Jump to content
IGNORED

Porodična sećanja


ficfiric

Recommended Posts

  • 4 months later...

Treba mi pomoć.

 

Ovo je izvod iz Knjige mrtvih u Mauthauzenu. Ovaj posljednji red je uzrok smrti mog pretka, koliko vidim isti je uzrok kao i kod pokojnika napisano tri reda iznad, ako kome može biti od pomoći.

 

 

Ako neko može da rastumači, bio bih mu zahvalan, i ja i moja porodica.

 

1OeLeF7.jpg

Link to comment

Не знам немачки, али сам се скоро испраксирао читајући писане документе.

На основу тога и гугла сам добио следеће:

 

Оно што питаш би могло да буде Allg. Sepsis - општа сепса.

Изнад тога ми личи да је Kreislaufschwache - лоша циркулација.

 

Неки ко зна немачки би могао да провери.

 

У оваквим документима је честа и дијагноза упала плућа, на то је често налетао познаник који је истраживао у БдС-овој архиви.

Сумњам да је ишта од тога тачно. Људи су просто умирали свакодневно од потхрањености и исцрпљености, или од батињања па и у гасној комори. Ове назови дијагнозе су углавном лажне, види се да су их лупали серијски, како би се створио привид природне смрти.

Link to comment

Dobro, za njegovog ćaleta su rekli da je stradao od avionske bombe, i jeste taj dan bio jedan veliki napad na Mauthauzen od strane saveznika, ima jedno tri stranice imena koja su podvedena pod 25. jul 44. i 10h i 30 minuta, fliege Angriff. Moguće da su se time pokrivali, ali u svakom slučaju, jedina informacija koju imamo u vezi njih je ovo. Dosta je šablonski, otkazivanje srca, pluća, itd. Ko će ga znati, u svakom slučaju, pedantnost tih knjiga izaziva trnce. 

Link to comment

Ti nisi čitao Remarka? Imaš u Iskri života sve detaljno objašnjeno, vezano za vođenje knjiga... Jeste da je to roman, ali to su poprilični fakti, kao i jedno 80% te knjige...

Link to comment

Ma čitao sam dosta toga, iz druge ruke. Sad sam našao skenove tih knjiga, jedno je kad ti neko prepriča, drugo je kad ih direktno iščitavaš. 

To verujem, pogotovo kad su ti rođaci u njima...

Link to comment

Само да се исправим, тек сад сам видео да је изгледа цело прво поље дијагноза.

Ја сам мислио да су ту и други подаци, па сам читао само крај.

Link to comment
  • 1 month later...

Lazo Škundrić moj čukunđed

 

Naravno, zatukli smo Turčina u Ercegovini pa smo pobjegli u Liku i promijenili prezime :D

:ziga:

Legenda!

Pokojni deda je imao obicaj kad si nemiran i pravis sranja da ti kaze da si Lazo Skundric, tako da sam se ja povremeno osecao da mi je to drugo ime. Meni se ispostavilo da mi je Tesla familija preko neke babine strane, ali bih se s tobom menjao na keca. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...