Jump to content
IGNORED

Blue Jasmine (2013)


ivy

Recommended Posts

Šta ja znam, ja nisam video neku pretencioznost u filmu, dok mi je trilogija o gradovima više dođe kao neko šarmantno zezanje. Mislim i ovde - dve usvojene sestre, po svemu sudeći iz različitih staleža - koliko se, zaista u tu konstrukciju može verovati? U principu to je isto kao mladi bračni par koji tek u Parizu shvata da je potpuno različit - kako to nisu shvatili do tada? Generalno je Alen površni zajebant, a snaga mu je u lakoći.

Link to comment
Slušaj Syme, žao mi je što moram to da kažem, ali - :isuse:Kod Vudija nema u ovom, niti u i jednom drugom filmu bilo čega što se može nazvati "poetic justice", niti je to na bilo koji način karakteristično za njega. Baš ovi primeri koje si naveo (C&M, MP) upravo bukvalno govore o tome - "ne, nema kazne za ubistvo, jbg, tako je to". I to je Alen osetio da treba da radi samo zato što je reč o nečemu tako drastičnom kao ubistvo. Inače je Alen potpuno nepovoljno tlo za takve vrste analize - koliko puta smo u raznim njegovim filmovima uživali u predugom ponižavanju samog Alena, pa šta? Kako u tom C&M prođe sam Alen, kako ga ostavi Mia Farou zbog lika kojem su se sve vreme podsmevali? Malo pokušavaš da se baviš psihoanalizom autora kroz njegov film, a to ne ide, brate.Inače, tako si mogao da napišeš da je, na primer, Prohujalo sa vihorom mizogina stvar jer je Retu dato da elegantno kaže "I don't give a damn" i zalupi vratima, a Skarlet O' Hara da vodi imanje, ore njivu i obrađuje zemlju.Kada je reč o nekakvom podtekstu, ovde imaš jedan veoma karakterističan primer za Allena - muž Jasmine se zove Hal, a debeli ljubavnik njene sestre Al, dakle on je "krnji" Hal. To je u principu čisto Alenovsko šegačenje, i to je neka dubina podteksta kolika kod Alena može i biti.Mučenje Jasmin dugo traje, jer to nije prosto mučenje, to je propadanje, kao i propadanje ovog sveta u kom živmo. Tek ta, veoma ovlaš dotaktnuta aktuelnost je nešto novo kod Alena i zato izdvaja ovaj film od drugih, manje više prosečnih koje je napravio u ovoj deceniji. I naravno Kejt Blanšet.
Dobro ti je ovo za Ala i Hala, nije mi bilo ni na kraj pameti, ali mislim da se nismo razumeli oko kažnjavanja i ponižavanja. Stvar je u tome da ona biva zasluženo kažnjena i da je njeno propadanje cautionary tale. Poređenje sa Skarlet naravno ne stoji, a i očiglednije poređenje sa "Tramvaj zvani želja" pokazuje koliko Alenova priča odskače od ovog nazovi-predloška dajući svojoj junakinji ne samo da bude deluded, nego da uz to još bude i saučesnica u zločinu, a posredno i kriva za smrt svog muža.Ne znam, načelno sam spreman da revidiram sud, možda ću ga pogledati još jednom za koju nedelju, pa se javljam tada.Edit: I samo da dodam, naravno da u ranijim Vudijevim filmovima nema poetic justice, pobobu, pa zato sam ih i naveo. Tim je čudnije što ovde ona koja zaslužuje, dobije sve što joj sleduje, and then some. Edited by Syme
Link to comment

Ja mislim da su sestre bile u istom staležu, neka obična srednja klasa. Odatle je ova druga još tokom studiranja bila izložena i bogatijim ljudima (preko žurki u kojima je neko pozove, a onda i svog bogatijeg rođaka), i uhvatila priliku za udaju. Druga je realno priglupa, nisu joj išli ni škola ni momci, možda malo nije imala ni sreće, i započela je da radi u nekim prostim zanimanjima. Odatle, posle smrti roditelja, njihove priče i mogu da krenu potpuno drugačijim putevima, ja znam i takve ljude u rl.

Link to comment
Šta ja znam, ja nisam video neku pretencioznost u filmu, dok mi je trilogija o gradovima više dođe kao neko šarmantno zezanje. Mislim i ovde - dve usvojene sestre, po svemu sudeći iz različitih staleža - koliko se, zaista u tu konstrukciju može verovati? U principu to je isto kao mladi bračni par koji tek u Parizu shvata da je potpuno različit - kako to nisu shvatili do tada? Generalno je Alen površni zajebant, a snaga mu je u lakoći.
Tačno, i zato kad te lakoće nema, kao u ovom filmu npr., vic počne da zvuči malo neprijatno.Konkretno, to sa usvajanjem, pročitah negde - samo tako smo valjda mogli da poverujemo sa su Blanšet i Hokins sestre :)Ali, ozbiljno, premalo je pažnje posvećeno tom detalju koji mi se čini ključnim za njihov odnos.
Link to comment
Ja mislim da su sestre bile u istom staležu, neka obična srednja klasa. Odatle je ova druga još tokom studiranja bila izložena i bogatijim ljudima (preko žurki u kojima je neko pozove, a onda i svog bogatijeg rođaka), i uhvatila priliku za udaju. Druga je realno priglupa, nisu joj išli ni škola ni momci, možda malo nije imala ni sreće, i započela je da radi u nekim prostim zanimanjima. Odatle, posle smrti roditelja, njihove priče i mogu da krenu potpuno drugačijim putevima, ja znam i takve ljude u rl.
Ali nije u tome stvar, čak i u tom kratkom razgovoru na ovu temu saznamo da su usvojitelji više voleli Jasminu, nego sestru, pa ova druga još dodaje i da je rano pobegla od kuće. Edited by Syme
Link to comment

et EviNe, ne, obe su usvojene, to nije slučajno. Ima negde oko 12-13 minuta o tome, kad je pitaju sestrini klinci za to.edip - mislim, i to je zaista površno, znam toliko braće i sestara koji su pošli totalno različitim putem, nego to su te Alenove jednostavne, površne konstrukcije.

Edited by kobni zelaya
Link to comment
Stvar je u tome da ona biva zasluženo kažnjena i da je njeno propadanje cautionary tale.
Nije cautionary tale. Ona propada zbog ljubavi, odn. ljubomore. Poređenje sa Judy Davis i ranijim takvim likovima kod Allena je zbog toga tu. Samo što su te ostavljene žene koje je igrala Judy Davis, i ako samodestruktivne, uvek nalazile novog muškarca i nisu propadale (Celebrity, H&W). Ovo sad propadanje je više znak vremena.
Link to comment

ae još ovo, pa se isključujem: vudi je maestralan kase bavi tematikom iz konteksta mu znanom, i.e. bruklin, jevreji, odrastanjem duib/nrdova... ali kad se samoreflektuje kao nekakav bergman, tu maši ceo fudbal, uvek - to mu jednostavno nije niša, ma koliko bio primljen na evropsku kinematografiju u formativnom periodu

Link to comment
et EviNe, ne, obe su usvojene, to nije slučajno. Ima negde oko 12-13 minuta o tome, kad je pitaju sestrini klinci za to.edip - mislim, i to je zaista površno, znam toliko braće i sestara koji su pošli totalno različitim putem, nego to su te Alenove jednostavne, površne konstrukcije.
Površno da, ali ne neralno, mislim da se razumemo sad. Isto mislim da nije nikakva pouka, ona pada zbog valjda jedine nesračunate stvari koju je uradila u životu. Da joj nimalo nije bilo stalo do svog braka, ona bi se sračunala koliku će alimentaciju da prima, a pošto je još vrlo godna i poželjna sledeće bi bilo da iz tog svog kruga nađe sledećeg za brak. Ovako je zbog tog impulsivnog postupka ostala bez ičega finansijski, a takođe i crna ovce u svom visokom krugu sa kojom niko ne bi ništa mogao da ima. Ona je ustvari prosto tragičan lik, ne treba njenu sudbinu posmatrati kao neku sad zasluženu kaznu jer je živela na kradenom novcu siromašnijih ljudi.
Link to comment
ae još ovo, pa se isključujem: vudi je maestralan kase bavi tematikom iz konteksta mu znanom, i.e. bruklin, jevreji, odrastanjem duib/nrdova... ali kad se samoreflektuje kao nekakav bergman, tu maši ceo fudbal, uvek - to mu jednostavno nije niša, ma koliko bio primljen na evropsku kinematografiju u formativnom periodu
:thumbsup:
Link to comment

Povratak Woodya u US u velikom stilu!Blue Jasmine je u suštini mračan, turoban film, ali bez grama patetike i sa tek ponekim zrncem (allenovskog) humora.Zanimljivo da kao i u American Hustle i ovde imamo Louisa C.K. i čak tri glumca iz Boardwalk Empire - Stuhlbarg, Cannavale i Casella.Cate Blanchett skoro sigurno ide ka svom drugom Oskaru, prvom za glavnu ulogu (što joj od sveg srca želim), a Sally Hawkins vjerovatno prema nominaciji. U poslednje vrijeme sam sve uvjereniji da je Alec Baldwin zapravo odličan glumac, koji može odigrati bilo šta i u tome biti skroz ubjedljiv.

Link to comment

E, pogledal sam ovo. Film izuva. Kata izuva2.Woodyjev film, a nema Woodyja. What's not to like? :pera:P.S. E da, i castnuti Aleca Baldwina za ljigavog prevaranta je a touch of genius. &brilliance.P. S. 2. Kad smo kod Vudija, izuva i ovaj članćić.P.S. 3. I sad sam malo gledao ova preseravanja nekih ....., OK, nekih, i tak imao sam neke reakcije koje bolje ne vokalizirati. Ovaj film je priča u koju mogu povjerovati, koja me vodi sa sobom kao što Hal voza Jasmine i koja završava na jedini način koji je mojem umu logično uvjerljiv. It all makes sense. A svejedno na početku ne vidiš kako će se završiti. Odlično, 5, najbolji film koji sam pogledao u zadnjih par godina. Ne ubiva tragikom ko moj favorit House of Sand and Fog, a tragiku volim, ali je blizu. :love:

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Fenomenalno. Vrlo slojevit prikaz odnosa. Ima tu i klasnog, ali i intelektualnog jaza, razmatranja krivice…Kejt Blanšet je sve to iznela na jedan apsolutno zadivljujući način.Dopada mi se to što je na kraju ipak gledaocu ostavljeno dosta prostora da sam prosudi o likovima i njihovim odnosima. Ovo se posebno odnosi na Jasmine. Tako će verujem ljudi donositi različite sudove o njoj. Moralnu osudu Jasmine, koja na prvu loptu može delovati očigledno, autor je uspeo da obezvredi i baci potpuno novo svetlo na to, upadljivo potencirajući sestrine moralne pridike i svaljivanje krivice.Naime, Vudi Alen pokazuje kako je najlakše drugome naći manu i svaliti krivicu na drugoga.Da li je pogrešno želeti biti uspešan? Nije, ukoliko to ne postane takva opsesija u kojoj ćeš biti spreman da kreiraš lažnu sliku o sebi ili da ignorišeš sopstvenu grešku kako bi se nekakva slika dostignutog uspeha očuvala. Ali i to može biti samo jedno olako prosuđivanje nekoga ko se nije našao u konkretnoj situaciji.Jedini očigledni negativac je muž. Ali ja njegov lik vidim kao kritiku društva u kom su za uspešne smatrani neki poslovni ljudi koji su lažno predstavljali i naduvavali svoje poslovne rezultate (čak su i neki američki predsednici javno hvalili ovakve ljude).

Link to comment

Romantični detour njezine sestre mi je odlična, tiho tragična priča u priči. Možda je sama ideja kilše, ali je izvedena na jedan životan način u međuakciji sa Jeannettinim predrasudama o klasi u romansi, i sve to jednostavno funkcionira. Ma ne želim puno filozofirati, film je - uvjerljiv.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...