Jump to content
IGNORED

Ne možeš ugaziti u isti film dvaput...


Turnbull

Recommended Posts

 

Meni je sad, preko ovig Gunisa i Keri pao na pamet Stand By Me, koji sam prvi put gledao kao klinac otrpilike njihvoih godina, pa posle kao studnčić, sa mlađim bratom, koji je tada bio klinac otprilike njihovih godina, i konačno pre neke dve-tri nedelje (opet hvala Pink Classics kanalu, ili beše Pink Premium? Nebitno). I mislim da sam tek sada zapravo shvatio onu rečenicu - ""I never had any friends later on like the ones I had when I was twelve. Jesus, does anyone?". Zapravo, iako je to film o detinjstvu, on je baš u jakom smislu o odraslom pogledu na sopstveno detinjstvo, i zato ga, paradoksalno, bolje razumeš kada si u naratorovim godinama, nego u godinama junaka.

 

Takođe, neke stvari koje su mi tada promicale, sada mi nisu promakle - recimo ozbiljne klasne i porodične razlike između glavnih junaka, i detinjstvo kao prostor koji je u stanju da obriše sve te razlike i spoji sve ove klince sa vrlo različitim porodičnim bekgraundima. Onda se setim raznih bliskih drugara iz osnovne koji još žive u istom gradu, a nisam se sa njima video već godinama, pa se malo stužnim.

 

 

Pink Premijum. Svaka čast, podsetio si me. Stand by me je film koji sam takodje gledao n puta - prvi put još pre sto godina kada mi je u video klubu preporučen ni manje ni više nego kao horor od ogavnog radnika koji veze s mozgom nema ("u mali, ne znaš ko je Stiven King? Pa on piše horore...") gde sam ostao zgranut jer sam umesto krvoliptanja i stresova dobio uspavljujuću priču o nekim tamo klincima te sam film stavio na listu sranja i godinama iza toga izbegavao. Onda sam ga pogledao u nekom trenutku dosade, i apsolutno mi je legao. I od tad svaki put mi legne još više. I potpuno si u pravu - bolje ga shvataš iz naratorske perspektive.

 

Još jedan film na koji sam slično reagovao je Let iznad kukavičijeg gnezda - pre nekoliko dana sam ga ponovo odgledao i tek sam sad shvatio da je lik Marfija od prve scene ustavri predodredjen za onakav kraj. Sjajan sjajan film. Takodje sam se prenerazio kad sam video da jednu od glavnih uloga igra Brad Dourif - čovek koji ima više snimljenih filmova od Džeki Čena :Hail:

Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    36

  • Прслин

    19

  • ToniAdams

    18

  • hoffnung

    12

ima jedan drugi efekat na koji me podseti ovo pisanije oko Keri - ja ne znam kako da ga bolje definišem od veličanstvena naivnost orginala. Radi se o tome da vremenom svaki iole kvalitetniji film dobije toliko spinova, ripofova ili prosto rimejkova da, ti orginal - kada ga odgledaš sa distance od recimo par decenija, izgleda super naivan i jeftin. Suštinski on to nije ali u poredjenju sa novijim takmacima prosto tako izgleda, pošto je u potonje uloženo više i para i vremena i prosto su ti ovi bliži od orginala po stilu, scenografiji, scenariju itd itd....

 

Sad sam se setio situacije kad sam odgledao onu Disturbiu sa LeBufom /ili kako već/ koja je klasičan rip Prozora spavaće sobe a koji je opet klasičan rip Rear Windowa od Hičkoka. Lepo sam napakovao sva tri komada i u roku od mesec dana odgledao 2x - prvo od najstarijeg ka najmladjem a onda obrnuto - svaki put sam imao isti osećaj koji se gotovo graničio sa onim sramim se priznati dok sam gledao orginal. Iako je i režiser i glumci i scenario pa minimum tri klase iznad naslednika, ipak mi je ostao neki utisak jeftinoće i prosto naivnosti.....

Link to comment

 Meni je u stvari iznenađenje uvek kad pogledam kako dobri stari filmovi nisu ostarili i ne izgledaju naivno ni danas. Brzo zastarevaju filmovi oduševljeni aktuelnim zvrckalicama i efektima, koji vrlo brzo potaju smešni i prevaziđeni.

 

Pogledaj na primer već pominjani The Thing - efekti koji su im bili na raspolaganju su smešni u poređenju sa današnjim, pa opet, meni film uopšte ne izgleda naivno.

Edited by Syme
Link to comment

a sto smesni? pa meni jako cesto to uz pomoc stapa i kanapa izgleda bolje nego cgi. evo ti stari i novi star wars kao primer. da ne pricam o blejd raneru, za koji ne vidim kako bi mogo bolje da izgleda. pa onda otvori GOT i vidi koliko jadnicki izgledaju zmajovi.

Link to comment

Mislim, smešni u smislu da su mnogo manje razvijeni. Ali ako ih film vešto i smisleno upotrebi, onda uopšte ne moraju da izgledaju smešno ak ni godinama nakon što su snimljeni. Meni j The Thing recio i danas vrlo ubedljiv.

Link to comment

a sto smesni? pa meni jako cesto to uz pomoc stapa i kanapa izgleda bolje nego cgi. evo ti stari i novi star wars kao primer. da ne pricam o blejd raneru, za koji ne vidim kako bi mogo bolje da izgleda. pa onda otvori GOT i vidi koliko jadnicki izgledaju zmajovi.

 

Našo Lucasa da pljuješ po pitanju cgi, Star Wars je jedini produkt cgi-ja, koji stvarno liči i na šta...

 

Pljuj Kamerona, njemu je cgi učinio da mu se slika spusti na nivo sopstvenih dijaloga...

Link to comment

gde to pljujem? nista protiv njega niti samog cgi.

doduse, jedino poslednji izgleda nekako, tu je kao naucio da rezira.

poredim stare i nove, iako je poredjenje potpuno nefer, posto stari daleko bolje izgledaju.

Edited by ToniAdams
Link to comment

ovaj topic je dosao u pravo vreme. pre neki dan gledao seriju filmova 'terminator' svi efekti, i svaki paljevinski momenat mi je sada smesan. kao serija filmova, zaista dobro prati pricu, i tu nemam zamerku. ovaj poslednji deo mi je najbolji. savremen je, i efekti su odlicni. cini mi se da kroz vreme nece izgubiti na tom polju kao recimo.. drugi deo. iako je to najbolji deo u poredjenju sa predhodnim filmovima. npr prica iz buducnosti je mnogo bolje objasnjena, i ima vise tih scena, sta se desava u istoj, tj. u buducnosti. 

 

sto se tice filmova koji me i dan-danas urade, a stari su: 'the day after [1983]' zapravo, efekat kakav je imao kada sam prvi put gledao je isti i danas. 

 

Link to comment

a sto smesni? pa meni jako cesto to uz pomoc stapa i kanapa izgleda bolje nego cgi. evo ti stari i novi star wars kao primer. da ne pricam o blejd raneru, za koji ne vidim kako bi mogo bolje da izgleda. pa onda otvori GOT i vidi koliko jadnicki izgledaju zmajovi.

Potpis.

Link to comment

Goonies bre ostao solid as a rock.

 

Ono čemu sam se, međutim, smejao tokom ponovljenog gledanja nakon x godina je Blejkova Sedmorka. I ne radi se zbog tog "štapa i kanapa" principa, pošto imam gomilu drugih starih stvari koje i dalje obožavam. Prosto, smejao sam se.

Link to comment

Isto, ali nekako na suprotnu stranu važi i za Prljavog Harija, pre svega prvi film, koji je stvarno užasna right-wing propaganda, što ja nisam primećivao iz raznih razloga, između ostalog i zato što kad smo bili klinci ništa nalik na takvu političku polemiku nije postajalo kod nas (a pored toga smo i bili klinci). Stvar koja mi danas izgleda najkomičnije je onaj negativac, oko koga se nisu potrudili čak ni ada ima neki koliko-toliko ubedljiv psihološki profil, nego je melanž svega i svačega - multi-psihopata. Puca na ljude sa zgrade, kidnapuje devojke, sve radnje radi. Eto što je vruć...

 

 

jeste, slazem se. sajko je trebao da odluci i izabere 1 tip zlocina, dok hari nije trebo da ga juri da ga ubije, vec da sedne sa njim za sto i lepo se o svemu dogovore.

Edited by Miralem
Link to comment

meni je ko klincu cast pricijevih ostavio dojam superkul filma.

onda ga pre neku god odgledao na teveu, i jedva sam ga zavrsio. 

nikolson ko da je bio na koksu sve vreme, neke nebulozne situacije, glupavi dijalozi.

cak ni megahawt ketlin tarner in her prime nije pomogla.

 

i tija pogledam verovatno jednom godisnje (nekako uvek naletim na tv) i i dalje mi je to sjajan decji film za odrasle.

jedino sto ko klinac nisam kuzio da je to film o hristu :fantom:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...