Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

 

Pokrajinska vlada traži spuštanje nivoa Đerdapa

 

Pokrajinska vlada apelovala je da se akumulacija Đerdap spusti za minimum 30 centimetara, jer sada nije vreme, kako se navodi, za stvaranje profita nego za slogu i odbranu ljudskih života i materijalnih dobara u Srbiji.

U saopštenju posle vanredne sednice Pokrajinske vlade navodi se da je predsednik vlade Bojan Pajtić poručio da je ta institucija spremna da pruži pomoć i pokaže solidarnost sa stanovništvom u poplavljenim sredinama koje su van teritorije pokrajine.

Kako se dodaje, svi raspoloživi tehnički i ljudski kapaciteti ponuđeni su "Srbijavodama" i Sektoru za vanredne situacije za sanaciju i spasavanje ugroženih na teritorijama van Vojvodine.

"Pokrajinska vlada zadužila je i Direkciju za robne rezerve da po nalogu Pokrajinskog štaba za vanredne situacije isporuči prehrambeno-sanitarne pakete i flaširanu vodu sredinama u Srbiji koje su ugrožene u poplavama", navodi se u saopštenju.

Dodaje se i da je nakon izveštaja Javnog vodoprivrednog preduzeća "Vode Vojvodine" i Pokrajinskog štaba za vanredne situacije konstatovano da se isplatio svaki dinar koji je Pokrajinska vlada u proteklih 12 godina uložila u izgradnju i rekonstrukciju nasipa i vodoprivredu u Vojvodini.

"Predsednik i članovi pokrajinske vlade doneli su zaključke u kojima se ističe da je u Vojvodini sistem odbrane od poplave podignut na najviši stepen pripravnosti, uvedena su dežurstva od 24 sata na deonicama gde je već uvedena redovna i vanredna odbrana od poplava. Mehanizacija, ljudstvo i materijali su na zadovoljavajućem nivou, a od 2014. godine je uloženo preko 300 miliona dinara u zonu koja i sada može biti ugrožena", navodi se u saopštenju.

Link to comment
Ministar za vanredne situacije Velimir Ilić za Blic je naveo da ne može da objasni ko je odgovoran za poplave. Odgovoran je bog - rekao je Ilić.

 

:Hail:

Link to comment

Ja to što sam pričao to su ona naselja na obodima skoro u brdima već...

Tad nisu bila , ali to je bilo odma pošto se voda povukla...

Inače za te akcije je trebala ozbiljna mehanizacija. Količina kamenja je bila ogromna. Na pojedinim mestima je korito u nivou obale bilo...

Ali pošto se ne javljaju nadam se da je sve OK tamo...

 

 

Jedno je čišćenje inače suvog korita, drugo je čišćenje reka koje se radi onim šleperima sa kranovima/sa obale

 

800px-Dredge_ship_on_the_Danube.JPG

 

a-river-dredger-clearing-shifting-sand-a

Link to comment

Jedno je čišćenje inače suvog korita, drugo je čišćenje reka koje se radi onim šleperima sa kranovima/sa obale

 

800px-Dredge_ship_on_the_Danube.JPG

 

a-river-dredger-clearing-shifting-sand-a

Ovo što sam spominjao su planinske reke koje su leti veoma plitke ili suve...
Link to comment

pominjalo se to vec kad je bila ona frka

Flood.jpg

nedavno bio u gradu koji je dobro stradao pre vise od deset godina, zavrsni sloj na pesackim povrsinama je sa ugradjenim odgovarjucim lezistima spremnim za kacenje zastite ovog tipa

Link to comment

^^ to već ima i u novom sadu, samo što to može da upali kada imaš dane/nedelje za pripremu jer je to dunav i može se lakše predvideti stanje vodostaja

- kod bujičnih vodotokova kakvih je po vranješovoj 12000 u srbistanu jednostavno ne bi bilo dovoljno vremena da se postave te mobilne ograde + one zahtevaju betonske bedeme, u prevodu to je jako skup sport i koristi se jer vizuelno lepše izgleda od džakova na keju

 

- po mariću ruski meteovračevi za razliku od ovih naših predviđaju 80-100 litara kiše u čet./pet. što bi moglo po njemu da izazove ozbiljne probleme u već poplavljenim krajevima

Edited by gone fishing
Link to comment

Ovo što sam spominjao su planinske reke koje su leti veoma plitke ili suve...

 

Jasno mi je, zato sam napisala i da ima dva slučaja. Planinske/bujične reke koje uglavnom ni ne postoje, i koje se pretvore u ozbiljan vodeni tok kad su jače padavine, tu nema neke veze to sa koritima pošto su im korita u svakom slučaju makar i najočišćenija jednostavno 20 puta manja leti nego kad krene sa padavinama. Tu je jedini lek da eventualno ne sagradiš kuću na sred vodenog toka.

 

Ali mi očigledno imamo problem i na klasičnim rekama. One moraju da se čiste, i to je to. Možeš da dižeš bedem preko bedema, i ogradu na ogradu, džaba ako se pri tom rečno dno podiže konstantno a ti ne čistiš.

Link to comment

a sad  ovo sto se desava, iskreno, nisam u toku, turbulentna vremena :fantom:

realno ima neka dinamika za valjanu sanaciju, koja moze biti i vise od deset godina

mislim da su belu palnku ili han bese dobo odradili i to se pominjalo kad je nedavno bila tekija

ti hebeni bujicni podrazumevaju sanaciju svih povrsina u slivu, sto je ogroman posao, decenijski

 

sa ravnicarskim rekama je druga prica i to je drugi tip poplava uz dunav, savu

 

nije opravdanje da se nista ne radi, ima gradova gde se radilo i gde ce biti bolje nego sto je bilo

 

a cini mi se da ovde ima gradova/lokacija koji nisu stradali u ovim zadnjim turama zadnjih par godina, a ako ne ucis iz tudje nevolje hebi ga onda

 

e: kolja je razlika izmedju bujica i poplava dovoljno govori da prve po psu resavaju sumari, a druge gradjevinci

Edited by fritifrut
Link to comment

e: kolja je razlika izmedju bujica i poplava dovoljno govori da prve po psu resavaju sumari, a druge gradjevinci

 

Kod nas je problem što šumari nisu đubretari, realno je to posao za njih, pošto u selima ljudi iz nekog razloga bacaju svo moguće đubre u rečice, ili pored njih. Za najlon kese i plastične flaše bi trebalo uvesti kaucije, veliki deo problema bi bio rešen, pošto to đubre zapuši sve moguće odlive.

Link to comment

Crni Marko, šta ti je ovo trebalo u životu...

rachunao je i on da nece milenijumska kisha dvaput u milenijumu :unsure:

 

to je obichno racionalno, al ne bude uvek. s nama se taj veljin bog bash orno i redovno sprda :(

Edited by gospa buba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...