Jump to content
IGNORED

Aristokratija


Anduril

Recommended Posts

Davno nisam pročitao ovako srbomrzačke reči kao u slow-ovom govoru. Svaki oblik kolektivizma se odnosi i na naciju, kao i na svaki vid pravoslavne, srpske i druge baštine kojom bismo se grupno okarakterisali. Još će mi reći da se ništa ne bi dogodilo kada bi se svi Srbi složili. Istovremeno, otkriva se topla voda. Čuj, mala grupa bogatuna je bolja od mase. Pih. Za slučaj da ima onih koji su spremni da poveruju u ovakvo pljuvanje po Srbima (i ostalima), upravo imate tu sreću da uživo gledate od kakvog se materijala aristokratija stvara. Sapienti sat.

Link to comment

Za slučaj da ima onih koji su spremni da poveruju u ovakvo pljuvanje po Srbima (i ostalima), upravo imate tu sreću da uživo gledate od kakvog se materijala aristokratija stvara. Sapienti sat.

 

Као и свака друга аристократија... прва генерација су отимачи/пљачкаши/војсковође и остали извођачи радова на првобитној акумулацији. Друга генерација на стеченом развија посао, учвршћује власт, проширује посед - шта већ бива у опису тог радног места у тој епоси. Тек трећа генерација почиње да стиче неко образовање и свест о некаквој својој мисији, задацима, одговорности за кметове/робове/раднике итд.

 

Земље у транзицији имају ту невољу да упоредо доживљавају колонијалну пљачку и локалну првобитну акумулацију, у садејству родова војске.

 

Подсетио бих на порекло речи част, чије је првобитно значење остало у изреци "поделити на равне части" - част је значила удео у плену, хоћу свој део нећете да ме преварите.

Link to comment

Као и свака друга аристократија... прва генерација су отимачи/пљачкаши/војсковође и остали извођачи радова на првобитној акумулацији. Друга генерација на стеченом развија посао, учвршћује власт, проширује посед - шта већ бива у опису тог радног места у тој епоси. Тек трећа генерација почиње да стиче неко образовање и свест о некаквој својој мисији, задацима, одговорности за кметове/робове/раднике итд.

 

Земље у транзицији имају ту невољу да упоредо доживљавају колонијалну пљачку и локалну првобитну акумулацију, у садејству родова војске.

 

Подсетио бих на порекло речи част, чије је првобитно значење остало у изреци "поделити на равне части" - част је значила удео у плену, хоћу свој део нећете да ме преварите.

 

Mislim da je ovde u pitanju nesporazum. Postoji materijalna stratifikacija i stratifikacija duha. Svoditi drugu na prvu i pravljenje prve najbitnijom po meni je greška. Dakle, aristokratija duha a ne vlasti i materijalnog posedovanja. To jeste idealističko stanovište ali je ono po meni jedino ispravno. To ne znači da ne volim lovu i ovozemaljska uživanja ali jednostavno znam da to nije najbitnija stvar u konačnici. Možda je materijalno najbitnije sada i ovde ali ne verujem da je to smisao života i da je to u krajnjoj svrsi najbitnije. I ne verujem u trgovačku čast, u čast materijalne raspodele. Ona možda jeste posledica časti čoveka koji deli na ravne delove ali nije uzrok te časti. Uzrok je bona fides, dobra volja, i oko nje se sve vrti. Ako je imaš delićeš na ravne časti, ako je nemaš, sebi ćeš dati više.

 

 

Sve ovo gore što sam rekao ne znači da sebi neću odseći najveće parče torte. Posebno kad bih morao da delim sa nekim kao što je Filipenko. U stvari, on ne bi ni primetio da je dobio manje parče. Ko ga šiša, mnogo mu je i to ^_^ 

 

Edited by slow
Link to comment

Slowe, si ti nekad u zivotu bio gladan?

Ali bas onako izistinski gladan, nekog odredjenog dana, sa perspektivom da ces biti gladan i narednih dana?

 

Ne bre, ja sam jedinac. Uvek sam dobijao najbolje parče mesa za ručak i sve što volim pride, ne trpim ni sekundu glad. Glad je za one sa braćom i sestrama.  :D

 

fat-boy-eating250aaol-lifestyle-uk161110

Edited by slow
Link to comment

Mislim da je ovde u pitanju nesporazum. Postoji materijalna stratifikacija i stratifikacija duha. Svoditi drugu na prvu i pravljenje prve najbitnijom po meni je greška. Dakle, aristokratija duha a ne vlasti i materijalnog posedovanja. To jeste idealističko stanovište ali je ono po meni jedino ispravno. To ne znači da ne volim lovu i ovozemaljska uživanja ali jednostavno znam da to nije najbitnija stvar u konačnici. Možda je materijalno najbitnije sada i ovde ali ne verujem da je to smisao života i da je to u krajnjoj svrsi najbitnije. I ne verujem u trgovačku čast, u čast materijalne raspodele. Ona možda jeste posledica časti čoveka koji deli na ravne delove ali nije uzrok te časti. Uzrok je bona fides, dobra volja, i oko nje se sve vrti. Ako je imaš delićeš na ravne časti, ako je nemaš, sebi ćeš dati više.

 

Да не бркамо порекло и историју са узрочно-последичним везама.

 

Волео бих и ја да се под речју аристократија подразумева она духовна. Чак сам повремено бивао у њу сврстан, а онда уображавао да ми је тамо место и да ћу је наћи на ппплогији...

 

Ал' бре не мислиш ваљда да је реч на целој овој теми помињана искључиво или превасходно у том духовном смислу? Не чини ми се тако. То што је ова физичка аристократија гледала да буде образована и да учини нешто корисно са својим временом и имањем није увек из најчаснијих побуда - има ту и измишљања бонтона да би се изопштили непознаваоци (не много различито од, рецимо, измишљања жаргона у банди или на 1 форумурж), научних истраживања занимљивихрж за ширу јавност (а финансираних на рачун својих кметова, без компликоване бирократије), па и стварне добре воље да се води брига о својим кметовима јер се осећа извесно родитељство над њима (у доста случајева с по неколико разлога).

 

То што је међу плавокрвнима било и те аристократије духа никако не значи да су те две групе истоветне. Пре свега овим потоњим би требало да је страно бахаћење и злостављање потчињених, што физичкој аристократији некако дође у опис радног места. Преклапање тих група не видим као учесталу појаву.

Link to comment

Mislim da je ovde u pitanju nesporazum. Postoji materijalna stratifikacija i stratifikacija duha. Svoditi drugu na prvu i pravljenje prve najbitnijom po meni je greška.

 

Kao sto si i sam rekao - materijalno uvek prethodi duhovnom. Tek kad je pun stomak moze da se pocne sa ozbiljnijom filozofijom

Link to comment

Kao sto si i sam rekao - materijalno uvek prethodi duhovnom. Tek kad je pun stomak moze da se pocne sa ozbiljnijom filozofijom

Vidi ovog marxista, erst kommt das Fressen, dann kommt die Moral.

 

Paće, pa našao si tu aristokrata Slowa, a sigurno ima još koji. Nećemo vas slati na giljotinu, svi ćete dobiti namještenje kao recepcionari i vodiči po tim vašim dvorovima kad ih pretvorimo u muzeje. 

Edited by Otto Katz
Link to comment

Kao sto si i sam rekao - materijalno uvek prethodi duhovnom. Tek kad je pun stomak moze da se pocne sa ozbiljnijom filozofijom

 

Materijalni svet je privid, iluzija, hindu bi rekli māyā. Dubina pada u materijalistički pogled na svet je direktno proporcionalan ogrehovljenosti ljudske duše. Grešnoj duši sve je materijalno, ona je zaboravila svoju duhovnu postojbinu. Sedi na dnu Platonove pećine, plačući kao nečastivi u centru Danteovog pakla, i jedini način da se spasi strašnog Hada je da postane duhovni speleolog i izađe iz pećine.

Edited by slow
Link to comment

То што је међу плавокрвнима било и те аристократије духа никако не значи да су те две групе истоветне. Пре свега овим потоњим би требало да је страно бахаћење и злостављање потчињених, што физичкој аристократији некако дође у опис радног места. Преклапање тих група не видим као учесталу појаву.

 

To je strašno teško pitanje. Sama zlostavljanje i bahaćenje je lakmus test odstupanja od prvobitnog koncepta. Mučitelj i eksploatator je sigurno odstupio od načela. On je već na drugoj strani.

Pitanje je koliko se uopšte materijalna (danas uglavnom ekonomska) i duhovna vertikala prate, i kako se prate? I kakav je smisao tog praćenja? One imaju svoju složenu igru, imaju svoju dinamiku, ali je to veoma kompleksno i zamršeno. Meni materijalna stratifikacija izgleda kao antipiramida (ona kojoj je vrh faktički dole a osnova je gore). Ona je kao karikaturalni prikaz duhovnog sveta okrenutog naglavce. Kao da se piramida i antipiramida međusobno hrane, kao da koegzistiraju u tom slaganju suprotnosti.

Edited by slow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...