Jump to content
IGNORED

Politika i poplave


Turnbull

Recommended Posts

 

edit. htedoh da pomenem i sapera, al pitanje je kolko je to tacno i kolko je dobrovoljno.

 

Eno ga ne izbija iz Kurirove kafane u Vlajkovićevoj.

Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    161

  • harper

    56

  • Aće

    54

  • ficfiric

    53

Top Posters In This Topic

Posted Images

ili prosto poigravanje sa njenom tradicionalnom medijskom percepcijom / recepcijom. ja mislim da je ona htela da se preventivno samorazapne na svom kemp krstu no da je zbog pregnantnosti trenutka kad je to nakucano (histericni PV na otvorenoj sednici vlade i njegovo prestrojavanje neposlusnika) njen komentar upao u jednu posebno inertnu znacajnosnu bujicu (pun intended) i da se onda - uzevsi u obzir njenu tradicionalnu percepciju - mogao iscitati na jedan jedini nacin (posle cega bi svakako sledilo izdajnicka kurvo, a da ga ti nama malo popusis svima).

 

suviše veliki intelektualni napor da bi se razumeli potezi nekoga ko je, bazično, tenkre.

Link to comment

Isto. Sto puta sasm hteo da je izbrisem sa liste onih koje pratim na TW jer je napadna i iritantna. I meni se cini da je pre nespretna formulacija i glupi pokusaj duhovitosti nego sto je "htela da se ruga zrtvama".  Plus mi kaze drug da je to ostavila dok se jos nije znalo koje ce razmere ovo poprimiti i svi su zbijali sale. 

Koji svi?

Link to comment

kul je što Lazanski postavlja razna bitna pitanja, i mene sve to zanima, ali ja bih voleo da vidim tekst novinara koji odgovara na ta pitanja (npr da li postoje planovi uređenja vodotokova, da li država ima strategiju za elementarne nepogode, koliko civilna zaštita ima čamaca i gde su nestali itd.).

 

mene samo zanima da li je ovo situacija u kojoj je sasvim relevantno potezati temu vojske: ako se ne varam, vojska obično u ovakvim kriznim situacijama pomaže civilnim službama--zar nije onda glavna tema civilna zaštita? hoću reći, bilo bi dobro da vojska ima više kapaciteta, ali relevantnije je pitanje zašto kapaciteti civilnih službi nisu više dorasli ovakvoj situaciji. analogija: npr. kod gašenja velikih šumskih požara mogli bismo da se pitamo što vojska nije u stanju da pomogne i da dovodimo u pitanje njeno restrukturiranje, ali bitnije pitanje bi bilo zašto Srbijašume ili ko već nema upotrebljive kanadere.

 

 

Civilna zaštita kakvu smo nekada poznavali odavno ne postoji kao institucija. Formalno je za ove stvari nadležan Sektor za vanredne situacije koji deluje u okviru MUP i na njegovom čelu je Predrag Marić. To je poprilično velik sektor sa regionalnim centrima i lokalnim ispostavama, oni raspolažu svom opremom za ovakve situacije uključujući helikoptere. Da li je kod njih završila oprema iz magacina civilne zaštite iz doba SFRJ i da li je bilo šta od toga danas upotrebljivo, to ne znam. U svakom slučaju, oni su nadležni za sve vrste elementarnih nepogoda a vojska uskače po potrebi tj. ako su razmere nepogode suviše velike.

 

Sad, ovako laički, meni se čini da je u svim velikim požarima, smetovima i drugim nepogodama iz prethodnih godina morala da uskače vojska (koja nema specijalizovane jedinice za ovakve namene već uskače sa onim što ima od ljudstva i mehanizacije) što ukazuje da ovaj Sektor za vanredne situacije ima neke limite u smislu obima katastrofe koji može da pokrije. Opet, oni ne mogu u stalnoj operativi da drže resurse koji bi bili dovoljni za spasavanje čitavog Obrenovca jer to naprosto nije održivo. Opet laički, mislim da se Srbiji tu obija o glavu nepostojanje nekog rezervnog sastava civilne zaštite koji bi se pozivao u slučaju ovakvih megakatastrofa. U taj rezervni sastav bi ušli GSS, ronilački klubovi, svi građani koji imaju neku vrstu spasilačke obuke. Od njih lepo napraviš rezervu, formacijski je potčiniš tom Sektoru za vanredne situacije, po zemlji rasporediš nekoliko magacina sa čamcima, motorima i drugom opremom, pa ako nekad zagusti samo ih pozoveš. Ovako su svi ti ljudi dobrovoljno izašli na teren i trebalo je puno vremena da se uspostavi koordinacija između njih, policije i vojske.  

Link to comment

 

 

 

 

Zagolica maštu ljudi i probudi najtamnije strahove,i krenu licitacije sa brojem mrtvih.Naravno broj skače geometrijskom progresijom dolazi do cifre od 800 izgubljenih života.I pošto nema nikakvih zvaničnih informacija svi postanu ubeđeni "da je to pravi broj ali oni ne smeju da objave."

 

I onda jednog dana pojavi se SuperVučko na Pinku i tresne ekskluzivnu informaciju da je stradalo 30 ljudi.

Svi radosni što je "samo 30" ljudi stradalo.

I odjedanput Alek nije narscis,nesposobnjaković i histerik koji je odgovaran za smrt 30 ljudi,već herojski spasilac 770 života kome je Srbija večno zahvalna i dužna.

 

To bi bilo objašnjenje zašto se toliko čeka sa objavljivanjem te informacije.

 

 

Tako i ja slično gledam, ionako je zapravo Kurir prvi krenuo pre neki dan sa onom skandaloznom naslovnom stranom. Znam pouzdano i da partijski botovi po Srbiji rade danonoćno, od komentarisanja do skupljanja pomoci i dobrovoljaca preko 'nestranačkih' FB grupa, koji se prihvataju na adresama koje su gle čuda ispred ili u lokalnim prostorijama stranke. Ukoliko broj nastradalih bude u tim granicama a ne u onim strašnim, moguće je vrlo lako da je bio nekakav 'damage' kontrol unapred - naročito jer vidim da je PVu pored 'kritizera' baš to udarni rant juče' čak je i usrani B92 u vestima to puštao u integralnoj viseminutnoj verziji.

Link to comment

Civilna zaštita kakvu smo nekada poznavali odavno ne postoji kao institucija. Formalno je za ove stvari nadležan Sektor za vanredne situacije koji deluje u okviru MUP i na njegovom čelu je Predrag Marić. To je poprilično velik sektor sa regionalnim centrima i lokalnim ispostavama, oni raspolažu svom opremom za ovakve situacije uključujući helikoptere. Da li je kod njih završila oprema iz magacina civilne zaštite iz doba SFRJ i da li je bilo šta od toga danas upotrebljivo, to ne znam. U svakom slučaju, oni su nadležni za sve vrste elementarnih nepogoda a vojska uskače po potrebi tj. ako su razmere nepogode suviše velike.

 

Sad, ovako laički, meni se čini da je u svim velikim požarima, smetovima i drugim nepogodama iz prethodnih godina morala da uskače vojska (koja nema specijalizovane jedinice za ovakve namene već uskače sa onim što ima od ljudstva i mehanizacije) što ukazuje da ovaj Sektor za vanredne situacije ima neke limite u smislu obima katastrofe koji može da pokrije. Opet, oni ne mogu u stalnoj operativi da drže resurse koji bi bili dovoljni za spasavanje čitavog Obrenovca jer to naprosto nije održivo. Opet laički, mislim da se Srbiji tu obija o glavu nepostojanje nekog rezervnog sastava civilne zaštite koji bi se pozivao u slučaju ovakvih megakatastrofa. U taj rezervni sastav bi ušli GSS, ronilački klubovi, svi građani koji imaju neku vrstu spasilačke obuke. Od njih lepo napraviš rezervu, formacijski je potčiniš tom Sektoru za vanredne situacije, po zemlji rasporediš nekoliko magacina sa čamcima, motorima i drugom opremom, pa ako nekad zagusti samo ih pozoveš. Ovako su svi ti ljudi dobrovoljno izašli na teren i trebalo je puno vremena da se uspostavi koordinacija između njih, policije i vojske.  

 

 

ima rezervni sastav, al nas niko nije pozvao. čak su nas i odjebali kad smo zvali.

Link to comment

Super, znači posle tolikih ukidanja reorganizacija i usklađivanja sa NATO modernim standardima, Srbija opet ima neiskorišćene resurse i raspad sistema kada udari neko zlo.

 

 

Inače, krenulo je razvlačenje gradonačelnika Obrenovca u Kuriru. Neću da stavljam fotku današnje naslovne strane da me bergasa ne bi ubio ali ono je 1 kvalitetna priprema terena.

Edited by beowl
Link to comment

... Opet laički, mislim da se Srbiji tu obija o glavu nepostojanje nekog rezervnog sastava civilne zaštite koji bi se pozivao u slučaju ovakvih megakatastrofa. U taj rezervni sastav bi ušli GSS, ronilački klubovi, svi građani koji imaju neku vrstu spasilačke obuke. Od njih lepo napraviš rezervu, formacijski je potčiniš tom Sektoru za vanredne situacije, po zemlji rasporediš nekoliko magacina sa čamcima, motorima i drugom opremom, pa ako nekad zagusti samo ih pozoveš. Ovako su svi ti ljudi dobrovoljno izašli na teren i trebalo je puno vremena da se uspostavi koordinacija između njih, policije i vojske.  

 

osnovu bi morali činiti ljudi koji su prošli civilnu vojsku a čije spiskove imaju vojni odseci za svaku opštinu. to ti je "masa", ovi ljudi koje si pobrojao su tu za specifičnije potrebe.

Link to comment

Vucic zabranio sve nevladine ziro-racune za pomoc Srbiji, provereno. Svi od ranije posojeci fondovi po Srbiji mogu da budu pod udarom Kurira dok kazes "dolar"

 

Imamo na delu novi Zajam za Preporod Srbije, nije lose kao pocetak kraja.

Link to comment

Pa ovo je specifična potreba, zar ne? Od kakve pomoći moj civilni vojni rok može da bude kada treba spasavati ljude iz poplave?

 

ma dobro to, mislim i na gradnju nasipa i ostale poslove koje iziskuju fizikaliju i ljudstvo a ne da se ide na medijski "o ruk" jer, fundamentalno, nemamo sistem koji šljaka.

Link to comment

Zar nismo apsolvirali da je zamolio u 8 ujutro kada je grad već bio pod vodom pa bi pokušaj napuštanja bio čisto samoubistvo?

 

Neko je Obrenovčanima morao da u ona 24h pre katastrofe uputi makar apel da se pripreme na moguće plavljenje grada, nestanak struje i vode itd. Ako već nije bilo realno da se sprovede evakuacija (mada su svejedno morali da pokušaju i to, makar se niko ne odazvao).

Edited by beowl
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...