Jump to content
IGNORED

Reči koje se koriste samo u novinama


Аврам Гојић

Recommended Posts

zapalili marakanu

 

ostavio srce na terenu

 

... komentarise Stojkovic.

 

nezapamceno nevreme

 

zena je sisla niz stepenice, necete verovati sta je na odmoristu videla

Edited by Caligula
Link to comment

Ако овај топић добаци до тридесете стране, испашће још да новине имају некакав речник.

Link to comment

Подметати клипове у точкове.

 

@расејан: Пољаци су почетком осамдесетих, у доба Солидарности, направили табелу речи које се користе у политичком говору и новинама.

Оно, ред хоризонтално и ред вертикално, па укрштањем добијеш реченицу новинско - политички 'сувислу'.

Код нас су то превели, мислим да је ондашњи Старт објавио, вредело би потражити, са модерним доприносима речнику направило би се чудо једно.

Могла би да буде нека 1981, 82....

Link to comment

Cini mi se da je Tirnamic pisao o "podmetanju klipova u tockove" i zakljucio da poreklo tog izraza ne mogu da rastumace oni koji su odrastali u gradu, a i sama upotreba tog izraza govori o govorniku. Rec je o klipovima kukuruza, koje seljak, kad hoce da napravi stetu drugom seljaku ( pa i da [italic]mu radi o glavi[/italic]), podmetne medju tockove od konjske zaprege, te tako dovede do prevrtanja kola a neretko i povredjivanja konja i vozaca. Od domacih politicara ucestalo ga koriste Vucic i Slobodan Samardzic.

Edited by halloween
Link to comment

Cini mi se da je Tirnamic pisao o "podmetanju klipova u tockove" i zakljucio da poreklo tog izraza ne mogu da rastumace oni koji su odrastali u gradu, a i sama upotreba tog izraza govori o govorniku. Rec je o klipovima kukuruza, koje seljak, kad hoce da napravi stetu drugom seljaku ( pa i da [italic]mu radi o glavi[/italic]), podmetne medju tockove od konjske zaprege, te tako dovede do prevrtanja kola a neretko i povredjivanja konja i vozaca. Od domacih politicara ucestalo ga koriste Vucic i Slobodan Samardzic.

I ja sam cuo za to tumacenje, ali mi je tehnicki neodrzivo  :)

Naime, tesko da klip kukuruza podmetnut u paoke tockova moze da izazove bilo sta ozbiljno, ako je to tehnologija radjenja o glavi.

Imam na umu analogiju stete koja bi nastala da se u tocak, medju zice/zbice, bicikla gurne neka palica ili nesto slicno, inace postupak koji je sretan u narodnom stvaralastvu te vrste.

Sretao sam tvrdnje da su klinovi zamenjeni klipovima, sto bi tehnicki imalo vise smisla, ali ni to mi nekako nije bas...

 

Inace, izraz nije nov: socrealizmi su ga siroko koristili u smislu podmetanja klipove u tockove (nezaustavljivog) napretka svake vrste.

Link to comment

Подметати клипове у точкове.

 

@расејан: Пољаци су почетком осамдесетих, у доба Солидарности, направили табелу речи које се користе у политичком говору и новинама.

Оно, ред хоризонтално и ред вертикално, па укрштањем добијеш реченицу новинско - политички 'сувислу'.

Код нас су то превели, мислим да је ондашњи Старт објавио, вредело би потражити, са модерним доприносима речнику направило би се чудо једно.

Могла би да буде нека 1981, 82....

 

Спорт је био популаран у више земаља, нарочито пар година касније кад су дошли кућни рачунари. Програме типа ГлуГен (генератор глупости) сам видео у више облика, са политичким, новинарским, естрадним речницима.

Link to comment

nedavno mi se mladi komšija (cca peti, šesti osnovne škole) hvalio kako je gledao slike "golišavih" ženskih.  to je verovatno prva ikada upotreba reči "golišavo" van srpskih tabloida.

pored toga, ne verujem da postoji bilo šta u našim novinama sem primera što je eklatantno, sem kršenja (međunoarodnog prava) što je flagrantno, i sem greške što je kardinalno.

 

blago vantemlje:

http://vukajlija.com/kamionet/593934


Edited by DR. KUMALO
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...