Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

vidim da svi imate svakodnevne kontakte sa nacionalnom manjinom, poznajete im dusu takoreci.

 

naravno a taj jedan cigan što ga svi oni poznaju i dobar je čovek sam obično ja  :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

ne bih ja rekao, taj njihov pokazni etalon cigan je zavrsio neke velike nauke, do sada je verovatno doktorirao. kupa se 3 puta dnevno, ni ne zna ko je brus li jel su ga guvernatne odgajale i od pop kulture zna samo poeziju. demokratski je izabran, skupili se jednom svi cigani na svetu prekoputa belvila i rekli mu da zele da se vikaju iskljucivo romima, bas tako mu rekli i ko drukcije kaze klevece i laze i skinhed je.

Link to comment

ne bih ja rekao, taj njihov pokazni etalon cigan je zavrsio neke velike nauke, do sada je verovatno doktorirao. kupa se 3 puta dnevno, ni ne zna ko je brus li jel su ga guvernatne odgajale i od pop kulture zna samo poeziju. demokratski je izabran, skupili se jednom svi cigani na svetu prekoputa belvila i rekli mu da zele da se vikaju iskljucivo romima, bas tako mu rekli i ko drukcije kaze klevece i laze i skinhed je.

 

Moji pokazni Romi su lazni azilanti koji se bave skupljanjem gvozdjurije na crno. Ne vole da ih zovu ciganima (malo je falilo da dodje do ozbiljnog sranja zato sto su deca lokalnih Kosovara tako zvala njihovu decu). Mozda nisu zavrsili skolu, ali to ne znaci da su maloumni i da nisu svesni da se "cigani" odnosi na ljude koji su prljavi i koji kradu. 

Link to comment

a sta mislis, na sta ce se rec "romi" odnositi (i odnosi se), sobzirom da njihov drustveni status uglavnom ostaje isti?

 

 

no da ponovim, ja cu da ih zovem kako kod oni hoce. ko sto albance ne zovem siptarima ili u tom smislu. samo je potrebno da vecina njih to zeli. pod "vecina" ne smatram forumske dusebriznike i tzv predstavnike njihove populacije, posto ih nikada niko i nigde nije izabrao. i fukara su sto se prodaje radikalima i svakom ko da pare.

Link to comment

a sta mislis, na sta ce se rec "romi" odnositi (i odnosi se), sobzirom da njihov drustveni status uglavnom ostaje isti?

 

Ne njihov drustveni status nije isti, ako pod istim mislis da su svi prljavi i da svi kradu. Zaboravio sam da dodam, za njih su cigani, osim sto su prljavi i sto kradu (ili prose) oni koji nemaju stalno mesto prebivalista  (cergari). Postoji dakle nekakva statusna hijerarhija i medju neobrazovanim i siromasnim Romima, gde se naziv cigani odnosi uvek na one "ispod". 

 

Ne kazem da svi i svuda vide tu rec kao pezorativnu, na francuskom to naprimer nije slucaj (iako ju je popularizovala Petenova administracija), moguce je da na nasim prostorima ima lokalnih (ili generacijskih) razlika u tom pogledu.

Link to comment

Postoji dakle nekakva statusna hijerarhija i medju neobrazovanim i siromasnim Romima, gde se naziv cigani odnosi uvek na one "ispod". 

 

Moze nesto blize o kvotovanom?

Link to comment

Ne njihov drustveni status nije isti, ako pod istim mislis da su svi prljavi i da svi kradu. Zaboravio sam da dodam, za njih su cigani, osim sto su prljavi i sto kradu (ili prose) oni koji nemaju stalno mesto prebivalista  (cergari). Postoji dakle nekakva statusna hijerarhija i medju neobrazovanim i siromasnim Romima, gde se naziv cigani odnosi uvek na one "ispod". 

 

Ne kazem da svi i svuda vide tu rec kao pezorativnu, na francuskom to naprimer nije slucaj (iako ju je popularizovala Petenova administracija), moguce je da na nasim prostorima ima lokalnih (ili generacijskih) razlika u tom pogledu.

aha, znaci oni sopstvene siromahe mogu da zovu pezorativnim imenima, a sami zamisljaju da su... sta? izvini, ali nemam razumevanja za te njihove (auto)rasizme i kaste.

Link to comment

Moze nesto blize o kvotovanom?

 

Pa ne, ja to iz razgovora sa komsijama, koji su pokusali da mi objasne zasto oni nisu Cigani (ne secam se kako smo dosli do te teme). 

Link to comment

aha, znaci oni sopstvene siromahe mogu da zovu pezorativnim imenima, a sami zamisljaju da su... sta? izvini, ali nemam razumevanja za te njihove (auto)rasizme i kaste.

 

Pa to ti je nesto kao termin hillbilly ili redneck (i ovde u Valoniji postoji lokalni izraz za white trash: "les baraquis").  

Link to comment

У мом крају одавно нема чергара. Била једна породица џамбаса, имали су крш ствари по дворишту, али и укопану цистерну за воду за коње. Пошто су ту уџерицу сазидали на сред будуће главне улице (цео крај је иначе изграђен бесправно), то им је порушено. Остали се деле на оне који имају куће са фасадом од силикатне цигле и лавовима и на оне који немају. Од ових што имају, једино за оне на почетку улице знам чиме су се једно време бавили - имали су регистровану агенцију за регистрацију кола са црногорским таблицама. После долазила мурија, чак је и неко из мурије фасовао што им је држао леђа. За остале углавном знам (прве комшије са две стране) да им је занимање боравак у некој земљи ЕУ где вуку социјалну помоћ, а онда дођу и мало среде кућу. Кад их избаце из једне земље домаћина, пређу у другу.

 

Мој комшија са треће стране је једини за ког знам да нешто баш ради - ноћу чисти улице, дању скупља картон и пластику, одвојио неку баштицу и гаји лук и парадајз. Фасаду још није средио, ево 30 година. Назив није долазио на ред; раније сам их чуо да кажу "ми Цигани", сад већ не, а реч Ром сам чуо укупно једном.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...