Jump to content
IGNORED

ppp za krupanj


luba

Recommended Posts

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    37

  • Anonymous

    31

  • Frank Pembleton

    21

  • MaryPoppins

    19

hvala tinmanu, koltrejnu, fragandu (ne znam kako se sad zove na forumu), anonimnom, reneu, njegovoj zeni i svastici, finsflitu, drugarici sa kojom nas je belch povezala i koja nam je bila vodic i posebno pejsiju koji je bio moj saputnik u povratku na tome sto su mi poslednje forumsko iskustvo ucinili prijatnim, i pored uzasa koji smo danas iskusili iz prve ruke.

zbogom svima i samo polako.

Bogme se o drugarici vodicu jos prica po Sapcu... :P

Link to comment

Da se samo prijavim i odoh da gledam fudbal. Pejsi je delegiran za izveštaj.

svaka čast i vama i operativcima u bg. duboki naklon svima.

 

nadala sam se da pejsi ne gleda fudbal i da će izveštaj brzo.

Link to comment

ducca, on 24 May 2014 - 22:38, said:

Bogme se o drugarici vodicu jos prica po Sapcu... 

 

 

I treba da se priča J

 

Krenuli smo sa dva automobila. Vozili su ikar i fritifrut a tu smo bili još anonimous, genijalna devojka iz Krupnja i ja. Tinman i Coltrane su nas sačekali u Šapcu i dodatno natovarili, uz par saveta u pogledu daljeg puta i krajolika.

 

Kako smo se približavali Krupnju to nam je postajalo jasnije kakva je nepogoda pogodila ovaj kraj. Reka je usekla koridor na neki potpuno sebičan način uz divljanje i prekrajanje ranijih tokova. Dominiraju mulj i natopljena zemlja a parcele  udaljene od glavnog sliva bile su ispucale jer se povukla površinska voda zbog visokih temperatura koje su usledile nakon poplava. Naišli smo na nekoliko odrona na putu usled klizišta, pa je drum jednim delom sleteo u dolinu reke a saobraćaj je redukovan na jednu traku.

 

Ulazak u centar Krupnja nije problematičan; malo smo se vrteli po centru da bismo došli do zgrade opštine. Tu nas je sačekala druga trećina fantastičnog krupanjskog ženskog trojca koji je već pomenut. Porazgovarali smo sa pomenutom gospođom koja radi u opštini, kao i sa predsednikom skupštine opštine koji su nam dali neke osnovne informacije o dešavanjima tokom prethodnih 7-10 dana. Bilans je takav da su dve osobe poginule. Nisam siguran da sam zapamtio kako se to dogodilo pa ne bih voleo da prenosim neproverene interpretacije.

 

Što se tiče pomoći koju smo doneli, mislim da smo pogodili njen sadržaj i da je otišla u prave ruke. To je najvažnije i mislim da svi treba da budemo ponosni na akciju. Prvobitna namera je bila da robu istovarimo negde gde nam kažu, ali mislim da je uz par mudrih glava iz PPP delegacije na licu mesta napravljena dobra odluka da ne treba da nosimo robu u kolektivni centar već da sve što smo poneli ostavimo na ukupno pet lokacija, direktno građanima Krupnja. Ništa manje važno, pomenuta gospođa iz opštine je odlično procenila na koji način to treba uraditi. Podelili smo robu ljudima koji su direktno ugroženi. Na prvom punktu je bilo teško igrati se boga i odlučiti kome je šta potrebno a šta ćemo sačuvati za druga mesta. No, mislim da smo ispravno rasporedili kontingente.

 

Videli ste jednu sliku iz Krupnja. Cela Srbija, sve do njegove rodne Mauritanije, duguje zahvalnost azilantu sa slike. Mnogi su ga u ovoj zemlji dočekali kao pretnju i smetnju jer je drugačiji. Zajedno sa ljudima koji dele njegovu sudbinu zaista jeste pokazao da je drugačiji. Neki ljudi koji žive među nama uništavaju ovu zemlju dok je momak sa slike i njegovi cimeri obnavljaju i čine je boljim mestom za život.

 

Zamislite da ste pre par godina doživeli najgoru tragediju koja može da zadesi osobu (roditelja), a da sada morate da se suočite sa situacijom da gledate polovinu nečega što je ranije bila vaša kuća, sa sve iskrivljenom armaturom, survanim zidovima i pokidanim temeljima. Eto, takva je situacija tamo. Dalje ne želim da detaljišem jer će Kurir da lešinari. Zamislite drugu situaciju - da vam se čitava kuća nalazi pod uglom od 75 stepeni. Cela, ali onako nakrivo. Mnogo kuća je nepovratno uništeno, a za mnoge će morati da se sačeka da se vidi kolika je šteta. Molim stučnije iz konvoja da dodatno pojasne kakvi se problemi mogu pojaviti na ovakvom terenu.

 

Iz opštine su nam rekli da je situacija stabilizovana. To je verovatno najvažnija informacija u pogledu eventualnog nastavka pružanja pomoći opštini Krupanj. Postoje veoma ugrožena, udaljena naselja ali stanovnici su evakuisani i na sigurnom su mestu. Znači, neće se dogoditi da neko nema hranu i vodu – prvi nalet solidarnosti, sva je prilika, postigao je svoju funkciju. Sada na delo stupa država. Stanovnicima Krupnja potrebno je pre svega da se utvrdi kolika je individualna šteta svakog domaćinstva, kolika je kolektivna šteta zajedničke imovine, koliko klizišta mogu biti opasna u budućem periodu, i slično.

 

Drugim rečima, paštete, maramice, pelene i ostale bazične potrepštine će sve manje biti neophodne kao vid pomoći jer se grad sve brže stabilizuje. Prodavnice rade i moguće je dostaviti robu u Krupanj. Sada je neophodno obezbediti tešku mašineriju. Biću slobodan da napišem da takvu vrstu pomoći PPP teško može da artikuliše pa bi bilo dobro da porazmislimo šta dalje treba da radimo. No, o tome možemo u narednim danima.

 

Uzgred, Ikar je bio sjajan sagovornik tokom povratka – mislim da smo pretresli sve teme;  red politike,  društva, NBA, vremena. Kao dnevnik u pola osam.

Bio bih veoma zahvalan ako ostatak ekipe ima nešto da dopuni.

 

Eto, toliko od mene, poz, 

Link to comment

Dajte slike-nista vam ne verujem.

 

Polako, treba sve te slike (osim onog baje sa valjda Mauricujusa) iskopirati, obrisati loše slike, izabrati, okačiti na imgur, pa onda ovde, nije mali posao, a sutra bežim negde u prirodu, požuriću u svakom slučaju.

 

Slike forumaša neću kačiti, trebala bi mi njihova dozvola, a pošto Ikar zajebava (mislim na njegov odlazak sa foruma) ne mogu je dobiti.

 

Zamolio bih Belch da mi na PM (po dogovoru sa njenom drugaricom) pošalje njen mejl da bih joj poslao te slike za opštinsku dokumentaciju, čisto sumnjam da će im govna iz medija udeliti koju, pre će pokrenuti kampanju za njihovu smenu pošto su u pogrešnim partijama.

Edited by Anonymous
Link to comment

Ma zajebao sam se, zato sam i napisao valjda, nisam bio siguran.

 

Fritifrut je, od nas koji smo bili tamo, najstručniji za vodu i građevinu, pa nek izvoli.

 

Inače ova devojka koja je bila sa nama je boginja i nema teorije da bi uradili tako dobar posao bez nje. Pohvalila nas je da smo izabrali prave stvari za transport. Iznenadio sam se koliko su ono dvoje iz opštine pristojni ljudi, očekivao sam neku zadriglu stoku. I uopšte, ljudi u Krupnju su na mene ostavili jako lep utisak.

 

Možda bih uspeo da napišem nešto smisleno, ali pored ove stoke iz komšuluka koja peva narodnjake ne uspevam.

Edited by Anonymous
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...