Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

znam da na spanskom i portugalskom ta rec nema uvredljivu konotaciju, ali u americi i mnogim drugim evropskim zemljama je stvar bitno drugacija. a ako je vec cinjenica da ogromnom broju ljudi ta rec iz nekog razloga smeta, stvarno ne vidim zasto bi je koristio ako ne moras.

E jeste bas su se Poljaci nasli povredjenim  :lolol: jbt, da li postoji u Evropi narod koji je manje rasno osvescen od njih? Tu su negde i Slovaci i Madjari. Nego se nasla dezurna zamlata da davi a mozda je i Sara sve izmislila, sto je najverovatnije. 

Link to comment

dobro, te bombone malo komplikuju stvar. realno gledano, tu se radi o reliktu proslih vremena, svi su se navikli na negra jer su odrastali uz njega :D danas ipak nikome ne bi palo na pamet da tako nazove 1 slatkis, a isto bi trebalo da vazi i za kucne ljubimce.

 

Znam da takvih reci nema mnogo, ali sad ispadne da treba izbegavati sve reci koje u nekom drugom jeziku izazivaju negativnu konotaciju. Meni to onako, blesavo. Mislim, sta rade Talijani, zar oni ne kazu negro za crno, jel' bi trebalo da izmisle novu rec za taj pojam?

Link to comment

ovoj zeni nikakva provokacija nije bila na pameti, zivi u bg-u, u Poljskoj se nasla privremeno, bila je iskreno sokirana dozivljajem u parkicu

 

no, nebitno,cela ta prica meni je bila anegdotskog tipa, kao neka komedija nesporazuma recimo

 

ali razumerm da na tu temu postoji komplikovano nasledje koje je mnogima rak rana

Link to comment

E jeste bas su se Poljaci nasli povredjenim  :lolol: jbt, da li postoji u Evropi narod koji je manje rasno osvescen od njih? Tu su negde i Slovaci i Madjari. Nego se nasla dezurna zamlata da davi a mozda je i Sara sve izmislila, sto je najverovatnije. 

 

u najmanju ruku su osvesceniji od nas, bar ako je suditi po ovom primeru ^_^

 

Znam da takvih reci nema mnogo, ali sad ispadne da treba izbegavati sve reci koje u nekom drugom jeziku izazivaju negativnu konotaciju. Meni to onako, blesavo. Mislim, sta rade Talijani, zar oni ne kazu negro za crno, jel' bi trebalo da izmisle novu rec za taj pojam?

 

In Italian, negro (male) and negra (female) were used as neutral term equivalents of "negro" until the end of the 1960s. Either word is now considered offensive; if used with a clear offensive intention it may be punished by law.

Link to comment

Mene samo nervira to što zbog osjećaja stida koji imaju jer su oni drkali te iste crnce sad nam nabijaju preko PC to da je bilo šta što ima veze sa upotrebom riječi crni/crno rasističko. Kontekst je bitan. Kod Srba i na Balkanu jebem ga, ne može biti negativan jer mi nismo imali robove. Šta sad, kera ne možeš zvati ni Mrki, Crni, Garavi ili kako već (varijacije na black što je isto prokazano, Afroamerikanac je PC) jer je Amerika i pola Evrope napredovalo na znoju i krvi robova, a crnci jedni druge zovu my nigga. Znači njima taj izraz kao izraz ne smeta, smeta im kad to zloupotrebljava opresor. I to mi je ajde i ok, ali na našim prostorima mi nismo opresori iako ne sporim da ima idiota koji su rasisti. Kontekst. A ovo ostalo je klasično nabijanje ostatku bijele populacije osjećaja krivice za to što su određeni bjelci činili crncima. Ameri neka se stide odnosa prema crncima (i prošlog i sadašnjeg), nešto ne vidim razlog da to bilo ko sa Balkana čini. Nekad mi se čini da Ameri sve gledaju samo iz svog ugla, oni misle ako su oni ugnjetavali crnce da je to radio i ostatak planete. E, zamisli, nije.

Link to comment

Znam da takvih reci nema mnogo, ali sad ispadne da treba izbegavati sve reci koje u nekom drugom jeziku izazivaju negativnu konotaciju. Meni to onako, blesavo. Mislim, sta rade Talijani, zar oni ne kazu negro za crno, jel' bi trebalo da izmisle novu rec za taj pojam?

Ja se tako cudio sto se Nissan Pajero ovde zove Terrano  :)

 

u najmanju ruku su osvesceniji od nas, bar ako je suditi po ovom primeru ^_^

 

Ubilo se, to jedan od retkih naroda, koji ne zna ili nece ni dobar dan da kaze, kad udje u neki objekat. Krave su osvescenije po tom pitanju, bar se oglase sa, muuu. Nigeri  :D

Link to comment

Iin Italian, negro (male) and negra (female) were used as neutral term equivalents of "negro" until the end of the 1960s. Either word is now considered offensive; if used with a clear offensive intention it may be punished by law.

Brate. Pogledah koja se rec sada koristi, Gugl daje "nero".

 

@James Marshall

Bilo robova na Balkanu, samo nisu bili crnci, vec Cigani i jos koji. Ovo za Cigane sam saznala preko rumunskog filma "Aferim", preporucujem

 

 

Funfact inace, u Nemackoj se od nekog meseca ove godine snicla sa paprikama i lukom ne sme vise zvanicno zvati Zigeunerschnitzel nego je sad Paprikaschnitzel.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Ok, Balkan, mislio sam više na ex-yu i na crnce. Znam za tretman Cigana i kod nas i kod Rumuna i kod Mađara, svi smo govna prema njima, sad, neko manje, neko više.

Link to comment

 

Funfact inace, u Nemackoj se od nekog meseca ove godine snicla sa paprikama i lukom ne sme vise zvanicno zvati Zigeunerschnitzel nego je sad Paprikaschnitzel.

I sad ce da ih zovu Paprikauneri.

Link to comment

Ok, Balkan, mislio sam više na ex-yu i na crnce. Znam za tretman Cigana i kod nas i kod Rumuna i kod Mađara, svi smo govna prema njima, sad, neko manje, neko više.

 

Ima scena gde imas bas pravu pijacu gde se prodaju na komad, gledaju im se zubi, procenjuje izdrzljivost. Skroz :ph34r: kao i ostale stvari u filmu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...