Jump to content
IGNORED

Tri Kuvara


MayDay

Recommended Posts

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    27

  • Lancia

    15

  • MayDay

    14

  • Dagmar

    11

Top Posters In This Topic

^^Pa bilo šta što uključuje komplikovane začine za egzotične ukuse. Uobičajena srpska kuhinja ih praktično nema. Ako praviš jagnje pod sačem, ono jednostavno ne može biti prava stvar kad se pravi od ovog prodavnica standarda.

Edited by Dagmar
Link to comment

zoveo sam francuskom delu svajcarske gde navodno dominira francuska kuhinja i jos uvek mi nije jasno sta je to francuska kuhinja.

Link to comment

Ja bih na pusto ostvo poveo kuvara koji je potomak sredozemnih kuvara. Dakle - Italija, Egipat, Turska, Liban. Neće ništa faliti i ako ima prababu iz Grčke.

 

 

Ako je to jedan, drugi bi bio iz Indije, takođe proređene krvi. 

 

Treći bi bio Kinez sa teritorijalnim pretenzijama ka okolnim državama. 

 

 

Uzgred, zašto ovako malo znamo o kuhinji južne amerike? šta se tamo zabavno dešava a da nije svetski poznato? Kapiram da argentinci mogu da ponude neke zanimljive obroke. 

Link to comment

Sarme i pinjene paprike - dolma, cevapi - kebab, pasulj na srpski nacin™ - fasulye, podvarak - recimo choucroute, slanina - :ajde:

 

Na pusto ostrvo vodim po jednog kuvara iz Japana (da sprema obroke) i Italije (da me zabavlja) i jednu kuvaricu iz Libana.

Sarma kao dolma od kiselog kupusa i cega vec ostalog jeste specijalitet Balkana.

A nesto nisam siguran da se i u ogromnom ostatku sveta slanina jede u obliku kao kod nas.

Na pusto ostrvo bi poveo kevu.

Link to comment

 

Uzgred, zašto ovako malo znamo o kuhinji južne amerike? šta se tamo zabavno dešava a da nije svetski poznato? Kapiram da argentinci mogu da ponude neke zanimljive obroke. 

 

Argentinci ne mogu da ponude nista autenticno, osim dobrog parceta govedine. Mislim, super je meso ali je raznovrsnost nula.

 

Peru je tu najzanimljiviji i svetski najpoznatiji: mesavina lokalne, japanske i africke kuhinje. Njihov cebiche (gambori ili riba kuvana u  limunovm soku sa dosta cilija) je vrh, ovaj moj ekvadorski djene-djene. "Astrid i Gaston" imaju neke michelin zvezdice.

 

Brazilska kuhinja je najinteresantnija u Bahia (moqueca, odlicna stvar, gambori ili riba kuvani u sosu od kokosovog mleka, slicno ekvadorskom encocad-u). U Riju suljpa sa rebrima, plus tapioka, feijolada.

 

Sto se andskog ekvatorskog dela tice, krompir corba sa svezim avokadom i mladim belim kravljim sirom izuva. Jednostavno a odlicno. U vreme uskrsa, dakle sada, fanesca: corba sa dvanaest razlicitih zrnevlja, gusta, u koju se stavi susena riba, kuvano jaje i empanada. Takodje odlicno. Onda mote con chicharon (zrna velikog belog kukuruza sa cvarcima). Tamales, slicno meksickom, manje vise projino brasno sa piletinom, nesto povrca i jos necega kuvano  u kukurznom listu. Od morskih arroz marinero (plodovi mora sa pirincem, ali obican pirinac tako da nije rizoto), pomenuti encocado, gusta corba od ribe i kikirikija sa plantanom.

Link to comment

Sarma kao dolma od kiselog kupusa i cega vec ostalog jeste specijalitet Balkana.

A nesto nisam siguran da se i u ogromnom ostatku sveta slanina jede u obliku kao kod nas.

Na pusto ostrvo bi poveo kevu.

Pa da me ubijes ja ne vidim slaninu izmedju razlike ovde razliku izmedju slanine ovde i kod nas u exYU. Naravno, pricam o standardnoj™ slanini, ne necemu sto ce ti neki deka iz Cortanovaca izvuci iz svoje susnice (ili kako se to vec lokalno zove). Ali, to je vise razlika domace vs. industrijsko, nego sto ima neke veze sa etnickom/geografskom kuhinjom. I ovde ima i od ptice mleko ako krenes po selima™ (ili ovdasnjem ekvivalentu istih, posto sela u pravom smislu nemamo) i kod mikro privatnika koji sami gaje, sami prave i sami prodaju tu na imanju/porodicnom restoranu. Ali, to je vec druga prica.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...