Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

6 minutes ago, Meazza said:

 

Da li je tacno ovo sto je napisao mlatko - 

 

" Recimo roditelji mogu da te prijave što ih ne posećuješ i tako zaradiš blacklist da npr. ne možeš da putuješ avionom ili brzim vozom? GODINAMA"

 

Na zapadu mogu da ti zabrane da putujes avionom ako imas problematicnu istoriju putovanja avionom i to je OK. 

U Kini mogu da ti zabrane da putujes zbog potpuno nepovezanih stvari, a jedna od njih je da si politicki disident.

 

ne znam da li je istina. znam mnogo kineza koji na sopstvenu stetu ostaju u kini ili rodnim gradovima zbog roditelja. ovde se izuzetno brinu o roditeljima, tako da ako ih ne posecujes to jeste neobicno. e sad, da li mogu negde da te prijave da zaradis zabranu letenje, to ne znam. mislim da ce pre bit prijava nekim socijalnim sluzbama. 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

Sve je potpuno umrezeno i digitalizovano.

To je vec potpuno druga prica: digitalizacija nam ne gine, globalno, kako cemo se - ako cemo - protiv nje da borimo pitanje je mnogo sire od same Kine i njene prakse koja, sve u svemu, samo predvodi globalni trend.

I, sta god i kako god, ne radi se o digitalizaciji kao takvoj, nego o nacinima da se ona kontrolise i stavi pod efikasnu drustvenu kontrolu.

A to vec nije stvar tehnologije nego politike/vlasti koja ce uvek biti sklona da je zloupotrebi.

Resenja, ma i naznake odgovora na ovu u krajnjoj liniji dilemu - nema.

Ni u tragovima.

Bas kao i na dilemu, samo primera radi, da li bismo pristali na digitalnu narukvicu koja bi pratila zdravstveno stanje i pozvala hitnu pre nas samih,cak i pre nego osetimo tegobe, a pri tom insisitirali na nedigitializaciji u drugim oblastima koje nas se doticu.

Sve u svemu, nije ovo pitanje Kine.

  • +1 1
Link to comment
 
Da li je tacno ovo sto je napisao mlatko - 
 
" Recimo roditelji mogu da te prijave što ih ne posećuješ i tako zaradiš blacklist da npr. ne možeš da putuješ avionom ili brzim vozom? GODINAMA"
 
Na zapadu mogu da ti zabrane da putujes avionom ako imas problematicnu istoriju putovanja avionom i to je OK. 
U Kini mogu da ti zabrane da putujes zbog potpuno nepovezanih stvari, a jedna od njih je da si politicki disident.
Možda nije tako pojednostavljeno ali sam zaključio iz ovoga:

Starting May 1, 2016, Shanghai elderly residents may sue their children or other family members if the latter do not regularly visit the elderly, and the courts in Shanghai may rule that the children or other family members must visit the elderly and, if rejected, the children or relevant family members will be blacklisted.
+
As of June 2019, according to the National Development and Reform Commission of China, 26.82 million air tickets as well as 5.96 million high-speed rail tickets had been denied to people who were deemed "untrustworthy" (on a blacklist)



Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
2 minutes ago, mlatko said:

....

Sa obe ruke glasam da se nesto slicno uvede u Srbiji:

- bacas djubre u reku ili gde bilo, tap, zabrana;

- vozis jace 10% od propisane brzine/ogranicenja, tap, zabrana;

- drzis neprijavljene radnike, tap, zabrana;

- promenis stranku vise od 1x u 3 godine, tap, zabrana;

- objavis neproverenu vest u novinama, tap, zabrana...

- spisak je beskrajan, ono doduse nemamo brze pruge i interne avionske letove, ali bi se naslo vec nesto sto bi zabolelo i zapocelo dug put iz dupeta u glavu.

Digitalno. :fantom:

  • +1 2
Link to comment

dobro, koliko shvatam, problem je shto se raznorodni prekrshaji stavljaju na isti rachun? pa nisi posetio kevu, preshao si na crveno, opsovao u zooloshkom vrtu i sutra ujitro ti ne daju u voz, jer problematichna si osoba. a ne pojedinachni ekscesi za sebe i kumulativno u okviru jedne vrste, psovao si 6 puta u zooloshkom vrtu, ne daju ti da udjesh vishe nikad. istovremeno si super sa kevom i vozish se vozom. ali pljujesh u biblioteci. ako me razumete...

sent from novi mnogo jak bubamoto.





  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

Kod nas bi se svelo na 

- opsujes vlast, tap, zabrana

- ako si u stranci, puj pike, nema veze

 

Zajebi.

Ono, tim pristupom, nema stvari koju mitm ne mozemo da zajebemo...

Ali, bice da se ipak moze, treba samo hteti, a to nije ni do Kine ni do digitalizacije.

Hocu reci, prave boljke leze na sasvim drugoj strani i nemaju veze sa temom topika...

Link to comment
14 hours ago, slow said:

https://spectator.org/the-sino-russian-bloc-its-now-official/

 

The current U.S. administration, however, has seen fit to make enemies of both Russia and China, and has helped push the two Eurasian giants together in opposition to the United States-led world order. President Biden and his national security team have failed to learn from Nixon’s accomplishments (and are loath to give Donald Trump credit for anything), and would be well-advised to consult one of the Cold War’s founding documents — NSC 68.

NSC-68 was submitted to President Truman in April 1950, a few months before the outbreak of the Korean War, but more importantly, a few months after the CCP established the People’s Republic of China and just two months after the signing of the Sino-Soviet Treaty of Friendship, Alliance, and Mutual Assistance (February 14, 1950). George Kennan’s Long Telegram and containment paper described the threat posed by the Soviet Union. NSC-68 described the threat posed by the Sino-Soviet bloc.

 

Problem amerikanaca je sto projektuju 21. vek na prvih 5 godina nakon 1945. To su potpuno drugaiji konteksti. Sreca je samo sto Kina pa i Rusija nemaju taj instikt kao Nemacka da agresivno preuzme inicijativu i sami pokusaju da kreiraju buducnost. Nego cekaju da im neprijatelj dodje pred vrata. Kina je istorijski uvek vise bila zagledana ka unutra, cemu sluzi i onaj zid koji na kraju nije pomogao...Rusiju su u najvece pohode prema zapadu vodili etnicki ne rusi tipa Katarine i Staljina. Sloveni uopste neajju taj agresivni instikt nego su pasivni, istorijski gledano.

 

Jos nesto, otvaranje Kine je u pocetka bila stroga tajnost, Kisindzer je kao pacov ulazio u Kinu da bi se sakrilo...nije se na sva zvona to pricalo.

Edited by pasha
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Krampa said:

bolje da ti zabrane ulaz u avion zato sto nemas veze sa kevom nego da te na licu mesta sterilisu ako se sveras u vozu bez karte kao u indiji

 

kakva distopijska recenica :ph34r:

Link to comment
3 minutes ago, Tsai said:

 

kakva distopijska recenica :ph34r:

:D

to je odgovor saleteruse kada pokusas uzeti avio kartu u pekingu. "karata za tebe nema, jer nisi baki lekic odneo a mama ti sama, ali nemoj biti tuzan, moze to i gore. kao npr. u indiji" bolje tako neg da te kondukter sterilise u vozu.

a u vezi kontrole koja dolazi sa digitalizacijom. ja licno kesha nisam video 3 godine, a mali digitalnim bubasvabama koje dnonocno hodaju po dokumentima necu ni da pricam.

Link to comment
23 minutes ago, Krampa said:

bolje da ti zabrane ulaz u avion zato sto nemas veze sa kevom nego da te na licu mesta sterilisu ako se sveras u vozu bez karte kao u indiji

 

A??

Link to comment
41 minutes ago, namenski said:

Ono, tim pristupom, nema stvari koju mitm ne mozemo da zajebemo...

Ali, bice da se ipak moze, treba samo hteti, a to nije ni do Kine ni do digitalizacije.

Hocu reci, prave boljke leze na sasvim drugoj strani i nemaju veze sa temom topika...

 

Da, treba samo hteti da te vlast prati, prisluskuje i daje ti poene.

Nema sanse da vlast bilo gde ne bi to zloupotrebljavala na stetu pojedinaca i ne mogu da verujem da neko to moze da prizeljkuje i podrzava.

  • +1 5
Link to comment
33 minutes ago, Tsai said:

sta tek reci za tebe koji u korelaciju dovodis to sto neko baca djubre u reku i zabranu voznje busom/vozom i sve bi sa dve ruke glasao za to :isuse:

Ne vidim sta te ovde buni?

Naravno da postoji itekakva korelacija i stvarna i figurativna: ako mislis da je bacanje djubra u reku nedostatno za primerenu, adekvatnu kaznu, ona koja ce efikasno da te oduci od bacanja djubra gde mu mesto nije...

Osim toga ja sam, da si iole pazljivije citao, napisao tap-zabrana, ne pominjuci bus/voz, sve imajuci na umu lokalne obicaje i prilike, ali i prave, efikasne kazne koje ce da izistinski zabole...

 

Osim toga, a ponajvaznije: nikako da barem pokusas da mi odgovoris, pomognes da nadjem(o) odgovor na pitanje gde su granice (prihvatljive) digitalizacije: hocemo li, pristajemo li na digitalnu narukvicu koja ce da nam pozove hitnu i pre nego osetimo smetnje i kako bismo to pomirili sa ostalim digitalizacijama, njihovim obaveznim i neizbeznim zloupotrebama.

 

I, zar ti nije po malo bljak da svaku raspravu, pokusaj rasprave, prebacis na licno, recimo citirajuci moj avatar, a ne odgovarajuci na moje pitanje kada ti vec ne promice Kina :isuse: kako ti promice to sto ti na forumu neko odobrava ili ne odobrava postove/pitanja?

 

Ili sam te ipak - precenio? :) 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...