Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

A Walk In Hong Kong

 

Quote

The protesters learned in 2014 that having leaders was a weakness. Once the leadership was arrested, the heart went out of the occupy movement, and it lost momentum. So in 2019, there is no leadership at all. The protests are intentionally decentralized, using a jury-rigged combination of a popular message board, the group chat app Telegram, and in-person huddles at the protests.

 

This sounds like it shouldn’t possibly work, but the protesters are too young to know that it can’t work, so it works.

 

Link to comment
On 15.8.2019. at 5:36, Marvin (Paranoid Android) said:

A da ga je Kinez šuknuo, i neka je. Ne da imam simpatija prema tome što rade, ali čuj, pogubljena država poput Britanije u 2019. da šilji patku nad Kinom, brate.

 

dobro, ocigledno postoje oni koji imaju luksuz da se slade sa tako necim. i to, podrazumeva se, na daljinu. pa to onda moze da deluje kao simpaticni gest prsta u oko velikoj sili (a kao kina to nije, btw). a sta sa ljudima cija su prava direktno ugrozena? ko ih jebe, a? aman, nemojmo tako.

 

elem, stigli protesti i downunder. sasvim ocekivano:

 

Just stepped up a gear. Took a while, but police now in the middle. ⁦@theage

 
Embedded video

https://www.theage.com.au/national/victoria/pro-hong-kong-rally-in-melbourne-threatens-to-turn-violent-as-rival-protesters-clash-20190816-p52hzi.html

 

Link to comment
46 minutes ago, roksi said:

sta sa ljudima cija su prava direktno ugrozena? ko ih jebe, a?

+1

 

Slazem se: i ja mislim da je sramota da, recimo, stanovnici Velike Kine ne mogu slobodno u HK...

Link to comment
3 hours ago, roksi said:

dobro, ocigledno postoje oni koji imaju luksuz da se slade sa tako necim. i to, podrazumeva se, na daljinu. pa to onda moze da deluje kao simpaticni gest prsta u oko velikoj sili (a kao kina to nije, btw). a sta sa ljudima cija su prava direktno ugrozena? ko ih jebe, a? aman, nemojmo tako.

 

Mislio sam da sam stavio prilično jasan disklejmer

 

On 14.8.2019. at 21:36, Marvin (Paranoid Android) said:

A da ga je Kinez šuknuo, i neka je. Ne da imam simpatija prema tome što rade, ali čuj, pogubljena država poput Britanije...

 

pa da bude dovoljno jasno da je granica izrečenog bila komentar potpuno u okviru međudržavnih odnosa Britanija-Kina, personifikovana kroz jedan TV intervju od dva minuta, a ni trunku naslađivanje sa daljine o odnosu veoma represivne države prema ljudima Hong Konga ili još manje ikakvo odobravanje toga što rade. Još dalje od ikakve "ko ih jebe" konstatacije, ali okej, ako je to pročitano iz mojih reči, neka ostane ova korekcija.

 

Link to comment

sto se vise kina kurci protiv usa, to ce sve vise unutrasnjih trzavica da ima. kao sto jos pre ihaj rekoh, bice tu raspad sistema...ne brinem se previse. 

Link to comment

HK nije NR Kina. Cak su Kinezi iz matice delimicno diskriminisani oko pozicije u HK.

HK ima ogromnu autonomiju sa sve svojom valutom, autonomija koja moze da nestane u zavisnost kako se sve bude odvijalo.

Link to comment
1 hour ago, pasha said:

HK nije NR Kina. Cak su Kinezi iz matice delimicno diskriminisani oko pozicije u HK.

HK ima ogromnu autonomiju sa sve svojom valutom, autonomija koja moze da nestane u zavisnost kako se sve bude odvijalo.

 

Pa jeste NR Kina, nije to Tajvan (koji je R. Kina). HK i Makau su specijalni administrativni regioni NR Kine, sa velikom autonomijom kao što si rekao.

 

HK ima garantovan status do 2047., posle toga Kinezi mogu da rade šta hoće

Link to comment

Znaci dodje ti kolonijalna sila dobije rat da bi trgovali opijumom, Kina koja je bila porazena, mora da prihvati da deo njene teritorije sada pripada britanskoj imperiji.

 

97 Britanija vraca teritoriju u sastav Kine uz garanciju 50 godina, koju, kako je Hazard korektno izracunao 2047 vise nece biti... So far so good...

 

Samo meni nije jasno sta taj narod sada misli da postigne ovim? Da Kina postane kapitalisticka drzava (sto, ko zna moze da se desi do 2047, lol)

 

Ili da Hong Kong postane nezavisna drzava? Ili ih neko sa strane huskada Kina jednostavno ima problem? 

 

Nisam bas upucen, jer se oni (stanovnici Hong Konga) ne smatraju Kinezima?

 

Ako ne zele da im deca zive u komunizmu neka beze kao i nasi 45. Ovi bar imaju gde, mars za Englesku :D

Link to comment

Po mom iskustvu poznanstava sa nekim ljudima iz HK, pitanje HK identiteta je kompleksno. Mislim da su oni koji imaju potpuno ,,isti" identitet kao "mainland" Kinezi (što bi HKeri rekli) u popriličnoj manjini. Kod ostalih je to jedan dijapazon, od nekog izraženog osećaja regionalne, lokalne pripadnosti do toga da ne smatraju da su isti narod sa mainland Kinezima, ume tu da bude i netrpeljivosti.

 

Postoji manjina u HK koja jeste za nezavisnost, ali glavni cilj demonstranata jeste prava demokratija u HK, a ostatak Kine kako želi. Njima je bitno da HK ima dugoročno garantovan zaseban status, veliku autonomiju, i da trenutni polu-demokratski sistem (ima neki zakukuljen sistem izbora, plus dobar deo administracije posredno ili neposredno imenuje centralna vlast iz Pekinga) bude reformisan u klasičan, zapadni demokratski. Ne traže sad da KP Kine siđe s vlasti u mainland-u.

 

Btw, Kina je već itekako kapitalistička država, onako ful

Link to comment
5 minutes ago, hazard said:

Po mom iskustvu poznanstava sa nekim ljudima iz HK, pitanje HK identiteta je kompleksno. Mislim da su oni koji imaju potpuno ,,isti" identitet kao "mainland" Kinezi (što bi HKeri rekli) u popriličnoj manjini. Kod ostalih je to jedan dijapazon, od nekog izraženog osećaja regionalne, lokalne pripadnosti do toga da ne smatraju da su isti narod sa mainland Kinezima, ume tu da bude i netrpeljivosti.

 

Postoji manjina u HK koja jeste za nezavisnost, ali glavni cilj demonstranata jeste prava demokratija u HK, a ostatak Kine kako želi. Njima je bitno da HK ima dugoročno garantovan zaseban status, veliku autonomiju, i da trenutni polu-demokratski sistem (ima neki zakukuljen sistem izbora, plus dobar deo administracije posredno ili neposredno imenuje centralna vlast iz Pekinga) bude reformisan u klasičan, zapadni demokratski. Ne traže sad da KP Kine siđe s vlasti u mainland-u.

 

Btw, Kina je već itekako kapitalistička država, onako ful

 

Bold 1 - Jel taj indetitet takodje nije bas postojao pre kolonalizacije ili se ipak moze reci da je rezultat te iste kolonalizacije? 

 

Bold 2 Pogresno se izrazio, mislio sam na demokratsku drzavu (sto kao ide rame uz rame)

Link to comment
2 minutes ago, assignment said:

 

Bold 1 - Jel taj indetitet takodje nije bas postojao pre kolonalizacije ili se ipak moze reci da je rezultat te iste kolonalizacije? 

 

 

Rezultat je kolonizacije, tj. naročito činjenice da su posle 1945. HK i ostatak Kine živeli pod potpuno drugačijim društvenim, ekonomskim, i političkim sistemima. U 19. veku samo ostrvo HK je imalo tipa 7000 stanovnika. Kasnije je dosta ljudi bežalo u HK od raznoraznih haosa u ostatku Kine. HK je postao to što jeste dok je i zato što je bio britanska kolonija.

Link to comment
7 minutes ago, assignment said:

 

Bold 1 - Jel taj indetitet takodje nije bas postojao pre kolonalizacije ili se ipak moze reci da je rezultat te iste kolonalizacije? 

 

Bold 2 Pogresno se izrazio, mislio sam na demokratsku drzavu (sto kao ide rame uz rame)

Ma kakvi identiteti, kakvi bakraci: ovo sto se dogadja u HK je - a tako ce se bojim se i zavrsiti - jos jedna prilika liberalnim demokratama celog sveta da demonstriraju svoju ljubav prema plemenitim rebelima i mrskim diktaturama.

Pod #1, bune se bogati koji ne bi da ih dokace zakoni zemlje kojoj pripadaju.

Pod #2, bune se u najgorem mogucem trenutku glede takozvane svetske situacije, trenutku u kome Kina nema drugi izlaz - ili ga nece imati - nego da reaguje najostrije; za postovanje je i dosadasnja uzdrzanost koju pokazuje.

S tim u vezi, svako strano podgrevanje prodemokratskogtm karaktera demonstracija je prst u oko Kini i medvedja usluga samim demonstrantima koji ce - kako to uvek biva - da najebu dok ce se vodje da uredno izvuku i negde na Zapadu glume nesrecne disidente i pisu memoare.

Pod #3, Hazard prica gluposti: HK je postao i ostao to sto jeste zahvaljujuci polozaju na kome se nalazi i zahvaljujuci pre svega i jedino - Kini.

S tim sto Kina moze bez HK, ali HK ne moze bez Kine koja ga je - naravno i u svom interesu trpela.

I konacno: Kina - svidelo se to nekome ili ne moze sa HK da radi sta god hoce: sam HK je kriv ako dozvoli da ga se stavi u makaze nadmetanja velikih i posluzi kao primer.

Mozes da se kladis da u Pekingu po nekoga vec svrbe prsti, a sto se nas ovde tice, mnogo pogresno bi bilo prebaciti pricu na cetnici vs partizani demokratija vs ljubav prema diktaturama i diktarorima.

 

Link to comment

Čuj bune se bogati?! Pa bogatima je bolje da se ne talasa, jer dosta toga zavisi od mainlanda.

 

Znam da je nekima teško shvatiti, Lai većina u HK jednostavno ne želi cenzuru i da im Peking odredjuje šta smeju da govore, gledaju i rade.

 

od potpune slobode mic po mic situacija ide unazad. Da je pameti, Kina bi se reformisala kao HK i bila najbolja zemlja i najprosperitetnija, ali avaj. Moraju komunjare sebe da namire, oni su jedine elite koje smeju oko svega da se pitaju.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...