Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

idi dabo, ti i ja opet u klinč. ako.ako se ne varam, to je jedan od predloga vlade. buniće se sindikati, naravno, ali kad tad to će postati realnost.
a sto pa da ne ulazimo u klinc? Ti si gospodin covek, ne vredjas nego razgovaras, lepo je polemisati sa takvim, pa cak i ostro. Nego ja mislim da se mi negde ne razumemo. Ne moze nikakva vlast da ukine kategoriju rada na neodredjeno, jer bi se to kosilo sa slobodom ugovaranja, poslodavac i radnik imaju pravo da sami odrede uslove radnog odnosa sve dok se to ne kosi sa onim sto je izricito zabranjeno. Kako ces da zabranis stalni radni odnos?Ako si mislio da bi u javnom sektoru trebalo ukinuti rad na neodredjeno, to je vec izvodljivo, ali i jako nepozeljno za drustvo: da li zaista zelimo da javni sektor, koji u ogromnoj meri utice na zivote svih nas, bude najnepozeljniji moguci poslodavac (banke ne odobravaju stambene kredite nikome van stalnog radnog odnosa, da navedem banalni primer?) sta je fora, da se stvari ucine jos gorim nego sada, ako je to uopste moguce?
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

za dabu:kada sam rekao da će kad-tad radni odnos na neodređeno vreme da nestane mislio sam na ovo.ako se očekuje od privatnih investitora i kompanija da pokrenu ovo ovde i zaposle ljude, mrka kapa da će ih primati na neodređeno vreme. s druge strane imaš ovo u državnoj upravi i JPima da ne možeš da otpustiš čoveka. to je malo onako, najblaže rečeno nefer.kako je u medijima, recimo? stalno zaposleni, honorarci, ugovori o delu, određeno vreme?

Edited by djordje geprat
Link to comment

Stalnost cinovnika ima i drugu dimenziju. Cinovnik koji se bez problema otpušta je mnogo podložniji uticajima političara da urade nešto nezakonito nego oni koji su zaštićeni.Isto važi i za stalnost sudija. To je civilizacijska tekovina

Link to comment
za dabu:kada sam rekao da će kad-tad radni odnos na neodređeno vreme da nestane mislio sam na ovo.ako se očekuje od privatnih investitora i kompanija da pokrenu ovo ovde i zaposle ljude, mrka kapa da će ih primati na neodređeno vreme. s druge strane imaš ovo u državnoj upravi i JPima da ne možeš da otpustiš čoveka. to je malo onako, najblaže rečeno nefer.kako je u medijima, recimo? stalno zaposleni, honorarci, ugovori o delu, određeno vreme?
Malo ko zaposljava za stalno. Ako imas srece, zaposle te na odredjeno, ako nemas, onda na ugovor o delu. Imas sad i puno onih koji rade besplatno. Vecernje novosti su pre nekoliko dana raspisale konkurs za volontere, sto je apsolutno nezakonito, ali ocigledno su iznad zakona.
Link to comment
za dabu:kada sam rekao da će kad-tad radni odnos na neodređeno vreme da nestane mislio sam na ovo.ako se očekuje od privatnih investitora i kompanija da pokrenu ovo ovde i zaposle ljude, mrka kapa da će ih primati na neodređeno vreme. s druge strane imaš ovo u državnoj upravi i JPima da ne možeš da otpustiš čoveka. to je malo onako, najblaže rečeno nefer.kako je u medijima, recimo? stalno zaposleni, honorarci, ugovori o delu, određeno vreme?
Evo, radio sam u jednoj privatnoj firmi, zajedno sa oko 22000 drugih ljudi zaposlenih na neodređeno vreme.Kada je firma morala da sprovede program sa merama štednje, zaposleni na neodređeno vreme, a kojima penzija nije bila predaleko, su se grabili o otkaze.Da su im računali 200 eur po godini staža, mislim da bi bilo teže ispuniti kvote za otpuštanje.
Link to comment
Stalnost cinovnika ima i drugu dimenziju. Cinovnik koji se bez problema otpušta je mnogo podložniji uticajima političara da urade nešto nezakonito nego oni koji su zaštićeni.Isto važi i za stalnost sudija. To je civilizacijska tekovina
kako smo videli u Grckoj, pa su zato ND i PASOK naizmenicno zaposljavali svoje.
Link to comment
Šta je nezakonito ?
Nezakonito je organizovati obavljanje volonterskih delatnosti tamo gde se ostvaruje profit. Rad na strucnom usavrsavanju i sticanju vestina ne smatra se volontiranjem onako kako je to definisano u Zakonu o volontiranju, koji samo u izuzetnim okolnostima dozvoljava tu vrstu rada u kompanijama koje sticu dobit. Ovo sto rade Novosti je prosto i jednostavno organizovanje besplatnog rada sa ciljem ostvarivanja dobiti.
Redakcija „Večernjih novosti“ poziva mlade i obrazovane ljude koji žele da se oprobaju u novinarskoj profesiji da se prijave na konkurs za volontere u Beogradskoj rubrici.Prednost imaju osobe do 26 godina, sa završenim fakultetom ili na četvrtoj godini studija, po mogućstvu društvenog smera.Najboljima će biti ponuđena stalna honorarna saradnja.
Link to comment
Ovo sto rade Novosti je prosto i jednostavno organizovanje besplatnog rada sa ciljem ostvarivanja dobiti.
U pravu si.Trebalo je da iskoriste član 201. Zakona o radu.Dođe mu na isto.
4) Ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanjuČlan 201.Ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju poslodavac možeda zaključi:1) sa nezaposlenim licem, radi obavljanja pripravničkog staža ipolaganja stručnog ispita, kad je to zakonom, odnosno pravilnikom predviđeno kaoposeban uslov za samostalan rad u struci;2) sa licem koje želi da se stručno usavrši i stekne posebna znanja isposobnosti za rad u svojoj struci, odnosno da obavi specijalizaciju, za vremeutvrđeno programom usavršavanja, odnosno specijalizacije.Poslodavac može licu iz stava 1. ovog člana da obezbedi novčanunaknadu i druga prava, u skladu sa zakonom, opštim aktom ili ugovorom o stručnomosposobljavanju i usavršavanju.Novčana naknada iz stava 2. ovog člana ne smatra se zaradom usmislu ovog zakona.Ugovor iz stava 1. ovog člana zaključuje se u pisanom obliku.
Link to comment

fora je u tome sto ih jednostavno boli kurac. dovede se decurlija da radi besplatno, rade puno radno vreme i jos uvece idu na dogadjaje, tu govorimo o radnom vremenu od 8+4 sata dnevno danima kada ima vecernjih aktivnosti*, i sve vreme im se obecava da ce "mozda dobiti posao", i tako dok ih ne potrosis. kad se potrosi volonter, dovede se sledeci.cini mi se da postoji neiscrpna zaliha te dece. ja se plasim kakav ce odnos tih klinaca prema svojim podredjenima biti kada se jednom dokopaju placenih poslova. oni zive u svetu u kome je sasvim normalno ocekivati od radnika da pruza firmi besplatan rad, posto se radno iskustvo samo po sebi smatra za sasvim pravicnu nadoknadu.no, najvaznije je da je jedan drustveni parazit, bez dana radnog staza, rekao da ce novi Zakon o radu biti Zakon protiv neradnika. sto je najgore, ovoj deci, koja ponekad i 6 meseci, pa i duze, krvavo rade bez ikakve naknade, bukvalno finansirajuci svog poslodavca i placajuci da bi radila (treba i stici do posla i sa posla, i otici na dogadjaj, a nemas uvek vozaca ili vaucer za taksi) je toliko ispran mozak da ce se mnogi od njih verovatno odusevljeno sloziti sa idejom da prava zaposlenih treba jos vise ograniciti.*novinari gradske rubrike uvece cesto sluze kao dzokeri drugim rubrikama.

Link to comment

dabo, previse je to komplikovano da bi tek tako ostao na pozicijama postojeceg zakona. postoji velika razlika izmedju radnika u privatnom i javnom sektoru. ogroman deo propasti ove drzave i svih javnih servisa pociva na zakonu o radu koji ZAISTA stiti neradnike.

Link to comment
dabo, previse je to komplikovano da bi tek tako ostao na pozicijama postojeceg zakona. postoji velika razlika izmedju radnika u privatnom i javnom sektoru. ogroman deo propasti ove drzave i svih javnih servisa pociva na zakonu o radu koji ZAISTA stiti neradnike.
Znam Gazzo da je previse komplikovano, ali novi zakon nije nikakvo resenje za sadasnje probleme. Glavni problem je u klijentizmu i sad vec apsolutno sveobuhvatnoj korupciji, to sto ce biti olaksano otpustanje radnika apsolutno ne garantuje da ce biti otpustani neradnici, jer su oni na svojim "radnim" mestima po partijskim i drugim klijentistickim linijama. Kod nas je trgovina drzavnim radnim mestima postala osnov politicke moci, malo sta uopste postoji izvan tog okvira. Liberalniji zakon ce samo olaksati tu trgovinu i bice u sustini usmeren na lakse otpustanje nepodobnih kadrova i ono malo ljudi sa integritetom sto ih je ostalo u drzavnoj sluzbi. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...