Jump to content
IGNORED

Evroazijska Unija - to je ta Evropa kojoj težimo!


Filipenko

Recommended Posts

Ne znam moje iskustvo je da na korporativnim skypovima srbi i hrvati provide vise vremena zajedno i izlaze vise nego Srbi sa Rusima a Hrvati sa recimo Nemcima.

Hm, to bi moglo da nas navede na smeo zaključak da Srbima i Hrvatima najbolje pašu regionalne/medjusobne unije bez panevropskih odnosno panazijskih aspiracija

Link to comment

Kada neki Srbin zaluta u neku daleku zemlju skoro izvesno ce pomoci traziti u ruskoj ili grckoj zajednici, ako takva tamo postoji, pre nego u hrvatskoj. Naravno, postoje izuzeci. Ne znam kakve to veze ima sa EAU ali je to tako.

 

pa da, ali to su politicke prepreke i da nije bilo drugog svetskog rata ne bi uopste bilo tako, posto su te "zajednice" znamo u principu od koga kreirane. a sad kontra, kad se neki spanac obere u holandiji on bi pomoc (da mu treba) prvo tražio od...zajednice svedjana ili od zajednice "venecueljana"? Ono gde je verovatno ne bi tražio to je od zajednice Baska tj. pre bi tražio i od srba nego od baska (verovatno). Po toj logici Poljaci bi se u Londonu recimo pre družili (i sve što uz to ide) sa Portugalcima nego sa Rusima? Malo sutra je to tako. 

Link to comment

pa da, ali to su politicke prepreke i da nije bilo drugog svetskog rata ne bi uopste bilo tako, posto su te "zajednice" znamo u principu od koga kreirane. a sad kontra, kad se neki spanac obere u holandiji on bi pomoc (da mu treba) prvo tražio od...zajednice svedjana ili od zajednice "venecueljana"? Ono gde je verovatno ne bi tražio to je od zajednice Baska tj. pre bi tražio i od srba nego od baska (verovatno). Po toj logici Poljaci bi se u Londonu recimo pre družili (i sve što uz to ide) sa Portugalcima nego sa Rusima? Malo sutra je to tako. 

 

Zato kad se skupi malo više Poljaka, recimo više miliona, pomoć traže isključivo od Vašingtona, još pre dvesta i kusur godina su njihovog generala izabrali za vožda. Buljuk Srba u istom periodu najviše beži kod Rusa a Hrvati dabome kod Švaba

Link to comment

pa da, ali to su politicke prepreke i da nije bilo drugog svetskog rata ne bi uopste bilo tako, posto su te "zajednice" znamo u principu od koga kreirane. a sad kontra, kad se neki spanac obere u holandiji on bi pomoc (da mu treba) prvo tražio od...zajednice svedjana ili od zajednice "venecueljana"? Ono gde je verovatno ne bi tražio to je od zajednice Baska tj. pre bi tražio i od srba nego od baska (verovatno). Po toj logici Poljaci bi se u Londonu recimo pre družili (i sve što uz to ide) sa Portugalcima nego sa Rusima? Malo sutra je to tako. 

 

Antagonizam Srba i Hrvata po religioznoj osnovi je mnogo dalji od Drugog sv. rata. Iako on jeste potenciran sa strane, ali se zapatio. Mogao bi i daleko dublje da idem i da pricam o odanosti Poljaka spram Pape kontra paganske slovenske "brace".

Rusko kretanje prema Balkanu od XVIII veka je bilo, pre svega, strateske prirode. Ali imao je jos nesto, jednu iracionalnu komponentu(sto je bilo pogresno, kao i svaka iracionalnost, koja danas postoji kod zapadnih Evropljana spram Rusije). Ruski carevi su sebe smatrali naslednicima vizantijskih careva po krvnoj liniji(Moskva-Treci Rim bla, bla) i na Balkan i pravoslavne narode na Balkanu su gledali kao deo te civilizacije koju oni predvode i ciji bi konacni cilj bila Sv. Sofija u Carigradu. Apsurdno je da ih je takav stav verovatno kostao Carigrada, za razliku od mnogo pragmaticnijeg stava u Aziji, gde su bili mnogo uspesniji spram Britanaca(koji su na Balkanu bili iskljucivo pragmaticni).

Mislim da se Poljaci i Rusi i ne druze preterano ali nemam jasan presek stanja tako neka bude kako ti kazes.

 

edit: preterano

Edited by Zaz_pi
Link to comment

At ZazPi

 

Pa ne druže se "preterano", ali sasvim sigurno više nego Poljaci i, ne znam, Italijani. I ja sam se bio iznenadio, ali čovek (Poljak) me 2009. odveo na jednu takvu žurku i ja bi u fazonu, kroz zajebanciju naravno - pa čekaj ja mislio da se vi mrzite? A oni - pa i mrzimo se i volimo :D Mislim, ljudi u to vreme 25 do 30 godina. 

 

Ovo, istorija, to je drugo, to je realna politika, Juče sam se baš u jednom forumaškom razgovoru prisećao klinačkog perioda nešto, da si '87-me pitao beogradske (u mom slučaju zemunske) klince da li bi se pre družili sa malim amerima ili sa malim rusima 8 od 10 bi odgovorilo sa amerima. Što naravno ne znači da su Srbima bliži Amerikanci od Rusa, nego da su te situacije indukovane političkim događajima podložne promeni veoma. Da su se nešto US zalagale za Kosovo u Srbiji, a Rusi za nezavisno Kosovo pitao bih sad ovde sve i za pravoslavlje i za treći rim. Nek Kurir piše godinu dana samo o tome kako je jedini spas za nas EU, a da nam Rusi podmeću štapove u točkove u najboljem slučaju svi bi zaboravili na Rusiju. A sa Hrvatskom smo imali pravi pravcati rat, pa opet ljudi masovno jedni druge čitaju, slučaju i gledaju, idu na koncerte, objavljuju se knjige, itd. Nije sad ovo moje neki politički proglas. Politika je politika, ekonomija je ekonomija, a kulturna bliskost je kulturna bliskost. 

 

Edit: samo da napomenem - Grčka je drugo, to je druga perspektiva, to je mnogo više...genuine. I postoje razlozi zašto je to tako. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Yeah, druženje..

 

 

Ovaj put ne zbog posjedovanja, već zbog “stavljanja u opticaj” kokaina. Dok su se dvojica suosumnjičenika teretila za preprodaju droge, Bujanec je suočen s nešto drukčijom optužbom - neovlašteno stavljanje u promet i omogućavanje drugom trošenja kokaina.

Konkretno, Bujanec je pritvoren zbog optužbe da je od lipnja do listopada 2013. najmanje pet puta omogućio Saneli M. da konzumira po gram kokaina kada su se nalazili u hotelu.

Dodatnu količinu donio je na proslavu njezina rođendana što mu je ona naknadno platila “u naturi”, seksom.

Bujanec je zbog ovoga bio u mjesec dana u pritvoru. Na kraju je priznao dva djela vezana za zloporabu kokaina te se nagodio s tužiteljstvom na spomenutu uvjetnu osudu u koju mu je uračunato vrijeme provedeno u Remetincu.

Pritom se odrekao prava na žalbu pa je presuda postala pravomoćna istoga dana sredinom veljače kada je i donesena.

Suoptuženi dileri također su se nagodili, ali na djelomične uvjetne kazne. Zanimljivo je da se na popisu kupaca nalaze imena nekih poznatih osoba. Među njima je i poznati srpski glumac iz hrvatskih sapunica.

:naughty:

Link to comment

unuk jove kape?

Stefan Kapičić. Jel' on taj glumac?

 

edit - jebeš ga, nema koji drugi da bude. Nije sigurno Aljoša Vučković.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

"Moskva kao treći Rim - prilog istoriji ruskog mesijanizma", 1 i 2

 

http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0353-5738/2011/0353-57381101167S.pdf

http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0353-5738/2011/0353-57381102105S.pdf

 

oko 50 strana ukupno, pa koga zanima neka čita.

 

Hvala na shareu. Zanimljivo štivo čiji se najbitniji deo nalazi u samom uvodu koji objašnjava mane interpretativnog postupka političara i umetnika.

 

Moje pitanje (nevezano za Dugina, on mi je samo dobar primer) i dalje stoji. Koliko u ovim integrativnim procesima kojima je pokrenut topik ima učitavanja poput ovih opisanih u tekstu? Čitajući Slowa rekao bih da ima dosta pa mi nije jasno čemu se on plezi.

 

Btw, zanimljivo mi je, koliko vidim, da je do Solovjeva ideja veoma ekskluzivno pravoslavno hrišćanska. Onda ovaj momenat sa "iznad istoka i zapada" malo širi priču ali odmah iza okuke je strah od Mongola. Jel to znači da je evrazionizam udario kontru trećerimstvu ili je samo na njega nadovezao i ovaj sveobuhvatniji karakter? Jel su sa nepravoslavnim Sovjetima Ejzenštajn i Staljin rekli: E ovo je pravi Treći Rim?

 

Sve u svemu, Berđajev je jedini gotivac.

Link to comment

Mislim da ne treba učitavati previše ideologije u Putina i EAU. EAU je neosovjetizam (u etatističkom smislu; želja za obnavljanjem te države i njene moći lišena komunističke ideologije) i neorusocarizam (opet u smislu želje za prestižom i moći). Želi se gola moć, nova i stara slava, prestiž, težina na međunarodnoj sceni, vraćanje nekadašnje važnosti i statusa. To je to.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...