Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

Kina nema gde da odgovori u američkom dvorištu, Venecuela je suviše nestabilna da bi se tamo razmeštali bilo kakvi ozbiljni efektivi. Jedino da oforme udarne pomorske grupe naoružane nuklearkama i pod pratnjom nosača aviona, pa da krenu da patroliraju po Pacifiku i Atlantiku. Ali to je sve klimavo, oni će verovatno čekati koliko god mogu pre nego što preduzmu bilo kakve ozbiljne radnje. Vidi se i po Hong Kongu da nisu u fazonu da reaguju na prvu loptu.

Link to comment

Politika takozvanog vojnog odgovora, okosnica strateskog razmisljanja jos od Francuske revolucije i Napoleona, u sustini Gunboat diplomacy samo u tehnoloski razlicito uslovljenim oblicima je - sva je prilika - stvar proslosti: dokazala je svoju jalovost masom takozvanih intervencija diljem sveta koje su donele vise stete nego koristi.

Sarene laze kojima se obasipa javnost i koje pokusavaju da prodaju pricu o tehnologiji, vojnoj naravno, kao o panaceji su se pokazale promasajem, jos vece sarene laze o no foot at land takodje...

U sustini, problem se svodi na ono sto je bio oduvek - gvozdjurija nije nikada i nigde nista resila: pred modernom civilizacijom je problem pokusaja iznalazenja recimo motivacije sopstvenog stanovnistva za direktno/direktnije ucesce, od politike do ratovanja.

To su do sada uspesno uglavnom resavale ideologije, sa kakvim rezultatima znamo, bilo ne ponovilo se, tek uljuljkivanje u sarenu lazu malih specijalizovanih profesionalnih armija koje ce za nastm da obave prljav posao nece i ne moze da resi problem, a nije slucajno sto su nestale ideologije naprasno zamenili metastazirajuci nacionalizmi kao neka vrsta surogata i to poprilicno zlocudnog. 

Link to comment

Kineski odgovor™ može biti brutalan, a sigurno je da neće biti vojne prirode.

Dovoljno je samo da sa Rusima i Indusima intenziviraju dogovor o prelasku na nacionalne valute u međunarodnim plaćanjima i da na tome insistiraju u svemu, te tu i tamo gde mogu zavrnu i po neku ruku naftaškom bliskom istoku. I to je to, dovoljno će biti. Presuši li petrodolar, moć nestaje preko noći.

Poenta je što ta mera varniči pa može i da opeče, i ako bude upotrebljena, biće to kad baš dogori do nokata.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment

Ček, mi to postajemo provincija PRC-a?

 

Zanimljivo, ja se sećam da je wwi počeo jer su slične stvari bile problem, a sad sami skidamo gaće...

 

Odavno me teško neka vest šokira, ali ovo je onako baš za WTF...

 

 

Link to comment
23 minutes ago, radisa said:

 

Zanimljivo, ja se sećam da je wwi počeo jer su slične stvari bile problem, a sad sami skidamo gaće...

 

 

 

To je meni prvo prošlo kroz glavu.

 

A postoji li neko obrazloženje, kako, zašto...?

Link to comment
1 hour ago, ToniAdams said:

I što je najbitnije, kako? Msm kako je to moguće da ne bude protivzakonito?

Pa to je drugo što mi je prošlo kroz glavu, posle ovog što je i Hazardu prošlo....

Link to comment

Ajde da prvo saznamo nešto više, ja sam takođe u totalnom zbunu. Niti Kineza ima nešto mnogo u Srbiji, niti imaju neka svoja geta gde su potrebni policajci koji znaju jezik i običaje, niti su neka dominantna grupa među migrantima. Mora da postoji neko zvanično objašnjenje, ma koliko debilno.

 

Ajde što nam nemački policajci dežuraju na aerodromu a turski na graničnom prelazu, to sve može da se uveže u neku logiku ali ovo sa čajnezima je totalno ludilo. Jedino što mi pada na pamet je da policija rapidno ostaje bez ljudstva jer su svi otišli u Nemačku ili u plaćenike pa bukvalno moramo da uvezemo vucibatine preko noći, ali ni to mi nekako nije realno.

 

Jbg, masa bitnih stvari će da nam prođe ispred nosa jer ni o čemu ne razgovaramo osim o faking Vučiću.

Link to comment
16 minutes ago, Redoran said:

Ajde da prvo saznamo nešto više, ja sam takođe u totalnom zbunu. Niti Kineza ima nešto mnogo u Srbiji, niti imaju neka svoja geta gde su potrebni policajci koji znaju jezik i običaje, niti su neka dominantna grupa među migrantima. Mora da postoji neko zvanično objašnjenje, ma koliko debilno.

 

Ajde što nam nemački policajci dežuraju na aerodromu a turski na graničnom prelazu, to sve može da se uveže u neku logiku ali ovo sa čajnezima je totalno ludilo. Jedino što mi pada na pamet je da policija rapidno ostaje bez ljudstva jer su svi otišli u Nemačku ili u plaćenike pa bukvalno moramo da uvezemo vucibatine preko noći, ali ni to mi nekako nije realno.

 

Jbg, masa bitnih stvari će da nam prođe ispred nosa jer ni o čemu ne razgovaramo osim o faking Vučiću.

Fora je što je i ovo slučajno rečeno, niko nije konsultovao parlament, makar formalno, ne postoji  nikakva druga vest osim ove o tome...

 

Drugo, jedno je pomoć na aerodromu i granici (mada mi se ni to ne sviđa, ali, ajde) a drugo je patrola u gradu... Kako, zašto, zbog čega?

 

Ko zna koliko stvari tako prođe, a da niko ne zna za njih...

Link to comment
22 minutes ago, Redoran said:

Jbg, masa bitnih stvari će da nam prođe ispred nosa jer ni o čemu ne razgovaramo osim o faking Vučiću.

Pa da, recimo da smo postali test poligon za Huawei: http://rs.n1info.com/Vesti/a472007/SHARE-Huawei-vec-postavio-kamere-za-video-nadzor-u-Beogradu.html 

 

Ili da Kinezi mogu dobiti koncesije u Srbiji bez raspisivanja tendera, jer imamo bilateralni sporazum sa njima. Mnogo šta prolazi neopaženo, pa tako i ovo...

 

 

Link to comment

Ma dobro, to što je ova buzdovančina mlatnula ne znači ama baš ništa. 

Opet, možda bude uvod u dublju saradnju - npr da se formiraju zajedničke patrole u KZBu. :s_c:

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...