Jump to content
IGNORED

Veliki točkovi


nesha taxista

Recommended Posts

Dobro, nisu svi tako predani kao ti. Ne znam čiji je taj motor, ali mi je veoma čudno da za tako malu kubikažu ide V8. A liči na Iveco, to se vidi iz aviona. Maz je krenuo drugim putem, kopira MAN i ima njihovu tehniku.
Izvinjenje - nije mesto na tehnici, a ni covek nije tu, banovan je cini mi se, pa ne ide da ga se pominje. Ali me smorilo bacanje bilo cega ruskog na svaku tehnicku zezalicu koju ovde pomenemo. To niti je tehnika, niti je nacinA kamion - k'o kamion. Jos kad neko kamion koji negde, svidjalo se to nekome ili ne, predstavlja velikoserijsku napravu, predstavi kao vrhunsko dostignuce, jebi ga.Samo sam hteo da mu skrenem paznju da napraviti kamion nije nimalo lako. Ako usvojis pristup kakav je No7, hronicni ljubitelj Rusa usvojio.Vidis i sam da su sve najvaznije komponente uvezene ili se rade po licenci: rusko zaostajanje je tu ogromno - i to je to.Opet, malo ko se seca da je bivsi CCCP bio najveci svetski proizvodjac kamiona (mereno brojem proizvedenih jedinica), ali sa sasvim drugacijim pristupom, da ne kazem filozofijom :) : grube, nesofisticirane masine, kojima je potrebno minimalno odrzavanje, minimalno obucena/priucena radna snaga, robustnost.Cena je bila enormni utrosak materijala, bacanje takoreci, potrosnja goriva koja je postala poslovicna, zagadjenje takodje.Steta teme, jer nas je mogla da vrati na pricu i o domacoj industriji kamiona: kamion kao sto je sovjetski iz onog doba, ili neki od FAP-ova bi danas bio mnogo pogodnije sredstvo za transport u Africi, na primer: jednostavan, jeftin, lak za odrzavanje i u primitivnim uslovima, ne zahteva (preterano) kvalifikovano osoblje - od vozaca do mehanicara.... Naravno, uz minimalne modernizacije. I kao jedina sansa da se nerazvijenim zemljama omoguci da dodju do vozila primerenih njihovim potrebama. Ova moderna cudovista, prepuna elektronike, jednostavno nisu resenje za vise od pola sveta. Cak i kada tamo stignu iz druge ili trece ruke.
Link to comment
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nesha taxista

    52

  • Tazio Nuvolari

    19

  • namenski

    17

  • Talladega

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oni su najveci od najvecih: Bucyrus, Liebherr, Caterpillar, Komatsu…Konjunktura i krize cine svoje, pa cete ih tesko naci po markama/tipovima: nekad neprikosnoveni Terex je sada Bucyrus, jos neprikosnoveniji Euclid, Mercedesovo americko dete je ko zna sta, stara garda, Liebherr ili Komatsu se drze….Tezina ide i do 600 tona, nosivost i do 400, krecu se nimalo sporo: i do 65 km/h, a jedna guma kosta kao automobil vise klase.Pogon je dizelelektricni, a snage idu i do preko 3000 KS…Rade danonocno, na takozvanim otvorenim kopovima, koji su pak toliki da na njima ovi monstrumi izgledaju kao patuljci: ponekad cete ih jedva primetiti, osim ako se na nekoj od staza kojima se danonocno krecu, sedeci u terenskom vozilu ne susretnete licem u lice sa trospratnicom ciji vas vozac ne primecuje. Niti mu u opis posla spada da vas primecuje.Imaju smisla, i tehnickog i ekonomskog, samo ako rade bez prestanka, i leti i zimi, po svakoj klimi.Moglo ih se, nesto manje brojeve doduse, videti po dnevnim kopovima Majdanpeka, a ko je jednom video kako to izgleda u punom pogonu, povrsina Meseca ce mu izgledati kao gradski park. Mesec, ipak, zaostaje u jednom: takvih rupa kao sto su povrsinski/dnevni kopovi na Mesecu nema.Random rudnik sa otvorenim kopom: zlatni rudnik Boddington, Zapadna Australija, par stotina kilometara juzno od Perta: godisnja proizvodnja 280,000 unci zlata (da se lakse zamisli – skoro 8 tona) sa planiranim porastom na 850,000 unci (opet lakse u tonama – oko 24 tone) godisnje. I tako narednih 30 godina.Nisam siguran, ali ovaj Bucyrus MT6300AC bi trenutno trebalo da je najveci od najvecih:Nosi do 400 tona tereta, pun je tezak oko 600 tona i krece se brzinom od 64 km/h.Moze mu se, zahvaljujuci MTU/DDC cetvorotaktnom diesel motoru sa 20 cilindara, snage 3,750 KS, koji je, sam za sebe, tezak preko 11 tona.Ostatak obavlja AC struja, gomila elektronike….Precnik prednjih kocionih diskova je 1,300 mm, zadnjih skoro 800 mm.Rezervoar za gorivo 5,000 litara, ulja za hidraulicne sisteme 1,500 litara, u motor se sipa 265 litara ulja i skoro 800 litara tecnosti za hladjenje.Da ga ‘upalite’ treba vam 30 sekundi, a da ga ‘ugasite’ 15-ak.Gume su radijalne, 59/80 R63….Ipak, i oni ponekad spavaju...http://www.youtube.com/watch?v=GDqLp7DmL4g&feature=related

Link to comment

A Mecedes opet ima i ''njuške'' u svom programu, a da nisu Unimog.737873_1340655_800_550_Zetros_3.jpg737866_1340642_800_550_Zetros.jpg23_Mercedes_Benz_Zetros_Off_Road_Truck_1.jpgZetros se to zove, točkova može biti 4 ili 6, ali u svakom slučaju svi su pogonski. Reduktor je podrazumevajući, mogućnost savlađivanja svakovrsnih prepreka i uspona nesumnjiva. Motor ima 326 ks, nije veliki, malo preko 7 litara.

Link to comment
  • 2 weeks later...

ThumpersKakva je slicnost izmedju Diznijevog (i pravog) Thumpera, vozila na slici i velikih tockova? :P Ima je: oboje udaraju po zemlji, tlu.Thumper (izvor Ricard Adams, Brezuljak Votersip, Bambi...) lupajuci nogom upozorava svoje na opasnost, a mozda se i sire sporazumeva sa njima.Thumper vozilo/kamion (tesko da ce se naci jedan izraz za ovu vrstu vozila - ovo napomena za one koji su oguglali :), moze seismic, moze oilfield...).Nesto sto se zove Seismic Sweep, a na srpski se da prevesti kao hidraulicki servo seizmicki vibrator, koristi svu tu skalameriju da, operisuci pritiscima od preko 300 atmosfera (ko voli barove ili psijeve neka sam preracunava) u instalaciji lupa celicnim stopalom teskim nekoliko tona (to je ona ploca u sredini vozila) programiranim ritmom od 2 do 200 Hz...Ideja je, otprilike, sledeca:A ima ih raznih, nafta je to, pa je tehnologija pretekla i svemirsku.Za one koje zanimaju takozvani tehnicki podaci:http://www.youtube.com/watch?v=ApN4fNw46zU

Link to comment
  • 8 months later...
Je li zna neko gde bi mogao da pronađem informacije o tržištu kamiona u Srbiji? (koliko je ukupno kamiona prodato itd)
Jedino da kontaktiras onaj magazin SAt i Alvirovice, znam da u tim novinama uvijek imaju neku statistiku o prodatim polovnim/novim vozilima itd. Edited by beeva
Link to comment
Jedino da kontaktiras onaj magazin SAt i Alvirovice, znam da u tim novinama uvijek imaju neku statistiku o prodatim polovnim/novim vozilima itd.
Hvala, došao sam u posed nekog izveštaja koji je rađen za jednog od distributera pa sam našao podatke. Pre dve godine prodato 220 a prošle 200. Haos.
Link to comment

Pad je zapravo još veći, naročito ako je reč o prodaji najvećih kamiona. Ovo je inače opšti trend u Evropi, pa je prodaja teretnjaka otišla dole za više od 50%. Dobra vest je da je pad tamo zaustavljen. Loša vest je što ovde još nije.

Link to comment

Trziste prilicno krvari. Rast proteklih godina je podstakao mnoge na lizing zaduzenja koja generalno nisu povoljna, ne samo na nasem ex yu trzistu. Sad vecina firmi ima problem sa otplatom istih. Generalno kompanije su u qrcu, rast cijena goriva, ako se lizing na vrijeme otplacuje steka se oko poreza i placanja goriva. Narucioci prevoza ne placaju.. Sam obim prevoza u eu je smanjen zesce. Sa druge strane, prodaja autobusa je skroz pukla.

Link to comment
Pad je zapravo još veći, naročito ako je reč o prodaji najvećih kamiona. Ovo je inače opšti trend u Evropi, pa je prodaja teretnjaka otišla dole za više od 50%. Dobra vest je da je pad tamo zaustavljen. Loša vest je što ovde još nije.
zapravo trebalo je da piše da je pre dve godine 2200 a prošle 200, ali čovek-slon ne može da otkuca kako valja. angry.gif Da, situacija je katastrofalna i ovaj pad sa 2200 na 200 se odnosi baš na najveće kamione. Problem je što se na njima najviše i zarađivalo, tako da su mnoge kompanije sada u problemima. Profitabilnost je opala. Razni MANovi, DAFovi i ostali izdržavaju uz pomoć matičnih kompanija koje im daju povlastice i kredite.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...