Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

Pa da, treba Tajvan, Juznu Koreju i ostatak Azije pustiti da uzivaju u blagodetima kineske vlasti i uticaja kao Hong Kong, Tibet ili Ujguri. Cak i Vijetnam doziva US jer se plase Kine i to s dobrim razlogom. Eno, Severna Koreja i dan danas uziva sto su Kinezi uspeli da isteraju US. Procvetalo im je.

Amerika je garant sigurnosti istocne Azije da bi se odrzao balans izmedju Kine i manjih drzava oko nje i to je do sada funkcionisalo sasvim dobro jer su svi profitirali. Tako je i Evropa stabilizovana. Ako Kina bude htela da dominira svoje susede to nece na dobro izaci jer su ti susedi zajedno jaci od same Kine.

Svet ne cine samo velike sile nego i manje koje imaju legitimno pravo da ulaze u saveze radi sopstvene sigurnosti od vecih suseda. To vazi za Baltik a vazi i za Tajvan ili Koreju.

Edited by Anduril
Link to comment

Vijetnam ima lose odnose sa Kinom jos iz vremena SSSR kada su bili protivnici SAD i Kine, kao i SSSR. Zbog Moskve i uticaja oko mislim Kambodze su i ratovali sa Kinom, sto se malo zna na ovim prostorima. Mi samo znamo za rat Vijetkonga i SAD ali se ne zna da je Vijetnam nakon toga, kao saveznik Moskve, ratovao protiv Kine i SAD u Kambodzi, koji su podrzavali ostatke ludih Crvenih kmera ako se dobro secam. Tada su SAD i Kina bili saveznici, kada treba podrzati Kmere ili Talibane u Afganistanu preko Pakistana kontra Moskve.

Vijetnam je pobedio u tom ratu protiv Kine uz pomoc Moskve.

I danas Vijetnam ima odlicne odnose sa Moskvom i dosta kupuje oruzja od Rusije, mislim da imaju bescarinski odnos sa ruskom EAU, iako su se privredno otvorili i ide im odlicne.

Vijetnam je na manjem nivou nova Kina u privrednom smislu.

Edited by pasha
Link to comment
Just now, pasha said:

 

Kakvi su im bili putevi? Koliko su automobila imali? Pa Kina i danas ima znatno manje automobila po glavi stanovnika od zapada.

Nebitno, ako ti smatras da nije tako neka bude kako ti kazes.

brze zeleznice funkcionisu od 2012 recimo, u to vreme su vec sve povezali novim autoputevima i aerodromima. koliima se vozi po lokalu samo. ne znam kako si uvezao naftu, ja mislim da se brzi vozovi forsiraju iz drugih razloga  

Link to comment
55 minutes ago, banecare1 said:

 

kinezi ne putuju u druge gradove kolima, nema to puno veze sa naftom. brze pruge su povezale zemlju, priblizile gradove i digle mobilnost naseljenja na visi nivo. 


Smeju li oni da se presele iz jednog velikog grada u drugi, onako spontano? Kakva su tvoja iskustva i informacije? 


Imam neke licne utiske na osnovu nekoliko kracih boravka tamo (po par nedelja) radeci na nekom projektima i informacijama licno od Kineza (srednja klasa njihova, inzenjeri i finansije).
 

Uzgred budi receno u «mojoj» oblasti nemacke firme sav R&D drze kuci, fabrike koje su im napolju proizvode proizvode ciji se razvoj smatra zavrsenim. I isporuka je namenjena lokalnom i okolnim trzistima, prilagodjena cenom i sa manjim troskovima transporta.

 

Meni je Kinez sa kojim sam zajedno radila na nekim projektima doslovce rekao da oni ne mogu da se presele iz npr Pekinga u Sangaj ili slicno ukoliko nisu dobili neku vrstu radne dozvole koja se izdaje po ugovorenom poslu. Slicno kao u Evropi izmedju drzava. 
 

Dakle ne mogu da se presele, eto samo sto zele da promene sredinu.

 

Bogatiji Kinezi svi od reda za sebe i potomstvo imaju stek na zapadu, pacificka obala SAD i Kanada pre svega. Isto kao i sa ruskim, sovjetskima biznis/obavestajnim elitama. Balkanske da izostavimo ovde.

Edited by Moonwalker
Link to comment
10 minutes ago, Moonwalker said:


Smeju li oni da se presele iz jednog velikog grada u drugi, onako spontano? Kakva su tvoja iskustva i informacije? 


Imam neke licne utiske na osnovu nekoliko kracih boravka tamo (po par nedelja) radeci na nekom projektima i informacijama licno od Kineza (srednja klasa njihova, inzenjeri i finansije).

 

nema spontano :D

 

kinezi imaju hukou registraciju kojom se regulise gde mozes da radis, da se lecis, skole itd. ne znam detalje jer me se ne tice hukou. 

 

u pekingu na cenu stanova utice rejting skole u tom kraju, a koju si skolu zavrsio utice na koji fakultet mozes da upises itd. nekoliko kineza sa kojima se druzim i saradjujem su kupili stracare po sumanutim cenama, samo da bi u tom kraju klince upisali. kada klinci zavrse skolu, proda se stan novim roditeljima za jos vece pare 

 

 

 

  • Hvala 2
Link to comment
12 minutes ago, banecare1 said:

 

nema spontano :D

 

kinezi imaju hukou registraciju kojom se regulise gde mozes da radis, da se lecis, skole itd. ne znam detalje jer me se ne tice hukou. 

 

u pekingu na cenu stanova utice rejting skole u tom kraju, a koju si skolu zavrsio utice na koji fakultet mozes da upises itd. nekoliko kineza sa kojima se druzim i saradjujem su kupili stracare po sumanutim cenama, samo da bi u tom kraju klince upisali. kada klinci zavrse skolu, proda se stan novim roditeljima za jos vece pare 

 

 

 


Ono sto je meni on objasnio je da imaju neku formu vlasnistva nad nekretninom koja je limitirana na 70 godina. I sad ako npr roditelji zive tu 40 godina, oni koji naslede mogu 30. Nije mi bilo najjasnije kako ide posle.

Edited by Moonwalker
Link to comment
11 minutes ago, Moonwalker said:


Ono sto je meni on objasnio je da imaju neku formu vlasnistva nad nekretninom koja je limitirana na 70 godina. I sad ako npr roditelji zive tu 40 godina, oni koji naslede mogu 35. Nije mi bilo najjasnije kako ide posle.

 

stan je tvoj, ali ne i zemlja, ona pripada drzavi. nista specijalno se ne desava, produzi se lease i to je to. da sistem ne funkcionise doslo bi do haosa na trzistu nekretnina. mislim da je slicna situacija u UK, samo tamo zemlja pripada kraljici 

 

edit: mislim da prvih 70 godina nikome nije isteklo za sada, ja makar nisam cuo

Edited by banecare1
  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Kolika je plata ucitelja, policajca, univerzitetakog profesora...? 

 

za 15 godina koliko sam ja u kini, u pekingu rastu plate za oko 10% na godisnjem nivou, sto znaci ako je 2006 plata ucitelja bila 500 dolara, sada je 1.5-2K. obicno menadzeri prodaje dobijaju 2-3 hiljade dolara. to znam jer me se tice. vladini sluzbenici su ok placeni, mislim da su plate na nivou 3-4Kpolicajce, birokrate. ucitelji verovatno 1.5 - 2K, univerzitetski profesori rekao bi 4-5K.  

 

po fabrikama u zavisnosti od provincije plate su na nivou 700-1300 USD

 

nasi momci i devojke kao ucitelji engleskog zaradjuju oko 3K, native speakers kada nadju dobru skolu uzimaju i duplo. 

 

sigurno negde fulam, ali to bi trebalo da je nivo. ovo je sve net, ja za moju kineskinju placam net + 80% drzavi

 

 

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Moj drugari koji rade kao treneri zaradjuji oko 3-4k mesecno, a nisam mogao da verujem da roditelji placaju individualne treninge 150 dolara. 

Link to comment

Pa to je vazno da zaradjuju i zive a ne da se pare trose na mornaricu i razne Krimove dok zemlja propada kao u Rusiji. Dobra stvar kod Kine je sto vlast crpi jos uvek primarni legitimitet kroz poboljsanje nivoa zivotnog standarda a ne kroz nacionalizam i sukobe sa susedima ili Amerikom. Trampa su iskulirali ali pre ili kasnije ce rast da uspori, populacija stari a dozivotni predsednik nigde nikad nije bio dobro resenje. Velika je greska sto nisu nastavili Dengovu tradiciju sa postepenom predajom vlasti izmedju generacija. To ce ih kostati za deceniju dve kao sto sada pocinje da kosta Rusiju sto isti covek/hijerarhija izjedaju vec dve decenije.

Link to comment

Prije 10-15 godina su nam pricali ("eksperti" naravno) da ce kinesti rast usporiti i da ce kina propasti kada im plate budu na nivou zapadnih jer kina samo proizvodi jeftino di to je razlog njihovog rasta. Vidim da su plate skoro pa dostigle ove zapadne a negdje i prestigle pa kina i dalje raste i taj rast se ne oslanja na jeftinu robu.

 

Sada nam prodaju price da ce kad tad propasti radi starenja stanovnistva i ne demoktatskog drustva. 

 

Ne znam mozda su u pravu ali sam sigurzn da svi ti "eksperti" uopste ne poznaju kinesku istoriju i kulturu.

 

  • +1 3
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...