Jump to content
Verterdegete

Scots unthirldom

107 members have voted

1. 1. Kako bi ste glasali

• yes
      72
    • no
      18
    • beli listić
      7
    • ne bih izašao
      10
  2. 2. Šta mislite, ko će pobediti

• Yes
      33
    • No
      65
    • neće se ni održati na kraju...
      9

Recommended Posts

hazard

Super. Znaci, uslovi za legitimnost se ne znaju unapred, nego zavise od rezultata. Nisi ti tu nesto dobro zdumao sve mi se cini :D I drugo, ja uopste nisam "konzervativan". "konzervativan' pogled je onaj koji zahteva saglasnost svih u drzavi (u celoj drzavi, a ne samo na teritoriji koja se izjasnjava) o otcepljenju dela zemlje. "Konzervativan' pogled takodje bi mogao da se poziva na potrebu odredjene razlike opcije za promenu statusa/nezavisnost kao u CG recimo. Daleko sam ja od "konzervativnog" pogleda na te stvari, samo imam principijelan stav sta je "narodna volja" na odredjenoj teritoriji, a ne stav da definicija te narodne volje zavisi od jednog do drugog mesta i od slucaja do slucaja.

Uslova za legitimnost ima mnogo, oni zavise od konkretnog slucaja, a i od konkretnog ishoda, tj. neispunjenje nekih uslova moze zahtevati ispunjenje nekih drugih uslova da bi legitimnosti bilo, isto tako ispunjenje nekih uslova iskljucuje potrebu za dodatnim uslovima. Mi mozemo sve moguce uslove nabrojati unapred, ali ne mozemo unapred znati koji ce sve biti relevantni (za neke mozemo naravno). Npr., sta je bitnije za legitimnost nekog referenduma u Bosni recimo? Koliko je glasalo za od ukupnog glasackog tela, ili koliko je glasalo za od Srba, Bosnjaka i Hrvata pojedinacno? Da li je u BiH legitiman referendum gde "za" glasa preko 70% Bosnjaka i Hrvata (i time verovatno vise od 50% glasackog tela) a protiv 70% Srba? Ja bih rekao prilicno decidno da nije. S druge strane, u Skotskoj nije relevantno za legitimnost meriti odvojeno kako su glasali galsko-govoreci Skoti u odnosu na germansko-govorece Skote ili katolici u odnosu na protestante (dok bi u S. Irskoj, mozda bilo relevantno).

I ko sad brka legalnost i legitimnost? Legalnost je ono sto se 100% zna unapred, crno na belo, i vidi se jasno ili jeste ili nije (u krajnjoj instanci nadlezni sud ce presuditi). Legitimnost je komplikovanija kategorija.

I nisam ja nista lose zdumao, ja sam o svemu podrobno i pazljivo razmislio, ti si taj koji se ko pijan plota drzi jako proste definicije i jednog uslova zanemarujuci kompleksnost ovakvih situacija u realnom svetu :D

Edited by hazard

bergasa19

Sve što se obe strane slože ako je plod plod civilizivane i demokratske rasprave je legitimno.

Њујоркер

Referendum za Ustav Srbije bio je transparentno namesten i njegov cilj bila je potvrda ustava milom ili silom. 

Kakvo glasanje protiv, da je bilo vise takvih listica, samo bi ih pocepali. Ucesce u toj farsi nije nikakva potvrda politicke volje.

Ladno pomislih da si mislio na onaj Slobekov prvo Ustav pa izbori™ iz 1990. veterov post me isprva zbuni, a onda razjasni stosta :lol:

Verterdegete

Koi je prestao da važi 4. februara 2003. godine kada je Savezna skupština usvojila Ustavnu povelju SiCG.

Ne. Prestao je da vazi Beogradskim sporazumom, kojim je SRJ neustavno ugasena. Onda je nesto sto se zvalo Savezna skupstina SRJ, usvojilo tzv. Ustavnu povelju. Opet, mimo bilo kakve pravne procedure. Suprotno popularnom misljenju, prelazak Jugoslavije u SiCg nije bila devolucija. Jugoslavija se pravno gledajuci raspala na dve nezavisne drzave, koje su onda usle u drzavnu zajednicu.

Edited by Verterdegete

MancMellow

Uslova za legitimnost ima mnogo, oni zavise od konkretnog slucaja, a i od konkretnog ishoda, tj. neispunjenje nekih uslova moze zahtevati ispunjenje nekih drugih uslova da bi legitimnosti bilo, isto tako ispunjenje nekih uslova iskljucuje potrebu za dodatnim uslovima. Mi mozemo sve moguce uslove nabrojati unapred, ali ne mozemo unapred znati koji ce sve biti relevantni (za neke mozemo naravno). Npr., sta je bitnije za legitimnost nekog referenduma u Bosni recimo? Koliko je glasalo za od ukupnog glasackog tela, ili koliko je glasalo za od Srba, Bosnjaka i Hrvata pojedinacno? Da li je u BiH legitiman referendum gde "za" glasa preko 70% Bosnjaka i Hrvata (i time verovatno vise od 50% glasackog tela) a protiv 70% Srba? Ja bih rekao prilicno decidno da nije. S druge strane, u Skotskoj nije relevantno za legitimnost meriti odvojeno kako su glasali galsko-govoreci Skoti u odnosu na germansko-govorece Skote ili katolici u odnosu na protestante (dok bi u S. Irskoj, mozda bilo relevantno).

I ko sad brka legalnost i legitimnost? Legalnost je ono sto se 100% zna unapred, crno na belo, i vidi se jasno ili jeste ili nije (u krajnjoj instanci nadlezni sud ce presuditi). Legitimnost je komplikovanija kategorija.

I nisam ja nista lose zdumao, ja sam o svemu podrobno i pazljivo razmislio, ti si taj koji se ko pijan plota drzi jako proste definicije i jednog uslova zanemarujuci kompleksnost ovakvih situacija u realnom svetu :D

U Bosni se postavljalo pitanje legalnosti proglasenja nezavisnosti, zbog tri konstitutivna naroda. Dakle sa pozicije legitimiteta opet imamo narod na teritoriji. Legitimitet cak i da je komplikovana kategorija, kao i za bilo sta drugo - ne moze se reci: cekaj da vidimo kako ce da ispadne glasanje pa cemo da odlucimo sta je uslov za legitimnost. To je totalno bez veze. 

Edited by MancMellow

Dr Arslanagić

Inace, SNP je od cetvrtka duplirao broj clanova. Sa 24k na 50k clanova.

U ovom trenutku oko 65.000 članova.

Hamlet Strašni

crying-bagpiper.jpg

Hamlet Strašni

Nismo im šuknuli za Dražu, priča je gotova. Nastavak priče o Škotskoj na UK topiku 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...