Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

E sad, postoji i druga strana tih geografskih odrednica. Mi nemamo "naziv" za ljude koji nisu Srbi po nacionalnosti a generacijama zive na njenoj teritoriji, isto vazi i za komsiluk koliko znam. Ceo region je napet oko nacionalne pripadnosti pa mislim da najgore prolaze oni koji zive van nacionalne matice. A takodje mislim da je i to odraz "balkanske" netrpeljivosti, i da doprinosi tome da se npr. Madjar cija familija vekovima zivi ovde ne oseca kao gradjanin Srbije, tj. ne oseca nikakvu pripadnost zajednici.

Link to comment
pitanje - da li ljudi koji koriste izraz srbijanac zaista to rade u negativnom svetlu? zaista ne znam jer imam samo familiju kao reper a oni to cine citav moj zivot.
Sve koje poznajem izraz srbijanac koriste negativno, naročito u Bih (pogotovo RS)
Link to comment
pitanje - da li ljudi koji koriste izraz srbijanac zaista to rade u negativnom svetlu? zaista ne znam jer imam samo familiju kao reper a oni to cine citav moj zivot.
Имам доста родбине у Војводини који се вријеђају на термин "Србијанац" који чују у Босни, јер "ми нисмо Србијанци, ми смо Војвођани".
Poenta je što izraz ima različito značenje, oočigledno, za ljude u Srbiji (geografska odrednica za Srbe koji žive južno od S-D, u Vojvodini ume da ima blago negativnu konotaciju, često) i za one koji žive van Srbije (geografska odrednica za sve koji žive u Srbiji, barm HR mediji to tako prezentuju)...Ali, evo jedno pitanje, da li je Pal Šandor Srbijanac, za vas koji ste van Srbije? Jer po toj logici koja se koristi jeste, zar ne? A to baš nema previše smisla... Edited by radisa
Link to comment

meni bi bilo logicno da se svi gradjani srbije nazivaju srbijanci, kao sto su svi gradjani usa amerikanci, a po nacionalnoj pripadnosti srbi, madjari, albanci, hrvati itd. to mi je smislenije, nego da su svi gradjani srbije srbi (uvek bila skoro iskljucivo odrednica nacionalnosti)

Link to comment
meni bi bilo logicno da se svi gradjani srbije nazivaju srbijanci, kao sto su svi gradjani usa amerikanci, a po nacionalnoj pripadnosti srbi, madjari, albanci, hrvati itd. to mi je smislenije, nego da su svi gradjani srbije srbi (uvek bila skoro iskljucivo odrednica nacionalnosti)
Pošto ne postoji Srbijanska (ili Hrvatijanska nacija, na primer), onda mogu biti samo građani Srbije, sa etničkom odernicom da su Srbi, Mađari, Rusini, Hrvati...(
Link to comment
na lokalu izraz "mačvanine jedan" ima pogrdno značenje jer podrazumeva škrtost, npr. "što si mi skuvao mačvansku kafu?" = slaba, razređena, štedi se na kafi.
Moj cale je za svog oca cesto znao da kaze: - Ma, pusti Macvanina. Od dva jajeta napravi deset przenica:D
Link to comment
na lokalu izraz "mačvanine jedan" ima pogrdno značenje jer podrazumeva škrtost, npr. "što si mi skuvao mačvansku kafu?" = slaba, razređena, štedi se na kafi.
pitas il konstatujes? (nisam gledala gde si lociran na seljackom perspicu :D)ima pogrdno u smislu izraza gejak i sala tipa 'skocio vodostaj save- bacili dinar u nju pa svi gejaci poskakali da ga izrone'tipicno izdrkavanje vecinske grupe ka manjoj, a ta osobina macvana da su po 'mentalitetu' (steceno istorijskim okolnostima) rachundzije, mnogo vise okrenuti pravljenju para, trgovini, otvoreno kazu komsiji - 'ne dam ti, meni treba' je izvrnuta i proglasena manom kod glupih, finih i odmerenih vojvodjana :D pozdravio ih kapitalizam i 'vredis onoliko koliko novaca zaradis', u socijalizmu jednakosti je ta osobina 'teznje da se sacuva i umnozi svaki dinar' bila smatrana nekako nepristojnom
Link to comment
Sve koje poznajem izraz srbijanac koriste negativno, naročito u Bih (pogotovo RS)
hvala, to mi nije bilo jasno jer mi je objasnjeno da srbi reaguju na izraz negativno jer nije izvorno srpski a sam izraz se ne koristi u negativnom smislu od strane drugih vec samo kao geografska odrednica koja vuce korene iz jugoslavije.sad, opet pitanje za sve - kad se koristi u negativnom smislu - sta to oznacava? na koje negativne osobine se odnosi? ovo s vojvodinom mi je jasno, bosna mi je i dalje zagonetka.
Link to comment
hvala, to mi nije bilo jasno jer mi je objasnjeno da srbi reaguju na izraz negativno jer nije izvorno srpski a sam izraz se ne koristi u negativnom smislu od strane drugih vec samo kao geografska odrednica koja vuce korene iz jugoslavije.sad, opet pitanje za sve - kad se koristi u negativnom smislu - sta to oznacava? na koje negativne osobine se odnosi? ovo s vojvodinom mi je jasno, bosna mi je i dalje zagonetka.
Racionalizuješ malograđanštinu.Mada iskren da budem ja nešto i nisam puno prisustvovao negativnoj konotaciji pri korišćenju reči Srbijanac, uglavnom je to bila geografska odrednica, mada sigurno ima i to. Bilo je više Vlasi, četnici itd.
Link to comment
sad, opet pitanje za sve - kad se koristi u negativnom smislu - sta to oznacava? na koje negativne osobine se odnosi? ovo s vojvodinom mi je jasno, bosna mi je i dalje zagonetka.
Znači prepreden, pomalo primitivan, škrt, ne drži do reči, itd. Doduše, sama država Srbija je kriva za te nejasnoće oko Srbin/Srbijanac. Jebale nas Železnice Srbije, Vojska Srbije, Pošta Srbije, Turistička organizacija Srbije, Fudbalski savez Srbije, itd, itsl.
Link to comment
pitas il konstatujes? (nisam gledala gde si lociran na seljackom perspicu :D)ima pogrdno u smislu izraza gejak i sala tipa 'skocio vodostaj save- bacili dinar u nju pa svi gejaci poskakali da ga izrone'tipicno izdrkavanje vecinske grupe ka manjoj, a ta osobina macvana da su po 'mentalitetu' (steceno istorijskim okolnostima) rachundzije, mnogo vise okrenuti pravljenju para, trgovini, otvoreno kazu komsiji - 'ne dam ti, meni treba' je izvrnuta i proglasena manom kod glupih, finih i odmerenih vojvodjana :D pozdravio ih kapitalizam i 'vredis onoliko koliko novaca zaradis', u socijalizmu jednakosti je ta osobina 'teznje da se sacuva i umnozi svaki dinar' bila smatrana nekako nepristojnom
ima još tu mikrokosmičkih razlika, npr. "jadrani" (reka jadar, ne jadran :)) ima često pežorativno značenje jer su jadrani po difoltu loši, gori i od mačvana.ili "provljani" po selu provo, pored kog se nalazi selo mrđenovac, iz koga je dušan kovačević, pa je onaj citat iz radovana III "smrde svinjci, blato je do kolena i seljaci se bodu noževima" vrlo asocijativan za to uže područje, naročito oko ovog sa noževima. :s_w:odosmo u regionalizme...
hvala, to mi nije bilo jasno jer mi je objasnjeno da srbi reaguju na izraz negativno jer nije izvorno srpski a sam izraz se ne koristi u negativnom smislu od strane drugih vec samo kao geografska odrednica koja vuce korene iz jugoslavije.sad, opet pitanje za sve - kad se koristi u negativnom smislu - sta to oznacava? na koje negativne osobine se odnosi? ovo s vojvodinom mi je jasno, bosna mi je i dalje zagonetka.
koren sukoba srpski-srbijanski je svakako politički, u smislu da termin srbijanski naglašava razlike i nejedinstvo naroda, dok srbi mogu biti svi i svuda (channeling vuk karadžić). srbi iz uže srbije će tu najpre videti nametanje tuđeg stava o podeljenom narodu, nešto što je a priori suprotstavljeno dominantnoj romantično-političkoj viziji tokom stvaranja/obnavljanja državnosti i što vuče korene iz oficijelnog KuK-a. :lala: sem za bosnu - bosanski/bošnjački, tih razlika nema kod drugih jugoslovenskih naroda - nema termina hrvatijanski, slovenijanski, makedonijanski, itd. Edited by buffalo bill
Link to comment

Bilo bi zgodno da postoji termin koji bi označavao sve građane Srbije bez obzira na nacionalnu pripadnost, samo što to ne može biti Srbijanac, budući da taj izraz već ima svoje ustaljeno značenje - etnički Srbin iz (uže) Srbije. Mislim da bi malo ko prihvatio proširivanje značenja tog pojma, velikim delom i zbog negativne konotacije o kojoj se govori.Možda da se pokuša sa nekim potpuno novim izrazom, ali tu je veliko pitanje koliko bi se to ustalilo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...