Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Samo ukratko, vrlo je pitanje kako je uopste doslo do toga da neko na stalnoj poziciji moze da se ne pojavljuje na poslu godinama, nista ne radi i kao ne mozes mu nista. Da li je sef te osobe pokusao sa disciplinskim smanjenjem plate npr, zavodjenjem kasnjenja sa potpisom drugih kolega i sl, pa otkaz zbog remecenja radne discipline. To pitam jer sasvim izvesno znam i da rad na neodredjeno ne daje bas tako odresene ruke, dok je moja majka radila za stalno u jednoj drzavnoj fabrici svako kasnjenje pa i ono od 5min kad se pojavi u 7 i 5 na fabrickoj kapiji vuklo je snizenje plate. Ergo, leteli su na posao a i po fabrickoj hali svi iako su bili na stalnim ugovorima, jer je direktoru tako bilo stalo.Ili je ovde situacija da ni direktor nije hteo da radi svoj posao, iz njemu znanih razloga?elem, rad na neodredjeno ipak ne daje ta mitska neogranicena prava radnicima na nerad i nepojavljivanje na poslu, nego su tu i druge stvari u igri. A rad na neodredjeno i uopste izvestan stepen poslovne sigurnosti je imo neophodan za licnu i samim tim drustvenu stabilnost. Takodje mislim da nije u redu da zbog zloupotrebe ove vrste zaposljavanja u kojoj pre svega ucestvuje nezainteresovani ili naizgled nezainteresovani rukovodeci kadar, drugim ljudima koji su ok budu uskracena prava (da, za mene je pravo radnika da moze da bude zaposlen sa ugovorom koji je jako tesko ali ne i nemoguce raskinuti i koji mu omogucava da na posao dolazi ne razmisljajuci da li ce novopostavljeni naprednjacki direktor da ga otpusti i na njega dovede svog rodjaka tek tako).

Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

I svi bi hteli nekog instant-maga. I da bude dokazan, i da bude jeftin. O obuci zaposlenih ni govora, naravno.
Uh, ovo sam video nedavno i u mojoj branši. Doduše, ovde nije problem nezadovoljstva, nego toga što su dve firme, suštinski, bez kadrova, dobile ogromne poslove. A ljudi nema. :)
Link to comment

iz nekog razloga ne funkcioniše mi kvot.elem, za evi:iz mog iskustva a i raznih priča koje sam čuo, radi se o tome da je bilo ključno da posao bude urađen pa je nadređeni posao poveravao nekom drugom i on bio čist pred svojim nadređenim. druga varijanta je da kad se radi o nečemu za šta je pojedinac van firme zainteresovan (rešenje, žalba, odgovor, pregled........), predmet stoji u fioci / na stolu do sudnjeg dana.sada, izvesno je da ni ova promena neće doneti bitne pomake ali, posmatram principijeno i nadam se da hoće, jednog dana, sa normalnim ljudima na vlasti i normalnom državom.

Link to comment
iz nekog razloga ne funkcioniše mi kvot.elem, za evi:iz mog iskustva a i raznih priča koje sam čuo, radi se o tome da je bilo ključno da posao bude urađen pa je nadređeni posao poveravao nekom drugom i on bio čist pred svojim nadređenim. druga varijanta je da kad se radi o nečemu za šta je pojedinac van firme zainteresovan (rešenje, žalba, odgovor, pregled........), predmet stoji u fioci / na stolu do sudnjeg dana.sada, izvesno je da ni ova promena neće doneti bitne pomake ali, posmatram principijeno i nadam se da hoće, jednog dana, sa normalnim ljudima na vlasti i normalnom državom.
Pa ja ipak iz ovoga sto ste napisali ne vidim da je problem u stalnim ugovorima, nego u tome da je sefu bilo najlakse da problem resi prebacivanjem viska posla na onoga koji radi. To je jedan jako konformisticki stav, ali ne treba zbog toga da na steti bude postojanje ugovora na neodredjeno.
Link to comment

pišem na osnovu svog i iskustva vršnjaka (+ ili - 10 godina). dati otkaz nekome ko radi na neodređeno vreme značilo je i natezanje na sudu. kakvo je sudstvo, znamo. onda je jednostavno preovladala logika da ne plaćaš nerad iz svog džepa, kamen se i dalje kotrlja, stići će kad tad gde treba...... jeste komformistički stav koji će možda moći da se promeni, jednog dana. sa nekim, recimo: "prijatelju, zabrljao si, otkazni rok ti je 6 meseci, ako zezneš ponovo, kapija je tamo" stavom. ja se nadam, hoće li biti, ko zna?

Edited by djordje geprat
Link to comment
Kao jednu od ilustracija prestojećih izazova Jovanović je naveo novi zakon o radu, koji, kako je objasnio, nije zakon protiv radnika, već zakon protiv neradnika, a neradnici nisu samo u fabrikama već i u državnoj upravi, zbog čega je i državi potreban novi zakon o radu.
:lolol:pička ti materina
Link to comment
Ovaj ološ koji je trenutno na vlasti, i ne može ništa da uradi jer nemaju ni mentalne a kamoli stručne sposobnosti da bilo šta urade, osim da pričaju o nekakvim kanalima, ruskim milijardama, i lekovitosti nikla, ili da pomeraju zarez u dozvoljenim vrednostima otrova.Kad oni budu konačno otišli, bojim se da od Srbije neće ostati ni kamen na kamenu.
Па зар то нисмо очекивали од првог дана напредњачке власти? Радикали нису имали људи који умеју да раде посао, а онда су се из њих издвојили напредњаци, којима је једини стручни профил да умеју да дођу на власт упркос свом катастрофалном маркетингу. Шта од стручњака они па умеју да привуку?Али зато знају традицију, још од кнеза Милоша, да се не награђује стручност и не најурује олош, него се цени лојалност и чувају своји кадрови. А ако се шта добро и деси у привреди, као узгредни добитак од нечијег нагона за самоодржањем, упишу себи у рабош као достигнуће, па још и ако буду вешти да на томе ухвате који глас, ихај.
Svi na Tržište,
Тржиште не постоји. Тј постоји, у понеком ситном виду. Постоји конкуренција међу фризерским салонима, бурегџијама, даваоцимарж приватних часова, софтверским фирмама које снабдевају ситна предузећа, и још тако неким нишама. Чим зинеш изнад тога, удараш у нечији атар, нечији монопол, не уклапаш се у ту вишу договорну економију. И ту онда нема везе да ли продајеш хлеб (сав је исти по самоуслугама), ћетен алву (сва има укус ваниле, нема везе где купујеш), авионе, грађевинске услуге, вести, говедину... на неком нивоу је то већ договорено, неко је већ тврдио пазар и чекају те врло зајебани услови са све, негде пред крај тунела, понудом коју нећеш моћи да одбијеш.

Васа има до 16:00 да објасни зашто немам појма и како то у стварности уопште није тако.

Otprilike, kao da su se posle 5 godina probudili ljudi i shvatili da su pozapošljavali gomilu nesposobnih i korumpiranih. I kao da oni sami nisu odlučivali o tome. I svi bi hteli nekog instant-maga, po mogućstvu u marketingu, koji će im preko noći iz korena okrenuti tržišnu poziciju koju su gradili ili razgrađivali godinama. I da bude dokazan, i da bude jeftin. O obuci zaposlenih ni govora, naravno.
То је мало и аустријска, или која оно већ, школа, по којој треба приказати што мање трошкове, а што се по истој тој школи најлакше постиже отпуштањем скупљих радника. Виђено у случају Енрона, например, где су куповали електране, па једне затварали да би касније инсценирали несташицу (а онда имају право на ценовник за ванредне ситуације којим практично отерају Калифорнију у банкрот), а с друге стране отпуштали стручније раднике јер много коштају. То онда много добро изгледа на берзи, тромесечни извештај је сав на цветиће, ал' кад дође до стани-пани, преостали радници нему појма. Памет фирме је већ отпуштена; ови су уз оне стручније можда научили редован посао али нешто озбиљније нису (а ко јесте, већ је отишао). То је и најсувислије објашњење што сам досад нашао за оно шетајуће помрачење из, ваљда, 2001, кад се испад једног сектора у систему пренео аутоматиком на скоро целу државу Њујорк и нешто комшилука, док се није нашао начин да се аутоматско пребацивање оптерећења на суседни чвор искључи. Старе куке, које су рутински умеле да то ураде, су одавно поотпуштане...Језиком софтверских фирми, питање гласи "јесте ли фирма или центар за обуку?".
Link to comment
Тржиште не постоји. Тј постоји, у понеком ситном виду. Постоји конкуренција међу фризерским салонима, бурегџијама, даваоцимарж приватних часова, софтверским фирмама које снабдевају ситна предузећа, и још тако неким нишама. Чим зинеш изнад тога, удараш у нечији атар, нечији монопол, не уклапаш се у ту вишу договорну економију. И ту онда нема везе да ли продајеш хлеб (сав је исти по самоуслугама), ћетен алву (сва има укус ваниле, нема везе где купујеш), авионе, грађевинске услуге, вести, говедину... на неком нивоу је то већ договорено, неко је већ тврдио пазар и чекају те врло зајебани услови са све, негде пред крај тунела, понудом коју нећеш моћи да одбијеш.

Васа има до 16:00 да објасни зашто немам појма и како то у стварности уопште није тако.

.

+100000....0000Tim samim je meni nejasnija "ideološka rasprava" između kejnzijanaca, veberista, fridmanovaca sa foruma da li u Srbiji treba ovako ili onako. Ne, Srbija nema tržište, pa mu stoga ne može neke stvari ni prepuštati. Jel možeš opušteno da izađeš na beogradsku berzu i da realistično očekuješ da će te neko dokapitalizovati? Naravno da ne možeš. To što se trguje po berzi, to su opet neki dogovori, striktno kontrolisani paketi i tome slično. O čemu dalje da pričamo.
Link to comment
:lolol:pička ti materina
ja napisah par postova na topiku o vladi da je dobro da se izbaci pojam zaposlenosti na neodređeno vreme kako bi se otvorila mogućnost da budu otpušteni neradnici u JPima i državnim institucijama
Link to comment
ja napisah par postova na topiku o vladi da je dobro da se izbaci pojam zaposlenosti na neodređeno vreme kako bi se otvorila mogućnost da budu otpušteni neradnici u JPima i državnim institucijama
imam i amandman, mozemo i da otvorimo krivicne dosijee celom stanovnistvu kako bi se otvorila mogucnost lakseg procesuiranja kriminalaca.Na stranu, naravno, sto je takva ideja kao tvoja pravno nemoguca jer bi podrazumevala jednostranu izmenu vec postojecih ugovora o radu. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ja napisah par postova na topiku o vladi da je dobro da se izbaci pojam zaposlenosti na neodređeno vreme kako bi se otvorila mogućnost da budu otpušteni neradnici u JPima i državnim institucijama
jeste, i da na njihova mesta budu dovedeni vredni pripadnici stranke na vlasti. i da privatnici mogu da otpustaju radnike kad god hoce, pa da recimo neko od 50 godina ko vise ne moze da se zaposli crkne bez penzije. lepo si to smislio.imam jos jednu ideju- da se zaludnim penzosima oduzmu penzije i stanovi i da se puste u sumu da se tamo snadju. jel valja?
Link to comment
jeste, i da na njihova mesta budu dovedeni vredni pripadnici stranke na vlasti. i da privatnici mogu da otpustaju radnike kad god hoce, pa da recimo neko od 50 godina ko vise ne moze da se zaposli crkne bez penzije. lepo si to smislio.imam jos jednu ideju- da se zaludnim penzosima oduzmu penzije i stanovi i da se puste u sumu da se tamo snadju. jel valja?
ako se krene od tate i sina krkobabića, valja!
Link to comment
imam jos jednu ideju- da se zaludnim penzosima oduzmu penzije i stanovi i da se puste u sumu da se tamo snadju. jel valja?
ovo si ukrao od đilasa, to je on svojevremeno iskazao genijalnost predlogom da bude finansijski nemoguće da gologuzija živi u centru, pa da ih porezi primoraju da rasprodaju imovinu iz kruga dvojke, a da u centru ostanu samo oni koji imaju neku šemu za kintunaravno, sve je bilo ipak malo lepše formulisano, ali ne mnogo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...