Jump to content
IGNORED

Nebraska (2013)


Ajant23

Recommended Posts

film je odlican, najbolji koji sam video u poslednje vreme. ali imam jedno pitanje- cemu tacno doprinosi nedostatak boja? pretenciozno umetnicarenje u jednom nepretencioznom filmu, potpuno besmisleno.

To sam i ja pitanje postavio za Frances Ha. Ako za taj inace dobar film, nije postojalo drugo objasnjenje osim omaza, za Nebrasku je crno-belo u funkciji i price i likova i pejzaza. Meni je ceo film prosao kao prelistavanje prasnjavog dnevnika ili pozutelih fotografija. Pun pogodak.

Ne bih se slozio da je film nepretenciozan, vrelo osmisljeno i siroko puca po zivotu i osecanjima. Valjda ti se zato i svideo (?¿)

Link to comment

To sam i ja pitanje postavio za Frances Ha. Ako za taj inace dobar film, nije postojalo drugo objasnjenje osim omaza, za Nebrasku je crno-belo u funkciji i price i likova i pejzaza. Meni je ceo film prosao kao prelistavanje prasnjavog dnevnika ili pozutelih fotografija. Pun pogodak.

Ne bih se slozio da je film nepretenciozan, vrelo osmisljeno i siroko puca po zivotu i osecanjima. Valjda ti se zato i svideo (?¿)

vrlo, ne vrelo :fantom:

Link to comment

Meni je ceo film prosao kao prelistavanje prasnjavog dnevnika ili pozutelih fotografija. Pun pogodak.

Ne bih se slozio da je film nepretenciozan, vrelo osmisljeno i siroko puca po zivotu i osecanjima. Valjda ti se zato i svideo (?¿)

 

 

 

vrlo, ne vrelo :fantom:

I vrlo i vrelo  i najbolji u poslednjih xy godina.

Link to comment

To sam i ja pitanje postavio za Frances Ha. Ako za taj inace dobar film, nije postojalo drugo objasnjenje osim omaza, za Nebrasku je crno-belo u funkciji i price i likova i pejzaza. Meni je ceo film prosao kao prelistavanje prasnjavog dnevnika ili pozutelih fotografija. Pun pogodak.

Ne bih se slozio da je film nepretenciozan, vrelo osmisljeno i siroko puca po zivotu i osecanjima. Valjda ti se zato i svideo (?¿)

ali kakav dnevnik i zute fotografije? radnja se desava sada, u ovom momentu. takodje, crno beli tv/ film je postojao u odredjenom periodu, relativno kratkom (ne racunam vreme kad niko nije imao tv), dakle pedesetih i sezdesetih, i zadrzao se do 70ih. cak je i matori prize winner veci deo zivota proveo u koloru. the man who wasnt there je npr imao opravdanje da bude crno beo, desavao se pedesetih ili ranije, ovo je jednostavno savremen film kome fali boja. ne budi cak ni neku laznu nostalgiju na vreme u kom nismo ziveli.

Link to comment

 

 

ali kakav dnevnik i zute fotografije? radnja se desava sada, u ovom momentu. takodje, crno beli tv/ film je postojao u odredjenom periodu, relativno kratkom (ne racunam vreme kad niko nije imao tv), dakle pedesetih i sezdesetih, i zadrzao se do 70ih. cak je i matori prize winner veci deo zivota proveo u koloru. the man who wasnt there je npr imao opravdanje da bude crno beo, desavao se pedesetih ili ranije, ovo je jednostavno savremen film kome fali boja. ne budi cak ni neku laznu nostalgiju na vreme u kom nismo ziveli.

cekaj, jel tebi neki deo zivota ne bledi u secanju i zasto tako suvoparno traziti da se umetnik drzi vremena u kojem zivi? stvar percepcije, licnog pecata price, likova i atmosfere. ne vidim sta bi jebena boja doprinela. meni su, npr one predah fotografije prostranstva sa njihovog puta prava umetnicka dela, za uramiti. Dernovo lice ko Direrova grafika...  

 

 

do vraga i edit

Edited by Lancia
Link to comment

ali sta bledi ovde? sve se desava sada, likovi iz proslosti cak i nemaju sta jedan drugom da kazu. ne vidim kako bi boja promenila atmosferu. a doprinosi koliko doprinosi recimo novom robocopu, bolje je sa njom nego bez.

 

to jest, da zakljucim, autor mora da ima debeo razlog da film napravi u crno beloj tehnici, a ovde mi on izmice.

Link to comment

ali sta bledi ovde? sve se desava sada, likovi iz proslosti cak i nemaju sta jedan drugom da kazu. ne vidim kako bi boja promenila atmosferu. a doprinosi koliko doprinosi recimo novom robocopu, bolje je sa njom nego bez.

 

to jest, da zakljucim, autor mora da ima debeo razlog da film napravi u crno beloj tehnici, a ovde mi on izmice.

meni izmice, sta se tebi svidelo u filmu. glavni lik upravo najmanje prica o sebi i svom zivotu, on prolazi i prozivaljava svoj zivot ponovo (za nas gledaoce) bas uz pomoc svih onih koji imaju sta da kazu o njemu. Dernovi komentari su sturi i naoko bezosecajni sve do samog kraja.

btw, sam reziser je rekao da zadnja stvar koju ocekuje je ta da ga neko pita zasto je film crno-beli.

Edited by Lancia
Link to comment

Dobar Pejn, ne sad da padam u nesvest ili proglasavam ga za film godine, ali dobar. Deda razbio, dialozi su mu sjajni, teraju na smeh i na suze u isto vreme. Pri tom ja obozavam crnobelu tehniku i uvek te filmove zamisljam u boji tj. sam ih "bojim" i gledam po nekoliko puta (Mrznju sam gledao jedno 10 puta, bas juce Shindlerova lista takodje ko zna koji put, Kafa i cigarete). Ja sam ga doziveo kroz family values najvise koji je mozda i glavna tema kod Pejna. Muzika, meni uvek bitna, me podsetila na Calexico.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Odlican film. Meni nedostatak boje ne smeta iz ideoloskih razloga, vec mi se cini da malo zamara...

Btw. Ona galerija likova od 6 ili koliko vec ima brace koji gledaju zajedno TV, je tako precizno napravljena, duhovito, ali ne podrugljivo

Link to comment

Simpatičan film.

Spor ritam mi nije smetao, a ni cb fotografija.

Glavni glumci jako dobri.  Bruce Derna sam kao glavnog glumca još samo u onom Hitchcockovom poslednjem filmu, a ovdje je odličan. Baba (June Squibb) isto odlična. Iz ove perspektive mi je zapravo ona bila favorit za Oskara u svojoj kategoriji, al jbg. Dobar i mlađi sin, a tu su ''Better Call Saul'' kao stariji sin i Stacey Keach, u još jednoj ulozi smrada.

Slažem se, sjajna je epizoda sa kompresorom-

Od sporednih likova apsolutni favoriti su mi dva debela rođaka  :D

  

:lol: Likćine!

Kao iz prive o 3 prascica, samo sto su 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...