Jump to content
IGNORED

Finansiranje porodice&prijatelja back home(tm)


maximus

Recommended Posts

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    27

  • Leia

    21

  • Shan Jan

    19

  • Dagmar

    14

Top Posters In This Topic

ne govorim o ishodu. nego da li su uradili sve sto je u njihovoj moci da budu samostalni. ili su pristali na pomoc, pre nego sto su ucinili sve sto je u njihovoj mogucnosti. i da li sada, kada recimo zavise od nekog, i dalje se rade sve sto je u njihovoj moci da se osamostale, ili su se navikli na zavisan polozaj i vise se i ne trude.

 

Kako da se trude? Kako misliš da žena sa skoro 70 godina i penzijom od nepunih 200€ može da se osamostali?

Link to comment

pa to je ono sto sam rekla gore, ljudi su izgubili potrebu da budu empowered. mnogi odustanu jos pre nego sto su poceli.

Pa nisam siguran da je bas tako. Vec vise od 20 godina stvari u Srbiji postaju sve gore i gore, sve manje ljudi radi, za sve (realno) manju platu, penzije su sve manje... Uz to cak i nekim mladim ljudima je tesko naci posao, kamoli babama od 50+ godina. A te babe i dede se secaju nekih normalnih vremena i prilicno su svesni da ni pola takvog kvaliteta zivota nece imati do svoje smrti. Pa ja ovako mlad bi se mozda spucao u neki jarak, nece li ostali. 

Link to comment

pa to je ono sto sam rekla gore, ljudi su izgubili potrebu da budu empowered. mnogi odustanu jos pre nego sto su poceli.

 

Mislim da imaš vrlo pogrešnu percepciju.

Link to comment

Kako da se trude? Kako misliš da žena sa skoro 70 godina i penzijom od nepunih 200€ može da se osamostali?

ja bih tako sto bi smanjila troskove toliko da mi je 200 evra dosta. moja baba ima neku poljoprivrednu penziju koja mozda nije ni toliko, i kada joj moj cale donese neke namirnice koje poruci, apsolutno ne dozvoljava da ne plati (iako momcaletu nije nikakav problem da joj plati), jednostavno je zena proud, i ne zeli da joj bilo ko placa.

 

moja baba ima 90 g doduse

 

 

edit: babe mogu da doprinesu, i cesto doprinose tako sto cuvaju unuke i pomazu svojoj deci, tako da je vrednost rada koju pruze cesto veca od novca koji dobijaju, treba i to uzeti u obzir.

Edited by rajka
Link to comment

Pa nisam siguran da je bas tako. Vec vise od 20 godina stvari u Srbiji postaju sve gore i gore, sve manje ljudi radi, za sve (realno) manju platu, penzije su sve manje... Uz to cak i nekim mladim ljudima je tesko naci posao, kamoli babama od 50+ godina. A te babe i dede se secaju nekih normalnih vremena i prilicno su svesni da ni pola takvog kvaliteta zivota nece imati do svoje smrti. Pa ja ovako mlad bi se mozda spucao u neki jarak, nece li ostali.

 

vise sam mislila na mlade i zdrave, kada kazem da odustanu pre nego sto su i poceli.

Link to comment

Svaka cast tvojoj babi, ali ova moja stara majka iako proud nema sanse da od pemzije finansira bilo sta sem osnovnih. Dakle stomatolog, lekar, nova odeca i namestaj, nedobog odlazak u banju, na planinu... sve je to luksuz postao. 

 

A ovo za mlade... pa ne bih rekao da su izgubili nadu (svi), ali da je mucenje, mucenje je. Jako mi je tesko da kritikujem bilo koga u Srbiji jer je izgubio nadu. Ima tu ocaja sa razlogom kolko oces.

Edited by Shan Jan
Link to comment

ja bih tako sto bi smanjila troskove toliko da mi je 200 evra dosta

 

sjajno, počni već sad sa smanjivanjem tako što ćeš se odreći interneta i pisanja po forumima

Link to comment

edit: babe mogu da doprinesu, i cesto doprinose tako sto cuvaju unuke i pomazu svojoj deci, tako da je vrednost rada koju pruze cesto veca od novca koji dobijaju, treba i to uzeti u obzir.

zaboravila sam jos veoma cest slucaj, da u srbiji roditelji kupe (ako su u mogucnosti) stan deci, ili po svaku cenu cuvaju da ostave onaj u kome zive, umesto da taj novac sacuvaju za svoju starost.

 

tako da se vracamo na ono s cime sam pocelu, u ovome srbija mnogo vise lici na drzavu 3. sveta nego na razvijenu zemlju, posto se velik deo te medjugeneracijske solidarnosti odvija u obliku besplatnog rada i stednji u porodici a ne trzistu.

Edited by rajka
Link to comment

Pa šta je rešenje, da ako ja imam decu na čuvanje i majku koja hoće da ih čuva, istovremeno unajmim bejbisiterku a majku kojoj trebaju pare pošaljem da bejbisituje komšinicinoj deci? Mislim u čemu je potreba da se međugeneracijska soldarnost izbaci iz porodice na tržište?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...