Jump to content
IGNORED

R.I.P.


MancMellow

Recommended Posts

Kasno sam se rodio da bih ucestvovao u pracenju njega kao sportiste, ali ako je jedan covek bio otelotvorenje onoga kako smatram da treba da se zivi zivot onda je to on. Uvek uz kurac, lajavo, bez pognute glave, bez kompromisa, sa jasnom svescu o posledicama i bez straha od njih. Po mom misljenju, prvi i vrhunski primer za svakog americkog crnca kako ziveti u svetu belaca, bez pristajanja da bude house negro i bez prihvatanja podredjenosti u odnosu na bilo koga.

Kad je uzimao medalju na olimpijadi nije mogao dobiti kafu u kaficu, a zemlja koju ostavlja iza sebe ima crnog predsednika. Mozda nekome zvuci naivno, ali mislim da je imao nemalu ulogu u toj promeni i da nas je napustio jedan od heroja 20. veka.

Inna lillaahi wa inna ilayhi Raaji'oon

 

Sjajan post. Samo da dodam da je taj isti beskompromisni i samoljubivi covek onaj koji je svojevremeno rekao da cinjenjem usluga drugima placamo kiriju za sobu koju smo iznajmili za boravak na planeti.

 

Za mene licno Ali je bio i uvek ce ostati najveci sportista 20. veka, mozda najvise zbog toga sto je njegov uticaj daleko premasivao i boks i sport kao fenomene. Neverovatan karakter, jedinstvena licnost.

Link to comment

Stoji otprilike sve ali je cesto bio prebrz i glup u razmisljanima pa je napravio gomilu gluposti u zivotu.

Valjda je na IQ testu za vojsku lose skorovao pa su ga zajebavali a on odgovorio: "Rekao sam da sam najveci svih vremena, ne najpametniji". :D

Meni je kao zacin koji dosoljava njegovu velicinu ta bandoglavost, taj "take no prisoners" pristup zivotu. Naravno da to nosi i svoje lose strane, i sam je kasnije rekao da mu je zao zbog stvari koje je npr. govorio Frejzeru i koje pas s maslom ne bi pojeo. Ne moze da se odvoji to od njega i mozda bas zato sto je bio arogantan i bezobrazan je mogao biti velikodusan tako intenzivno na onim stvarima koje su i najvaznije.

 

Sjajan post. Samo da dodam da je taj isti beskompromisni i samoljubivi covek onaj koji je svojevremeno rekao da cinjenjem usluga drugima placamo kiriju za sobu koju smo iznajmili za boravak na planeti.

 

Za mene licno Ali je bio i uvek ce ostati najveci sportista 20. veka, mozda najvise zbog toga sto je njegov uticaj daleko premasivao i boks i sport kao fenomene. Neverovatan karakter, jedinstvena licnost.

Slazem se da je najveci bas zato sto nije bio samo sportista. Za mene je ovo njegov najveci trenutak:

 

"I ain't draft dodging. I ain't burning no flag. I ain't running to Canada. I'm staying right here. You want to send me to jail? Fine, you go right ahead. I've been in jail for 400 years. I could be there for 4 or 5 more, but I ain't going no 10,000 miles to help murder and kill other poor people. If I want to die, I'll die right here, right now, fightin' you, if I want to die. You my enemy, not no Chinese, no Vietcong, no Japanese. You my opposer when I want freedom. You my opposer when I want justice. You my opposer when I want equality. Want me to go somewhere and fight for you? You won't even stand up for me right here in America, for my rights and my religious beliefs. You won't even stand up for my right here at home."

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Dosta sam khm mladji khm tako da nisam ni zakacio njegov vrhunac, znam jedino caletove price o Kleju, igrane i dokumentarne filmove. Onaj o mecu u Kinsasi je posebno zanimljiv. 

 

RIP

Link to comment

Dosta sam khm mladji khm tako da nisam ni zakacio njegov vrhunac, znam jedino caletove price o Kleju, igrane i dokumentarne filmove. Onaj o mecu u Kinsasi je posebno zanimljiv. 

 

RIP

 

Ja se secam tog meca kao juce da sam ga gledao a imao sam osam godina. Secam se koliko smo svi mi klinci strahovali od Formenove pesnice koja je mogla da srusi zid a onda Alija koji se namerno oslanjao na konopce i pustao Formena da ga tuce... i tuce... i tuce po telu dok je istovremeno urlao na njega (kasnije sam procitao da mu je dovikivao da udari jace, da udara kao picka, da je razocaran njegovom snagom) i i dirigovao publici koja se drala "Ali bomaye" u transu kad je Formen konacno ispustio dusu udarajuci kao mahnit i popio kombinaciju koja ga je sastavila s podom ringa. Pricalo se posle da je Ali vezbao pleksus tako sto bi dva trenera s visine ispustala onaj dzak za boksovanje na njegov stomak dok je lezao na podu s rukama iznad glave.

 

Malo je sportskih dogadjaja koje sam gledao da su na mene ostavili takav utisak da sam ih zapamtio za citav zivot. Crno-beli televizor od lakiranog drveta, one lazne "tapete" na zidovima koje su se izvlacile valjkom sa nekim sarama, keva i tetka pored mene koje stisnutih pesnica boksuju protiv Formena i savetuju Alija kako da boksuje. Niko od nas troje nije nista znao o americkom rasizmu, o polozaju crnaca u SAD, o Alijevoj borbi s vetrenjacama ali, eto, bio je nas heroj iako nismo znali zasto. Jednostavno je bio Mohamed Ali i to je bilo dovoljno.

Link to comment

 Naravno da to nosi i svoje lose strane, i sam je kasnije rekao da mu je zao zbog stvari koje je npr. govorio Frejzeru i koje pas s maslom ne bi pojeo. Ne moze da se odvoji to od njega i mozda bas zato sto je bio arogantan i bezobrazan je mogao biti velikodusan tako intenzivno na onim stvarima koje su i najvaznije.

 

 

Ne zamerim mu ja ništa sem tog sranja po Frejzeru što mu je najveća mrlja u karijeri, ali ko što si napisao i sam se kasnije pokajao. Nemam ništa protiv trash talka u sportu i uopšte u životu ali ono je bilo grozno. 

Ostale gluposti i političke manipulacije su neizostavni deo njegovog života. Drugačije nije moglo biti jer je uvek bio u centru pažnje, pričao je 300 na sat o svemu i svačemu sa neverovatnom sposobnošću govorništva i velikom strašću. poeta za mikrofonom. Car

 

Link to comment

Niko od nas troje nije nista znao o americkom rasizmu, o polozaju crnaca u SAD, o Alijevoj borbi s vetrenjacama ali, eto, bio je nas heroj iako nismo znali zasto. Jednostavno je bio Mohamed Ali i to je bilo dovoljno.

Kod mene je drugačiji slučaj jer sam Alija upoznao mnogo kasnije i to prvo kroz trilogiju sa Frejzerom. Ali je u tom upoznavanju bio samo dobar bokser i buli, tako da su moje simpatije otišle na stranu Frejzera. Naravno, posle je krenulo i interesovanje za celu tu borbu koju je vodio sa vetrenjačama i sve to je bilo uzbudljivo kao i mečevi sa Frejzerom, Formanom...Pomoglo mi da se otkravim i shvatim zašto ga smatraju za najvećeg i najuticajnijeg sportistu dvadesetog veka. Mada, nije tema, ali za mene je Šugar Raj Robinson najbolji svih vremena, koji je bio i Alijev da kažem uzor, i čiji je stil najviše uticao na njega da boksuje na način na koji je to radio kroz celu karijeru. To je posle Ali pretvorio u neku drugu dimenziju, prvenstveno zbog svojih nogu. Ima izjava njegovog trenera koji je rekao da Ali na treninzima radi sve pogrešno ali da na kraju to sve ipak ispadne savršeno. 

 

A priče oko ustajanja i praćenja mečeva, sa možda dvadesetak ljudi sa kojima sa pričao, samo jedan, zetov stric, mi je rekao da je navijao za Frejzera, svi ostali su bili za Alija. Edi, trener Frejzerorov je prekinuo treći meč jer je ovaj bio u užasnom stanju, plus mu je jedan borac umro ranije od povreda zadobijenih u meču, tako da nije hteo da reskira iako je Frejzer bio za. A zanimljivo je da je Ali kolabirao tridesetak sekundi kasnije. 

 

Ne zamerim mu ja ništa sem tog sranja po Frejzeru što mu je najveća mrlja u karijeri, ali ko što si napisao i sam se kasnije pokajao. Nemam ništa protiv trash talka u sportu i uopšte u životu ali ono je bilo grozno. 

Prvo kome se izvinio je bio Frejzerov sin, odmah posle trećeg meča. Ali nije samo Frejzer, skoro svi njegovi protivnici su prolazili slično. Soni Liston pogotovo. Šampion kojeg niko nije želeo, imao je 5 godina kad mu je otac rekao da ako je dovoljno veliki da dođe do stola i uzme hranu, onda može i da ide da radi za istu. Pesnice su ga spasile branja pamuka, nepismen, kasnije se opismenio, pada u ruke italijanske mafije. Taj prvi njihov meč, to nije bio meč samo za titulu najboljeg na svetu, to je bio meč belci vs crnci. Sonijev nadimak,koji mu je dao Ali, je bio Uncle Tom, tako su nazivali pogrdno crnce koji su bili sluge belaca. Neverovatna tenzija, ništa slično nije bilo viđeno od meča Luis-Šmeling '38, tada se na taj meč gledalo nacizam vs ostatak sveta. Čudna je ta Amerika, Luis je na kraju zavšio prvo kao kečer pa na kraju glumio hostesu u nekom hotelu u Las Vegasu, dok je Šmeling namltaio pare reklamirajući Koka-Kolu u Nemačkoj. Drugi meč, Ali-Liston i verovatno napoznatija sportska fotografija, Ali iznad Listona koji folira nokaut. Tada se već sumnjalo da ima blizu 40 godina i da ne želi da popije ozbiljne batine od Alije, ni danas se ne zna godina njegovog rođenja. Mnogi su u početku odbijali da ga oslovljavaju po novom muslimanskom imenu, u štampi su novinari i dalje pisali Kasijus Klej, a jedan od takvih je bio i bokser Terel. Kad je došlo vreme borbe, pored udaraca od kojih mu je glava odzvanjala mogao je da čuje u pauzi istih i Alija kako mu se obraća sa "what's my name, what's my name".

 

 

Ostale gluposti i političke manipulacije su neizostavni deo njegovog života. Drugačije nije moglo biti jer je uvek bio u centru pažnje, pričao je 300 na sat o svemu i svačemu sa neverovatnom sposobnošću govorništva i velikom strašću. poeta za mikrofonom. Car

 

Poezija. Ne znam kako bi se ono drugačije moglo okarakterisati. Sad razmišljam i nikog sličnog ne mogu da se setim, ne postoji niko ni nalik Aliju.

Edited by Remi
Link to comment

Uf kad se setim kako me je otac budio kao klinca u tri noću, da bih gledao Alija na crno belom televizoru. Onog nokauta iz Kinšase se kroz maglu sećam, čitav komšiluk je tada slavio. U to vreme se legalo u krevet pre ponoći inače.

Link to comment

ne mogu da zamislim da neki sportista(osim maradone) ima stav a da se kosi sa zvanicnim.

npr da jordan kaze sta cemo u iraku?ili kobe ili lebronj.racunam samo ove megazvezde

Link to comment

Bradilko,

Kad bi ih draftovali za Irak u vojsku našlo bi ih se dosta.

 

Što se tiče Frejzera, duplo veći borac i bolji čovek od Alija. Izaći sa onakvim manama boljem borcu od sebe na crtu, i još jurišati ceo meč, može samo neko ko ima ogromna muda i još veće srce.

Iz onog dokumentarca mi je neopisiva scena kad u teksasu okopava staramajci baštu, dok ona na tremu puši lulu od kukuruza.

Link to comment

ne bi stavili kleja na prvu borbenu liniju.posebno da je isao establismentu niz dlaku.

neko bi rekao da je frejzer bio glup..

klej je bio simbol antiratni,protiv rasizma.sigurno da ima propagande ali ima i bar neko zrno istine.

naknadne "istine" o karakteru kleja i sl me ne zanimaju

Link to comment

Bradilko,

Kad bi ih draftovali za Irak u vojsku našlo bi ih se dosta.

 

Što se tiče Frejzera, duplo veći borac i bolji čovek od Alija. Izaći sa onakvim manama boljem borcu od sebe na crtu, i još jurišati ceo meč, može samo neko ko ima ogromna muda i još veće srce.

Iz onog dokumentarca mi je neopisiva scena kad u teksasu okopava staramajci baštu, dok ona na tremu puši lulu od kukuruza.

 

Svejedno smo svi onomad navijali za Alija i stari i deca. Možda smo bili budale, ko će ga po sadašnjim forumskim kriterijumima znati.

Link to comment

Svejedno smo svi onomad navijali za Alija i stari i deca. Možda smo bili budale, ko će ga po sadašnjim forumskim kriterijumima znati.

 

Нисам га ја пратио док је боксовао, а и да јесам не би ништа разумео.

А јесте био у наше време име које су сви знали...

 

Мени је далеко антипатичнији лик Шумахер, па има гомила ликова који и њега воле...

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...