Jump to content
IGNORED

Politika i poplave


Turnbull

Recommended Posts

vau! kakvo iskopavanje stare vesti http://www.ekapija.com/website/sr/page/431436/I-mobilni-zidovi-protiv-Dunava-U-Novom-Sadu-po-prvi-put-u-Srbiji-upotrebljen-nov-na%C4%8Din-odbrane-od-poplava

 

je l ima iko ideju kakav je bio epilog ove "investicije"?

 

 

I mobilni zidovi protiv Dunava - U Novom Sadu po prvi put u Srbiji upotrebljen nov način odbrane od poplava Sreda, 18. 05. 2011.|13:16 | Izvor: Dnevnik   odbrana_odpoplava_18511.jpg

U Novom Sadu je po prvi put u Srbiji upotrebljeno nov način odbrane od poplava i to mobilnom opremom. Sistem se primenjuje u svim većim evropskim gradovima, gde se u slučaju opasnosti od poplava, na otvorenim deonicama kao što su stepeništa, otvori za objekte i drugi prilazi obali montira mobilni zid, koji se brzo i lako postavlja i uklanja.

Probnom montiranju nove opreme prisustvovali su predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić i gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić koji su istakli da je odbrana od poplava u Novom Sadu u poslednje dve godine podignuta na znatno viši nivo.

- U poslednjih nekoliko godina Novi Sad je, od prilično nezaštićenog grada kada su poplave u pitanju, postao primer kako se braniti od ekstremno visokih vodostaja Dunava. Podigli smo nivo odbrambenog zida koji je dovoljan da odbrani grad od takozvanih stogodišnjih voda u šta je Pokrajina uložila oko 280 miliona dinara. Sada smo sa dodatnih 150 miliona obezbedili kupovinu ove mobilne opreme, kojom će biti zaštićeni i svi otvori na 7 kilometara dugom odbrambenom zidu- rekao je Pajtić.

On je dodao da je u odbrambene nasipe širom Vojvodine uloženo oko 13 milijardi dinara, pri čemu je rekonstruisano ili izgrađeno 108 kilometara odbrambenih zidova.

Prema rečima Igora Pavličića, odbrana od poplava postaje sve važniji posao gradske vlasti.

- U poslednje vreme ekstremni vodostaji beleže se svakih nekoliko godina. Ukoliko bi odbrambeni zid propustio vodu iz Dunava, pojedini delovi grada bili bi četiri metra pod vodom, što dovoljno govori o tome koliko su značajna ulaganja u ovu oblast. Bez pomoći Pokrajine bilo bi nemoguće realizovati ove projekte - rekao je Pavličić.

Od 150 miliona dinara koliko iznosi kredit dobijen od Svetske banke, JVP "Vode Vojvodine" za mobilnu opremu izdvojilo je oko 67 miliona dinara, a montažni metalni zidovi predviđeni su za postavljanje na oko 40 mesta, dok će oko 85 miliona dinara koštati izgradnja skladišta u kojem će se oprema čuvati. Skladište površine 1.600 kvadratnih metara gradi se u blizini novosadske prevodnice, a završetak radova se očekuje tokom leta.

Edited by Svarog
Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    161

  • harper

    56

  • Aće

    54

  • ficfiric

    53

Top Posters In This Topic

Posted Images

je l ima iko ideju kakav je bio epilog ove "investicije"?

Ne razumem. Šta nije u redu sa mobilnim branama i kakve veze to ima sa ovim poplavama ispod Save?

Link to comment

Ne razumem. Šta nije u redu sa mobilnim branama i kakve veze to ima sa ovim poplavama ispod Save?

uopšte se nije direktno odnosilo na to, već na masovno "online kukanje" za ovim tipom montažnih brana.

sad odjednom vaskrsava članak gde se prethodna garnitura političara slika sa tim istim (ili bar sličnim, nisam expert) branama, spominju se silne investicije, skladišta... sve smrdi na još jedno "kraduckanje". al ajd nek bude da sam potpuno omašio topic.

 

edit: typo

Edited by Svarog
Link to comment

Ne razumem. Šta nije u redu sa mobilnim branama i kakve veze to ima sa ovim poplavama ispod Save?

 

Nikakve. Stubovi koji drze ove ploce se ubadaju u prethodno napravljene rupe, objasnjavao je to vec neko ranije. I u samom tekstu pise da se radi o 40 potencijalnih lokacija gde ova skalamerija moze da se koristi.

Link to comment

Nikakve. Stubovi koji drze ove ploce se ubadaju u prethodno napravljene rupe...

Pa da, a rupa za te nosače koliko znam nema u Mitrovici, nema u Šapcu, nema ni u Beogradu (razvukli bi ih ovde makar kao showcase sada, a video sam samo džakove), deluje mi irelevantno, plus je generalno dobra ideja kupiti i instalirati tako nešto ako za to postoje sredstva. Na stranu da li se neko ugradio ili ne, to ne znam, ali ne zna ni Hefest™...

Link to comment

Pa da, a rupa za te nosače koliko znam nema u Mitrovici, nema u Šapcu, nema ni u Beogradu (razvukli bi ih ovde makar kao showcase sada, a video sam samo džakove), deluje mi irelevantno, plus je generalno dobra ideja kupiti i instalirati tako nešto ako za to postoje sredstva. Na stranu da li se neko ugradio ili ne, to ne znam, ali ne zna ni Hefest™...

 

čisto da razjasnimo... zato i jeste zanimljiv članak. jer ovakve brane bi bile izuzetno efikasne (po svemu što se može pročitati o njima online). ako je moglo za Novi Sad da se nađe sredstava, moglo je i za druga mesta. tekst spominje 40 lokacija, meni je na prvu loptu zazvučalo kao 40 lokacija u Vojvodini, al evo ponovo čitam i možda se odnos samo na Novi Sad. dodatno bi bilo zanimljivo saznati da li je ovo na kraju i instalirano u Novom Sadu.

Link to comment

 

Ovo će biti mantra u narednim danima. :isuse:

Pretpostavljam da u Krupnju nije SNS na vlasti...

 

 

Jasno mi je da su ljudi i ogorceni i tuzni i potreseni, ali mogao je makar ppp i njegovi forumasi da za vrijeme katastrofe ne korsiste svaki, ali svaki post u obracunavanju sa SNS-om. Jasno je svima vise da se na ppp Vucic&SNS ne podnose, ali degutantno je to citati u svakom fuckin postu na temi o poplavama. Ne mislim na ovu temu vec na "glavnu" koja je morala biti ociscena od toliko pljuvanja i politizacije ove katastrofe. Postala je necitljiva, a ova tema mi je kao i vecini glavni informator desavanja. Ali postovi tipa "Vucic se reklamira dok Jesic razbija" ne pomazu nikome i nepotrebni su. Ima tema politika i poplave i tamo pisite takve postove moli vas neutralan u politickoj bici DS-SNS.

 

Suzdrzite se jer nije tema neka sprdnja tipa ustajanje u 7:30. Ovo sto radite je odvratno. A radite isto ono sto spocitavate SNS-u na terenu - koriscenje nesrece radi obracunavanja sa politickim protivnicima. Juce hvalite Predraga Marica kako je profi, dok je posle gostovanja u jutarnjem programu neke televizije - amater i viri iz cmara Vucica. Tako isto ce biti i sa generalom Dikovicem ako ne daj boze izjavi koju lepu o Vucicu. A to su eksperti koji u ovom momentu rade na terenu sve sto mogu za te jadne ljude i sreca je da ih imamo. Dok smo vecina na ppp 500 i kusur km daleko od nesrece. A tek ona paranoja o skrivanju broja zrtava...

 

Znam da vas je sve ovo iskreno pogodilo i da su mnoge stvari recene u afektu. Srce mi je puno kad vidim gomilu ljudi sa ppp koja "cuti" i radi i skuplja pomoc, javlja situaciju iz pogodjenih gradova u kojima zivi... to su heroji! :heart:

Link to comment

Nadam se da si pročitao sve.

Uopšte nema zaključka.

Vidim da ti kažeš "oni su sigurno"... Hrabro.

Dakle, nikoga ne optužujem, ovo je jeziva stvar da bi nekoga ja optuživao, samo sam krenuo da razmišljam, onako redom...

Ako već mora zaključak, fukara smo od države, koju decenijama devastiraju oni koji bi morali njome upravljati. Nema sistema, nema procedura, ne zna se ko šta radi.

 

I ja razmišljam, onako redom.

 

Za meteorologe smo svi svedoci da je par dana ranije najavljeno kako se očekuju ogromne padavine, da će mesečni prosek pasti u jednom danu.

 

Za vodoprivredne stručnjake ne znam sa sigurnošću, samo pretpostavljam na osnovu dosadašnjih iskustava. Jednostavno imam poverenje u stručnost i poštenje običnih ljudi. Šta misliš, zašto je ostala nezavršena "hitna sanacija" nasipa uzvodno od Šabca koji je danas probijen? Da li je to zbog nemara i nestručnosti Srbija voda, ili zato što je država obustavila isplatu izvođaču radova? Na neviđeno, hrabro, mislim da je ovo drugo razlog.

Link to comment

Jasno mi je da su ljudi i ogorceni i tuzni i potreseni, ali mogao je makar ppp i njegovi forumasi da za vrijeme katastrofe ne korsiste svaki, ali svaki post u obracunavanju sa SNS-om. Jasno je svima vise da se na ppp Vucic&SNS ne podnose, ali degutantno je to citati u svakom fuckin postu na temi o poplavama. Ne mislim na ovu temu vec na "glavnu" koja je morala biti ociscena od toliko pljuvanja i politizacije ove katastrofe. Postala je necitljiva, a ova tema mi je kao i vecini glavni informator desavanja. Ali postovi tipa "Vucic se reklamira dok Jesic razbija" ne pomazu nikome i nepotrebni su. Ima tema politika i poplave i tamo pisite takve postove moli vas neutralan u politickoj bici DS-SNS.

 

Suzdrzite se jer nije tema neka sprdnja tipa ustajanje u 7:30. Ovo sto radite je odvratno. A radite isto ono sto spocitavate SNS-u na terenu - koriscenje nesrece radi obracunavanja sa politickim protivnicima. Juce hvalite Predraga Marica kako je profi, dok je posle gostovanja u jutarnjem programu neke televizije - amater i viri iz cmara Vucica. Tako isto ce biti i sa generalom Dikovicem ako ne daj boze izjavi koju lepu o Vucicu. A to su eksperti koji u ovom momentu rade na terenu sve sto mogu za te jadne ljude i sreca je da ih imamo. Dok smo vecina na ppp 500 i kusur km daleko od nesrece. A tek ona paranoja o skrivanju broja zrtava...

 

Znam da vas je sve ovo iskreno pogodilo i da su mnoge stvari recene u afektu. Srce mi je puno kad vidim gomilu ljudi sa ppp koja "cuti" i radi i skuplja pomoc, javlja situaciju iz pogodjenih gradova u kojima zivi... to su heroji! :heart:

 

Ukratko, ništa se ne slažem.

Link to comment

Samo da se ovde najebem majke tom skotu sns-ovskom iz Inđije koji nije hteo da priča sa ovima iz AP tek sad kad mu Slina došao on pristao na evakuaciju!

 

Послато тетејцем

Link to comment

Pa da, a rupa za te nosače koliko znam nema u Mitrovici, nema u Šapcu, nema ni u Beogradu (razvukli bi ih ovde makar kao showcase sada, a video sam samo džakove), deluje mi irelevantno, plus je generalno dobra ideja kupiti i instalirati tako nešto ako za to postoje sredstva. Na stranu da li se neko ugradio ili ne, to ne znam, ali ne zna ni Hefest™...

 

Cenim da je neko, ako iko uopste ima mozga od nasih politicara, odredio 40 najkriticnijih pozicija na kojima postoji mogucnost za brzo poplavljivanje i verujem da su u pitanju lokacije oko najvecih reka koje proticu kroz Srbiju. Ovo sigurno ne bi spasilo Obrenovac jer sumnjam da je neko uopste razmatrao nasipe prema manjim rekama u okolini tog grada kao prioritet.

 

edit: Ponovo procitao tekst, ovoga puta pazljivije. Ove ploce su predvidjene za Novi Sad i okolinu.

Edited by harper
Link to comment

 Ovo sto radite je odvratno. A radite isto ono sto spocitavate SNS-u na terenu - koriscenje nesrece radi obracunavanja sa politickim protivnicima.

 

 

Ukratko, sereš, da sad ne ulazim u širu raspravu.

 

Vučić se ovde napada zato što je štetočina, a on sam je uveo politiku u nesreću i nema teorije da se to zaobiđe.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

I ja razmišljam, onako redom.

 

Za meteorologe smo svi svedoci da je par dana ranije najavljeno kako se očekuju ogromne padavine, da će mesečni prosek pasti u jednom danu.

 

Za vodoprivredne stručnjake ne znam sa sigurnošću, samo pretpostavljam na osnovu dosadašnjih iskustava. Jednostavno imam poverenje u stručnost i poštenje običnih ljudi. Šta misliš, zašto je ostala nezavršena "hitna sanacija" nasipa uzvodno od Šabca koji je danas probijen? Da li je to zbog nemara i nestručnosti Srbija voda, ili zato što je država obustavila isplatu izvođaču radova? Na neviđeno, hrabro, mislim da je ovo drugo razlog.

Ma sve super i ja najviše verujem stručnim ljudima.

Ali ne verujem da su oni koji sada sede baš svi tu zato što su stručni.

Opet ali, ako pažljivije pročitaš, videćeš da sam krenuo da prvo logično sledi da nisu dobro odradili prognozu (vremensku i hidr.) a onda sam se pitao da li je uopšte moguće da je i urade i najave ovo zlo. Dakle, ne da ih ne optužujem nego čak i branim.

E sada u tom mom pametovanju jedan je cilj, može se relativno lako doći do činjenice gde je zatajilo.

Link to comment

Imamo poseban topik za političke priče, upravo zato da ne bismo gušili ovaj, Samo ću da kažem, da je ćuti i radi jedan od najglupljih sveta ikada i da je užasno bitno u stanju u kojem je Srbija sada, održati prostore poput ovog na kojem će se zvanične verzije dovoditi u pitanje. A naravno da treba i raditi, a ne samo pričati.

Link to comment

Stanje se nromalizuje polako.. ljudi u Samcu su zbrinuti i dostavljena im je hrana voda i lijekovi..

 

Informacija iz Samca od pre sest sati

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...