Jump to content
IGNORED

proza za decu


Geo

Recommended Posts

1 hour ago, namenski said:

Taman za Brezuljak Voteršip,

 

Apsolutno. Brezuljak moze da se cita u bilo kom uzrastu - knjiga koja raste sa citaocem. S druge strane, mozda je najmanje zanimljiv mladjim tinejdzerima - suvise su veliki da se identifikuju sa "zekama", a jos suvise mali da razumeju o cemu je knjiga ili da isprate sve linije price.

  • +1 1
Link to comment

@namenski. pa teshko je setiti se. dobra knjizevnost bi trebalo da radi svakog, ali ova deca su definitivno nepoznata teritorija. ideja je uvuci u prichu neprimetno.

sent from bubamoto



Link to comment
3 minutes ago, gospa buba said:

@namenski. pa teshko je setiti se. dobra knjizevnost bi trebalo da radi svakog, ali ova deca su definitivno nepoznata teritorija. ideja je uvuci u prichu neprimetno.

Joj bre i nisu, znaju i da iznenade, pre neki dan naletim na arhivirano u nekom budzaku:

Kambelovo-carstvo-Hamond-Ins.jpg

 

Procitam ponovo, uvalim je mladjem, knjiga ekstremno nemoderna, neki pocetak 50-ih, skroz neekoloskatm, mimo svih modernih standarda :isuse: i dozivim, sto se retko dogadja: odavno se nisam primio na neku knjigu ovoliko, citao sam skoro celu noc, nista telefon, nista komp, nista serije... :D 

 

Link to comment
17 minutes ago, chandra said:

 

Apsolutno. Brezuljak moze da se cita u bilo kom uzrastu - knjiga koja raste sa citaocem. S druge strane, mozda je najmanje zanimljiv mladjim tinejdzerima - suvise su veliki da se identifikuju sa "zekama", a jos suvise mali da razumeju o cemu je knjiga ili da isprate sve linije price.

Ne znam, ima i toga, po mom iskustvu kunst je u interakcijitm, pobudjivanju inata, fabrikovanju :D izazova, navlacenju na diskusiju, pricu, suceljavanje...

Mi smo tako uspeli da proteramo gomilu starih filmova, klasika, koji inace danas ne bi imali prodju, obaska vrsnjacko potcenjivanje, obaska nova hiperprodukcija svega i svacega...

Tesko je postaviti se, ali...

 

Edit: obaska sto je radnja, akcija, zaplet od velikog znacaja za drzanje paznje, kod Brezuljka je to bilo glavno, ostalo ide posle, sazreva uz malo asistencije...

Edited by namenski
Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Ne znam, ima i toga, po mom iskustvu kunst je u interakcijitm, pobudjivanju inata, fabrikovanju :D izazova, navlacenju na diskusiju, pricu, suceljavanje...

 

To svakako. Brezuljak (ali i druge Adamsove knjige, nazalost mislim da nisu prevedene) je odlicna tema za "zajednicko citanje" jer dete u tom uzrastu jos uvek ne moze da pohvata svu alegoriju i genijalnost Jaglacevog naselja ili sav horor Zilovlakove diktature.

 

Postoje i Price sa Brezuljka Votersip - sasvim na nivou romana, ima bas dobrih momenata.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tales_from_Watership_Down

Link to comment
3 minutes ago, chandra said:

 

To svakako. Brezuljak (ali i druge Adamsove knjige, nazalost mislim da nisu prevedene) je odlicna tema za "zajednicko citanje" jer dete u tom uzrastu jos uvek ne moze da pohvata svu alegoriju i genijalnost Jaglacevog naselja ili sav horor Zilovlakove diktature.

 

Postoje i Price sa Brezuljka Votersip - sasvim na nivou romana, ima bas dobrih momenata.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tales_from_Watership_Down

Mislim da ne treba preterivati: u slucaju Brezuljka, za pocetak je dovoljno navuci ih na radnju, akciju, ostala znacenja dodju kasnije, zakljucno sa (samo)inicijativom za ponovno citanje, a imali smo i to... :D 

Konzervativan, kakav jesam, ali mislim na treba koliko se moze insistirati, poturati citanje papirnihtm knjiga i iskustvu coveka sa knjigom kao drustvom...

Mislim da se preranim insistiranjem na alegorijama, znacenjima, itd, itd, postize suprotan efekat: nesto sto bi, za pocetak, trebalo da bude zabava, prikaze im se kao nesto tesko, celomudreno, uradi to za svoje dobro sindrom, a to je po pravilu kod njih - kao uvek i sto je bilo kod dece i kako i treba da bude - kontraproduktivno....

Nije da se hvalim :sleep: ali smo sa 17 uspeli da dodjemo, recimo, do Dece Arbata, kao boljeg prikaza uzasa staljinizma od svake istorije...

Sustina je da ih, em potcenjujemo na neki nacin, em se - poznajem gomilu ljudi - ponasamo previse zastitnicki, a sve u teznji da ih kao bajagi sacuvamo od uzasatm RL i uguramo ih u jalove koloseke politicke korektnosti i ostalih novokomponovanih alata za duhovno i intelektualno kastriranje...

Evo, niko, na primer, do sada nije pomenuo Tvena, Dzeka Londona...

A steta.

 

Link to comment
1 minute ago, Tihajeza said:

 

...osim mene, na prethodnoj strani.

Sada videh, izvini :) 

Kapa dole.

Kada sam se vec navrz'o na ovaj topik: treba posvetiti vise paznje domacoj knjizevnosti, kraj 19. pocetak 20. veka, ima tu bisera, na zalost zaboravljenih, zapostavljenih, na jos vecu zalost zlocinacki zloupotrebljavanih poslednjih decenija...

Link to comment

Moja omiljena knjiga iz tog uzrasta je "Rob Huna" Geze Gardonjija, bila je deo kolekcije Plava ptica.

Na žalost, ako ne iskopate stari primerak, nema je nigde više. Pre par godina pisala sam mejl Kreativnom centru da razmisle da je izdaju u nekom narednom periodu. (Zahvalili su se na predlogu).

 

 

Link to comment
18 minutes ago, namenski said:

Mislim da ne treba preterivati: u slucaju Brezuljka, za pocetak je dovoljno navuci ih na radnju, akciju, ostala znacenja dodju kasnije, zakljucno sa (samo)inicijativom za ponovno citanje, a imali smo i to... :D 

Konzervativan, kakav jesam, ali mislim na treba koliko se moze insistirati, poturati citanje papirnihtm knjiga i iskustvu coveka sa knjigom kao drustvom...

Mislim da se preranim insistiranjem na alegorijama, znacenjima, itd, itd, postize suprotan efekat: nesto sto bi, za pocetak, trebalo da bude zabava, prikaze im se kao nesto tesko, celomudreno, uradi to za svoje dobro sindrom, a to je po pravilu kod njih - kao uvek i sto je bilo kod dece i kako i treba da bude - kontraproduktivno....

Nije da se hvalim :sleep: ali smo sa 17 uspeli da dodjemo, recimo, do Dece Arbata, kao boljeg prikaza uzasa staljinizma od svake istorije...

Sustina je da ih, em potcenjujemo na neki nacin, em se - poznajem gomilu ljudi - ponasamo previse zastitnicki, a sve u teznji da ih kao bajagi sacuvamo od uzasatm RL i uguramo ih u jalove koloseke politicke korektnosti i ostalih novokomponovanih alata za duhovno i intelektualno kastriranje...

Evo, niko, na primer, do sada nije pomenuo Tvena, Dzeka Londona...

A steta.

 

 

Pa to sam gore i napisao - Brezuljak moze da se cita kao prica o zekama (odlicno funkcionise u uzrastu od 7-8-9 godina), a onda raste s tobom dok ne dorastes da mozes sam da razumes o cemu je knjiga. Ovaj gospa-bubin uzrast je mozda negde izmedju, a mozda i nije. U svakom slucaju, jedna od najboljih knjiga decje knjizevnosti svih vremena.

 

Bold - Meni se cini da je zajednicko citanje i razgovor o procitanom strahovito vazan, naravno kada je prilagodjen uzrastu. Ne u formi "sedi za sto da razgovaramo o knjizi", vec usput kroz druge price, na putu do skole, u prirodi, dosadnoj voznji i sl.

 

Ne znam kako si stigao do "politicke korektnosti". :)

 

A kad pomenu Tvena - citao sam detetu pre neki dan Novinarstvo u Tenesiju. Ahahaha, koliko je to i danas aktuelno. Neverovatno.

Link to comment
1 minute ago, chandra said:

Bold - Meni se cini da je zajednicko citanje i razgovor o procitanom strahovito vazan, naravno kada je prilagodjen uzrastu. Ne u formi "sedi za sto da razgovaramo o knjizi", vec usput kroz druge price, na putu do skole, u prirodi, dosadnoj voznji i sl.

Apsolutno.

Ali pre svega kroz formu suceljavanja, ravnopravne diskusije, nikako manira 'citas za svoje dobro'...., nego - ako ne valja, daj na sunce sta to ne valja, da se raspravimo k'o ljudi, pa svakom svoje...

 

4 minutes ago, chandra said:

Ne znam kako si stigao do "politicke korektnosti". :)

Ne pitaj me...:cry:

Preko bombardovanja vestima da - kod Tvena na primer - nije OK prica o malim crnim robovima, da to danas ne moze tako, da tu nesto mora da se menja...

Preko cinjenice da je neki prosvetni genije ucenicima 3. gimnazije kao obaveznu lektiru zavalio Anu Karenjinu :isuse:...

I jos toliko toga, da ne sirim(o) temu koja je dovoljno i slozena i vazna...

 

U svakom slucaju, pobedio si kada se za stolom, za vreme obroka, nadje knjiga u koju se gleda radije nego u tanjir.... :D 

Stolnjak na stranu.. :D 

 

A reakcije znaju da budu (prijatno) iznenadjujuce: kada ti, na primer, 2 petnaestogodisnjaka idu po kuci sa Svejkom u ruci i kidaju se od smeha...

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Preko bombardovanja vestima da - kod Tvena na primer - nije OK prica o malim crnim robovima, da to danas ne moze tako, da tu nesto mora da se menja...

 

To da, premda je zanimljivo kako su razliciti pisci u isto vreme imali razlicit osecaj za feeling. Recimo kod Dime - koji je i sam bio crn - ne mozes da nadjes naravno ni traga od rasizma (on sam je bio konstantno ponizavan zbog boje koze). Dok kod drugog velikana epohe - Verna - imas neke on najbizarnijih primera (U Pet nedelja u balonu, cini mi se, ima scena gde beze od ljudozdera u Africi. I vec su odmakli balonom, visoko su na nebu, kad im se siri neopisiv smrad. I gledaju dal je ovo, dal je on, da bi nasli domorodackog poglavicu kako visi zakacen za balon - pa ga upucaju medju oci da se rese smrada. Nisam za to da se takve scene cenzurisu, ali moderna izdanja Verna bi morala da sadrze belesku koja stavlja delo u kontekst.) Rasizam kod njega je cist i sistematski i mnogo je pisano o tome i pre nego sto je kovanica "politicka korektnost" nastala.

 

Link to comment
10 minutes ago, chandra said:

...moderna izdanja Verna bi morala da sadrze belesku koja stavlja delo u kontekst

Nisam siguran, ne bih ja tu nista dirao: na namatm je, u krajnjoj liniji ali i pre svega, stavljanje u bilo kakav kontekst.

Kroz pricu, raspravu, ravnopravno suceljavanje: mozda ovakav moj stav potice iz principijelnog odbijanja da citam predgovore/pogovore... :D, ali 'prezvakavanje' procitanog ipak ne bih prepustio etabliranomtm stavljanju u kontekst(e) koji cesto znaju da budu pomodni, tendenciozni i sa teznjom da se uklope u takozvani duh vremena, prate modu...

Sa ostatkom posta se slazem, ali ipak - ovo jeste off i to debeli - postoji itekakva razlika izmedju spanskog ili francuskog rasizma kao pre svega drustvenog fenomena (u savremenom znacenju) od britanske skole rasizma, tacnije protestantske presadjene u Ameriku, rasizma novoengleskih trgovaca cicom, licemernih do koske, koji su bavili trgovinom robljem kao unosnom i postovanom privrednom granom, sa sve, recimo, meni najblaze receno odbojnom patetikom Cica Tomine kolibe u odnosu na koju je Vern kudikamo ako nista drugo iskreniji, manje licemeran...

Uostalom, dovoljno je pogledati, i danasnju i iz istorijske perspektive, rasnu situaciju u SAD i Latinskoj Americi, sa sve razlikama koje su itekako velike ali i ilustrativne za ovo sto kazem.

Ali, o tome, mozda na nekom drugom mestu... :) 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...