Jump to content
IGNORED

True detective


mammy two shoes

Recommended Posts

Meni izmiče ta izvanrednost o kojoj govorite.Nije loše ali pao na dupe nisam.Gledao sam doduše iscrpljen od posla a u par navrata i zahrkao.I da. One grudi iz klipa što ste kačili su najlepše grudi na svetu.Zasuzio sam na tu scenu. Od ushićenja.

Link to comment
:P
Pih, hvataš se za sitne detalje, kakav nizak udarac, ja nikad ne bih tako -_- Na primer Seven je iz istog vremena, pa su detektivi Freeman i Pitt i bez gugla prepoznali Miltonove citate i ostale literarne reference koje im je Spacey ostavljao.Nije da mi stvarno smeta što su to izignorisali, samo mi je interesantno - ili su propustili priliku da značajno dograde profil ubice/žrtve na osnovu kultne literature (u kom slučaju će serija biti "realna"), ili ta literatura u njihovom svetu prosto ne postoji, dakle Carcoza i Yellow King nisu fiktivni nego se odnose na nešto stvarno (u kom slučaju će serija biti "natprirodna").Ali ozbiljno, da li je neko čitao Courtyard Alana Moorea? Tu glavni lik neobično podseća na Cohlea, cop savant & social pariah, istražuje (SPOILER ALERT) seriju ritualnih ubistava i ne uočava reference na Cthulhu mythos, prati trag nečega što se zove Aklo, misli da je u pitanju neka nova droga, odlazi kod dilera po imenu Johny Carcosa koji mu daje Aklo, što se ispostavlja da je u stvari jezik, neki primordial natprirodni jezik koji inspiriše konzumente da izvode ta ritualna kasapljenja, ali detektiv to shvata prekasno pošto se i sam navukao...U nastavku (Neonomicon) nekoliko godina kasnije počinje novi talas istih takvih ubistava, i novi par detektiva pokušava da ih reši između ostalog tako što intervjuišu svog prethodnika (!) Oni primete da se svugde pominje Lovecraftova fiktivna mitologija, i tako čitaocu saopšte da se radnja dešava u (uslovno rečeno) stvarnom svetu, gde su Carcoza i Yellow Sign i Nyarlathotep i sve ostalo literarne reference...Edit: Evo ko je čitao - autor serije! :D- What kind of writing do you prefer? Who are your favorite writers or those who have exercised a major influence on you?- I really have a broad spectrum of tastes. I mean, I love EM Cioran and Nietzsche and Dostoevsky, but at the same time comic book writers such as Grant Morrison and Alan Moore.tumblr_mzoy1wDK291qclvcho1_500.gif Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Naravno, daleko od toga da sam ja jedini povezao 2 i 2...

This is where the self-aware aspect of True Detective really kicks in, because Cohle’s criticism of religion doubles — intentionally, I argue — as commentary about pop culture escapism. True Detective’s title — an implicit reference to the pulps — is your first clue that the show is interested in our relationship to stories. The second episode gives us another cool clue: Lange’s diary. But it contains absolutely no factual descriptions of her life, but rather ramblings about a fantasy world called Carcosa, a character called “The Yellow King,” and poetic lines like “strange is the night where black stars rise.” The detectives don’t know how to make sense of it … but we do. Because we have the Internet — or we have deep, geeky knowledge — and so we figure out before the characters do that all that fantasy language is pulled from The King In Yellow, a collection of short stories by Robert W. Chambers. Some of the stories make reference to a play, called “The King In Yellow” — about a ruined city called Carcosa on an alien world ruled by an evil entity named Hastur, the yellow king known by his yellow sign – and anyone who reads the play dies. Chambers got the setting of “Carcosa” and the name “Hastur” from the works of Ambrose Bierce, the author of The Devil’s Dictionary and “An Occurrence At Owl Creek Bridge,” a classic example of Unreliable Narrator storytelling. Just as Chambers was inspired by/took from another writer, many writers have been inspired/taken from Chambers, incorporating motifs, imagery and words from “The King In Yellow” to build their own idiosyncratic fantasy worlds. Most notably, H.P. Lovecraft’s Cthulhu mythos owes a major debt to “The King In Yellow.”
Link to comment
Nije da mi stvarno smeta što su to izignorisali, samo mi je interesantno - ili su propustili priliku da značajno dograde profil ubice/žrtve na osnovu kultne literature (u kom slučaju će serija biti "realna"), ili ta literatura u njihovom svetu prosto ne postoji, dakle Carcoza i Yellow King nisu fiktivni nego se odnose na nešto stvarno (u kom slučaju će serija biti "natprirodna").
капирам да има још времена да препознају одакле потиче жути краљ, тек су налетели на то, поготово узимајући у обзир темпо којим се развија прича и гради тензија (типа помињања деце у шуми)лично не бих волео да серија загази у натприродно, twin peaks типа рецимо, већ да се задржи у реалности, флертујући са натприродним, али не прелазећи границу
Link to comment

Heh, pa onda imam loše vesti, citat od reviewera koji je pogledao prve četiri epizode: "True Detective turns occult, fast, and is gonna be to Lovecraftian/Weird Fiction fans what Twin Peaks did for Lynchian/Stephen King bindings. The best part is? People who watched Episode 1 of True Detective don't even know it yet." :)(Spoileri na linku <_< )Neizdrž!

Link to comment

Ajde Calavera, ti si mi poslednja nada, reci da si čitao Courtyard i/ili Neonomicon, i da nisam lud što prepoznajem paralele sa serijom?

71og2GVbIkL._SL1000_.jpg0011.jpg

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
Ajde Calavera, ti si mi poslednja nada, reci da si čitao Courtyard i/ili Neonomicon, i da nisam lud što prepoznajem paralele sa serijom?

71og2GVbIkL._SL1000_.jpg0011.jpg

Čitao ja. Nisi lud, samo ovde fali trope opsesije pandura. Odnosno, možda je i tu, ali nije izražen kao u Coutryardu.
Link to comment
Heh, pa onda imam loše vesti, citat od reviewera koji je pogledao prve četiri epizode: "True Detective turns occult, fast, and is gonna be to Lovecraftian/Weird Fiction fans what Twin Peaks did for Lynchian/Stephen King bindings. The best part is? People who watched Episode 1 of True Detective don't even know it yet." :)
нисам издржао, кликнух на тај линк...мени по томе шта је написано делује да је ова варијанта флерта коју сам поменуо
This all isn't to say it turns into a show about tentacles and monsters, at all. It just uses the themes and ideas as plot devices in a really cool way...So the victims are directly obsessed with the 'idea' of Carcosa and the book, but only see the "avatar" (through drugs and torture), the cult leader

Link to comment

Pominjanje Žice je totalna besmislica. Ta serija se omakla HBO-u, uglavnom je imala kvalitete koje ni sami nisu hteli. Sada na svaki mogući način, idiotskim podcastima i komičnim referencama bi hteli i da kite kiticama Žice krunu svoga HBO šunda koji smeće kakvo je televizijska industrija punkuje do subverzije sopstvenih budalaština da bi tako ispali pametniji. Bilo je novca, Žica se slučajno otela marginama u utrobama koncepta, Lehane je ubio Omara, to je otpilike to...Što se tiče teksta, ima izvestan broj lepih reči na lepim mestima u replikama. Nije mnogo, ali je i to uglavnom previše u ovo doba stroge dijete koja je prepisana kulturi (pop ili drugačijoj, zabole me za te linije koje sada dominiraju na karikaturi koja jedva da liči i na šta). Likovi su slabašni i kičerajski, polaze od konceptualnih, filozofskih postavki, što je obično bivalo jako slabo vrelo većih dometa. Na drugoj strani, tehničke mogućnosti produkcije su bogate, a glumci jedini koji stvarno nose seriju...Oko piva Lone Star, McConaughey je tumačio jednu od glavnih uloga u istoimenom i verovatno najboljem filmu Johna Saylesa, snimljenom upravo u vreme kada se događa prva istraga u ovoj seriji...

Link to comment

najsuperije je sto svako moze da trazi ono sto hoce da vidi u seriji. jeste, kol podseca na alda saksa, ali imam utisak da nadnaravno ili okultno nece biti primarno, to jest, nadam se da nece, vec da je bekdrop njima dvojici. meni kol vise kao neka mesavina burkea endrjua vasa ili kao da je izasao iz nekog vudrelovog romana, ali to zato sto su mi krimici srcu drazi.ali koliko god da je metju fenomenalan (u 1995. izgleda onako kako bi k.bejl trebalo da izgleda, a 2012. ko vili nelson), vudi mi je apsolutni hit i lik je tako fantasticno raspisan u normalnosti, sve sa nevidjenim objasnjenjem sto mora da pipka najbolji par sisa na tv-u pored zive misel monagan, i onim nalepljenim tupeom na celu. i divno mi sto nema one hipsterske prestilizacije i tuposti u naglasavanju razlicitosti koja me je oterala od hanibala, nego vuce vise na neke siko engleze, ili cak skandinavce.ona scena u trejler parku teta je lekcija za pisanje i snimanje.petica za sada, i to ne samo zbog ovog, ti bona i omiljene grupe dzeka separda.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...