Jump to content
IGNORED

Veliki točkovi


nesha taxista

Recommended Posts

Što se TAM-a tiče, nije Tatra nego Praga i to se nije dešavalo u isto vreme kad i saradnja s Deutz-om nego pre toga. E ta Praga je zaista malo ličila na Blitza, mada s njim nije imala nikakve veze, a i potiče iz vremena pre toga. Na toj osnovi je i napravljen onaj autobus iz ''Ko to tamo peva'' jer je sve to predstavljeno još krajem tridesetih do je Blitz posleratni model.Da, FAP je Saurer, a polovinom sedamdesetih kreće saradnja s Mercedesom, pre svega u vezi kabine, a motori prvo samo za modele 2232 i 1213, dok su ostali imali Famosove motore tad. Sve je to započeto čini mi se 1976.
Ne znam, ali pre svega nisam siguran da govorimo o istom kamionu :) Ovom (zao mi je, nemam pri ruci bolje fotografije):Dakle: Klockner Humboldt Deutz A3000 (A je bilo za vojnu 4x4 verziju, S za civilnu 4x2), od 1941 - 43 je napravljeno oko 16,000 komada ukupno i Deutz ih je uneo kao miraz u spajanje sa Magirusom, bas kada su ex-Yu naisli u potrazi za kamionom ove klase.Motor je imao 5000 ccm i oko 80 KS.Ne hvataj me za rec :) : nisam rekao da JE Tatra, nego da je Deutz pokupio od Ceha tehnologiju dizela sa vazdusnim hladjenjem u kojima je Tatra pre WW2 bila apsolutni sampion i koji je, izmedju ostalog bio najbolji kamion Drugog svetskog rata (to priznaju i Nemci).Ili govorimo o ovom kamionu, Praga, kod nas napravljen kao Pionir, na bazi Praga RN modela...On jeste bio platforma i za autobus iz 'Ko to tamo peva', a namerno nisam napisao TAM Pionir zato sto je prototip, a mislim i nesto primeraka prvo napravljeno u Beogradu, u Rakovici... Dosao IB, industrija otisla u Maribor, rodio se TAM koji je i nastao na ovom modelu koji se proizvodio do, cini mi se, 1962. godine...(Inace, sto se dizajna tice, ove Prage su preslikani Sevroleti, nisu Cesi kopirali, u to vreme su kopirali njih, nego naprosto bila takva moda, mislim na vreme pre WW2 od kada ovaj model Prage i potice...)
Link to comment
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nesha taxista

    52

  • Tazio Nuvolari

    19

  • namenski

    17

  • Talladega

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma na Pragu sam mislio, a sličnost s Ševroletima nije samo u dizajnu nego i u tome što je motor bio benzinski, što je takođe bilo uobičajeno kod manjih američkih kamiona tog vremena. Tad ni prva naftna kriza nije bila na vidiku. A kasniji Deutz motor je imao upravo karakteristike koje si naveo, bar tako je pisalo u tehničkom uputstvu jednog od njih kojeg sam dužio jedno kratko vreme dok bejah vojnik u rahmetli JNA. Bio je 1963. godište i imao 85 KS.

Link to comment

Ma da vidimo sta su izistinski veliki tockovi :lol: Za ove kamione (ako su uopste kamioni) nema pravih oznaka: radi se o unikatima, ali bez njih kanadski Arktik i Aljaska ne bi bili motorizovani.Ako bi se drzali klasicnih oznaka: LeTourneau electric arctic land trains (australijski su prema ovima smejurija) su nastali 1953. – 1954. godine, modelom VC-12 Tournatrain. Motori su bili Cummins, 500 KS i pokretali su generatore koji su strujom hranili elektromotore smestene u glavcinama tockova. Dizel elektricni pogon je bio osnova i ostalih modela koji su sledili.Konacno, 1955. godine LeTourneau je sa Alaska Freight Lines Inc. ugovorio izradu VC-22 Sno-Freighter vucnih vozova pokretanim parom Cummins dizela (svaki po 400 KS) i pet prikolica sa sopstvenim pogonom: citava skalamerija je mogla da preko bespuca ponese 150 tona tereta.Za koga drugog nego za vojsku: trebalo je graditi i snabdevati takozvanu DEW (Distant Early Warning) liniju preko Aljaske, Kanade i Grenlanda i ova vozila su tu zavrsila glavni posao. U njima se jelo, spavalo, kuvalo, tusiralo…Prelazila su preko skoro svakog terena, zavidnom brzinom od skoro 40 km/h, a u oznakama se tesko snaci: od LCC-1 (Logistic Cargo Carier) do TC-497 Overland Train Mark II…Snaga se povecavala, do 4 Solar 10MC motora, svaki snage 1,170 KS…I – kada su dostigli punu zrelost sto bi se reklo, iz igre ih je izbacio jedan – helikopter: Sikorski S-64 Skycrane.Covek koji je stajao iza svega, Robert Gilmore LeTourneau (1888 – 1969), bio je, inace, jedan od glavnih usavrsivaca onog sto se danas zove gradjevinskim masinama, a masine njegove kompanije su ucestvovale sa preko 70% u gradjevinskim masinama koriscenim za vreme WW2, naravno na americkoj strani. Covek je, kao jedan od poslednjih dinosaurusa ere velikih industrijalaca, pred kraj zivota poprilicno filantropisao – od LeTourneau Univerziteta u Teksasu do hriscanskih centara za raznorazne potrebe, sve do Liberije….Ali da je znao da pravi velike masine – znao je.http://www.youtube.com/watch?v=85AMKsw8Png http://www.youtube.com/watch?v=Nvmnc0TJFto

Link to comment
  • 2 weeks later...

Evo, otprilike zasto, nemam bolju kartu pri ruci pa sam iskopao ovu:00430-1.gifTrebalo je napraviti DEW liniju za rano upozoravanje protiv eventualno nailazecih sovjetskih bombardera.Ovaj LeTourneau koncept je vec bio klinicki mrtav kad se pojavila vojska sa potrebom da izgradi oko 300 radarskih stanica duz linije ranog upozoravanja. LeTourneau ga je zamislio kao efikasno sredstvo za prevoz teskih terena po najtezim terenima (a kazu da zaista nije bilo vozila koje je moglo da prodje gde ovo prolazi - nista cudno s obzirom na ovolike tockove; BTW u tockovima je inace bilo smesteno gorivo) za potrebe naftnih kompanija diljem kanadskog severa i Aljaske i ono jeste radilo tamo, ali pretezno na transportima za potrebe iztrazivanja, zato sto kad dodje do eksploatacije onda idu kakvi-takvi putevi, trase, organizacija, dok se ovim vozilima cesto islo 'samo jednom i nikad vise' ili 'ako prodjemo'.Radarske stanice su zaista bile postavljane na najneverovatnijim mestima i vojska je imala alternativu ili da upotrebi ove vucne vozove ili da organizuje konvoje: niti je bilo vozila pogodnog za gore, niti osoblja da ga tera, a i organizacija konvoja bi bila skoro nemoguca. Zamisli konvoj od cca 50 - 100 vojnih kamiona sa vojnim vozacima :lol: i to po jednoj od najsurovijih klima na svetu, vejavicama...A na karti ces da vidis da se DEW linija protezala zaista daleko od podrucja u kojima u Kanadi cak i istrazivaci zalaze - prosecno 200 km udaljenosti od arktickog polarnog kruga, Grenland da ne pominjem.00940.jpg00941.jpgJos su veci posao uradili kada je liniju polovinom 60-ih trebalo demontirati, jer se pokazala kao neupotrebljiva - pojavile su se interkontinentalne rakete i bili su potrebni neki drugi radari i sistemi. Tada su doduse dosli u pomoc helikopteri, ovaj narocito:00934.jpg00932.jpg00933.jpgNeke stanice su ostale, ali su ugradjeni novi radari, drugaciji, doduse stalno su se usavrsavali, linija radi i danas, a neke su napustene i povremeno se Kanadjani i juzne komsije posvadjaju ko ce i za cije pare da cisti krs.A umesto edita, secam se da su u nekim klinackim casopisima bili objavljivani cutaways ovih vozila sa sve kabinama za spavanje, tus kabinama, kuhinjama, dnevnim sobama, zao mi sto to nemam pri ruci :mellow:

Link to comment
  • 2 weeks later...
Нови Камаз,KAMAZ-5460.jpg
Sledeci put ces da napises uz ovako nesto, rusko ili bilo cije:Motor 11 litara V8 - zadatak za tebe: ciji?Bosch common rail Jedan Schwitzer turbo. Transmisija opcija ZF AS-Tronic 2 auto box - mozda Kamaz pokusa da je proizvede, negde oko 2015, po licenci, inace ZF-ov rucni 16 brzinac.Za one sofisticiranije, da dodas da su lezajevi sirine 60 cm, u bivsem radnickom, a sada kapitalistickom raju nikada se nisu bas pretrzali da radnicima bude udobno, razmazi se stoka ocas posla.Doduse, sedista jesu proizvedena u Rusiji, ali po Grammer licenci.Boldovani su nazivi ruskih proizvodjaca. Starostavnih.
Link to comment
  • 2 weeks later...

LARC LXDuzina: 19.20 mSirina: 8.20 mVisina: 6 mIstisnina: 80 tonaPovrsina teretne palube: 50 m2Nosivost: 60 tona na kopnu, 100 na vodi.Sa punim rezervoarima i pod punim teretom (60 tona) brzinom od 22 km/h na kopnu prelazi 250 kilometara, ploveci, takodje pod punim opterecenjem prelazi 75 NM (oko 140 km) brzinom od 6 cvorova (oko 11 km/h)…Kada plovi, prazan gazi nesto malo preko 2 metra, pun skoro 3 metra.Okrece u radijusu od 23 metra.Posadu cine 2 coveka.Pokrecu ga 4 dizel motora GM671, svaki snage 165 KS.Prica je pocela popularnim ratnim DUKW kamionom, obicnim Dzemsom koga su naucili da pliva.Zavrsila se ovim cudovistem zvanim LARC LX (Lighter, Amphibious Resupply, Cargo) u zamrsenim putevima vojne birokratije oznacavanim kao BARC (Barge, Amphibious Resupply, Cargo), napravljenim od zavarene celicne konstrukcije, koje je moglo da sa broda na neuredjenu obalu, cak i poprilicno udaljenu, iznese do 100 tona tereta ili 200 ljudi. I ne samo na obalu, nego da se vozi i kopnom.http://www.youtube.com/watch?v=Puzi3zMqcZ4 http://www.youtube.com/watch?v=la6lFhroB4I&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=EVu9w0wTB5w&feature=related

Link to comment

^Ne znam sta je ovo, prvi put vidim i cujem, da trazim necu :) Dajem max. 2 meseca do pojavljivanja uzivo u Beogradu, naravno ako nije neki prototip ili nesto slicno, samo za pokazivanje...Bice ga lako prepoznati: ne moras da gledas auto, mada ga ima - dovoljna ce biti visina cela vozaca/vlasnika - ona je uvek obrnuto proporcionalna sa velicinom djipa. U ovom slucaju, cenim, bice negde oko jedan prst od obrva do korena kose...

Link to comment

:lol:nego i ja  ocekujem ovo u BG-u, ali ne bas sutra...nije koncept vozilo ni prototip,  nego mala serija. Komad - pola miliona baksa.

Link to comment
  • 3 weeks later...
:lol:nego i ja  ocekujem ovo u BG-u, ali ne bas sutra...nije koncept vozilo ni prototip,  nego mala serija. Komad - pola miliona baksa.
Kažu da će se proizvesti samo 100 komada tako da moguće da BG bude zaobiđen. Moskva sigurno neće biti. Ovo je specijalizovano oklopno vozilo, dakle ta vrsta zaštite je serijska i zato će biti težak 5,5 tona. Koga zanimaju opširniji podaci ima ih ovde.
Link to comment
Sledeci put ces da napises uz ovako nesto, rusko ili bilo cije:Motor 11 litara V8 - zadatak za tebe: ciji?Bosch common rail Jedan Schwitzer turbo. Transmisija opcija ZF AS-Tronic 2 auto box - mozda Kamaz pokusa da je proizvede, negde oko 2015, po licenci, inace ZF-ov rucni 16 brzinac.Za one sofisticiranije, da dodas da su lezajevi sirine 60 cm, u bivsem radnickom, a sada kapitalistickom raju nikada se nisu bas pretrzali da radnicima bude udobno, razmazi se stoka ocas posla.Doduse, sedista jesu proizvedena u Rusiji, ali po Grammer licenci.Boldovani su nazivi ruskih proizvodjaca. Starostavnih.
Dobro, nisu svi tako predani kao ti. Ne znam čiji je taj motor, ali mi je veoma čudno da za tako malu kubikažu ide V8. A liči na Iveco, to se vidi iz aviona. Maz je krenuo drugim putem, kopira MAN i ima njihovu tehniku.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...