Jump to content
IGNORED

Do koske - sa teškim zakašnjenjem


steins

Recommended Posts

Ja prvo moram da vam priznam da ovaj topić nema nikakvu spektakularnu vrednost. Postavljam ga iz čiste znatiželje koja je počela da me mori, kad sam tražio par domaćih novogodišnjih filmova.Radi se o filmu Do koske. Pošto onomad kad je bio aktuelan, nije bilo foruma, boarda i inih stvari, ostao sam uskraćen za mišljenja pravih filmofila o tom filmu . /naručene kritike i naknadnu pamet po ono malo novina što je izlazilo ne računam/.Jedan od prvih filmova koji je eksplicitno govorio o nasilju, kriminalu, propaloj državi i inim stvarima. Jedan od naših najboljih saundtrakova. Pratile ga raznorazne urbane legende - da je MUP na pola filma zabranio korišćenje svojih vozila, da je Bojan Maljević /tast/ Bobanu Skerliću jedva glavu sačuvao od kriminalaca koji su se prepoznali u filmu, da su napaljeni dizelaši gotovo u svakom gradu, naloženi filmom, pravili sranja na projekcijama (čuveno vadjenje utoke na tetkice u bioskopu :D ), itd itd.....ono što znam zasigurno je da je film bio jako dobro gledan, i da se gotovo i nije reprizirao na televizijama, pa sam stekao utisak da je pomalo bunkerisan (ili Monte Rojal ima jako visoke tantijeme za prikazivanje). Takodje čini mi se da pomenuti Skerlić nije ništa uradio ni pre ni posle njega (takodje jedna od legendi je da se morao obavezati da će da se drži dalje od režije i filmova da bi ostao živ).sve u svemu, meni i dan danas jedan jako čudan film....zanima me šta vi ljudi mislite o njemu...

Link to comment

et steinsU pitanju su legende naravno. Mada me i one čude kao takve.U vreme kad se film pojavio, nekako, u krugu ljudi koje sam znao, a među njima je bilo i nekih koji su i učestvovali u snimanju - film je ocenjen kao težak trash. Ja sam ga gledao mnogo godina kasnije, kada sam naleteo na na njega na tv-u - dobro, film i jeste treš što se mene tiče. Mada, bilo je i glupljih filmova tih godina, štajaznam.Evo ga sad Skerlić snima "Top je bio vreo", istekla mu zabrana :D

Link to comment

do koske je do umetnickog sranja...od tada ne podnosim ristovskog, sram ga bilo da snima takve gluposti. ako bas zelis da gledas vredan, kvalitetan i po meni najbolji nas film u tom zanru, pogledaj 'rane' od dragojevica.

Link to comment

e jbga, Dragojević je već teška artiljerija :Djedna od priča koju su mi pričali upućeni ljudi je da je ponestalo love usred snimanja filma pa je zato moralo da bude odredjenih preuredjenja - nikad nisam tačno skapirao šta bi to bilo u skupljoj varijanti.elem, šta znam, meni taj film bio baš specifičan pošto je, kako mi se čini, došao posle Monce i Bulevara - gde su gangsteri prikazivani kao mešavina Otpisanih i EKVa - i prikazao ih kompletno drugačije. Ko što su špageti vesterni pojebali Džon Vejn koncepciju, da mi prostite na poredjenju. Sad, ne branim ja film, prosto nemam nikakav spektakularan stav o njemu, samo pišem, sa zakašnjenjem od 15 godina, neke impresije o njemu.

Link to comment

Ja sam iz celog filma izvukao ekstrat - "Rokaj! Snimaj! - Rokaj! Snimaj!"®Danas se klinci kunu i pozivaju na Nigrutin Ajsa a ne znaju da je to izgovorio bas brkati Laza ilustrujuci kako je meni i celoj mojoj generaciji bilo tokom '90tih.

Link to comment

ne znam steins...do koske nema vrednost jer niti prikazuje realno sliku (tipa dokumentarca) niti nam na bilo koji drugi nacin provocira sive celije. ljudi i za manje para urade bolje filmove, l. ristovski je ko diglic...samo pare, pare, pare..al diklic bar bira uloge.u ranama su svi likovi razradjeni do koske :D

Link to comment

Otkud ti ovo djubre pade na pamet? Kakva lova, lova je tu najmanji problem, ponestalo je mozga. Scenarija, glume i svega ostalog ponestaje negde od prvih kadrova. Jedan od najglupljih, najispraznijih filmova ikada. "Plan 9 from outer space" kalibar, "Dorćol Menhetn". Ne dao dobri Bog nikom.

Link to comment

Kako ja to gledam, ovaj film se može posmatrati značajnim jer je zajedno sa Ranama, Mehanizmom i još nekim ostvarenjima neopravdano suvišnim nasiljem otvorio vrata raznim Šotrama, Radošima i Bjelama da uvedu limunadu kao mejnstrim žanr u Srbiji.

Link to comment
Kako ja to gledam, ovaj film se može posmatrati značajnim jer je zajedno sa Ranama, Mehanizmom i još nekim ostvarenjima neopravdano suvišnim nasiljem otvorio vrata raznim Šotrama, Radošima i Bjelama da uvedu limunadu kao mejnstrim žanr u Srbiji.
Ja mislim da je to non-sequitur, blage veze nema jedno sa drugim. Radoš i Šotra su snimali u SFRJ ihahaj, i to idejno ne mnogo različite filmove i serije nego sada. Ovo što sada snimaju je posledica toga da ništa nisu naučili, nisu se unapredili, snimaju isto ono što i pre 20 godina samo su izlapeli skroz pa je to čak gore od onog starog.Ai šta bi bila "limunada"?Ja limunade definišem kao pitko kvaziljubavno ostvarenje, romkom takoreći. To postoji kao mejnstrim žanr od kada postoji mejnstrim kinematografija i serijo-grafija u Srbiji. Najviše je zastupljena u serijama, a manje u filmovima, maltene se romcom kod nas i ne snima.Andjeli 1,2,3 bi bili neka limunada.
Link to comment

Ako se baci pogled u nazad, na Šotrinu karijeru, uvek bode oči ta serija "Više od igre" koja preteča svega ovoga što se danas radi. Sa Šotrine strane to je oda palanci, ono što, manje više on i dan danas radi. Bijela je preuzeo fudbal kao glavnu temu, pojednostavljenu ideologiju R Bajić, doduše u onom pravcu u kom sad vetar duva. Slabo da bilo koji film ima veze sa tim, pa ni Do koske. Reč je, pre svega, o trgovačko - maloprivredničkoj koncepciji pravljenja filmova/serija, sa jakim provincijalnim elementom, tako dobro pristajućim vremenu tele-novela.

Link to comment

do koske je jedan od najslabijih filmova iz post YU perioda, pre svega zbog očajne glume i zbrzane režije. sama priča, iako tada aktuelna i namerno klišeizirana, nije toliko loša i glupa, sama po sebi, tema je ostavljala široko polje da se štošta tu kaže, ali likovi su krajnje neuverljivi, dijalozi užasni, a reditelj razapet između želja i mogućnosti. sećam se da se pričalo dosta o njemu, čak je skerlić bio i gost na radiju gde je odgovarao na pitanja gledalaca. slušao sam tu emisiju ali se slabo čega sećam, osim da je bio krajnje neuverljiv, da prosto nije mogao da kaže o čemu se u stvari tu radi. trebalo je da to bude generacijski film, ali prosto nije ubo. mnogo bolje je ubo dragojević sa ranama. meni najviše smeta, pored glume, grozna slika. kao neka c produkcija.

Link to comment
do koske je jedan od najslabijih filmova iz post YU perioda, pre svega zbog očajne glume i zbrzane režije. sama priča, iako tada aktuelna i namerno klišeizirana, nije toliko loša i glupa, sama po sebi, tema je ostavljala široko polje da se štošta tu kaže, ali likovi su krajnje neuverljivi, dijalozi užasni, a reditelj razapet između želja i mogućnosti. sećam se da se pričalo dosta o njemu, čak je skerlić bio i gost na radiju gde je odgovarao na pitanja gledalaca. slušao sam tu emisiju ali se slabo čega sećam, osim da je bio krajnje neuverljiv, da prosto nije mogao da kaže o čemu se u stvari tu radi. trebalo je da to bude generacijski film, ali prosto nije ubo. mnogo bolje je ubo dragojević sa ranama. meni najviše smeta, pored glume, grozna slika. kao neka c produkcija.
njih dvojica su dobri ortaci, ne bi me cudilo da su u do koske malo zajednicki ubadali.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...