Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

15 hours ago, foto said:

jel moze ruska mornarica da isprati/odradi to? u kakvom im se stanju taj vid armije nalazi?

Jok mornarica, drzava...

Mornarica je najskuplji i najkompleksniji vid (JNA terminologija :D) oruzanih snaga: jedinica mere za njen razvoj je pa tako 10 godina minimum.

Uz osnovnu i najbitniju odrednicu: vojska je ogledalo drzave cija je, dakle u stanju poluraspada, ali armiranog nuklearnim potencijalom...

Dakle, sve u svemu, spisak lepih zelja, mozda malo podilazenja oficirskom koru, javnosti...

Pisuci na brzinu, nisam dovoljno naglasio znacaj koji dokuent pridaje ono nesto novim/starim izmisljotinama, u prvom redu takozvanim hipersonicnim krstarecim projektilima, ali pre svega vrlo brzih torpeda koja, u slucaju da nose Bombu, unose relativno nov moment u teorije takozvanog elasticnog odgovora, buduci da ugrozavaju (samo) priobalje.

Nisu sigurno, kao sto ni jedno oruzje nije, odlucujuca, ali su dovoljna novina (i ako naravno vuku gene pokojnog CCCP) da ih SAD shvataju ozbiljno i nema sumnje da ce isterati par desetina milijardi US$ zarad poboljsanja protivmera.

Sve u svemu, duga i mucna ruska/sovjetska trka, napor da se izadje na otvoreni Okean se nastavlja, epizoda, otprilike #5. ako se racuna od Petra Velikog... :D 

Mislim da su sto se Mediterana tice ozbiljni, u svakom slucaju im je kao regionalnoj sili dohvatan, obaska sto je izgleda reseno da se povrati kontrola nad crnomorskom obalom, onako kako ju je definisaotm jos Becki kongres, dakle - do Ismailije...

Mozda je, kratkorocno, znacajnija porukatm koja se salje najavom izgradnje velikih feribota za morsku vezu sa Kalinjigradom: da se nece insistirati na kopnenim koridorima, sto implicitno mozda znaci objavu ruske nezainteresovanosti za (nasilne) promene glede baltickih drzava.

Nosace ce da prave, jednostavno moraju, kako i koliko i kada - videcemo.

BTW, isplivava po nesto glede tehnologija: onomad potonula Слава nije potopljena: i sami Rusi su priznali da je stradala u teglju i to zbog nedovoljne obucenosti osoblja.

Doduse i loseg vremena, istini za volju, dok je neobucenost i priznata aericka boljka, pogotovo posle serije incidenata: jednostavno se priznalo da su prevelikim okretanjem tehnologiji i oslanjanjem na nju zapostavljene stare dobre pomoracke vestine i eno, vec se grade novi skolski brodovi...

Ali se usput pokazalo da sovjetski uslovno konzervativni pristup konstrukcijama nosi svoje itekakve prednosti: nadgradje nije gorelo/izgorelo buduci da nije bilo (svetska moda tih godina) od aluminijuma, pristup koji je Britance kostao onoliko na Folklandima kada su pogodjeni brodovi sa aluminijumskim nadgradjem goreli kao sibice...

Quote

 

jel to mornaricki oficiri imaju malo skladnije sapke ili bela boja vara pa deluju malo manje od ostalih?

 

Mislim da je ipak do boje :D 

Uz prilozeni odlomak kultnog 72 metra filma, i to bas na rusko-ukrajinske teme i prateci narativ:

 

https://www.youtube.com/watch?v=gO2q0Tru5S8 

 

 

Edited by namenski
Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • 2 weeks later...

Meni ova reklama mnogo više govori o nečemu drugom, tj.da se ex vođa bivše supersile prostituisao u reklami za Pizza Hut. Mnogo toga govori o tadašnjim političkim i ekonomskim dešavanjima i relacijama.

  • +1 6
Link to comment
4 minutes ago, Filozof manijak said:

Meni ova reklama mnogo više govori o nečemu drugom, tj.da se ex vođa bivše supersile prostituisao u reklami za Pizza Hut. Mnogo toga govori o tadašnjim političkim i ekonomskim dešavanjima i relacijama.

 

i to ... odnos zapada prema rusiji

jbg, kad nije mendela

  • +1 2
Link to comment

I tada je bio džank fud, samo smo mi bili slepi i u tim splačinama smo videli privid slobode i blagostanja koje nam je obećano kad se napusti socijalizam.

Dočim je realnost bila sasma drugačija.

 

 

esid: neke stvari se mnogo bolje sagledavaju i razumeju sa vremenske distance.

Edited by Filozof manijak
  • +1 6
Link to comment

Kamo sreće da smo ga napustili bar krajem 80-ih kao svi normalni kad nismo ranije, umesto što smo još 10 godina dokazivali da su sankcije izazov za našu privredu. Jbt.

  • +1 4
Link to comment
6 minutes ago, Filozof manijak said:

I tada je bio džank fud, samo smo mi bili slepi i u tim splačinama smo videli privid slobode i blagostanja koje nam je obećano kad se napusti socijalizam.

Dočim je realnost bila sasma drugačija.

 

realnost je bila da su ljudi glasali za Milosevica i Tudjmana, dakle za nacionalsocijalizam, a ne za americki nacin zivota i liberalni kapitalizam, koji podrazumijeva rintanje od jutra do mraka + individualne slobode. a i to se dogodilo tek nakon sto je stari sistem pukao, i to iznutra, a ne izvana, jer nasi ljudi mnogo vole da kraduckaju, umjesto da rade. historiju nema potrebe traziti u prasnjavim arhivama, ona je tu, prisutna, samo ju treba znati prepoznati. recimo, danasnji "branitelji" u Hrvatskoj su 1/1 jugoslavenski subnorovci. ali jedno triput gori (destruktivniji za progres drustva) od onih starih subnorovaca. itd. its.

 

jeste bio junk food, i znalo se da je junk food, sasvim sigurno u mojoj familiji, gdje se od konca sedamdesetih konstantno diskutiralo i o pesticidima, i o makrobiotici, i o slobodnim radikalima / antioksidansima, i o jogi, i generalno o zdravlju i zdravoj prehrani. al smo se svejedno moj bratic i ja bili neizmjerno uzbudjeni kad smo prvi put otisli u McDonald's na Slaviji. uostalom, prve pizzerije su postojale vec koncem sedamdesetih. ne znam za Rusiju.

 

  • +1 2
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...