Jump to content
IGNORED

Naucni radovi zanimljivi za siru javnost


Filipenko

Recommended Posts

siroti bargh, pobacao sve svoje igracke iz kolica... :(
bargh was pwned primed!najbolji mi je deo: "If I'd been asked to review it" (te me i ne cudi zasto su objavili u zurnalu gde on nije review.er)
Link to comment

ma jos gore, objavili su u casopisu koji pre toga mislim da nikada nije ni imao studiju iz socijalne psihologije, pretpostavljam upravo zato da bi onemogucili bargha da ih gadja zveckom od 16 tona.

Link to comment

au au au kakvo nabijanje :o i kakav nesrecni tajming za napad na open-access casopis...toliko hajpa oko inicijalnog nalaza da je jedna grupa presla nekoliko koraka do lifta za nekih sedam sekundi, a druga grupa za osam.

Link to comment
Kad sam se ja time bavio, konkretno u potrazi za istrazivackim sredstvima, da ne kazem grantovima, omiljena stvar pri odbijanju bila je da se kaze "to je vec radjeno". Ne znam da li su clanovi doticnih komiteta upoznati sa ovim sto lepo kaze covek u citatu. Ako nisu, treba im reci.
velika tema. citala sam da se u farmaciji se redovno dogadja da se prvo izda vise clanaka koji potvrdujuju superiornost nekog leka, a onda nakon 10+ godina, inferiornost. pretpostavka je da iznenadjujuci nalazi prolaze bolje. sigurno toga ima i u svim drugim naukama.u psihologiji je pokrenut psychfiledrawer projekat gde ljudi objavljuju svoje neuspele pokusaje replikacije. tamo sam prvi put i cula za nereplikovanost ovog stereotype priming eksperimenta. ali inace, u svetlu tog problema, dobra (najbolja) praksa nalaze da se eksperimenti prave tako da obuhvate neki vec potvrdjeni efekat, a preko toga ide neka dodatna manipulacija. koliko je ta praksa rasprostranjena, ne znam.
Link to comment

kod nas je proslog semestra bio seminar iz socijalne psihogije, jedna vidjenija koleginica iz te oblasti koja nam je pricala o stereotype primingu. posle toga me je jedno sat vremena intenzivno bolela glava, nikad vece konceptualne papazjanije u zivotu nisam videla.

Link to comment

Univerzitet u Indijani je objavio informacije o novom istraživanju o orgazmu koji neke žene dožive tokom fizičke aktivnosti. To je prva studija te vrste u istoriji psihologije. Ova vrsta ženskog vrhunca je nazvana "korgazam".Jedan od autora istraživanja je doktor Denis Fortenberi, koji je javnosti pokušao da objasni da pojedine žene dok rade čučnjeve, zgibove, trbušnjake ili voze bicikl, mogu da dožive orgazam. Neki magazini su ovu pojavu nazvali "korgazam" jer je u velikom broju slučajeva vežbanje povezano sa mišićnom aktivnošću i snagom. Rezultati istraživanja su nedavno objavljeni u žurnalu "Seksualna i bračna terapija". Suština je da tokom vežbanja i maštanja, ali bez ikakvog seksualnog nadražaja, žena može doživeti vrhunac. Već godinama unazad se spekulisalo da je to moguće i da se dešava. - Žene najčešće dožive orgazam kada rade trbušnjake, penju se uz uže ili šipku, voze bicikl i dižu tegove. Ovi podaci su interesantni, jer ukazuju da orgazam nije obavezno povezan sa činom seksa, a mogli bi i da nas nauče više o procesima u organizmu koji su osnova ženskog orgazma- rekla je Debi Herbenik, jedna od direktorki Centra za seksualno zdravlje. Ona je ujedno učestvovala i u samom istraživanju.Objavljeni rezultati su zasnovani na osnovu onlajn ankete u kojoj su 124 žene svedočile o orgazmima tokom fizičke aktivnosti, a 264 dame su tokom vežbanja iskusile seksualno zadovoljstvo. Žene su imale od 18 do 63 godine. Većina je bila u braku ili vezi, a 69 odsto su se izjasnile kao heteroseksualke.ČINJENICE O ORGAZMU BEZ SEKSA- Oko 40 odsto žena koje su iskusile orgazam ili uzbuđenje tokom vežbanja svedoče da im se to desilo više od 10 puta.- Većina onih koje su doživele vrhunac su rekle da su osetile određenu dozu samopouzdanja dok su vežbale na nakom javnom mestu, a 20 odsto tvrdi da nisu mogle da kontrolišu to iskustvo.- Različite vrste treninga, to jest vežbi su povezane sa vrhuncem ili uzbuđenjem. U "orgazam" grupi 51,4 odsto njih tvrdi da su orgazam doživele dok su radile trbušnjake. Druge žene su vrhunac iskusile dok su dizale tegove (26,5 odsto), radile jogu (20 odsto), vozile biciklu (15,8 odsto), trčale (13,2 odsto) i pešačile (9,6 odsto).- Bilo je i otvorenih odgovora u kojima je naznačeno da je orgazam u najvećem broju slučajeva doživljen tokom sedenja na takozvanoj "kapetanovoj stolici" koja u teretanama služi za trbušnjake. To je postolje sa tapaciranim naslonom za ruke i leđa sa kojeg noge slobodno padaju. Cilj je da se kolena približavaju bradi ili grudima pod uglom od 90 stepeni u odnosu na telo. SEKSOLOZI NE ZNAJU RAZLOGHerbenikova kaže da je i dalje nepoznato koji su mehanizmi pokretanja ženskog orgazma i uzbuđenja tokom fizičke aktivosti i da se psiholozi nadaju da će naučiti više o "prekidačima" za obe pojave.Istraživanje nije preciziralo koliko često se ove stvari dešavaju, ali psiholozi naglašavaju da je bilo potrebno samo pet nedelja da bi se skupilo 370 žena. Samim tim se sugeriše da ovaj fenomen nije redak. Od danas se odlazak u dzim tretira kao neverstvo.

Link to comment

Ne znam da li je ovo bilo - koliko sam, na brzinu, pogledao - nije... The Heat of the Moment: The Effect of Sexual Arousal on Sexual Decision Making by DAN ARIELY and GEORGE LOEWENSTEIN (2005)

Despite the social importance of decisions taken in the ‘‘heat of the moment,’’ very little research has examined the effect of sexual arousal on judgment and decision making.Here we examine the effect of sexual arousal, induced by self-stimulation, on judgments and hypothetical decisions made by male college students.
U najkracim crtama - autor je na delu (i terenu) izucavao da li i koliko utice na donosenje odluka fakat da ste (ili vam je) na 'pola 12'...
Link to comment
'subjects were instructed to press the tab key if they ejaculated, which would have ended the session'
Pa vazan je celokupan doprinos nauci, sa sve primenjenom metodologijom i tako to...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...