Jump to content
IGNORED

Utopia i ostali filmovi Johna Pilgera


noskich

Recommended Posts

Ima li gde na svetu da je bivsi koncentracioni kamp pretvoren u hotel, a krematorijum u kuhinju?Ima, u Australiji.Covek je ziv skuvan u kombiju koji ga je prevozio do zatvora i niko nije odgovarao.Drugi je uhapsen i ostavljen da umre u celiji, niko nije odgovarao. Oba slucaja od pre 3-4 godine.Aboridzini su procentualno vise po zatvorima nego sto su bili crnci u Juznoj Africi. Zive u stracarama bez struje po 20-ak u sobi.2007 je uvedeno vanredno stanje na bazi dokazano laznih informaciji kako bi im se oduzela zemlja jer je utvrdjeno da su tu velike zalihe ruda.Aparthejd i fasizam najcrnje vrste i dalje jaki punom parom u Australiji do dana danasnjeg.Pogledati dokumentarac Utopia: http://vimeo.com/78062545A na njegovoj licnoj stranici ima reportaza koje je pravio ranije, narocito bih izdvojio film Godina 0 o rezimu Pol Pota i Zapadu koji ga je zduzno podrzavao dok su kambodzanskom narodu siromasni Vijetnamci pomagali odvajajuci od usta bukvalno:http://johnpilger.co...ath-of-cambodia

Edited by noskich
Link to comment

Evo sad bas zavrsavam jos jedan sjajan film o globalizaciji na primeru Indonezije, odlicno objasnjava svetsku krizu i neofeudalizam:http://johnpilger.co...rs-of-the-worldIsti recept svuda, belosvetski lesinari prvo dobro ocerupaju najbolje delove, onda bace mrvice lokalnim lesinarima koje postave kao svoje predstavnike. Na kraju to opljackano pozajmljuju nazad uz kamate i pretvaraju ljude u robove.

Edited by noskich
Link to comment
Je 'l daje i neke odgovore, tj. kako se odupreti ili samo konstatuje tužnu realnost?
Daje, i te predloge pominje birokratama sa kojima radi intervjue, a oni ga gledaju belo i pobezvijaju.Na primer za nerazvijene zemlje predlaze ukidanje svih dugova, za Aboridzine pravljenje sporazuma izmedju vlade i svih predstavnika plemena.On kao novinar istini na srce radi sasvim dovoljno. Kao posledica njegovih reportaza dosta se dobrih stvari izrodilo.Juce sam bio na prikazivanju filma Utopia i on je dosao na kraju da odgovara na pitanja. Odlican chova; nije bilo lako 60-ih i 70-ih kritikovati US, UK i Australiju iznutra. Edited by noskich
Link to comment
  • 2 weeks later...

Prvo i osnovno, John Pilger nije Australski novinar iako je rodjen ovdje, od 1962-e zivi u Londonu, i po ljudima koji ga poznaju ima patolosku mrznju prema Australiji. U "dokumentarcu" je prikazao sve najgore iz proslosti kao i pripizdine gdje danas mali broj Aboridzina zivi, u stilu, e to je Australija...A sada o onome sto je pokvareno presutio...Prvo 75% Aboridzina zivi u gradovima i prigradskim naseljima, 15% u malim mjestima i selima, i oko 10% njih kao sto je prikazano u "filmu", ako nije i manje, ali uvijek takvi likovi i "dusebriznici"(koje inace zaboli za iste) snimaju zabacene krajeve, cisto zbog dojma. Drugo,presutio je da prosjecna nezaposlena 4-clana obitelj ima primanja od 750$ tjedno ili sedmicno, OK, a sa dodatnim beneficijama sve izadje preko 4000$ mjesecno (a ako je veci broj clanova obitelji, vise novca)i jos ne placaju stanarinu niti ikakve rezije (i 4-clana obitelj dobije kucu sa 3 sobe)OK??? I imaju prednost nad ostalima za dobiti kucu. Trece, ako rade nema poreza za njih, sa mnom u bivsoj firmi je radilo 5 Aboridzina, 3 momka i dvije cure, odlicni ljudi, i imali su vecu placu od mene za iznos poreza i plus sve beneficije, to me nije pogadjalo ni najmanje, neka...Cetvrto, ako ja i Aboridzin dodjemo na razgovor za posao sa istom strukom (ako nisi znao Aboridzina ima profesora na Univerzitetu, inzinjera, programera)ja mogu ici kuci, po zakonu, on ima prednost, opet se slazem...Peto, manje bitno, nezaposlene Aboridzinske obitelji svake druge godine dobiju novi auto, cesto pojedini pretvore stari u totalni krs, ali samo pojedini...Sesto, resursi su pojedina plemena obogatili, na podrucjima gdje su pronasli nesto, gas recimo, lokalni Aboridzini su uz pomoc odvjetnika osnovli dionicka drustva(pametno), dobili velike novce i imaju postotak od zarade velikih kompanija...A ne kako je prikazano...

I presutio je da je u velikim kompanijama Rio Tinto i BHP Billiton oko 15% zaposlenih su Aboridzini (firme gdje je najteze upasti i dobiti posao jer su primanja ogromna, a za njih bez poreza mogu misliti)...INtervencija u tim zabacenim podrucjima (po meni je greska, ostavi ih na miru sta god da je, samo ti nakaleme slicni dusebriznici kao Pilger rasizam i slicno) i to nema veze sa resursima, problem nasilja prema zenama i djeci je stvaran, znam neke medicinske sestre, a ne kako "dusebriznici" govore i lazu, a i politicka korektnost je napravila svoje i sa time takvi gadovi imaju krv na svojim "dusebriznickim" rukama, kojima je bitno prodati knjigu, film, i ugodno se zavaliti u svoju vilu u smrdljivom odvratnom Londonu, recimo...I jos to o zatvorima, u nekim podrucjima (posebno zapadne Australije) najvise zatvorenika jesu Aboridzini, ali izadju vani jako brzo, za istu stvar ja bi gulio mjesecima, oni budu pusteni za par dana...

Link to comment

I jos nesto, Australija je druga u svijetu po HDI (Human Development Index) ako znas sta je to... Znam samo da je sada veliki propagandni pritisak na Australiju iz smrdljive Europe(mozda je problem trgovina I dobri odnosi sa Rusijom I Kinom?), nesto kao, rasizam I slicno...I to zemlja gdje svaka druga osoba ima partnera(partnerku) druge rase ili etnicke pripadnosti, OK, ovo se odnosi uglavnom na Australce, Balkanci se uglavnom rijetko mijesaju sa drugima, groze se toga I to velika vecina...Ali vole druge nazivati rasistima...

Link to comment

S obzirom da negiras sve sto sam napisao, pretpostavljam da zivis u Australiji I znas sve o ovoj tematici... A za nekoga ko zivi u Australiji, ne mogu da vjerujem da ne zna (ili mozda zna???) da Aboridzini imaju veca socijalna primanja od drugih, da su prioritetni na listi za dobiti kucu i da ne placaju stan i rezije...I da ako rade ne placaju nikakav porez, sto je u redu...I da imaju prednost u dobijanju posla, to znam iz osobnog iskustva, i opet, nema veze, nekoga smeta, meni ne...Mozda si mogao procitati clanak koji sam postavio iz Alice Spring News, recimo...Sve ovo sto pricam je lako provjerljivo. Za velike kompanije provjeri ugovore potpisane izmedju njih i Aboridzina i o broju Aboridzina koji rade za njih http://www.creativespirits.info/aboriginalculture/economy/aboriginal-economy-can-it-catch-up-through-mining

ili http://theconversation.com/the-boom-native-owners-or-mining-companies-who-benefits-1725

Ne kazem da je sve suuuper i idealno, ali ni blizu kako Pilger kaze...A jednostavno reci da je ovo sve laz, to nije nikakav odgovor...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...