Jump to content
IGNORED

Veliki točkovi


nesha taxista

Recommended Posts

Glavni konkurenti su bili danas vec zaboravljeni Willème W8SA i Kenworth 853.

 

willemew8_zpswasifjkz.jpg

 

Willeme-W8SA_zpsa0vk33kx.jpg

 

Le Saharien, a kako bi drugacije, mada je Willeme sve do svoje smrti tamo neke 1970, pravio svastanesto od ugleda i pedigrea.

 

Willeme_0_zpslmm9ltnf.jpg

 

[/url]

 

1961%20Willeme%20LD%20SAT_zpsokwv1c3l.jp

 

willeme_w8_1_zpsyif8aga1.jpg

Nije umro skroz: neki voze i danas, a geni i vise od gena su itekako zivi.

 

 

Kenworth, Amerikanac, sa sve beskrajnim pricama o preuzimanjima, prodajama i kupovinama, fuzijama i fisijama, stace zapamcen po modelu 853.

 

90thAnniversary_billboard_1951-1955_zpsb

 

KW%20Truck%20in%20Saudi%20Arabia_zpsbydn

 

853_2572_zpslkm4el3b.jpg

Edited by namenski
Link to comment
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nesha taxista

    52

  • Tazio Nuvolari

    19

  • namenski

    17

  • Talladega

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovaj pogled gore je iz Amerikanca, povampirenog doduse, jer kad je o naftaskim sto ce reci vukojebina kamionima rec, Evropa se ne da.

Pored skoro pa zaboravljenih Hayes-a, Challenger-a, Pacific-a, Diamond-a - od kojih su neki i Kanadjani sa svojim potrebama da izvlace drvo i koji mu dodju najblize naftasima, Kenworth, danas valjda Paccar, je nekako preziveo.

Kenworth 963, tu su vec i klime za sofere i jos po neke zgode.

 

kw16_zpsa4y20snc.jpg

 

kw10_zpsxsjoijwv.jpg

 

kw17_zpsrhhsuvng.jpg

 

kw18_zpsdpobxjry.jpg

 

kw6_zps6bal2vsc.jpg

 

kw4_zpshnm6wofn.jpg

 

kw5_zpspubqb8pt.jpg

 

kw19_zpsaqrfagtp.jpg

 

1 tocak istera skoro 1 tonu tezine, a cela naprava ide i do skoro 250 tona, siroka nesto preko 3.5 metara, Cummins ISX, 600 konja, Firestone Sand Champion, goriva 2000 litara - naftasi su u pitanju pa i nije neki problem, bas kao sto u novom izdanju nije problem ni Allison automatika, dok se nekad to radilo rucno, sa medjugasom...

Link to comment

I za kraj o mladosti price o vangabaritnimtm kamionima za vukojebine, uglavnom naftaske, 1 preziveli Evropljanin, relativno nepoznat, pri tom jos i Belgijanac, skoro pa monopol, dakle: MOL koji je povukao Willeme gene i to poprilicno.

Onomad ode 55 komada u Alzir, gde bi drugde:

 

MOL_Alzir_2015_zpsbvlpsrlu.jpg

Sa sve ponosnim slikanjem isporucioca opremetm

 

mol_hf_7655_zpseca5xuep.jpg

 

Firma se rodila 1944. godine, u nedoba takoreci, a primerci isporucivani jos 80-ih godina proslog veka jos uvek voze Saharom i ostalim uglavnom pustinjama.

 

MOL_03_zps7adyc6cu.jpg

 

MOL%20HF%206066_zpstwarpnve.jpg

 

MOL_02_zpsgf6xe03o.jpg

 

MOL%20F%206066%20oilfield%20drill%20pipe

1 takoreci izuzetak kad je o ovoj sorti kamiona rec: COE konfiguracija, трамбус кабина sto bi se srpski reklo, za razliku od preferiranih њушкара  -_-

 

3-mol-trucks_zpsakyewq2d.jpg

 

MOL%20articulated%206x6%20soft-terrain_z

Firma inace slovi za poprilicno zajebanu kada je rec o inovacijama i slicnim usavrsavanjima, prilagodjavanjima, krojenju po meri korisnika...

 

1980%20MOL%20Deutz%20HFT2666%206x6%20Con

Jos od davnina i dovoljno da je nisu ugrozili takozvani giganti poput znaseveckoga...

 

Mol%20and%20Mol_zpsh0gpzqta.jpg

MOL vozi MOL-a

 

I tako...

Edited by namenski
Link to comment

Nije, Willeme je cistokrvni Evropljanin: firma je pukla, bankrotirala negde krajem 60-ih, a osnovao je neki Louis Willeme jos pre WW1.

Pravili su svoje motore, naslanjali se na Deutz, ali i na britanske AEC motore, a znam sigurno da je MOL preuzeo neka njihova resenja, da li kradjom ili licencama ili kako to vec ide.

Western Star je cini mi se, em poprilicno nova firma i ako ima poprilican pedigre - potice od cuvenog White-a, obaska sto je danas Dajmlerova: ne znam puno, mislim da je Dajmler pokusao s njima da malo podidje americkom trzistu pre svega dizajnom.

Ovo sto se tice Amerikanaca uzmi sa rezervom, jednostavno ne znam puno o danasnjim kretanjima na americkom kamionskom trzistu, osim nekoliko tradicionalnih dizajna, nema vise mnogo - ako ima ikakve - razlike izmedju njih i ostatka sveta.

U tehnickom smislu, naravno.

 

A sam Willeme je poprilicno, ako ne i ponajvise uticao na teskase, cak i u Americi, onako ofrlje i primera radi:

Willeme_CG8_zpscdgsiucf.jpg

Willeme CG8x4, kao dizalica za avione, kasne 50-te, motor sopstveni, nekih 220 KS, vazdusne kocnice, 80 tona tezak, sto ni za danasnje masine nije malo.

Napravljen specijalno za brzo spasavanje/uklanjanje ostataka aviona koji se skrse na samom aerodromu.

 

Willeme_W6DAT_zps85nkcckn.jpg

Willeme W6DAT, izveden iz civilnog teskasa W6DT, sleper sto bi se reklo, da povuce preko 60 tona...

 

Itd, itd, steta inace sto se polako zaboravljaju marke kao sto su Latil, Laffly i ostali, slucajno sve Francuzi, ali doprinos, tehnicki naravno, niko ne moze da im ospori.

Link to comment

Mislio sam zbog znaka koji je slican i zbog toga sto je Western Star vise orijentisan na posebne (u velikoj meri i vojne) kamione.

Link to comment

A, sad obratih paznju na slicnost, mislim na logo. 

Nigde veze  :) ali da lice - lice.

Sto se tice vojnog programa, nisam siguran da je Western Star proizvodjac 'aj da kazem posebno konstruisanih kamiona za vojne primene.

Sto se Amerike tice, #1 je cuveni Oshkosh koji je zaseo od kako su nastupili takozvani specijalac trendovi, znaci ono 'izgledaj opasno', taj rad, eno ga odskora se ugradiotm i sa pogonom u Rumuniji:

 

Oshkosh_06_zpsgbtngcur.jpg

 

Oshkosh_01_zpsnkoqupu0.jpg

 

Oshkosh_03_zpsnlcl5zyt.jpg

 

Oshkosh_04_zps6fnxlbmr.jpg

 

 

Oshkosh_MTVR_Wheeled_Tanker_zps3npj528n.

 

Zao mi ako sam te doveo u zabunu: ja sam se nadovezao na pricu o damperima i nastavio sa vangabaritnimtm kamionima i to najvise iz sentimentalnihtm razloga, dakle masinama pravljenim da putuju tako gde nema puteva niti uobicajenih saobracajnih ogranicenja, a postoje potrebe da se prevezu velike kolicine materijala, em teskih, em kabastih, kao sto su na primer cevi za naftovode, delovi opreme za busenja, itd, itd...

Naravno da je razlika tanka, po nekad nepostojeca.

Link to comment

Nije, Willeme je cistokrvni Evropljanin: firma je pukla, bankrotirala negde krajem 60-ih, a osnovao je neki Louis Willeme jos pre WW1.

Pravili su svoje motore, naslanjali se na Deutz, ali i na britanske AEC motore, a znam sigurno da je MOL preuzeo neka njihova resenja, da li kradjom ili licencama ili kako to vec ide.

Western Star je cini mi se, em poprilicno nova firma i ako ima poprilican pedigre - potice od cuvenog White-a, obaska sto je danas Dajmlerova: ne znam puno, mislim da je Dajmler pokusao s njima da malo podidje americkom trzistu pre svega dizajnom.

 

Wiki stranica na francuskom je dosta precizna, Wileme je 1971. kupila firma PRP, a nju je potom preuzeo MOL. Saradnja sa AEC-om je usledila 1962,  po prestanku proizvodnje kamiona, pravili su motore za poljoprivredne mašine, lokomotive dizelke i motorne vozove.

Edited by ajgor
Link to comment

Wiki stranica na francuskom je dosta precizna, Wileme je 1971. kupila firma PRP, a nju je potom preuzeo MOL. Saradnja sa AEC-om je usledila 1962,  po prestanku proizvodnje kamiona, pravili su motore za poljoprivredne mašine, lokomotive dizelke i motorne vozove.

Nisam znao to o preuzimanju, ali se videlo golim okom i na licu mesta da postoji neka tajna veza  :)

Mislim na neka tehnicka resenja i dizajnerske smicalice :sleep: 

 

Inace, poprilicno sam siguran da je jos po neki Willeme ziv i u aktivnom voznom stanju. 

Link to comment

Kad se već dohvatismo pustinjskih krstarica, zna li neko šta vozi Iv Montan u Kluzoovoj "Nadnici za strah"?

:lol:

 

Corbitt_Logo_zpsm1djinv9.jpg

Jos jedna zaboravljena velika sorta, Corbitt, model 50, 6x6, rasni Amerikanac, umro posle WW2: motor benzinski, nekih 14,000 kubika i 6 cilindara, potrosnja verovatno 200 litara na 100 kilometara, ko je vozio Џемса u JNA znace priblizno o cemu se radi.

Mala firma, kazu da nikad nije imala vise od 300-ak zaposlenih, ali zapamcena, koristili su inace Hercules-ove motore...

 

 

corbitt-50sd6-03_zpsnynnorh8.jpg

 

corbitt-50sd6-04_zpsn9j45453.jpg

 

NadnicaZaStrah_Kluzo_02_zpsaarrid7v.png

 

Inace, Arnoova Nadnica za strah, knjiga po kojoj je snimljen film, prevedena je jos pocetkom 50-ih sa francuskog i to odlicno, stara skola prevodjenja.

 

Nadnica-za-strah_zpsmvj4fgra.jpg

 

 

Edit: Korki, ko nosorog si jebote  :D kad uletis, mici ovog Rusa na tamo neke oklopnjake, vojna ili policijska vozila, sta god vec, mislim da ima takav topik, ovde su ljudi radni, trudbenici   :sleep:

Edited by namenski
Link to comment

Dosta je bilo sentimentalisanja, sad ozbiljne stvari, spomenik sigurno:

 

00000018_zpseydosheh.jpg

 

Mada i ne mora:

 

00000002_zpsny4brudu.jpg

 

I to zato sto je ova naprava sama sebi, gde god se pojavila, podizala spomenik i ostajala u najlepsoj uspomeni i dugom secanju.

 

Tatra_111_zpsr1g1cbml.jpg

Tatra 111, verovatno najbolji evropski kamion svih vremena, kakvi ovi ili oni.

Cak se i po auto i kamionskim pitanjima poslovicno sovinisticki nastrojeni Nemci slazu da Wehrmacht boljeg kamiona imao nije.

 

Jedan od tata bio je i automobildzija nad automobildzijama Hans Ledwinka, a ovaj kamion bio je jedan od razloga sto je posle rata morao i da malo odlezi optuzen za kolaboraciju.

Bilo kako bilo, boljeg nije bilo, dohvatili su ga se i pobednici i jos uvek je na snazi legenda da ni SIbir boljeg video nije.

 

00000007_zpsgsxgx14e.jpg

Sa sve rudnicima zlata u tamo nekoj Jakutiji.

 

00000003_zpsk95xzhj8.jpg

Ako treba i na 3 tocka, onda ima da ide i na 3 tocka...

 

00000013_zpsucypl7jv.jpg

Ako treba i ovako, onda ce i ovako...

 

00000016_zpshirewum6.jpg

... i onako...

 

00000009_zpsvvam9vxq.jpg

Standardi smestaja i udobnosti vozaca nisu bili isti kao danas, iza Gvozdene zavese мајстор je imao da bude мајстор, spavanje obaska, na putovanjima koja su znala da traju i po 20-ak dana prosecnom brzinom od 25 km/h i to u krajevima poput Magadana i blize i sire okoline, 2 x vecim od Francuske i vukuci prvo po 1, pa zatim 2, pa 3, pa - kada se videlo kakva je to naprava - i sve 4 prikolice.

Na temperaturama i ispod -50 stepeni.

 

00000004_zpsjbopeijy.jpg

 

Nisu ga mnogo sminkali, negde 1952. su malo zaoblili linije i to je bilo sve.

12 cilindara, skoro 15 litara i - Tatra vazdusno hladjenje.

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

I tako, dok se po Kanadama, raznim Oregonima i ostalim sumom obraslim predelima takozvanog razvijenog sveta vukla drvena gradjatm, pa se potom snimali Discovery i ostali kanali filmovi o soferskim poduhvatima, dotle tamo negde bogu iza ledja, ova gore Tatra zakaci i tegli...

 

Tatra_111_33_zpsjadfrdwg.jpg

 

Em tegli, em se ljudi cude sta tu pa ima toliko da se snima i naklapa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...