Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

2 hours ago, duma said:

Rekao sam da će Kinezi podržavati demokratizaciju tamo gde im odgovara (naprimer SA).

tako je. ali su tu bitne dve stvari.

 

prva je šta Kinezi misle da im odgovara, i kakav sistem bi uveli tamo gde imaju moć da odluče kakav sistem se uvodi. fora je naravno u tome da u velikoj većini slučajeva Kinezi i Ameri nemaju moć da prosto odluče dal' će neka Mauritanija (ili KSA) imati ovakvo ili onakvo uređenje. za sada, Kinezi tu moć imaju samo u Kini. Amerikanci su tu moć imali u poratnoj Nemačkoj, Japanu, na Kosovu...

 

pa je druga stavka da i Ameri i Kinezi (i svi drugi) operišu sa lokalnim akterima koji im mogu i ne moraju biti po volji. rečeno drugačije, ni Kinezi ni Ameri ne mogu da odluče kakvo je državno uređenje KSA. mogu samo da utiču u određenoj meri. s tim na umu, i jedni i drugi su prinuđeni da se bave alternativama - da li je Amerima/Kinezima postojeći KSA sistem po volji je manje bitno, bitnije je koliko su u mogućnosti da utiču + kakve su i koliko su rizične alternative.

Link to comment

Ali, jeste da je 1. april, tek evo pocinju da se mnoze vesti od novoj kineskoj podmornici:

Chinese-Submarine-20210401.jpg

Vecoj od notornog sovjetskog/ruskog Tajfuna...

I ubojitijojtm...

Bohai brodogradiliste, Huludao, Kina...

Za sada provizorno oznacene kao Klasa 100, navodno je naoruzana sa komada 48 SLBM (Submarine Launched Ballistic Missiles), ali nosi i poprilicno torpeda naoruzanim nuklearnim bojevim glavama, autonomno vodjenim, dok hangar na ledjima, pretpostavlja se, sadrzi manju podmornicu, valjda da se nadje....

Ako je vest tacna, em je gotovo sa rekordnom vladavinom Tajfuna, em sto se podmornica tice, menjaju se neka pravila igre.

Naprava je, navodno, porinuta, tacnije ugledala svetlo dana, izvezena iz hangara danas i oznacena i kao Sun Cu Vu, onaj prepotopski vojni teoreticar, a opet navodno, ocekuje se da ce biti glavna atrakcija na proslavi 100 godina postojanja Komunisticke partije Kine, juna ove godine.

Ide u duzinu, procenjuje se, nekih 210 metara, dakle preko 20 metara vise od Tajfuna, dok podataka, pa ni procena o istisnini za sada nema, i ako nema sumnje da je veca od Tajfunovih cirka 48,000 tona...

I tri pa i sva cetiri puta od americke Ohio klase, koja inace nosi 24 SLBM, za razliku od Tajfuna koji ih nosi 20 sto je tada, u vreme gradnje bilo uslovljeno politickim razlozima i naravno debelo nadoknadjeno punjenjemtm projektila...

U svakom slucaju, svet je dobio, pocascen napravom do sada najvece pojedinacne ubilacke moci, na stranu sumnje da su neki od raketnih silosa osposobljeni da nose kinesku varijantu antibalistickih projektila...

Sto se torpeda tice, kolale su glasine da su ista ne samo naoruzana nuklearnim bojevim glavama, nego i da su - sta god to znacilo - na nuklearni pogon, sto je, opet, poprilicno nov kvalitet koji neke domete, dohvate i efekte pomera znacajno dalje od konvencionalne namene, namenu protiv nosaca aviona i grupa koje ih obavezno prate da ne pominjemo.

Torpeda su, opet navodno, kineska verzija ruskih Posejdona, sa sve sumnjama da se mozda radi i o Rusije kupljenim primercima.

To su ona takozvana hidrosonicna torpeda, dozlaboga teska za otkriti i unistiti.

Za sada, naravno

Buduci da Kina odavno sebe smatra i arktickom silom, ne sumnja se u mogucnosti nove podmornice da operise i u arktickim vodama.

Usput, nova Kineskinja dimenziono pripada takozvanoj Suezmax klasi komercijalnog brodovlja sto ne mora da znaci nista osim slucajnosti, ali moze da znaci i deklarisanje kineske namere da se i u Mediteranu pocne da za po nesto pita...

Novi kineski regrut nosi i jednu takozvanu sailless podmornicu, napravu dugu nekih 45 metara, dakle podmornicu bez konvencionalnog tornja, nepoznate za sada namene otvorene za sve pretpostavke - od klasicnog spasavanja, do snabdevanja pa i do podvodnog dronovanja...

Ali i do moguceg potpomaganja u sukobu sa neprijateljski nastrojenim podmornicama i radova na podvodnim kablovima zemalja koje bi da se kace, inace mogucnost od koje se zapadnim stratezima dize kosa na glavi, na stranu ostajanje bez tvitera...

CN-Sub1-vid.jpg 

 

Cn-minisub1.jpg

Naprava je prikazana 2018. godine, ali tako da se na njoj ne vidi nista.

U svakom slucaju nista bitno.

 

I, tako, jeste da je 1. april...

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Kina kaznila Alibabu sa 2,8 milijardi dolara zbog kršenja pravila o konkurenciji

 
Kineske vlasti kaznile su tehnološkog giganta Alibabu sa kaznom od 2,8 milijardi dolara nakon istrage koja je utvrdila da kompanija krši kineske propise o konkurenciji i zakone o sprečavanju stvaranja monopola na tržištu.
 

Kineski državni mediji saopćili su kako je Državna uprava za regulaciju tržišta kompaniji Alibaba izrekla drakonsku kaznu zbog tzv. ekskluzivnih ugovora koje je kompanija potpisivala sa trgovcima.

Ekskluzivni ugovori onemogućavali su trgovcima da prodaju proizvoda vrše na platformama za online trgovinu koje su u vlasništvu konkurencije.

Kako se navodi, kazna od 2,8 milijardi dolara jednaka je 4 posto prodaje koju je kompanija ostvarila u Kini. Kazna od 2,8 milijardi dolara ujedno predstavlja i najveću izrečenu kaznu nakon iznosa koje su kineske vlasti odredile Qualcommu 2015. godine u iznosu od 975 miliona dolara.

Prema kineskim pravilima, kazne zbog kršenja ovakvih i sličnih pravila ograničene su do 10 posto godišnje prodaje kompanije.

Upravo ovakav pristup kineskih vlasti dio je plana predsjednika Kine Xi Jinpinga koji je najavio kako će se u 2021. godini Kina znatno više posvetiti "obračunu" sa tehnološkim kompanijama te je pozvao zvaničnike da pojačaju nadzor nad tržištem kako bi spriječili slične aktivnosti.

Nakon izrečene kazne, oglasili su se i iz kompanije Alibaba te su naglasili kako su predstavnici kompanije sarađivali sa vlastima te da prihvataju kaznu koju je izrekla Kina.

"Alibaba prihvaća kaznu i poslovat će u skladu sa zakonom. Također, nastavit ćemo jačati i usklađivati naše sisteme te ćemo u budućnosti kao kompanija još više rasti kroz inovacije", naveli su iz Alibabe.

Pored Alibabe, u narednom periodu sličan ishod u odnosima s kineskim vlastima mogle bi doživjeti i ostale kompanije, dok su neke od njih već dobile određene kazne.

Među kompanijama kojima su već izrečene kazne ili se trenutno provodi istraga između ostalog su i SoftBank, Didi Chuxing, Baidu i Tencent.

Link to comment

Kina kao prva velika ekonomija koja planira da uvede digitalnu valutu u masovnu upotrebu,

 

China Creates Its Own Digital Currency, a First for Major Economy

https://www.wsj.com/articles/china-creates-its-own-digital-currency-a-first-for-major-economy-11617634118

 

Ovo moze da ima posledice na tako mnogo nivoa, pozitivne i negativne.

Link to comment
  • 3 weeks later...

075-China-Amphibious.jpg

 

Kina je koliko juce, i to u prisustvu brata Sija licno, zvanicno aktivirala svoj prvi (od ukupno komada 3, s tim sto se radovi na ostalima privode kraju) ozbiljan Amphibious Assault Ship klase 075...

Duplo veci od ne bas tako srecnog francuskog Mistrala, on predstavlja znacajno povecanje mogucnosti Kine da se protegne podalje od svojih obala: naravno, dok se u opisima Mistrala i njemu slicnih pocinjalo od mogucnosti ispomoci u humanitarnim akcijama sirom sveta, dotle opisi novog Kineza pocinju sa agresivnom pomorskom politikom Kine, povecanjem mogucnosti za prenosenje i prosirenje sukoba, itd, itd, manje-vise prica koja sleduje u ovim ili slicnim prilikama.

Istovremeno, kineska mornarica se ponovila za jos jednu nuklearnu podmornicu i jos jedan razarac klase 055, treci od 16 planiranih...

 

075-China-Amphibious-02.jpg

Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

075-China-Amphibious.jpg

 

Kina je koliko juce, i to u prisustvu brata Sija licno, zvanicno aktivirala svoj prvi (od ukupno komada 3, s tim sto se radovi na ostalima privode kraju) ozbiljan Amphibious Assault Ship klase 075...

Duplo veci od ne bas tako srecnog francuskog Mistrala, on predstavlja znacajno povecanje mogucnosti Kine da se protegne podalje od svojih obala: naravno, dok se u opisima Mistrala i njemu slicnih pocinjalo od mogucnosti ispomoci u humanitarnim akcijama sirom sveta, dotle opisi novog Kineza pocinju sa agresivnom pomorskom politikom Kine, povecanjem mogucnosti za prenosenje i prosirenje sukoba, itd, itd, manje-vise prica koja sleduje u ovim ili slicnim prilikama.

Istovremeno, kineska mornarica se ponovila za jos jednu nuklearnu podmornicu i jos jedan razarac klase 055, treci od 16 planiranih...

 

075-China-Amphibious-02.jpg

 

Šta je i čemu služi ova skalamerija?

 

Link to comment
9 minutes ago, steins said:

Šta je i čemu služi ova skalamerija?

:D 

 

Da preveze preko sinjeg mora nekih 1,000+ vojnika, dakle dobar bataljon, sa sve 30-ak helikoptera koje za transport, koje za bijenje...

Hainan, tako se inace od pre neki dan zove, iste je velicine i namene kao americki:

USS-Bataan-LHD-5.jpg

USS Bataan, ili:

USS-Iwo-Jima-LHD-7.jpg

USS Iwo Jima koji osim helikopterima, moze da iskrcava van luka, dakle direktno na obalu i raznim plovilima, kroz ovu rupu pozadi, sto vec vodi razlikama u kategorizaciji, da ne pominjemo ostale zemlje poput Spanije, Italije, Australije, itd, itd..., koje takodje barataju sa po par komada slicne sorte samo bitno manjih...

 

Skalamerija ili ne i ma koliko pomenutih 1,000 vojnika izgledalo nedovoljno za neki ozbiljniji posaotm, tek - ima poprilicno mesta na svetu gde oni - u pravom trenutku dovezeni mogu da urade ili uticu na poprilicno toga, na stranu mnogo opakija cinjenica da bi na svrsen cin prisustva kineskih vojnika istovarenih na neku daleku obalu bilo poprilicno zajebano odgovoriti: moralo bi, naime, udariti direktno na Kineze, a to bi vec danas i sada, s obzirom na sve cime su se Kinezi opremili bio vec zajeban i dalekosezan postupak.

Znacio bi, naime, direktan sukob sa Kinom, a ne nekim delegiranim trudbenicima iz te branse...

Hocu reci, posedovanjem ovakvih naprava, izgledi za direktnu konfrontaciju/izazov se itekako znacajno povecavaju.

Link to comment

 

Razlog:

Quote

The remark that seems to have stuck in the craw of Beijing's censorship apparatus came in an interview Zhao gave nearly a decade ago to the small New York quarterly, Filmmaker Magazine. Describing the inspirations for her debut feature, Songs My Brothers Taught Me, about a Native American teen struggling to find his way on a reservation, Zhao said, "It goes back to when I was a teenager in China, being in a place where there are lies everywhere."

 

Edited by vememah
Link to comment
1 hour ago, vememah said:

 

Razlog:

 

 

Bilo bi dobro da bar ozbiljne teme budu postedjene holivudizacije, ako ni zbog cega mozda zbog pijeteta prema onih 94% of 843 intervjuisane dame 2018. godine (USAtoday) koje su izjavile da su seksualno zlostavljane u Hollywood industriji.

Na kraju krajeva, zar nije vise sokantno da je Zhao tek druga zena u istoriji (i prva posle 1984) koja je dobila ovu nagradu. Mada, obzirom da su pripadnice lepseg pola tako dobre za pipkanje, vatanje i silovanje od strane pohotnih perverznjaka (svih uzrasta), nije ni cudno da nagrade izostaju (osim kad su pogodne zbog trenutne politicke klime).

 

Zhao said, "It goes back to when I was a teenager in China, being in a place where there are lies everywhere."

 

Ne znam koliko je izjava verno preneta (u danasnje vreme je vise stenografa nego novinara), ali, posto vecina u XXI veku ne cita pazljivo, korektno bi bilo reci "younger teeneger". Ovo je jako vazno, jer teenager od 18-19 i te kako moze imati ozbiljno misljenje (ili zacetke takvog misljenja) i kritican stav o vaznim pitanjima. S druge strane, tesko da bi se to moglo reci za mladje teenagere.

Zhao je, kao bogato dete, u petnaestoj godini otisla u privatnu (boarding) skolu u Engleskoj. Posle toga je dosla u Ameriku gde i danas zivi sa suprugom, Britancem.

Dakle, kao dete je napustila Kinu i izjava o tome kako su joj smetale sve te lazi je pateticna i licemerna ako je verno preneta (ali mozda je dobra za karijeru).

Takodje, neko kome lazi silno smetaju, tesko da ce preseliti u Kaliforniju, USA i graditi karijeru u Hollywoodu. 

 

Da ne bih bio pogresno shvacen, kritika cenzure u Kini je svakako apsolutno opravdana, ali bi bilo daleko humanije gotoviti o Wan Miaoyan (recimo), nego o novoj Hollywoodskoj miljenici.

Zaista je dosta respektabilnih izvora koji pisu o cenzurisanju kineskih vlasti, svakako nam ne trebaju Hollywood reference.

U stvari, idealno bi bilo da iznosimo svoja misljenja a ne samo kopiramo linkove ka tvitovima, blogovima i novinskim clancima ... malo se tu pametnog (i potpuno nezavisnog, necenzurisanog) moze procitati.

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Ne bih se složio da “mladi tinejdžeri” nemaju svest o politici. Ja sam i te kako pratio vesti i imao mišljenje - i nekakvu svest - u tim godinama. Ja nisam bitan, ali šta tek reći za Gretu? 

Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

Ne bih se složio da “mladi tinejdžeri” nemaju svest o politici. Ja sam i te kako pratio vesti i imao mišljenje - i nekakvu svest - u tim godinama. Ja nisam bitan, ali šta tek reći za Gretu? 

 

Dragance, uopste nije neophodno da se slozimo, inace ovakvi forumi ne bi imali svrhu. Ti verujes da 14-15 godisnjaci imaju politicku svest, ja ne verujem i mislim da su ta deca uglavnom zloupotrebljena. Dozvoljavam mogucnost izuzetaka, kao i u svemu ostalom. Oba stava su legitimna.

Tvoju licnu pricu zaista ne znam i ne mogu je komentarisati. Sam sam vazio za perspektivno dete (bio na mnogim republickim-Hrvatska i saveznim takmicenjima iz razlicitih oblasti), sto je kasniji zivot i pokazao kroz steceni nivo obrazovanja a i kroz posao kojim se bavim, ali ne samo da nisam bio zreo za  politicki stav sa 14-15, mislim da nisam to bio ni sa 22-23. U stvari, i danas ga neretko korigujem, koristeci iskustvo i stecenu mudrost.

Istini za volju, ono sto je Zhao izjavila upravo potvrdjuje odsustvo misljenja i zrelosti (i to u kasnijim godinama) ... "being in the place where lies are everywhere" je apsolutno nezrelo, cak detinjastvo. Lies ARE everywhere ... u politici, u finansijama, u vojskama i policiji, u skolama, u Kini, u Americi, u Kanadi, u Hollywoodu. Nisu problem Kine lazi kao takve, nego odsustvo izvesnih sloboda, povecana militarizacija, sve veca agresivnost i u unutrasnjoj i u spoljnoj politici.

Inteligentan i obrazovan covek ima misljenje ako su mu odredjeni entiteti (drzave, kulture, vere, nacije) pozitivne u izvesnom kontekstu a negativne u nekom drugom. Odustvo misljenja se reflektuje izrazito pozitivnim ili negativnim stavom o nekom od ovih entiteta. Konkretno, ima ljudi koji na ovom topiku iznose konstantno negativno ili pozitivno "misljenje" o Kini. To nije misljenje, to je upravo odsustvo istog, odnosno nezrelost. To je jos vise izrazeno na oba topika o USA, gde je sve lose ili sve dobro za mnoge diskutante. 

Greta Thunberg je po mnogo cemu specificna, sa 11 godina je strajkovala gladju, sa 12 dijagnosticirana sa Asperger sindromom (to je ASD). Majka joj je veoma politicki aktivna u podrsci "Paris Agreement against climate change" iz 2016, objavljivala je i artikle u novinama o tome (zajedno sa Gretinim ocem je napisala i knjigu o tome); pa bi se moglo diskutovati i o snaznom uticaju porodice na mladu Gretu. Takodje, politicka svest i environmental aktivizam (kao i bilo koji drugi aktivizam, uostalom) su neuporedivi.

  • +1 3
Link to comment

Sve se slažem, ali tu je i dalja neka svest. Greta na stranu, i tu si u pravu što se tiče roditelja, imamo i imali smo mišljenje tada. E sad, što se mišljenje promenilo nije isto kao i kada ga niko nije imao. Imaš mnoštvo dece koja bi radije igrala igrice (i odrasle) pa ih za ole neka stvar da se angažuju. 
 

To što je ona zapamtila da nije bilo slobode u Kini nije zacudjujuce. Uostalom, svi mi imamo sećanja i na osnovu istih donosimo sudove danas. 

Link to comment

Usput, nisam 100% objektivan. Proveo sam dosta vremena u Hong Kongu, Tajvanu, i nešto malo u samoj Kini, pa mi je lakše da imam jače mišljenje o svemu.

Link to comment
4 minutes ago, dragance said:

Sve se slažem, ali tu je i dalja neka svest. Greta na stranu, i tu si u pravu što se tiče roditelja, imamo i imali smo mišljenje tada. E sad, što se mišljenje promenilo nije isto kao i kada ga niko nije imao. Imaš mnoštvo dece koja bi radije igrala igrice (i odrasle) pa ih za ole neka stvar da se angažuju. 
 

To što je ona zapamtila da nije bilo slobode u Kini nije zacudjujuce. Uostalom, svi mi imamo sećanja i na osnovu istih donosimo sudove danas. 

 

Sad malo bolje razumem kako razmisljas o ovome.

 

Ja u stvari ne mislim da je ona imala ikakvih problema sa slobodama u Kini, kao dete bogatih roditelja je uzivala u svim privilegijama. Isustva profesora boarding skola sa tom bogatom Kineskom decom su najblaze receno, uzasna.

Naravno, siguran sam da ima mnogo onih koji su stvarno prave zrtve tih sloboda, samo sumnjam da prave karijeru u Holivudu.

 

Gretina prica je sasvim drugacija i verujem da ce buducnost pokazati njene kvalitete. Podseca me na tada mladu Kanadjanku Severn Suzuki, koja je jos pocetkom 90-ih napravila neko udruzenje vezano za ozonske promene u svojoj osnovnoj skoli. Mislim da je tad imala samo devet godina. Kasnije je diplomirala na Yale, bas impresivna dama (danas zivi u Vancouveru, imao sam cast i zadovoljstvo da je upoznam). I u njenom slucaju je otac bio taj koji je izvrsio presudni uticaj. David Suzuki je napravio fondaciju samo par godina pre toga vazano za BP i Meksicki zaliv (inace poznat i cenjen geneticar). Citao sam davno knjigu "Tell the world" o Severn, mozda nisu bas svi detalji tacni.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...