Jump to content
IGNORED

Tipping


fonTelefon

Recommended Posts

uvek isti bakšiš ostavljam, obično oko 15%. ako mi se ne dopada usluga, u smislu da je dećko bezobrazan i ako me okradu, tu se više ne vraćam i to je moj jedini feedback.

 

Vidi se da si socijalista i egalitarista u dusi :fantom:

 

:D

 

 

ma ti postotci su totalno bez veze. Zavisi koliki je racun. Ali mora da bude bas mali da bih ostavio bilo sta vise od 10%. :D

 

Pa ja koristim 10% kao neki reper jer se vrlo lako izracuna :D

Link to comment

Kad sam bio u Africi zanimljiv mi je bio nacin na koji tamosnji konobari odrede baksis. Na racun od npr. 120 randa dam dve novcanice od 100, a on mi vrati kusur jednu od 50 i gomilu metala koju bih ja trebalo da mu ostavim na stolu. Posto volim da imam novcice iz egzoticnih zemalja kao suvenir svi su me gledali kao budalu kad uredno skupim sav onaj metal i izvadim novcanicu od 10 ili 20 randa za baksis.

Link to comment

Vidi se ko nije čitao celu seriju sa bloga, koji je Ariel ostavio :fantom:

 


 

 

 

My Rule #1 in life is “never read the comments”, but as this blog series has become popular I’ve read through a couple forum discussions about it. One thing that really strikes me is how many people are compelled to share their personal tipping policy. A key point of this blog series is that most people have their own policy, and the difference in tipping practices among individuals is so big that any given tip contains no information. But I think that the people who can’t wait to tell you how they tip, are missing that point. They’re not listening; and from what I can see, they’re also not being listened to.

That’s the thing about tipping: it embodies a lot of messages — and no one is listening to them.

 

 

 

Link to comment

bilo bi interesantno provaliti da li se baksis daje zbog titranja jajca ili dobijanja neceg na mufte ili zato sto je osoblje underpaid?

ili zato sto cene u jelovniku deluju nize, pa se ljudi lakse odlucuju da idu u restoran.

Link to comment

Napojnicu dajem u zavisnosti od kvaliteta usluge. Slažem se da postotak treba da zavisi od usluge. Primenjujem svoj raspon bakšiširanja svuda u svetu. U Njujorku mi je rečeno da računam tax x 2, znači 18%. Zajebi. Nešto mi glupo da se solidarišem sa konobarom sa Menhetna i njemu dajem veči tip nego ovom našem golji u kafiću u Žarkovu. Nema potrebe da to radim.

 

Hoću reći, jebe mi se za lokalne kulture, naročito ako su bogatije od one iz koje ja dolazim.

 

Raspon je od 0 do 10%, korigovan iznosom. Što bolja usluga, to veći baškiš. Što veći iznos, to manji bakšiš, ali tako da za dobru uslugu nikako ne padne ispod 5%.

Link to comment

Ja ostavljam napojnice, ali ne uvek, nego ako sam pri parama, evt ako mi je bolji konobar onda možda dodam koji dinar/cent.

 

Ovo sa Amerikancima koji očekuju 18% bi me opasno smaralo, uglavnom iz razloga koji je rasejani objasnio. Sad moja dobra volja, uzdignuta na nivo društvenog pravila, treba nekome da bude plata, mislim lepo su se to dosetili.

Link to comment
  • 3 weeks later...

najgotivnija fora je ono kad si cool&down to earth sa serverom, ona/on takodje... mislis da si napravio 1 cool relationship glede hrane&likera koji ce da traje sat vremena dok se ti I devojka ili ortaci ili mi... ozderavamo a ona/on zna da ce bazirano na obostranom coolnessu biti hookupovani dobrih 25% ili vise, ....ipak ona/on the server - odluci da kapitalizuje na coolnessu I pokusa da ti proda specials from yesterday ili corked wine Ili vinegar

misim jbt

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...