dok se ne dodje do tog stanja svesti katanac radi poso.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...