Jump to content
IGNORED

Blue Jasmine (2013)


ivy

Recommended Posts

Mixed feelings. Struktura je fino posložena, dvije sestre su karakteri čiji su se životi spleli isključivo igrom sudbine, tako da kroz čitav film pratimo njihovu usporedbu. Šta smo na kraju dobili? Jasmina se kockala i izgubila, njena sestra je osuđena da vodi život na jedini način koji poznaje..čiji se lajfstajl tu kritikuje, zapravo?Džudi Dejvis je i meni omiljen alenovski lik, a opet mislim da ne bi mogla da iznese ovu ulogu na način na koji je to uradila Kejt.Fali i tipičnog humora. Ovaj film nekako više pripada fazi u kojoj je bio sredinom prošle decenije.

Link to comment
Šta smo na kraju dobili? Jasmina se kockala i izgubila, njena sestra je osuđena da vodi život na jedini način koji poznaje..čiji se lajfstajl tu kritikuje, zapravo?
Nisam primetio da se film uopste bavi lajfstajlom (sta god to bilo*), niti osudom istog. Takodje, ne znam zasto mislis da se "Jasmina" (otkad se prevode imena, ubr?) kockala? To se moze reci samo za nj. pok. muza.----*Mozda je to nasta mislis pre klasa nego "lajfstajl". Edited by Indy
Link to comment

meni je film potpuna satira..bas zbog tog njenog tolikog raspada usled nestanka dotadasnjeg lajfstajla i apsolutne nemogucnosti da se snadje u novonastalim uslovima gde bi sad trebala da radi i da podnosi sve sto ostatak covecanstva odavno podnosi ,po meni Woody sve to karikira i ismeva a Cate ublazuje komiku svojim drzanjem ali se negde i dopunjuju...mozda ona,Jasmine, i jeste tanana dusa pa ju je to sve toliko i pogodilo ali prevashodno prezire i gadi joj se siromastvo pa iz toga sve i proizilazi..

Link to comment

Bogatasi i radnici su 2 klase, a ne "lajfstajl" (to je nesto sto se bira).Ja nisam video tu satiru. U pitanju je nesto gde se coveku (tj. zeni, u ovom slucaju) tlo izmice pod nogama. "Dabogda imao pa nemao" nije dzabe kletva, tu ja ne vidim nesto vredno podsmeha... mozda pre brige.

Link to comment
Nisam primetio da se film uopste bavi lajfstajlom (sta god to bilo*), niti osudom istog. Takodje, ne znam zasto mislis da se "Jasmina" (otkad se prevode imena, ubr?) kockala? To se moze reci samo za nj. pok. muza.----*Mozda je to nasta mislis pre klasa nego "lajfstajl".
Jasmina je prevedena na srpski kao i Kristina, zar ne? Ali uopšte nisam razmišljao o tome niti insistiram na prevodu.Kockanje se dešava prilikom njenog poznanstva sa diplomatom. Niko je nije tjerao da kreira takvu sliku o sebi, a opet, da nije pukim slučajem srela na ulici bivšeg zeta njena priča bi se završila hepiendom. U svakom slučaju imala je veće šanse za uspjeh u svojoj romansi od sestre.Lajfstajl, način života, na to ja mislim. Možda se ovde Alen bavi i kritikom klasnog sistema, moram priznati da to meni promiče.
Link to comment

Ne znam ko je to prevodio, ali nije bitno.Apropo price o klasama, pa prilicno je ocit komentar na aferu Bernard Madoff (a indirektno i na SEK + asocirane astronomske socio-ekonomske razlike).Nesto kao i u Match Point, samo mnogo ostrije ovde (Alec Baldwin lik je nesumnjiv villain, bez simpatija WA). I te kako se radi o klasnim razlikama, koje su posebno neprijatne kad se sidje nadole.

Link to comment

Nikakva to satira nije, ovo je priča o padu. Priča sa diplomatom je tu tek da joj se, već nervoznoj i rastrojenoj, da naznaka da bi opet mogla imati to što je izgubila, samo da bi joj se to opet izmaklo ispod ruke i ona opet ostala potpuno na vetrometini (ili bikvalno sama na prašnjavom drumu). Ona nije mogla da uđe u priču sa diplomatom bez laži, jer je u iskrenoj verziji on nikad ne bi uzeo u razmatranje. Njemu je potrebna žena za prezentaciju, ona to više nije jer je za nju vezan skandal.Vrlo realni likovi i priča, prikaz klase finansijskih špekulanata nasuprot običnih siromašnih radnika. Priča o koristoljubivim odnosima među ljudima, gde Jasmine nije imala ni toliko naklonosti da sestru izvuče iz finansijskog aranžmana za koji jeste znala da je u najmanju ruku veoma sumnjiv, ali ona je takva, ni dobrobit najbližih ljudi je ne zanima dok je njoj obezbeđeno uživanje u vili sa bazenom i ćaskanje po koktelima sa sebi sličnima. I kraj poslovnih afera njenog muža koji je prikazan kao slučajnost, gde je Jasmine ta koja se nije dobro sračunala kad je u besu prijavila muža, a ne kao logičan sled događaja za one koji kradu milionske sume, takođe deluje vrlo realno i ubedljivo.

Link to comment

ali ona ni ne zna drugacije da zivi osim u svetu lazi i teatralnosti pa pogledaj kakve je prijateljice imala kada joj ona posle x godina kaze da je muz vara i da je sve vreme to znala i da svi znaju i smeju joj se iza ledja..sve je laz,sve je predstava.,,mislim diplomati je ispricala neku svoju umisljenu pricu o stvarnosti jer ne zna drugacije..a sa druge strane sestra koja uvek ima iskrene emocije i ljubav od muskaraca koji su vredni,posteni i iskreni i koje odnose umalo nije poremetila svojim prezirom i osudama..

Edited by ivy
Link to comment
a sa druge strane sestra koja uvek ima iskrene emocije i ljubav od muskaraca koji su vredni,posteni i iskreni i koje odnose umalo nije poremetila svojim prezirom i osudama..
Ovo je potpuno, ali potpuno drugačije shvatanje od načina na koji sam ja vidio ovaj film. Ja bih rekao da Jasmin u stvari, po silasku sa velike scene, nije ni imala izbor, nego su je upravo kontakti sa takvim načinom života zapravo uvjerili da je u životu radila jedinu stvar koja je bila moguća, posmatrano iz njene perspektive. A i njena sestra je sa lakoćom otkačila te vrijedne, poštene i iskrene čim joj se ukazala prilika za nešto više.
Link to comment

A pitanje je i koliko bi lako nju otkačio taj vredan i pošten da se i njemu ukazala bolja prilika. Odnosi između njih su iskreni i bez klasičnog koristoljublja, ali takođe i ne previše duboki niti tu ima mnogo loalnosti. Više onako, ljudi u nekim godinama koji se jesu donekle našli i ok im je zajedno, ali bez preterane vezanosti.@ivy Nije ona pričala laži jer ne zna bolje, nego da bi došla do svog cilja, a tu istini nije bilo mesta.

Link to comment
Odnosi između njih su iskreni i bez klasičnog koristoljublja, ali takođe i ne previše duboki niti tu ima mnogo loalnosti. Više onako, ljudi u nekim godinama koji se jesu donekle našli i ok im je zajedno, ali bez preterane vezanosti.
Tako nekako. Ovo je ipak Alen i odnosi među likovima su slojeviti, a treba baš biti priličan filantrop pa ispod sirove fasade njenog dečka naći ove osobine koje mu ivy pripisuje.
Link to comment
kakav resentiman, nesretnog rasisiste; porpuri otužne kavurma autodidakcije, kako klasa, tako i umnih slabosti...granginjol, a i ne zna...
Ne baš celih +1, ali +0.75Ja uvek volim Vudi Alena (ne sećam se da sam u životu pogledao njegov film koji mi se nije svideo, ili me bar zabavio), Blanšet je sjajna, naravno, ali ovo je ispod Vudijevog proseka (zapravo izgleda kao samo jedna priča iz onih njegovih omnibus filmova, koja je ovde na silu razvučena na film). Međutim, glavni problem sa filmom je što je jedna mizogina cautinary tale. Kao da pravda kojoj su izmakli svi njegovi muški likovi, iz Crimes& Misdemeanors i Match Point, i to za mnogo strašnije zločine, sada sa kamatom sustiže ovu ženu. Celo to njeno ponižavanje predugo draje, i previše se u njemu uživa, i previše je tu poetic justice-a. Čemu?Da ne pominjem što je sestri zapravo poručeno da se smiri pored svog abusive boyfriend, i da ne izvodi besne gliste. Sedi di si, ni za di si nisi. A nekad je Vudi svoje ženske likove umeo i da izbavi iz takve situacije, kao u Purple Rose of Cairo.Da ne pominjem onaj tvist na kraju koji treba da zapečati da Jasmina zaslužuje sve što joj se dešava - o da, znala je, i ne samo što je znala, nego je još i poslala svog muža u smrt. Na kraju, kao i njen posinak, treba da zaključimo da je ona zapravo the vilain of the piece, a ne njen cheating&stealing husband.Indy je već pomenuo Melanholiju, i ne bez razloga, niko ne muči žene u svojim filmovima kao fon Trir, ali se se uz to vidi i da ih voli i da se sa njima identifikuje. A ovde samo prezir, didakticizam i uživanje u patnji.
Link to comment

Slušaj Syme, žao mi je što moram to da kažem, ali - :isuse:Kod Vudija nema u ovom, niti u i jednom drugom filmu bilo čega što se može nazvati "poetic justice", niti je to na bilo koji način karakteristično za njega. Baš ovi primeri koje si naveo (C&M, MP) upravo bukvalno govore o tome - "ne, nema kazne za ubistvo, jbg, tako je to". I to je Alen osetio da treba da radi samo zato što je reč o nečemu tako drastičnom kao ubistvo. Inače je Alen potpuno nepovoljno tlo za takve vrste analize - koliko puta smo u raznim njegovim filmovima uživali u predugom ponižavanju samog Alena, pa šta? Kako u tom C&M prođe sam Alen, kako ga ostavi Mia Farou zbog lika kojem su se sve vreme podsmevali? Malo pokušavaš da se baviš psihoanalizom autora kroz njegov film, a to ne ide, brate.Inače, tako si mogao da napišeš da je, na primer, Prohujalo sa vihorom mizogina stvar jer je Retu dato da elegantno kaže "I don't give a damn" i zalupi vratima, a Skarlet O' Hara da vodi imanje, ore njivu i obrađuje zemlju.Kada je reč o nekakvom podtekstu, ovde imaš jedan veoma karakterističan primer za Allena - muž Jasmine se zove Hal, a debeli ljubavnik njene sestre Al, dakle on je "krnji" Hal. To je u principu čisto Alenovsko šegačenje, i to je neka dubina podteksta kolika kod Alena može i biti.Mučenje Jasmin dugo traje, jer to nije prosto mučenje, to je propadanje, kao i propadanje ovog sveta u kom živmo. Tek ta, veoma ovlaš dotaktnuta aktuelnost je nešto novo kod Alena i zato izdvaja ovaj film od drugih, manje više prosečnih koje je napravio u ovoj deceniji. I naravno Kejt Blanšet.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

reteriram jerbo sam bio (možda) preoštar, ali i nedorečen - simpli put, meni film definitivno nije najbolje što je elen ponudio u poslednjih 5-6 godina, dapače, namenski je pravljen da bi u vidu, bez spora, fantastične kejt, imao štaku za bezidejnu pretencioznost ocvalog rajter/dajrektora, ali mogu razumeti da se mnogima dopao (nema sarkazma)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...