Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Ima, lakše otpuštanje, praktično ukidanje pozicije stalno zaposlenih radnika.
Da dočekamo i to. Nema veće gluposti i prostora za zloupotrebu (osiono zauzimanje potrebnog ili nepotrebnog/izmišljenog radnog mesta do što je moguće više odlagane penzije od strane neradnika) od pojma zaposlenog "za stalno" (što je zapravo eufemizam za ugovor o radu na neodređeno vreme).
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kako će se to tek zoupotrebljavati. Ima na sledećim izborima da se ide u kolonama, pod nadzorom, na glasanje. Pa ko ne glasa za vožda, odmah otkaz.Nisu ovde problam zakoni, problem je mentalitet.

Link to comment
Mogla bi da oladiš malo sa tim komunjarskim stavovima. Jeste, mi smo sjajni, ali samo kada zbrišemo tu kliku ima da nam svane med i mleko, i sve će biti bolje. Da se svi siromašni drže skupa i biće sreće, a mita biti neće. Kada je takva logika o sirotinji koja treba da upravlja sobom igde pomogla ili dovela do boljitka?
:lolol:Al Evi je u potpunosti u pravu. Ovde se raspravlja na sitna crevca koji ce zakon kako da pomogne/odmogne ekonomiju i radnike... sve je to mnogo manje bitno od govana koja sisaju pare iz sistema.
Link to comment
:lolol:Al Evi je u potpunosti u pravu. Ovde se raspravlja na sitna crevca koji ce zakon kako da pomogne/odmogne ekonomiju i radnike... sve je to mnogo manje bitno od govana koja sisaju pare iz sistema.
kako je onda u pravu, s obzirom da ona upravo tvrdi da će promena tog jednog zakona dovesti do katastrofe ?
Link to comment
Ima, lakše otpuštanje, praktično ukidanje pozicije stalno zaposlenih radnika.
ako se to uvede, to je dobro. u privatnim firmama već postoji. u državnim i upravi ne možeš da otpustiš lenštinu, štetočinu po posao, korumpiranog pacova.... znam, jer sam radio u državnoj službi. ne možeš da otpustiš čoveka koji ima uslov za penziju a ništa ne radi, samo šetka, "boluje", obavlja lične poslove u radno vreme. mučenici, prijatelji, koji i dalje moraju da rade mi pričaju o tome.sindikati danas, bave se zaštitom zaposlenih u javnom sektoru. zabole ih za one koji rintaju nizašta u privatnim firmama. normalno je da ti poslodavac da otpremninu za rad u njegovoj firmi. što bi ti davao za ostali staž.
Link to comment

Djordje, šta mislite, ko će prvi dobiti otkaze po javnim preduzećima? Oni koji ne rade, lenštine su, bezobrazni su ili oni koje je zaposlila predhodna vlast, koji nemaju zaleđinu i koji su, recimo, nekim slučajevima dospeli na takva mesta? Ja uopšte nemam sumnju.A onda, pošto će se odliv ljudi koji možda nešto i rade nastaviti, JP-ovi će samo da traže sve više i više novca da pokriju diletante koji su tu ostali, koji su dšli sa promašenim školama i promašenim znanjima. Ovim će se svi zaposleni po JP-ovima moći ucenjivati, za jedan stepenik više nego do sad. I ne samo u JP-ovima, da se razumemo.Možda ja gledam sve suviše crno, možda zakon zaista bude iskorišten za nešto pametno, ali, nekako, istorija korišćenja zakona u ovim krajevima me navodi na neke druge misli.

Link to comment

vidi radiša, ako otkaz dobije neko koga su đilas ili milenković ili neki DS direktor zaposlili zbog partijskih zasluga ili reketa, zabole me ako ostanu bez posla. nije ni trebalo da budu zaposleni. ne mogu da zbog mogućnosti zloupotrebe odbacim nešto što je u osnovi dobro. ili da čekam da vrh države/društva bude idealan, nepotkupljiv, odgovoran.radio sam sa ženom koja je jer "ima dve godine do penzije" odbila osnovnu obuku za rad na računaru. pa sam preuzeo njen posao. slušao sam priče o histeričnim/gluvim/zaboravnim profesorima koji imaju jedan uslov za penziju ali neće da se umirove. znam osobu koja je stalno bolesna/ima problem sa decom/kasni prevoz/mora ovde-onde i na radnom mestu provede 20 sati nedeljno. a koleginica kaže "znate vaš predmet nije završen, pozovite sutra , koleginica će biti u kancelariji. sigurno znaš i ti za takve stvari.što se mene tiče, najveće zlo koje sam konstatovao je najava stopiranja zapošljavanja. ne zbog nje same već zbogtoga što rukovodilac/direktor/ministar ima ovlašćenje da 10% zaposlenih radi po osnovu ugovora o delu. sa njegovim diskrecionim pravom o ordređivanju plate. to je postojalo i dok je moja gospođa radila, deo posla koji je ona obavljala dat je "ugovorcu" za veće pare. to je zlo. umesto da broj zaposlenih redukuju za 10% oni imaju bahato pravo na 10% ugovora o radu. tako da, njima nije neophodno da otpuste nekog tuđeg da bi primili svog. mogu to i ovako.moja podrška ovoj promeni je principijelna.

Link to comment
vidi radiša, ako otkaz dobije neko koga su đilas ili milenković ili neki DS direktor zaposlili zbog partijskih zasluga ili reketa, zabole me ako ostanu bez posla. nije ni trebalo da budu zaposleni. ne mogu da zbog mogućnosti zloupotrebe odbacim nešto što je u osnovi dobro. ili da čekam da vrh države/društva bude idealan, nepotkupljiv, odgovoran.
Naravno, ovo je ok, ali šta ako je zaposleni normalan čovek, koji je eto i član opozicione stranke?Ovo otvara širom pandorinu kutiju zloupotrebe po JP. Imaćemo situacije gde će se posle izbora, ako bude rekompozicije vlasti, otpuštati kompletna odeljenja. Videćemo, ja sam jako skeptičan.
Link to comment
Djordje, šta mislite, ko će prvi dobiti otkaze po javnim preduzećima? Oni koji ne rade, lenštine su, bezobrazni su ili oni koje je zaposlila predhodna vlast, koji nemaju zaleđinu i koji su, recimo, nekim slučajevima dospeli na takva mesta? Ja uopšte nemam sumnju.A onda, pošto će se odliv ljudi koji možda nešto i rade nastaviti, JP-ovi će samo da traže sve više i više novca da pokriju diletante koji su tu ostali, koji su dšli sa promašenim školama i promašenim znanjima. Ovim će se svi zaposleni po JP-ovima moći ucenjivati, za jedan stepenik više nego do sad. I ne samo u JP-ovima, da se razumemo.Možda ja gledam sve suviše crno, možda zakon zaista bude iskorišten za nešto pametno, ali, nekako, istorija korišćenja zakona u ovim krajevima me navodi na neke druge misli.
Meni je ova pojava još zanimljivija po privatnim firmama. Kraj je godine, vreme za raznorazna sumiranja, sastančenja, i prosto sam fasciniran kako jedan solidan broj direktora/šefova sa kojima održavamo kontakte ima loše mišljenje o svojim kadrovima koje su oni sami zapošljavali, o njihovim kapacitetima i sposobnostima. Mahom se radi o predstavništvima stranih kompanija, da budem precizan. Otprilike, kao da su se posle 5 godina probudili ljudi i shvatili da su pozapošljavali gomilu nesposobnih i korumpiranih. I kao da oni sami nisu odlučivali o tome. I svi bi hteli nekog instant-maga, po mogućstvu u marketingu, koji će im preko noći iz korena okrenuti tržišnu poziciju koju su gradili ili razgrađivali godinama. I da bude dokazan, i da bude jeftin. O obuci zaposlenih ni govora, naravno.
Link to comment
Ovo otvara širom pandorinu kutiju zloupotrebe po JP. Imaćemo situacije gde će se posle izbora, ako bude rekompozicije vlasti, otpuštati kompletna odeljenja. Videćemo, ja sam jako skeptičan.
Onaj ko ume da radi svoj posao, u toj gomili neradnika je čovek od koga nešto zavisi, koliko god mali šraf bio.I ja sam skeptičan, ali svakodnevno gledam ovo o čemu Đorđe priča, od čistačica do visoko pozicioniranih, obrazac ponašanja kod tih ljudi je isti. Ne služe ničemu, drugi preuzimaju njihov posao, nikad ih nema, i kad ih ima bave se nečim petim... A pri tome i deo njih radi na radnim mestima koja ne bi postojala da neku tu nije trebalo da se zaposli.
Link to comment

bila je davno anegdota / urbana legenda o čoveku koji je držao drugi sako u ormanu. kada treba da zbriše van zgrade on je ostavljao sako na naslonu stolice. kao, tu je negde.

Link to comment
Onaj ko ume da radi svoj posao, u toj gomili neradnika je čovek od koga nešto zavisi, koliko god mali šraf bio.
Da, a kad stigne direktiva, šta misliš, da li se sme otpustiti stranački kadar ili će se tražiti novi šraf, član ispravne partije, a stari proglasiti viškom?Ljudi koji znaju treba da beže, ako mogu, iz JP-ova i državnih organa, tamo će uvek biti prvi na meti, na neki način.Mislim, to se u Srbiji patentiralo sve još pre više od 100 godina, čitali smo i Glišića i Nušića i Domanovića i Rajsa. Ovo je samo dignuto na novi, neviđen nivo.A inače, novi Domanović i Nušić, i da se pojave, ne bi imali gde da objave svoja dela.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...