Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

6 minutes ago, slow said:

Širite antikinesku histeriju na forumu :angry:, Kinezi su hiljadama godina autistično zagledani u svoj pupak/zid, njihova jedina želja da ih stoka sitnog i krupnog zuba ostavi na miru. Japanska, ruska, britanska, američka...upisati po želji.

 

 

aha, naravno da im je to jedini cilj :D uostalom, jedini cilj nemacke je mir i odrziv ekonomski razvoj naroda i drzave, govorio o tome nemacki kancelar 30-ih godina :D

 

mada u pravu si da oni ostatak covecanstva dozivljavaju kao stoku sitnog i krupnog zuba a sebe dozivljavaju kao Ljude :D

Link to comment
17 minutes ago, slow said:

Širite antikinesku histeriju na forumu :angry:, Kinezi su hiljadama godina autistično zagledani u svoj pupak/zid, njihova jedina želja da ih stoka sitnog i krupnog zuba ostavi na miru. Japanska, ruska, britanska, američka...upisati po želji.

 

 

Prouci malo istoriju kinesko-vijetnamskih odnosa za pocetak.

Link to comment

Rekla bih, da se Kinezi pitaju, i dalje bi bili izolovani od ostatka sveta i buljili u sopstveni pupak. 'Svet' je imao potrebu da otvori Kinu ne obratno ;)

A sto se tice neposrednih komsija, Japanci se boje jer znaju sta su radili u Kini. Ostali se boje jer im odgovara da se igraju igre plasenja i izvlace pare od usa.

Da se razumemo, Kinezi se sve samo ne slatki i naivni. Samo, tretirati ih i meriti po arsinima drugih ne pomaze da se shvati tematika.

 

Mislim, dozvoljavam da sam potpuno u krivu ali ne vidim nijedan razlog da Kina u ovom dobu krene u fizicko osvajanje bilo cije teritorije, komsijske ili dalje.

Link to comment

Ta nadobudnost uopšte nije naročiti problem, imaju je i Ameri, imali su to i Rusi i Britanci...problem je etnički nacionalizam Han Kineza, i uopšte drugačija percepcija nacije i nacionalnog u odnosu na novije imperije. Ekskluzivistički nacionalizam koji je već odbio Ujgure, Mongole i Tibetance i koji će stvarati velike probleme u odnosima sa Malezijom, Mijanmarom, Vijetnamom...drže ozbiljnu distancu prema pripadnicima drugih etničkih grupa/rasa a svoje prisvajaju makar već deset generacija živeli u tamo nekom San Francisku.

Edited by dillinger
Link to comment

pricao sa kazahstankom jednom, srpska snajka inace, kaze nacija koju najvise mrze i koje se najvise plase su kinezi...bice da su im se nesto zamerili istorijski..

Link to comment
1 hour ago, Gandalf said:

https://www.nytimes.com/2018/05/15/opinion/china-re-education-camps.html

What does it take to intern half a million members of one ethnic group in just a year? Enormous resources and elaborate organization, but the Chinese authorities aren’t stingy. Vast swathes of the Uighur population in China’s western region of Xinjiang — as well as Kazakhs, Kyrgyz and other ethnic minorities — are being detained to undergo what the state calls “transformation through education.” Many tens of thousands of them have been locked up in new thought-control camps with barbed wire, bombproof surfaces, reinforced doors and guard rooms.

 

 

I posle ce da bude: "Otkud kod nas ISIS? Amerikanci!"

Link to comment
2 minutes ago, Eraserhead said:

 

 

I posle ce da bude: "Otkud kod nas ISIS? Amerikanci!"

 

U svakom slučaju to bi bio najkorisniji mogući ISIS, korisniji od Bin Ladena u Avganistanu onomad

Link to comment

Obzirom na velicinu i znacaj, Kina zaista nije bila preterano agresivna kroz istoriju. S druge strane, iz samog naziva zemlje se vidi kako oni posmatraju svet i sebe u tom svetu. Tesko da ce se tu nesto menjati.
Dva puta sam putovao Kinom. Prvi put Beijing, Chengdu, Jiuzhaigou, Huanglong, Guilin, Yangshuo i Shanghai. Drugi put Hong Kong, Guangzhou, Kunming, Dali, Lijiang, Shangrila, Chengdu, Emei, Leshan, Shanghai, Suzhou, Hangzhou.
Imao sam prilike da upoznam dosta ljudi, da putujem kineskim avio kompanijama ili vozom, koristim subway i isustva su mi dosta drugacija od navedenih na prethodnim stranicama. Rekao bih i da su gradovi uz obale sasvim drugaciji od gradove u unutrasnjosti, gotovo neuporedivi.
Ljudi su ljubazni, radoznali, kultura je sasvim drugacija (nesto sto se podrazumeva pri putovanju) i zaista nisam imao nijedno negativno iskutvo.
Problem vezan za Uyghure postoji vec dosta dugo, ali kao i u vecini sukoba, deo problema je u obe strane. U Kunmingu mi je hotel bio par minuta hoda od zeleznicke stanice, gde je neposredno pre toga grupa Uygura nozevima ubila desetine civila (ukljucujuci tri deteta) apsolutno bez ikakvog povoda. Inace, Yunnan provincija (i sam Kunming) vaze za mozda najtolerantniju sredinu u Kini, poznatu po najvecem broju manjina od svih provincija. I posle tog incidenta u celoj ulici je bilo dosta Uyghura koji su i dalje prodavali svoje lepe (a i ukusne) proizvode. Sta ce doneti buducnost Xinjiangu i Tibetu pokazace vreme ali je interesantno da najvise reci kritike imaju oni koji su najvise vojno angazovani ili su to bili u proslosti. Delovi Xinjianga u kojima zive pretezno Kazaci su medju najlepsim mestima na ovoj planeti (Yili dolina, Kanas). 
U martu ove godine sam putovao Severnim Vijetnamom, od Hanoija, preko Halong Baya, Babe Lake, sve do vodopada koji cini granicu izmedju Vijetnama i Kine. Proveo sam noc u mestu Lang Son, koje je krajem sedamdesetih bilo zauzeto od strane kineske vojske (uz dosta razaranje) a danas je jedan od gradova koji se najvise gradi i najbrze razvija.
Zaista sam proputovao dosta, ali nigde nisam video vise ljudi koji vredno rade u poljima nego u Vijetnamu i nigde nisam video toliko kamiona kao u pogranicnoj zoni izmedju Vijetnama i Kine.
Nacionalisti ce se uvek busati u grudi i pricati velike reci, ali Kinezi i Vijetnamci su u ovom trenutku toliko ekonomski povezani da je apsurdno ocekivati sukob.
Sta god prosecan Vijetnamac (ukljucujuci i mog vozaca i vodica) mislio o Kinezima, svima je jasno da Kinezi u najvecoj meri kupuju ono sto se napravi u celom Severnom Vijetnamu, a i kineski turisti trose tu najvise para. S druge strane, Kinezi u Vijetnamu imaju stabilan izvor za mnoge njima neophodne resurse po sasvim povoljnim cenama.
Neverovatno je koliko ljudi unapred zauzme neki navijacki stav i onda trazi potvrdu tog stava u novinskim artiklima, blogovima, tviterima. Ozbiljan problem zahteva ozbiljan prostor, a nijedan od ovih medija to jednostavno tema.
Dosta divnih Kineza, Kazaka, Uyghura, Vijetnamaca smatram prijateljima. Vecina njih (narocito mladji) se lepo druze medjusobno. Zasto je vaznije misljenje izopacenih  nacionalista od misljenja ovih normalnih, svakako daleko inteligentnijih ljudi?
Kako neko moze uopste mrziti naciju? To je bolesno.
 

Link to comment
35 minutes ago, dillinger said:

Ta nadobudnost uopšte nije naročiti problem, imaju je i Ameri, imali su to i Rusi i Britanci...problem je etnički nacionalizam Han Kineza, i uopšte drugačija percepcija nacije i nacionalnog u odnosu na novije imperije. Ekskluzivistički nacionalizam koji je već odbio Ujgure, Mongole i Tibetance i koji će stvarati velike probleme u odnosima sa Malezijom, Mijanmarom, Vijetnamom...drže ozbiljnu distancu prema pripadnicima drugih etničkih grupa/rasa a svoje prisvajaju makar već deset generacija živeli u tamo nekom San Francisku.

 

Ovo stoji ali i dalje ne vidim zasto bi to znacila da bi unistili sve ostale narode da mogu. 

Pricamo o narodu koji se svojevremeno potpuno zatvorio u svoje granice kada su shvatili koliki je svet.

Plus, sve spoljne dinastije koje su vladale Kinom su preuzimale kineske obicaje i pravila, sto dodaje osecaju superiornosti.

Na sve to dodaj da su Han Kinezi oko 93% stanovnistva sto im daje znacajnu prednost u odnosu na manjine.

 

Ovo o korisnosti ISIS necu ni da komentarisem. Ne znam zaista sta bi moglo dobro da ispadne od njih.

Link to comment
16 minutes ago, nera said:

 

Ovo stoji ali i dalje ne vidim zasto bi to znacila da bi unistili sve ostale narode da mogu. 

Pricamo o narodu koji se svojevremeno potpuno zatvorio u svoje granice kada su shvatili koliki je svet.

Plus, sve spoljne dinastije koje su vladale Kinom su preuzimale kineske obicaje i pravila, sto dodaje osecaju superiornosti.

Na sve to dodaj da su Han Kinezi oko 93% stanovnistva sto im daje znacajnu prednost u odnosu na manjine.

 

Ovo o korisnosti ISIS necu ni da komentarisem. Ne znam zaista sta bi moglo dobro da ispadne od njih.

 

Nemamo pojma šta će biti ali taj nezapamćeni rast ekonomije i standarda da bi se održao negde mora poroditi i ekspanziju. Takva jedna ambicija u kombinaciji sa etničkim nacionalizmom uterivaće ozbiljan strah u kosti okolini. Mislim ti tu nemaš nikakvog pandana Američkom snu, prilici da ti kao stranac odeš tamo nastaniš se, privređuješ uspeš i postaneš punopravni član Imperije. To je npr i Putin omogućio kavkaskim i srednjeazijskim narodima, o sovjetskom inkluzivizmu ne treba pričati. Ali ako ti kao nekinez nemaš približno jednake šanse ni u teoriji ti ćeš od te imperije ozbiljno zazirati

Edited by dillinger
Link to comment

Pre nego sto KIna krene da pravi sranja van Kine, mozda treba obratiti paznju i na neke druge poprilicno izgledne mogucnosti.

Pa tako, na primer, ima smisla pitanje sta sa mogucnoscu da jos neka potencijalna politicka snaga postavi pitanje opravdanosti i odrzivosti politickog monopola KP Kine: u Kini vec postoji pozamasna klasa imalaca sredstava za proizvodnju kako se nekada govorilo koji nuzno moraju da imaju i politicki interes za ucesce u vlasti.

Ta snaga je toliko velika i - sa privrednim usponom Kine - i dalje raste, da ce KP Kine morati jednog trenutka da se odredi prema tome: model neprekidne ekonomske ekspanzije je zapadni model i za nadati je se da ce Kina uspeti da pomiri sustinske protivurecnosti koje ovaj sadrzi.

Politicki, radi se o potrebi da se nadju mehanizmi kojima ce se iskazati pluralizam interesa u jednom vrlo kompleksnom drustvu kakvo je kinesko, a da pri tom ne dodje do ozbiljnih drustvenih lomova.

Jedna od mogucnosti je da razvoj Kine uspe da se uklopi u institucije i funkcionisanje jednopartijske drzave, ali ce u tom slucaju mnoge pretpostavke na kojima pocivaju klasicne i uglavnom zapadne predstavnicke demokratije biti dovedene u pitanje i primorane na temeljno preispitivanje, narocito s obzirom da postoje vidljivi znaci krize upravo klasicne demokratije.

 

Ali, najveci izazov ocekuje Kinu u modelu razvoja i borbe za takozvani zivotni standard ciji model je u potpunosti preuzet sa Zapada: jednostavno ne postoji fizicka, ekonomska, pa ni bioloska mogucnost da se jedno drustvo poput kineskog sa svojom 1.5 milijardom stanovnika razvija po modelu idile u kojoj ce svaka porodica imati kucu, bazen i 2 automobila i da odgaji klasicnutm srednju klasu koja ce sama sebe da reprodukuje.

Moguce je da ce se Kina naci pred jedinstvenim izazovom, civilizacijskom prekretnicom za celo covecanstvo: potrebom da svesno ogranici sopstveni razvoj, sopstvenom stanovnistvu kaze da je jednostavno nemoguce da svi zive u kucama sa bazenom i 2 automobila, ali i da nadje nacine, modele da kompenzuje drustvene tenzije koje bi takav razvoj nuzno stvorio.

 

Tek tu negde dolazi na red moguca kineska ekspanzija van Kine, na stranu sve tradicije: svaka od pomenutih mogucnosti/opasnosti unutrasnjih tenzija se u dosadasnjoj istoriji covecanstva resavala ekspanzijom van svojih granica, jednom recju ratom kao ventilom za unutrasnje probleme. Ni Kina nije imuna na to, ali s druge strane, sa svojim potencijalima, kako ljudskim, tako i ekonomskim, ali i tradicionalnim, ima mozda jedinstvenu priliku u istoriji covecanstva da mirnim putem sprovede ekspanziju na obostranu korist - i onog ko se siri i onog prema kome se siri.

U Africi, na primer.

Link to comment
12 minutes ago, namenski said:

sopstvenom stanovnistvu kaze da je jednostavno nemoguce da svi zive u kucama sa bazenom i 2 automobila, ali i da nadje nacine, modele da kompenzuje drustvene tenzije koje bi takav razvoj nuzno stvorio

Prekasno je za to. Pa tamo drzava vec preko decenije direktno vrsi strahovitu disalokaciju kapitala ne bili odrzali ovakav rast, a sve samo da ne dodje do socijalnog bunta. Glede interesa poslovne elite, mislim da im je izuzev iznosenja kapitala izvan zemlje, vec odavno sve po mjeri i da im KP savrseno odradjuje posao.

Link to comment
1 minute ago, Peter Fan said:

Prekasno je za to. Pa tamo drzava vec preko decenije direktno vrsi strahovitu disalokaciju kapitala ne bili odrzali ovakav rast, a sve samo da ne dodje do socijalnog bunta. Glede interesa* poslovne elite, mislim da im je izuzev iznosenja kapitala izvan zemlje, vec odavno sve po mjeri i da im KP savrseno odradjuje posao.

Verovatno si u pravu, ja sam jednostavno spekulisao sa - prema dosadasnjem ljudskom iskustvu - mogucim izazovima pred kojima bi KIna mogla da se nadje.

Usvim pricama o kineskom cudu, privrednom i svakojakom, cini mi se da se prenebregava kineska unutrasnja situacija sa sve velikim brojem potencijalnih problema, a idealizuje poslovicna kineska mudrosttm: Kina jednostavno nije imuna na probleme unutrasnjih drustvenih tenzija, poznate ali i - s obzirom na svoje specificnosti - nepoznate.

Kako ce ih razresavati ostaje da se vidi, a nama - s obzirom na porast globalnog znacaja Kine - ostaje samo da se nadamo da ce uspeti da se sa izazovima izbore: cinjenica je da su pokazali umesnost, ukljucujuci i mere koje si pomenuo, ali je takodje cinjenica i da su znali debelo interno da uprskaju.

 

*) djavo mi ne da mira :): interesi sloja koji si pomenuo, ali i drugih drustvenih slojeva, grupa, su do sada uvek bivali artikulisani kroz politicki pluralizam koji je do danas bio najbolje izrazavan kroz mehanizme klasicne parlamentarne visepartijske demokratije: kao civilizacija mi do sada nismo uspeli da nadjemo efikasniji nacin da se mirnim putem reazresavaju drustvene protivurecnosti/tenzije.

Kako ce KP Kine da odgovori na eventualno, ali po mom misljenju ne samo izgledno, nego i neminovno isticanje politickih zahteva, dakle zahteva za ucesce u vlasti/odlucivanju - ostaje da se vidi.

S te tacke gledista, potezanje prezivelog socrealistickog artefakta kao sto je dozivotni mandat je mozda signal da se partijska linijatm ne samo da nece menjati, nego nece biti prepustena cak ni tako kontrolisanom izbornom procesu kakav su unutarpartijski izbori, ali je mozda i znak unutrasnjih previranja u samoj KP Kine, njenom vrhu tacnije, i pobede jedne struje nad nekom drugom - zahvaljujuci kineskoj mudrostitm - nama nepoznatoj.

Obaska i mogucnost koju stalno treba imati u vidu: mogucnost postojanja struje ideoloskih cistunaca koji su umireni/ucutkani rezultatima kineskog ekonomskog cuda, ali koji bi - sumnje nema - jedva docekali mogucnost/priliku da demonstriraju svoju komunisticku pravovernost.

Link to comment

U poslednjoj recenici je kljuc. Tih pravovernih ima poprilicno, neke pretpostavke kazu skoro pola. Prakticno, KPK igra izmedju dve vatre od '78. naovamo. Pa i Xijin Ping je iz konzervativne struje odatle i dolazi dozivotno predsednistvo. 

Usudila bih se da kazem da su kineski kapitalisti vrlo svesni toga, jedan od razloga da iznose pare iz zemlje. Jos bih se usudila da teoretisem da im politicka vlast nije toliko bitna za sad jer ostvaruju svoje interese bez problema, gde zapne plate i to je to.

Svakako, videcemo kuda ce prica dalje da ide. 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...