Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

13 minutes ago, Paul said:

dobro, a sta se to tacno izvrce? koliko sam ja razumio, u clanku se jasno naglasava da opsada spada u kategoriju genocida. od strane wehrmachta.

 

Pa eto, mogli su i Rusi da učine nešto da ne dođe da katastrofe? Malo li je?

 

Vidi, ovo da nepiše neki Rus i objave novine u Rusiji može da se diskutuje... Ovo da objave novine u Nemačkoj, gde se u tekstu priča o zloupotrebi žrtvi i o tome kako su Rusi mogli da utiču na to da ih bude manje, je jezivo... ALi, baš jezivo... Možda su mogli i Nemci da utiču da ih bude menje, pizda im materina, revizionistička...

 

 

Link to comment

ček polako, za par godina će se ta rečenica izpstaviti, slučajno, pa još za par će se i zaboraviti da su tu nacisti nešto radili,

ostaće samo ruska krivica za tolike žrtve.

 

prošle godine je bio skandal sa nekim člankom dw o staljingradu, probaću da ga nađem, mada su na frku koja se digla menjali

i naslov i smisao, možda se neko seća?

Link to comment
4 minutes ago, Paul said:

kao sto vec rekoh, u tekstu se opsada jasno karakterise ka pokusaj genocida

 

I posle toga se postavlje pitanje što Rusi nisu bolje reagovali na opsadu... Tebi to ne bode oči?

 

A ovako da pitamo... Što opkoljeni u Sarajevu nisu bolje reagovali na opsadu? Mogli su i oni dosta toga učiniti, pa opsada ne bi bila strašna... Ok, biio je to divljačku napad, pucanje sa okolnih brda neselektivno, ali, što nije uprava grada bolje reagovala, pa to ne bi bilo tako strašno...

 

Ili, što okoljeni u Vukovaru nisu bolje reagovali, pa ne bi bilo tako strašno... Da u drugačije reagovali, ne bi JNA uništila ceo grad, samo da su oni bolje reagovali... Ok, to je bio divljački napad i bombardovanje grad je razrušen, ali, da su samo malo drugačije reagovali, ne bi bilo toliko strašno...

 

Jal uviđeš sad koliko je to odvratno?

 

*Možda se nešto gubi u google translate, ali čisto sumnjem da celi blokovi mogu baš tako da budu protumačeni pogrešno...

Link to comment

ja zivim u njemackoj, pratim i druge medije...i objektivne i one koje to nisu   :D

 

clanak je meni licno neproblematican, razloge sam naveo, jasna osuda opsade

 

stvar perspektive valjda

Link to comment
2 hours ago, Paul said:

clanak je meni licno neproblematican, razloge sam naveo, jasna osuda opsade

Još kad bi članak bio o osudi opsade, a ne o navodnoj zloupotrebi obeležavanja sećanja na nemačke svinjarije.

Link to comment

ja ne znam nemacki, pa putem translejta ne mogu dokuciti nijanse teksta, ali koliko vidim ove novine gde je objavljen clanak spadaju u jedan od najvecih progresivnih, liberalnih, socijaldemokratskih dnevnih glasila u nemackoj?  

 

po ovoj interpretaciji i jevreji su sami krivi jer su se razmnozavali, da nisu, ne bi ni imali koga da salju u logore smrti...

 

ideja da oni nesto tumace, imaju primedbe i predloge kako su se drugi mogli zastiti od fasizma je nevidjeno ludilo.

ajd nek probaju neku kreativnu aboliciju u vezi sa jevrejima da smisle.

Link to comment

Јебеш ми прасе ако нисам знао и могао скоро дословно да ковертирам! :laugh:

Цело вече чекао и дочекао! :laugh:

 

Браво Андуриле, по ко зна који пут си успео да надмашиш самог себе: тачно, говорећи о 900 дана Лењинграда, најважнија је антимилитаристичка перспектива, хуманизам на страну, он се код тебе подразумева.

 

 

Link to comment
4 hours ago, Paul said:

ja zivim u njemackoj, pratim i druge medije...i objektivne i one koje to nisu   :D

 

clanak je meni licno neproblematican, razloge sam naveo, jasna osuda opsade

 

stvar perspektive valjda

 

Problem je sto tekst govori da su Rusi krivi za veliki broj mrtvih jer se nisu predali.

 

Link to comment

Sve je to OK, po ruskim leđima 20 (miliona) nikada nije bilo mnogo. I navikavajte se jer ovo je tek početak. Za sada je pažljivo uvijeno u tu neku apstraktnu žal za ljudskim životima, iščupanu iz svakog konteksta i realnosti, ali nije daleko dan kada ćemo čitati o čudovišnim zločinima tatarske horde nad nedužnim misionarima Trećeg rajha koji su bili u mirovnoj misiji.

 

Ovo je između ostalog i posledica ove pomahnitale rusofobije na zapadu. Ne može to da ostane na dnevnopolitičkom nivou, kad jednom izađe iz boce brzo se širi.

 

Jedino što donekle teši je činjenica da ovo arijevsko đubre koje je potpisalo tekst neće imati priliku da ushićeno izveštava o uspešnoj reprizi koja je za razliku od prvog pokušaja prošla kako treba. Rusi znaju šta im je činiti sledeći put, onako preventivno.

Link to comment
8 hours ago, pasha said:

 

Problem je sto tekst govori da su Rusi krivi za veliki broj mrtvih jer se nisu predali.

 

 

Bice da ti jednostavno ne razumes nemacki pa pricas napamet jer se slaze sa ovom forumskom bajkom o nekakvom neonacistickom revizionizmu.

 

2 hours ago, Redoran said:

Sve je to OK, po ruskim leđima 20 (miliona) nikada nije bilo mnogo. I navikavajte se jer ovo je tek početak. Za sada je pažljivo uvijeno u tu neku apstraktnu žal za ljudskim životima, iščupanu iz svakog konteksta i realnosti, ali nije daleko dan kada ćemo čitati o čudovišnim zločinima tatarske horde nad nedužnim misionarima Trećeg rajha koji su bili u mirovnoj misiji.

Ovo je između ostalog i posledica ove pomahnitale rusofobije na zapadu. Ne može to da ostane na dnevnopolitičkom nivou, kad jednom izađe iz boce brzo se širi.

Jedino što donekle teši je činjenica da ovo arijevsko đubre koje je potpisalo tekst neće imati priliku da ushićeno izveštava o uspešnoj reprizi koja je za razliku od prvog pokušaja prošla kako treba. Rusi znaju šta im je činiti sledeći put, onako preventivno.

 

Kao prvo, kao i kolega namenski - nije 20 miliona ruskih nego sovjetskih zrtava sto se ovde suvise lako i cesto zaboravlja. 

Drugo, SZ je pre svega socijal-demokratska novina i taj tekst nema veze sa nekim ovde izmisljenim revizionizmom novih nemackih nacionalista.

Nemacki nacionalisti (recimo AfD) su danas uglavnom bliski Putinu a kao i on se pale vojne parade sto ovaj tekst kritikuje.

Ti Putinovi AfD likovi verovatno ne bi okarakterisali Lenjingrad kao genocid (sto ovaj tekst s pravom istice), nego radije bi da zaborave rat i blebecu o slavnoj nemackoj istoriji od pre toga.

I na kraju, problem je zapravo kako se interesi sovjetskog rezima kao i sada Putinovog izjednacavaju sa ruskim i uopste sovjetskim zrtvama. 

I upravo takav odnos ovaj tekst kritikuje. 

 

Link to comment
  • Krošek pinned this topic
  • Krošek unpinned this topic
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...