Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Zabrana bi bila OK, zakonska: imas zabranu, nisu vazni motivi za istu, javno cudoredje, svejedno, imas sankciju pa izvoli, krsi, plati, idi u zatvor, tvoj izbor ili losa sreca.

Ali ovo moralizatorsko, popovsko, soft, jednom recju politicki korektno je kudikamo gore, agresivnije, obelezava coveka bez da mu da mogucnost da se brani osim posipanja pepelom.

+1

Link to comment

budjo, i ja sam jednako voljna da me ubedis da prikazivanje slika strip junakinja tako da je ugao gledanja tacno u rasirene noge nepovezana sa fantazijama muskaraca od krvi i mesa. i da taj tip fantazija - ne u svojoj glavi, nego u javnom prostoru - ne cini da jedan broj zena stekne sliku da je to boy's club. i da me dodatno ubedis da je postojanje takvog prikaza, strip junakinje rasirenih nogu dakle, unutar naucne prezentacije nesto sto nema razlicit efekat na tinejdzere i tinejdzerke koji su gledali prenos u svojim ucionicama, u pogledu toga koliko ce biti voljni da se prikljuce takvom labu.

 

argumenti su do sada mahom bili na nivou: to nema veze, ima on pravo, vi ste konzervativne, i nisu nesto posebno seksi, nemate pojma, imaju i pistolje, uuuu kako je to glupo, da vas vidim kako cete kod vulkanizera kad se toliko vredjate, kosulju je napravila zena, ko si ti da mu kazes, zanima te odeca ne nauka, ima zena koje tvrde da im ne smeta. ne vidim da ista od toga moze da se uzme za dokaz da slika strip junakinje rasirenih nogu ima isti efekat na decake i devojcice koji tek treba da se opredele da li je to nesto za njih, kao ni isti efekat (ili nedostatak efekta) na muskarce i zene koji se vec nalaze u toj grani nauke.

 

a navela sam (da rezimiram) da (1) gender bias itekako postoji u STEM poljima, (2) da je dovoljno suptilan da ga vecina ljudi nije svesna, ali da ima dalekosezne efekte (3) da postoji uprkos tome sto je vecina aktera ne zeli da ga podrzi (dakle zaista se ne radi o otvorenim bigotima), (4) da deo problema potice od preslikavanja opstih ideja o zenama u drustvu (5) da je zena kao nesto sto sluzi seksualnom pobudjivanju jedna od tih uloga, videti pod kim dupe kardashian, i (6) da generalno postoji dosta dobre volje da se svi moguci izvori biasa otklone unutar nauke, ali da je za to nuzno verovati istrazivanjima a ne sopstvenom instinktu. u nekom od linkova koje sam ostavila je bilo i istrazivanje koje pokazuje da su zene vise sklone da se zatvore i cute kad imaju osecaj da su objektifikovane. dakle volela bih da mi pokazes na osnovu cega suocavanje sa vizuelnim prikazom rasirenih nogu strip junakinje moze da se izuzme iz celokupnog spektra drustvenih uticaja na zene u nauci. konkretno, povukao si argument da je to subjektivno. kako to sto ima zena kojima to ne smeta, moze da se uzme kao dokaz da nema zena na koje utice negativno? the floor is yours. 

  • +1 1
Link to comment

+ meleon na sve što betty ovde piše

meto bih i ja, samo mi nije ovaj konkretan slucaj jasan, tj. mislim da ovde to nije primenjivo.

kako na kraju krajeva ceo gest mozemo posmatrati kao uvredu ako se manjevise slazemo da nije bilo zle namere?

 

sto se mene tice lik je ljadza, neizivljeni gik (in a bad way), ali mi ne deluje kao neko ko se bavi suptilnim vredjanjem.

realno bih za takve kosulje kaznjavao i one koji u njima izlaze samo da bace smece, no to sam samo ja.

ali tu se prica zavrsava. uvreda nekako podrazumeva nameru, a dosta sam siguran da je ovde nije bilo.

Link to comment

ama jasno da nije imao nameru, niko to ne spori. i stoji i venomov gnev na licemerni verge i slicne.

al nekako mislim da ni moj komsija autolimar dragan nema losu nameru kad po zidovima radionice kaci duplerice plejboja...

Link to comment

ma naravno + isto je i kod mene, mozda neko i ima misljenje ali nije ga jos izrazio. zato i mislim da je ideja o witch hunt prenaduvana, tj. sve su sanse da on ovo u svom okruzenju oseca manje nego mi na forumu. da ne pricam o tome koliko je u nauci svakodnevna pojava da neko kaze nekom drugom da je pogresio. preslisas se, klimnes glavom pa ides dalje. zato je stvar i trebalo da prestane sa izvinjenjem, i od strane branilaca i od strane napadaca, a ja imam osecaj da je nova lavina uvredjenosti tek tad krenula. u radnom zivotu u situaciji primanja kritike verovatno jos i stisne zube i zahvali se (tipa recenzentima iako ga mozda nerviraju).

to je i moj utisak.

 

budjo, i ja sam jednako voljna da me ubedis da prikazivanje slika strip junakinja tako da je ugao gledanja tacno u rasirene noge nepovezana sa fantazijama muskaraca od krvi i mesa. i da taj tip fantazija - ne u svojoj glavi, nego u javnom prostoru - ne cini da jedan broj zena stekne sliku da je to boy's club. i da me dodatno ubedis da je postojanje takvog prikaza, strip junakinje rasirenih nogu dakle, unutar naucne prezentacije nesto sto nema razlicit efekat na tinejdzere i tinejdzerke koji su gledali prenos u svojim ucionicama, u pogledu toga koliko ce biti voljni da se prikljuce takvom labu.

 

ovo mi je interensanto - razičitost percepcija slika, ne samo kod različitih muškaraca i žena, nego i kod dece, pa ću malo u off-topic, a sve zbog ličnog primera. u ovim godinama mi je jasno da su strip junakinje u tim pozama i sexy telom povezane sa fantazijama ljudi od krvi i mesa (mada mi to lično ne smeta). ali kada sam bila dete nije mi tako izgledalo, mislim, nisam ni znala šta je to sexy poza... naučila sam da čitam čitajući stripove: asterix, mandrak, fantom, modesty blaise, talični tom... modesty blaise mi je bila omiljena strip junakinja (i junak) u predškolskom uzrastu i u mlađim razredima osnovne škole. sada, naravno, kad gledam crteže nje, mogu da primećujem njeno idealizovano nacrtano telo ili učitavam značenje pojedinih poza, ali to nisam primećivala kao dete. tako, da sam sada ono strip dete koje sam bila, ovaj matt bi mi možda izgledao kul kao pojava, ne bi me zaplašio od nauke, možda bi me čak i ohrabrio da želim da pristupim tom svetu (kao hej ovaj svet nauke nije strašan, vole stripove :D). 

 

nadam se da su deca i tinejdžeri manje osetljivi na sve ovo, nego mi ostali koji smo zbog životnog iskustva naučili da predviđamo mnogo potencijalnih posledica skoro svakog svog postupka i postupaka drugih ljudi. hoću reći, ne znam koliko % dečaka i devojčica će biti odvraćeno od nauke, koliko % podstaknuto da se u nauku uključi, a koliko % neće biti ni pod kakvim uticajem zbog konkretnog izgleda matta u onakvoj košulji (samo pretpostavljam da je ova poslednja grupa najveća). nadam se da će veći uticaj na decu imati rosetta misija, nego ovaj nesrećni izbor odeće. 

 

 

sto se mene tice lik je ljadza, neizivljeni gik (in a bad way), ali mi ne deluje kao neko ko se bavi suptilnim vredjanjem.

realno bih za takve kosulje kaznjavao i one koji u njima izlaze samo da bace smece, no to sam samo ja.

ali tu se prica zavrsava. uvreda nekako podrazumeva nameru, a dosta sam siguran da je ovde nije bilo.

slično mislim. čak da je nosio i palme umesto onih sexy naoružanih junakinja, stavila bih ga u blisku kategoriju što se ukusa tiča, i to je sve. 

  • +1 1
Link to comment

budjo, i ja sam jednako voljna da me ubedis da prikazivanje slika strip junakinja tako da je ugao gledanja tacno u rasirene noge nepovezana sa fantazijama muskaraca od krvi i mesa. i da taj tip fantazija - ne u svojoj glavi, nego u javnom prostoru - ne cini da jedan broj zena stekne sliku da je to boy's club. i da me dodatno ubedis da je postojanje takvog prikaza, strip junakinje rasirenih nogu dakle, unutar naucne prezentacije nesto sto nema razlicit efekat na tinejdzere i tinejdzerke koji su gledali prenos u svojim ucionicama, u pogledu toga koliko ce biti voljni da se prikljuce takvom labu.

 

argumenti su do sada mahom bili na nivou: to nema veze, ima on pravo, vi ste konzervativne, i nisu nesto posebno seksi, nemate pojma, imaju i pistolje, uuuu kako je to glupo, da vas vidim kako cete kod vulkanizera kad se toliko vredjate, kosulju je napravila zena, ko si ti da mu kazes, zanima te odeca ne nauka, ima zena koje tvrde da im ne smeta. ne vidim da ista od toga moze da se uzme za dokaz da slika strip junakinje rasirenih nogu ima isti efekat na decake i devojcice koji tek treba da se opredele da li je to nesto za njih, kao ni isti efekat (ili nedostatak efekta) na muskarce i zene koji se vec nalaze u toj grani nauke.

 

a navela sam (da rezimiram) da (1) gender bias itekako postoji u STEM poljima, (2) da je dovoljno suptilan da ga vecina ljudi nije svesna, ali da ima dalekosezne efekte (3) da postoji uprkos tome sto je vecina aktera ne zeli da ga podrzi (dakle zaista se ne radi o otvorenim bigotima), (4) da deo problema potice od preslikavanja opstih ideja o zenama u drustvu (5) da je zena kao nesto sto sluzi seksualnom pobudjivanju jedna od tih uloga, videti pod kim dupe kardashian, i (6) da generalno postoji dosta dobre volje da se svi moguci izvori biasa otklone unutar nauke, ali da je za to nuzno verovati istrazivanjima a ne sopstvenom instinktu. u nekom od linkova koje sam ostavila je bilo i istrazivanje koje pokazuje da su zene vise sklone da se zatvore i cute kad imaju osecaj da su objektifikovane. dakle volela bih da mi pokazes na osnovu cega suocavanje sa vizuelnim prikazom rasirenih nogu strip junakinje moze da se izuzme iz celokupnog spektra drustvenih uticaja na zene u nauci. konkretno, povukao si argument da je to subjektivno. kako to sto ima zena kojima to ne smeta, moze da se uzme kao dokaz da nema zena na koje utice negativno? the floor is yours. 

 

Prvi pasus i drugi pasus, bla, bla, insistirasa na rasirenim nogama na rukavu koje 99% ljudi u snimku nije videlo dok nije doslo do krupnog plana po internetu i novinskog clanka.

 

Treci pasus, od 6 bullet points-a samo onaj pod tackom 5 ima neke veze sa slucajem. 

 

Sto se tvog pitanja tice, ne mislis da je, onako, malo biased? To jest, ne bi proslo ni u kakvoj anketi. Evo, takodje, nesto mannje biased protivpitanja: 

Da li mislis da sarena kosulja puna kvazi-strip junakinja izrazenih zenskih atributa koju je nosio izvesni naucnik prilikom mini-intervjua odmah nakon vaznog naucnog dogadjaja ima veze sa polozajem zena u nauci?

 

Da uopstimo tezu dalje, po slicnosti primera, zasto se zadrzavati:

Da li mislite da filmovi Kventina Tarantina podsticu nasilje u drustvu?

(mozda i postoji istrazivanje na tu temu, ne znam)

 

I sto se poslednje recenice tice, naravno da ima zena kojima to smeta  i kojima ne smeta, stoga i jeste subjektivno, pobogu. A kao takvo, ima prilicnu malu vrednost za bilo kakvo logicno zakljucivanje. Nije cak ni anecdotal evidence. Vise rosarhova mrlja.

 

Istrazivanja koja pokazuju, da uprkos istom nivou publikacija, zene imaju manju prodju pri zaposljavanju i izboru u zvanja je nesto, slozices se, malcice objektivnije gde je teze osporiti teze o zenskoj neravnopravnosti. I da, takva istrazivanja postoje. I da, zene jesu neravnopravne u nauci, a narocito u ekonomiji, kako to pise Noah Smith u Blumbergu.

 

Edit: Da ne kacim +1, slazem se sa Mei ispod:

 

 

adam se da su deca i tinejdžeri manje osetljivi na sve ovo, nego mi ostali koji smo zbog životnog iskustva naučili da predviđamo mnogo potencijalnih posledica skoro svakog svog postupka i postupaka drugih ljudi. hoću reći, ne znam koliko % dečaka i devojčica će biti odvraćeno od nauke, koliko % podstaknuto da se u nauku uključi, a koliko % neće biti ni pod kakvim uticajem zbog konkretnog izgleda matta u onakvoj košulji (samo pretpostavljam da je ova poslednja grupa najveća).
Edited by Budja
Link to comment

postojanje takvog prikaza, strip junakinje rasirenih nogu dakle, unutar naucne prezentacije nesto sto nema razlicit efekat na tinejdzere i tinejdzerke koji su gledali prenos u svojim ucionicama, u pogledu toga koliko ce biti voljni da se prikljuce takvom labu.

Aman, ko je uopste skontao sta je na kosulji, dok nije krenulo razvlacenje?

 

Edit: Budja brzi...

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

 

Istrazivanja koja pokazuju, da uprkos istom nivou publikacija, zene imaju manju prodju pri zaposljavanju i izboru u zvanja je nesto, slozices se, malcice objektivnije gde je teze osporiti teze o zenskoj neravnopravnosti. I da, takva istrazivanja postoje. I da, zene jesu neravnopravne u nauci, a narocito u ekonomiji, kako to pise Noah Smith u Blumbergu.

 

Edit: Da ne kacim +1, slazem se sa Mei ispod:

I sta misliš, zašto je to tako?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...