Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Na pola druge rečenice sam bila skoro ubeđena da će se završiti '...isto kao što mi nije nakaradno da o muškarcu pišem u ženskom.' :D U tom slučaju bi imao poentu, ovko ne. Nisam sigurna da li si svestan da je ovo duboko kontradiktorno sa tvojim stavom da jezik treba da prati realnost. Zašto je u ovom slučaju ne prati?

Ja sam apsolutno za to da jezik prati život. I kad se omasovi "psihološkinja", onda ću i ja početi da to upoštrebljavam. S obzirom da niko osim aktivistkinja ne govori tako, držaću se svog starog "psiholog", odnosilo se to na muško ili žensko.

Link to comment

a jel te nervira i učiteljica?

medicinska sestra?

vaspitačica?

 

 

 

pročitaj ovo:

 

 

naš učitelj je bio super, uvek je sve lepo i strpljivo objašnjavao i nije bio mnogo strog pri ocenjivanju

 

 

i kaži mi je li učitelj muškarac ili žena?

Naravno da me ne nervira. Nerviralo bi me "medicinski brat" kada bi me neko terao da to upotrebljavam.

 

Učitelj je muškarac, a učiteljica je žena.

Link to comment

Ja sam apsolutno za to da jezik prati život. I kad se omasovi "psihološkinja", onda ću i ja početi da to upoštrebljavam. S obzirom da niko osim aktivistkinja ne govori tako, držaću se svog starog "psiholog", odnosilo se to na muško ili žensko.

 

'Psihološkinja' ti je čudno jer nije uobičajeno, a nije uobičajeno jer ranije nije bilo žena u toj profesiji. Sad ih ima, promenila se 'stvarnost', pa je valjda OK da se i jezik promeni. 

Edited by sailorman
Link to comment

:mellow:

 

Kako je ovo glupo. Osoba koja studira može da bude i muškog i ženskog roda, začin nije osoba i može da ima samo gramatički rod. Nigde veze.

Upravo to pitanje "ko je osoba, a ko nije", nema nikakve veze s gramatikom. Tu postoje imenice i imaju svoj rod.

Link to comment

Definitivno sam nesto promasio oko tvog prihvatanja termina 'student' (za samu sebe), obzirom da je izraz 'studentkinja' stariji cak i od mene.

opet, čisto lično i subjektivno, sasvim moguće da nisam u pravu:

 

u datom kontekstu "student generacije" mi nije zasmetao u onom tekstu jer mi je delovalo generalno, nevezano za osobu

isto kao kad bi neko za mene rekao da sam bila dobar <ili loš :P> student

 

a sve dalje (uključujući i "imenovani student") je sranje

Link to comment

Upravo to pitanje "ko je osoba, a ko nije", nema nikakve veze s gramatikom. Tu postoje imenice i imaju svoj rod.

 

Pa upravo ovo je kontradiktorno tvojoj tvrdnji da jezik treba da prati materijalnu stvarnost.

Link to comment

'Psihološkinja' ti je čudno jer nije uobičajeno, a nije uobičajeno jer ranije nije bilo žena u toj profesiji. Sad ih ima, promenila se 'stvarnost', pa je valjda OK da se i jezik promeni.

Žene te profesije postoje još od kraja 19. veka.

 

Ali, naravno, ok je da se jezik promeni. Kad se promeni.

Link to comment

Pa upravo ovo je kontradiktorno tvojoj tvrdnji da jezik treba da prati materijalnu stvarnost.

Ne materijalnu stvarnost, već život - u smislu da onako kako narod govori, to i postaje pravilno. Tako je od Vuka.

 

edit - et Hjortron

 

Potpuno sam predvideo da postoji i "studentkinja". Naravno da koristim tu reč, koja je davno odomaćena.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Žene te profesije postoje još od kraja 19. veka.

 

sigurna sam da je silnom narodu u 19tom veku užasno i rogobatno zvučalo učiteljica i vaspitačica i medicinska sestra, šta bi te žene još i da se školuju i da rade, i još nas teraju da tu nešto menjamo naš najnormalniji jezik, strašno strašno

Link to comment

Sta znam, meni je okej politicka korektnost u vezi sa davno raspravljenim stvarima, dakle pre svega onih koji se ticu etnije, rase, religije... S druge strane, ja i jos uvek nisam cuo neki ultimativni argument koji bi me ubedio da je psiholog/skinja superiorno u odnosu na samo psiholog. Jbg, po mom misljenju je malo paradoksalno da sa ciljem uspotavljanja i ucvrscavanja rodne ravnopravnosti naglasavamo polne razlike odvajajuci imena za zanimanja, kao da je ono sto radi psiholog sadrzajno (ili jos gore, kvalitativno) drugacije od onog cime se bavi psiholoskinja. Nije sad da mi smeta kad neko koristi ovaj "novogovor", jok, ali kad me neko zaskace zbog stvari koja nije toliko jednoznacna niti jednostavna, to mi smeta.

Edited by Kampokei
Link to comment

Žene te profesije postoje još od kraja 19. veka.

 

Ali, naravno, ok je da se jezik promeni. Kad se promeni.

 

Verovatno postoje žene svake profesije još od 19. veka, poenta je da ih nije bilo ovoliko koliko ih ima danas. Nije bilo uobičajeno da se bave mnogim profesijama kojima se danas bave u velikom broju.

Edited by sailorman
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...