Jump to content
IGNORED

proza za decu


Geo

Recommended Posts

Negde videh, pojma nisam imao ni da postoji, da se danas, 14. septembra, slavi Roald Dahl Day, i to u UK, Africi i - Juznoj Americi?!

Ali bilo kako bilo, decji i sire pisac kalibra jednog Ricarda Adamsa, preporuka iz sve snage.

Link to comment
  • 5 months later...

Citam detetu prvog Harry Pottera. Nisam nikad citao ranije. U pored vrlo umerenih ocekivanja, knjiga je totalno sranje. Ajd sto vrvi od raznih predrasuda, literarnih kradja i neoriginalnosti, cudnih motiva, ravnih likova i nebuloznih dijaloga, nego sto je prosto dosadna. Ima godinu dana da smo citali Hobita, slusala ga je otvorenih usta. Harry joj ubije paznju posle 2-3 stranice. 

Link to comment
4 hours ago, precog said:

koliko godina ima dete, posto sam i ja citao pottera i bio je zainteresovan? e da, srpski prevod, original ili nesto drugo?

 

srpski prevod, 6 i kusur. mislim, ide nekako, ali od samog pocetka sve deluje nekako plasticno. roalda dahla, kojeg god smo citali  nismo ispustali. dacemo mu jos malo sanse, ali smara taj prazni hod.

Link to comment
  • 1 year later...

hocu tinejdjerku da uvuchem u knjizevnost na kvarno :wicked:

 

radni naslov problema je u sushtini kako da uzmem neshto da chitam kad ne znam da li je dobro :lolol:

znachi novi vek, novi svet, nova pravila.

 

za sada imamo samo stejtment da se zeli da se chita.

 

ana frank je dobro proshla.

i onaj mali bubuljichavi, adrijan mol, isto prolazi, on je taman u uzrastu.

fikcije komplikacije tipa mali prichevi su cao zdravo (mada se glavnina lektire u osnovnoj shkoli sada zasniva na nekim savremenim piscima za mlade i njihovom bezobraznom podilazenju mladim ljudima, da im se kao oslobodi mashta. a ne moze da im se oslobodi nishta, jer jedva da su ishta chitali :isuse: )

 

lichno bih bila sklona i nekim klasicima, ali kojim :blink:

 

govorimo o uzrastu 13 godina.

Link to comment

Ja sam tetinčetu (isto 13 godina) uzela za novu godinu "Sve je u redu" od Jasminke Petrović. Dobila sam sa više strana najlepše preporuke.

 

Od klasika možda Džek London?

 

Link to comment
7 hours ago, gospa buba said:

hocu tinejdjerku da uvuchem u knjizevnost na kvarno :wicked:

 

radni naslov problema je u sushtini kako da uzmem neshto da chitam kad ne znam da li je dobro :lolol:

znachi novi vek, novi svet, nova pravila.

 

za sada imamo samo stejtment da se zeli da se chita.

 

ana frank je dobro proshla.

i onaj mali bubuljichavi, adrijan mol, isto prolazi, on je taman u uzrastu.

fikcije komplikacije tipa mali prichevi su cao zdravo (mada se glavnina lektire u osnovnoj shkoli sada zasniva na nekim savremenim piscima za mlade i njihovom bezobraznom podilazenju mladim ljudima, da im se kao oslobodi mashta. a ne moze da im se oslobodi nishta, jer jedva da su ishta chitali :isuse: )

 

lichno bih bila sklona i nekim klasicima, ali kojim :blink:

 

govorimo o uzrastu 13 godina.

 

Pa ne znam, nismo jos stigli do vaseg doba, ali ako joj sad nije vreme za Dimu, nikad nije. Za razliku od Verna, Dima je super omatorio. Grof Monte Kristo i dalje nabijen vanvremenskim emocijama, vozi ko neka serija od tri sezone na Netflixu. A ako je to povuce, ima lektire za godinu dve - ceo ciklus - 45 vitezova, Gospodja de Monsoro, Kraljica Margo

 

I price Sherlocka Holmesa su jos uvek fantasticne i lako se citaju - Baskervilski pas, Znak cetvorice... (A nakupilo se raznih kopija, hibrida i nastavaka u neverovatnim kolicinama, originali su za tri koplja bolji, al sto su bolji nego sto su i savremeniji od ovih novih splacina).

 

Ronja, razbojnicka kci je strava knjiga o odrastanju.

 

Ovo je vrhunska literatura za taj uzrast - https://www.fabrikaknjiga.co.rs/saka-puna-zvezda/

 

Mozes vec da joj das Jane Austen - Razum i osecajnost, Gordost i predrasuda su taman za taj uzrast.

 

Persepolis (strip) je takodje odlican i vreme joj je da ga cita.

 

Mali princ je sve samo ne decija knjiga. 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, gospa buba said:

govorimo o uzrastu 13 godina.

Taman za Brezuljak Voteršip, probrano od Dala, Dodeova Pisma iz mog mlina, vredi potraziti i:

 Oterberi.jpg

Mislim da ima i novije izdanje.

 

Gresi Čandra sa Serlok Holmsom :D: njih mrzi da misle :D, narocito u toj kriminalnoj oblasti, a i zasto bi posle ovoliko filmova u kojima se sve resava pucanjem. 

Grof Monte Kristo uvek moze.

Uostalom, s obzirom na situaciju, ja bih rizikovao i sa Prohujalo sa vihorom...

 

Ja bih, uz nadzor i konsultacije, probao i sa:

euklidov-prozor-leonard-mlodinov.jpg

Jes da nije prozatm, ali rezultat zna da bude iznenadjujuci...

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...