Jump to content
IGNORED

proza za decu


Geo

Recommended Posts

@chandra Vern je, uz svu problematicnost koju si opravdano pomenuo, mozda ponovo aktuelan kao pisac koji je, em prethodnik moderne takozvane naucne fantastike, em - sto je mozda jos vaznije - pisac ciji odnos prema naglom razvoju tehnike, naucnim dostignucima koja sustizu jedna drugo, mozda dobar primer, predlozak za pokusaj korigovanja nekih danasnjih previse zahuktalih tehnoloskih entuzijazama, odnosa prema tehnologiji kao slugi, a ne gospodaru, 

Tehnologiji u sluzbi napretka ljudskog roda (kako ovo staromodno zvuci :)), a ne sredstvu besomucno namicanje profita.

  • +1 2
Link to comment

Treci put krecem podmlatku da citam Endeovu Beskrajnu pricu. Podmladak smoren, ja kao navaljujem da odmaknemo jos malo jer je posle zanimljivije. Ali kako pricao odmice, tako mi deluje sve bledje i, recimo, plasticnije. Hm Mislim da cemo i treci put da odustanemo, moze podmladak to sam da cita jednog dana ako mu se bude citalo. Vecaras smo, da popravimo utisak, presli na Hobita kojeg smo ranije procitali zajedno, jednom od pocetka do kraja, i bar jos neki put the greatest hits. I kad citas naglas 20 minuta Endea, pa predjes na Tolkina, kao da si sa neke muljave kozje staze presao na fino odrzavan put od urednih kamenih kocki. Tolkina treba citati iznova, uprkos svom trudu koji su filmovi napravili da nam ga ogade. A ima i do Milisicevog prevoda koji je apsolutno neverovatan, umetnost za sebe.

 

Citao sam Beskrajnu pricu ko klinac, secam se kroz maglu, vise atmosfere nego radnje. Nije mi bila nikad medju favoritima.

  • Wub 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 23.6.2014. at 22:34, Аврам Гојић said:

koju ste knjigu prvu pročitali, a da nije imala slike, i strane od kartona? ja znam koju. "Karik i Valja", Jan Lari.

 

I ja, i ja, bila u "Plavoj ptici".

Kada sam par godina kasnije gledala u bioskopu "Honey I shrunk the kids", bila sam ljuta "kako su im samo ukrali ideju, deca se ne zovu tako, već Karik i Valja!"

Link to comment
  • 2 weeks later...

1/2 Off: sramim se priznati, ali tek pre mesec dana po prvi put odgledah seriju Salaš u Malom ritu...

Prvoklasno uradjena serija, na stranu i bogubio prvog ko politizuje, ideologizuje ili, jos gore, uporedjuje sa modernijim uradcima, ali i: odlicna lektiratm za danasnje klince, u kojoj je sa merom i ukusom, bez gimilanja suvisnih scena nasilja koje zarad realizma :isuse: ili ramboizacije zorno daje priliku da se klinci upute u vazan i nezaobilazan deo istorije...

Link to comment

Sa nekih 6 godina recimo mi je jako bila draga knjiga Apeli - Nevidljivi Vili. Bilo je Nolitovo izdanje, na koricama bela podloga sa zelenim okvirom. Vidim da Kreativni centar ima novo izdanje.

 

Žila Verna sam isto gutao u nekom ranom osnovnoškolskom uzrastu. Neko je na početku pomenuo Elrika od Melnibonea, potpisujem. Generalno izdanja Plave ptice, mislim da sam iz lokalne biblioteke pozajmljivao tih godina sve šta su imali iz te edicije. Pamtim doduše posebno Dva kapetana od Kaverina, dvotomno izdanje, avanturistički roman. Mislim da sam čitao jedno 4-5 puta barem. 

  • +1 1
Link to comment
  • 3 months later...
On 20.1.2021. at 0:10, chandra said:

Treci put krecem podmlatku da citam Endeovu Beskrajnu pricu. Podmladak smoren, ja kao navaljujem da odmaknemo jos malo jer je posle zanimljivije. Ali kako pricao odmice, tako mi deluje sve bledje i, recimo, plasticnije. Hm Mislim da cemo i treci put da odustanemo, moze podmladak to sam da cita jednog dana ako mu se bude citalo. Vecaras smo, da popravimo utisak, presli na Hobita kojeg smo ranije procitali zajedno, jednom od pocetka do kraja, i bar jos neki put the greatest hits. I kad citas naglas 20 minuta Endea, pa predjes na Tolkina, kao da si sa neke muljave kozje staze presao na fino odrzavan put od urednih kamenih kocki. Tolkina treba citati iznova, uprkos svom trudu koji su filmovi napravili da nam ga ogade. A ima i do Milisicevog prevoda koji je apsolutno neverovatan, umetnost za sebe.

 

Citao sam Beskrajnu pricu ko klinac, secam se kroz maglu, vise atmosfere nego radnje. Nije mi bila nikad medju favoritima.

 

Meni je Beskrajna priča stvarno priča bez kraja, nikada nisam uspela da je završim. 

 

Ali zato sam se u Momo zaljubila od prve.

 

  • +1 1
Link to comment
On 20.1.2021. at 0:10, chandra said:

Treci put krecem podmlatku da citam Endeovu Beskrajnu pricu. Podmladak smoren, ja kao navaljujem da odmaknemo jos malo jer je posle zanimljivije. Ali kako pricao odmice, tako mi deluje sve bledje i, recimo, plasticnije. Hm Mislim da cemo i treci put da odustanemo, moze podmladak to sam da cita jednog dana ako mu se bude citalo. Vecaras smo, da popravimo utisak, presli na Hobita kojeg smo ranije procitali zajedno, jednom od pocetka do kraja, i bar jos neki put the greatest hits. I kad citas naglas 20 minuta Endea, pa predjes na Tolkina, kao da si sa neke muljave kozje staze presao na fino odrzavan put od urednih kamenih kocki. Tolkina treba citati iznova, uprkos svom trudu koji su filmovi napravili da nam ga ogade. A ima i do Milisicevog prevoda koji je apsolutno neverovatan, umetnost za sebe.

 

Citao sam Beskrajnu pricu ko klinac, secam se kroz maglu, vise atmosfere nego radnje. Nije mi bila nikad medju favoritima.

Apsolutno. Ja Hobita čitao nedavno po neki 30 put i opet  uživao...

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Pixie said:

 

Meni je Beskrajna priča stvarno priča bez kraja, nikada nisam uspela da je završim. 

 

Ali zato sam se u Momo zaljubila od prve.

 

 

Sa 4-5 smo prvi put citali Roalda Dahla - Fabriku cokolade, Big Friendly Giant i jos jednu, ne znam vise koju. Tu negde smo i Pipi dugu carapu citali i druge price od Astrid koje su sad kod nas objavljene (Lota, Emil, - posebno Lota je ide prva po uzrastu, pa Emil, pa Pipi).

 

Fabrika knjiga je imala genijalnu Gili Gili terapiju za taj uzrast. Za malo starije jos genijalniju Pobunu zeceva - to je apslutni must, negde sa 6. Obe na latinici.

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

 

Sa 4-5 smo prvi put citali Roalda Dahla - Fabriku cokolade, Big Friendly Giant i jos jednu, ne znam vise koju. Tu negde smo i Pipi dugu carapu citali i druge price od Astrid koje su sad kod nas objavljene (Lota, Emil, - posebno Lota je ide prva po uzrastu, pa Emil, pa Pipi).

 

Fabrika knjiga je imala genijalnu Gili Gili terapiju za taj uzrast. Za malo starije jos genijalniju Pobunu zeceva - to je apslutni must, negde sa 6. Obe na latinici.

 

Super, hvala, sad imam odakle da počnem. 😊

 

On 23.6.2014. at 22:34, Аврам Гојић said:

koju ste knjigu prvu pročitali, a da nije imala slike, i strane od kartona? ja znam koju. "Karik i Valja", Jan Lari.

 

"Kuća na Puovom uglu". Čak se sećam da sam je pronašla u nekom zabačenom uglu kod babe i dede, raskupusanu i bez korica, obavijenu velom mistike (nisu znali kome ni kako je tu dospela ni ko je tako raskupusao), to je valjda presudilo. 

Link to comment
9 hours ago, Hamlet Strašni said:

Apsolutno. Ja Hobita čitao nedavno po neki 30 put i opet  uživao...

 

 

Verovatno znaš ali za svaki slučaj: Ima odlično izdanje sa komentarima koje je super za nas koji Hobita znamo napamet. Izašlo je i ovde u Srbiji, Meni je super zabavno bilo da ga čitam i istražujem baš zbog komentara koji bi smetali nekome ko nikada nije čitao Hobita (komentari su duži nego knjiga) 

 

MQRzhFB.jpg

 

tqj1i2F.jpg

 

XCWWabd.jpg

 

922spm4.jpg

 

N37uYy9.jpg

Edited by Bujodrag
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 years later...

NIsam siguran da li postoji prevod na nasem od Skola magicnih zivotinja ali prilicno korektna serija knjiga za decu od 7 do 12.

 

Imaju i dva filma za sada, jedan je bio i sinhronizovan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...